Koja je tacna tezina 1 litra destilovane vode?

gost5:
Ne mogu da verujem!Prirodnjaci,fizicari,hemicari...Niko od vas ne zna da li je tezi litar destilovane vode ili 1 kilogram!??
Nije da prirodnjaci ne znaju (ja sam, inace, hemicar) nego izgleda da nisu obratili paznju na ovu poruku.
E sad, sto se tice tvog pitanja. Predpostavljam da si mislio na masu. Pa ako te zanima tacna masa destilovane vode odgovor je - ne znam. Kao prvo destilovana voda je u stvari dejonizovana sto znaci ne sadrzi nikakve neorganske soli, ali sadrzi u malom broju organska jedinjenja.
E sad, ako bi smo teorijski pretpostavili da 1l vode u sebi ne sadrzi nista, opet ne bih mogao da ti odgovorim na pitanje jer to zavisi od temperature same vode. Kako voda ima najvecu gustinu na 4 stepena C tada bi masa vode bila neznatno veca od 1 kg. To je sve sto mogu za sad da ti kazem jer ne baratam bas najbolje sa brojkama.
 
Lobsang:
gost5:
Ne mogu da verujem!Prirodnjaci,fizicari,hemicari...Niko od vas ne zna da li je tezi litar destilovane vode ili 1 kilogram!??
Nije da prirodnjaci ne znaju (ja sam, inace, hemicar) nego izgleda da nisu obratili paznju na ovu poruku.
E sad, sto se tice tvog pitanja. Predpostavljam da si mislio na masu. Pa ako te zanima tacna masa destilovane vode odgovor je - ne znam. Kao prvo destilovana voda je u stvari dejonizovana sto znaci ne sadrzi nikakve neorganske soli, ali sadrzi u malom broju organska jedinjenja.
E sad, ako bi smo teorijski pretpostavili da 1l vode u sebi ne sadrzi nista, opet ne bih mogao da ti odgovorim na pitanje jer to zavisi od temperature same vode. Kako voda ima najvecu gustinu na 4 stepena C tada bi masa vode bila neznatno veca od 1 kg. To je sve sto mogu za sad da ti kazem jer ne baratam bas najbolje sa brojkama.

:D

Puno ti hvala prijatelju.Ja se secam iz vremena kada sam ja bio ucenik da je masa 1L vode neznatno veca od 1KG.Verovatno je masa nedestilovane vode na normalnoj temperaturi malo veca od 1KG.Takodje bih voleo kada bi mi neko pokazao neki zvanicni izvor ovih informacija!

:D Ipak hvala jos jednom!Dragutin
 
Anonymous:
:D

Puno ti hvala prijatelju.Ja se secam iz vremena kada sam ja bio ucenik da je masa 1L vode neznatno veca od 1KG.Verovatno je masa nedestilovane vode na normalnoj temperaturi malo veca od 1KG.Takodje bih voleo kada bi mi neko pokazao neki zvanicni izvor ovih informacija!

:D Ipak hvala jos jednom!Dragutin

Nema na cemu. Sto se tice tacnog izvora informacija ne bih mogao da ti kazem jer posto ovo pamtim od kad sam spremao ispit iz fizicke hemije I. Stvarni ne znam kako bih mogao da te uputim jer se ovakvim stvarima ne bavim.
 
Volela bih da mi neko objasni zasto na ambalazi od jogurta stoji 1kg?Do skoro sam bila ubedjena da je to 1L,dok nisam slucajno pogledala ambalazu i videla da to nije tako. :D
Interesuje me koji je odnos izmedju 1L i 1kg,tj. da li je 1L priblizno jednak 1kg?

Odnos izmeđi 1L i 1kg zavisi od gustine. Samo kod onih supstanci kod kojih je gustina oko 1 (poput vode), se može reći da je 1L = 1kg.
 
Sto se tice mase neke tecnosti ukljcujuci i vodu:) a poznata ti je tacna zapremina onda koristis njenu gustinu kao tablicni podatak na temperaturi merenja zapremine jer se gustia menja sa promenom temperature, kao sto neko vec neko rece ne mozes da "uguras" isti broj molekula u istu zapreminu na razlicitoj temperaturi. Postoje izuzetno precizne tablice za razlicite tecnosti a posebno za vodu, cistu hemijsku vodu znaci destilovanu i sad da neduzim pricu ukoliko imac tacno 1l vode odnosno 1000ml i znas na kojoj temperaturi si izmerio/la njenu zapreminu onda uzmes gustinu vode za tu temperaturu i pomnozis za njenom zapreminom i dobijes masu.
Primer:
Zapremina vode 1000,000ml
Temperatura merenja zapremine 20 celzijusa
gustina vode na 20 celzijusa 0.998405 g/ml
onda je njena masa 1000,00ml*0.998405 g/ml=998,40 g.
E sad ako sam pogresio u zaokruzivanju znacajnih cifara neka me neki fizicara ili fiziko-hemicar ispravi davno je to bilo :)
 
Hvala unapred!Dragutin:D

Zavisi gde meriš.

- - - - - - - - - -

Nije da prirodnjaci ne znaju (ja sam, inace, hemicar) nego izgleda da nisu obratili paznju na ovu poruku.
E sad, sto se tice tvog pitanja. Predpostavljam da si mislio na masu. Pa ako te zanima tacna masa destilovane vode odgovor je - ne znam. Kao prvo destilovana voda je u stvari dejonizovana sto znaci ne sadrzi nikakve neorganske soli, ali sadrzi u malom broju organska jedinjenja.
E sad, ako bi smo teorijski pretpostavili da 1l vode u sebi ne sadrzi nista, opet ne bih mogao da ti odgovorim na pitanje jer to zavisi od temperature same vode. Kako voda ima najvecu gustinu na 4 stepena C tada bi masa vode bila neznatno veca od 1 kg. To je sve sto mogu za sad da ti kazem jer ne baratam bas najbolje sa brojkama.


