Мама и сексуално васпитање

Hellen

Buduća legenda
Poruka
29.970
Хм...
Питања су:
Како вас је мама упутила у промене у пубертету?
Да ли сте причале о сексу и о контрацепцији?
Да ли је знала када сте ступиле у сексуалне односе и како је реаговала?
Да ли вас је упутила да одлазите код гинеколога?

Мени су све ово најнормалније ствари, али скоро сам разговарала са неким врло младим девојкама, чије су маме скоро моје годиште....и толико су затуцане, да просто не могу да верујем....:roll:

Једна мама је медицинска сестра, и кад је видела у здравственој књижици да је њена деветнаестогодишња ћерка била код гинеколога, реаговала је:'' Зар ти идеш тамо, САМО МЕНЕ ДА СРАМОТИШ???'':shock:

Друга мама зна да ћерка има везу већ годину дана, упознала је момка, зна да имају односе...али здравствену књижицу чува сакривену, да ћерка не би могла да иде код гинеколога, јер је то ''нешто што њој не приличи!'' :shock:
 
Pricala moja mama sa mnom, i njoj sam rekla sasvim normalno i za odnose i za odlazak kod ginekologa, ona je to normalno prihvatila jer je znala i mog decka i da smo dugo zajedno, da sam dovoljno zrela i samosvesna da ne bih pravila gluposti. Njena i moja ljubavna prica su dosta slicne tako da je taj razgovor izmedju nas dve bio pun razumevanja. Normalno da mi je u pocetku bilo malo neprijatno da o takvim stvarima pricam sa njom, ali vreme cini svoje.
Zdravstvena knjizica..., ne nije je ukrala niti sakrivala od mene da ne bih zbrisala kod cika doce bez njenog znanja
 
1.nije me niko upucivao u promene osim kad je bilo reci o menstruaciji e onda mi je sve lepo objasnila...ja sam puno citala pa nisam imala sta da pitam mamu...
2.da pricale smo o kontracepciji...o sexu ne bas....
3.nije znala....niti sam joj rekla
4.nije me upitila ja sam sama sa 18.god rekla njoj da zelim da odem i to je to...

jedino cega se secam da sam je onako pitala je da li se moze zatrudneti ako progutas spermu :D:D:D:D
 
Mama i ja smo negde u mom adolscenstskom periodu izašle iz odnosa majka-ćerka.Mogla sam otvoreno da pričam sa njom o svemu.Naravno razgovarale smo o nekim promenama i kasnije o seksu.Doduše nisam se baš prijatno osećala kada mi je ponudila kondome.Iz ovog ugla znam da je to uradila iz dobre namere ali...Mislim da je sa tim činom htela da steknem odgovornost i osim toga ona je ta pratilja koja je išla sa mnom kod ginekologa.Sve u svemu razgovor bi trebao da bude krajnje otvoren između majki i ćerki.
 
zanimljivo pitanje :)
Jednom, kad sam bila mala, prisluskivala sam (ono, igras se u blizini, duhom odsutna, ali... he-he... usi kao radari!) razgovor maman sa njenom priateljicom. Tu se se one nesto kao strasno zgrazavale na potrebe muza te prijateljice... To je bilo moje prvo seksualno vaspita(va)nje. Tako upecatljivo da sam ga zapamtila.
Mislim da sam tada imala 6 godina ali sam razumela da je seks nesto ruzno, da su muskarci zivotinje, i da fine dame sa idignacijom govore o tome. Shvatila sam i da je moj tata izuzetan i ne radi takve grozne stvari jer maman nije rekla nista za njega ...
Kada sam malo poodrasla, maman je objasnila da seks i nije tako ruzan, ali da se to radi samo u braku, mada ima i devojak koje to rade ranije, zato idu na deset - dvadeset kiretaza dok se ne udaju i onda NIKADA nemaju decu...
A kada sam jos o vise poodrasla, rekla mi je "budi pametna", i obe smo znale na sta misli.
I, tada sam cula kada je tata prigovarao sto mu princeze (sestra i ja) tako dugo (prosto me je sramota da kazem da smo u ponoc morale da budemo u kuci) ostaju napolju maman ga je hladnokrvno upitala "Je l' ti mislis da se deca prave samo nocu?"
Hocu reci, maman je izabrala neki srednji put. O kontracepciji i mnogim drugim stvarima se saznavale smo iz casopisa (e, i na casovima biologije :)) , od drugarica, i, naravno, od maman koja "teoretise" (jer zna? da njenim devojcicama TO ne pada na pamet, kao ni njoj, uostalom (:))). Pretpostavljam da je to bio njen nacin da ne da neku otvorenu dozvolu koja bi nas stimulisala u intenziviranju potrage za novim iskustvima...
 
Ja i mama smo imale i jos uvek imamo, po tom pitanju, malo cudan odnos.
Nikada mi nista nije objasnila...nikada je nista nisam pitala (sve sam saznavala sama - casopisi, skola, drugarice)
Uvek je znala kada imam decka, uvek sam je upoznavala sa mojim momcima tako da je po tom pitanju bila opustena. Mislim da je mogla da predpostavi kada sam po prvi put imala odnose, ali nista nije pitala.