Napisao je - težina.
Kako može misliti na masu?
 
Zavisi gde meriš.

- - - - - - - - - -




Napisao je - težina.
Kako može misliti na masu?
Може.
Људи некада мешају масу и тежину.
Нпр ти вероватно ни не знаш разлику између масе и тежине, нити како су повезане, што твоје тумачење његове тврдње обезвређује.
 
Naprotiv.
Problem je u tome što vi ne znate šta je masa, a dokaz je da je merite.
Masa se ne može meriti.

Da ti dočaram:
(ovo - po zvaničnoj nauci)
Ona tvrdi da je jedinica za masu kilogram.
Okej.
Ako je tako....
onda ta masa, u nekom referentnom sistemu, gde postoji neka sila koja gura taj kilogram mase prema drugom objektu (tipa: sila teže na površini planete Zemlje) daje tom kilogramu odredjenu težinu.
Jer masa nije sila - težina jeste.

Medjutim...
ono što zbunjuje (naročito djake u školama)
Uzmete uredjaj sa oprugom na istezanje, nazovete ga vaga, okačite neko telo na nju i na podeocima koji su na vagi, pročitate kolika je masa u kilogramima.
Onda .....
Uzmete isti taj uredjaj sa oprugom za istezanje, nazovete ga dinamometar, okačite neko telo na njega i na podeocima koji su na njemu pročitate kolika je težina u Njutnima.
Vidiš li razliku?
Šta merite kada stavite neko telo na vagu (ili okačite o istu)?
Da li merite silu kojom ta masa pritiska (isteže) vagu, ili merite jedinu skalarnu veličinu - masu?
Masu ili težinu?

Opet ponavljam...
Masa se ne može meriti.
Kilogram (onako kako je definisan) ne može biti jedinica za masu.
Na svakoj vagi se može jedino meriti težina nekog tela.
 
Poslednja izmena:
Naprotiv.
Problem je u tome što vi ne znate šta je masa, a dokaz je da je merite.
Masa se ne može meriti.

Da ti dočaram:
(ovo - po zvaničnoj nauci)
Ona tvrdi da je jedinica za masu kilogram.
Okej.
Ako je tako....
onda ta masa, u nekom referentnom sistemu, gde postoji neka sila koja gura taj kilogram mase prema drugom objektu (tipa: sila teže na površini planete Zemlje) daje tom kilogramu odredjenu težinu.
Jer masa nije sila - težina jeste.

Medjutim...
ono što zbunjuje (naročito djake u školama)
Uzmete uredjaj sa oprugom na istezanje, nazovete ga vaga, okačite neko telo na nju i na podeocima koji su na vagi, pročitate kolika je masa u kilogramima.
Onda .....
Uzmete isti taj uredjaj sa oprugom za istezanje, nazovete ga dinamometar, okačite neko telo na njega i na podeocima koji su na njemu pročitate kolika je težina u Njutnima.
Vidiš li razliku?
Šta merite kada stavite neko telo na vagu (ili okačite o istu)?
Da li merite silu kojom ta masa pritiska (isteže) vagu, ili merite jedinu skalarnu veličinu - masu?
Masu ili težinu?

Opet ponavljam...
Masa se ne može meriti.
Kilogram (onako kako je definisan) ne može biti jedinica za masu.
Na svakoj vagi se može jedino meriti težina nekog tela.
Свето да ти српски реЧем: Не прди макар шта, везе ти немаш.
Не мислиш ваљда да ћу се расправљати с тобом о основошколском градиву???
Шта ти радиш овде сем што си очигледна незналица која своју глупост скрива писањем апсурда.
 
Merenje mase se uvek vrsi posredno-merenjem sile ili momenta sile.
Kod vage na principu opruge, meri se sila teze koja deformise oprugu.
Kod vage na principu tegova, izjednacuje se momenat sile kojim deluje sa jedne strane tezina tegova a sa druge strane tezina merenog predmeta, kao i odnosa krakova opruge.
 
Merenje mase se uvek vrsi posredno-merenjem sile ili momenta sile.
Kod vage na principu opruge, meri se sila teze koja deformise oprugu.
Kod vage na principu tegova, izjednacuje se momenat sile kojim deluje sa jedne strane tezina tegova a sa druge strane tezina merenog predmeta, kao i odnosa krakova opruge.



Lepo si objasnila princip rada vaga.
(Mogla bi i princip rada dinamometra, pa da vidimo u čemu je razlika izmedju merenja mase na vagi sa oprugom i merenja težine.)

Da analiziram tvoje odgovore:

Merenje mase se uvek vrsi posredno
Izvini ali...
ono što se meri (u jedinici za tu veličinu) se meri direktno, a posredno se izračunava.
A to jeste tačno - masa ne može da se meri, ali može da se indirektno izračuna (upravo ono što sam i sam tvrdio)

Kod vage na principu opruge, meri se sila teze koja deformise oprugu.
Sila teže - čega?
Hoćeš reći - težina tela?(okačenog o oprugu)
Tačno.
Težina tela može da se meri.

a sa druge strane tezina merenog predmeta, kao i odnosa krakova opruge
Upravo tako.
Težina merenog predmeta.
Samo....
gde je tu Merenje mase?
Naravno - direktno merenje mase.
 

Back
Top