Secam se da sam je obavestila kada sam po prvi put trebala da odem kod ginekologa na pregled i da uzmem kntraceptivne pilule. Podrzala me je.

Sve u svemu nase 'sexualno - kucno - vaspitanje' se uvek svodilo na cinjenice i moja obavestenja, dok su neke tabu teme bile prisutne...Ali, ne zalim se.
Njene informacije mi ionako nisu bile preko potrebne.
 
Hellen, odgovori na sva pitanja su: da, da, da, da, da ... Imam fenomenalnu mamu. U mojoj 7. godini mi je ispricala sve o menstruaciji i pripremila me, i eto nje - hop! u 9. je dobih. Boze sto sam bila ponosna.
Moja cerka od 7. godine sve zna, sve, ama bas sve. Uopste me nije blam da joj pricam o svemu, mada nju ponekad malo jeste da slusa :p , al slusa!:p Pocele smo da pricamo o seksu nakon njenog pitanja (gledajuci reklame) sta su to ulosci. I tako je pocelo. Imamo divan odnos, iskren, pun poverenja.
 
Hellen:
Како вас је мама упутила у промене у пубертету?
Да ли сте причале о сексу и о контрацепцији?
Да ли је знала када сте ступиле у сексуалне односе и како је реаговала?
Да ли вас је упутила да одлазите код гинеколога?
Moj najbolji drug i ja smo, sa nekih 8 godina u nekom filmu videli da se spominje orgazam pa smo pitali moju babu šta je to. Baba je posle, naredne dve nedelje išla po kući, krstila se i vikala: iju Gospodi Bože!
Elem, kako bakuta nije htela da nam objasni pitali smo moju mamu. Mamino objašnjenje bilo je: to je kad je dvoje ljudi zajedno i kad im je jako lepo. Tako smo drugar i ja shvatili da mi stalno imamo orgazam. :lol:

U pubertetu se mama dosta poboljšala sa objašnjenjima. Baš ako nije znala neki odgovor rekla bi: jednostavno, tako je priroda uredila. Sve mi je natenane objasnila o hitu meseca i sexu, a kada sam joj saopštla da sam izgubila nevinost rekla je: pa ja večeras ovo moram nečim da zalijem. Je l ima nekog vina u kući? :D

Što se kontracepcije tiče, preporučila mi je kondome. Rekla je da su najbolji jer štite i od infekcije. Napomenula je i da je najlepše bez, ali da se manem toga.

Na prvi ginekološki me je vodio tata, ali to je zbog toga što mu je to struka i što je mami bilo frka da ide samnom jer se osećala kao da će njoj da rade nešto. :lol:

teddy.gif
 
Hellen:
Једна мама је медицинска сестра, и кад је видела у здравственој књижици да је њена деветнаестогодишња ћерка била код гинеколога, реаговала је:'' Зар ти идеш тамо, САМО МЕНЕ ДА СРАМОТИШ???'':shock:

Друга мама зна да ћерка има везу већ годину дана, упознала је момка, зна да имају односе...али здравствену књижицу чува сакривену, да ћерка не би могла да иде код гинеколога, јер је то ''нешто што њој не приличи!'' :shock:
Ovaj fazon ne cujem prvi put... ima mnogo zatucanog sveta u ovoj zemlji, nazalost.
 
Moj najbolji drug i ja smo, sa nekih 8 godina u nekom filmu videli da se spominje orgazam pa smo pitali moju babu šta je to. Baba je posle, naredne dve nedelje išla po kući, krstila se i vikala: iju Gospodi Bože!
Elem, kako bakuta nije htela da nam objasni pitali smo moju mamu. Mamino objašnjenje bilo je: to je kad je dvoje ljudi zajedno i kad im je jako lepo. Tako smo drugar i ja shvatili da mi stalno imamo orgazam.

:lol: :lol: :lol:
Еее..благо вама....

Сећам се да сам била ваљда 5-6. разред када сам у часопису ''Двоје'' прочитала наслов ''Како доживети оргазам''...и да сам се смејала јер су испустили два слова - оргаНИзам!:lol:
Мада ми ни то није било баш логично, како се то организам доживљава...али мрзело ме је да читам цео текст...:lol:

Када сам заиста сазнала значење те речи...не сећам се...
 
Иначе, мене је мама, заједно са старијом сестром, упутила у менструацију и све те промене у сазревању...
Научила ме одмах да длачице испод пазуха треба бријати (мама једне моје другарице јој је то забрањивала све до факултета - да се дете не посече!)
Увек смо заједно, као нормално, гледали секси сцене у филмовима...(мада мени било непријатно, ал сам се правила да није), али нисмо баш причале о сексу...
Имала сам старију сестру, па сам више са њом причала...
После 8 месеци забављања са дечком решили смо да заједно путујемо у иностранство...и тада ме је питала да ли користим контрацепцију и да ли ми треба нека помоћ око тога.... али ја сам се до тада већ сама снашла.

Иначе, код гинеколога ме је водила она први пут, али била сам још мала...ишла сам због хаотичног циклуса... После ме је упутила која је добра докторка, и дан данас идем код те исте докторке.

У поређењу са неким мамама мојих другарица, она је била супер што се тога тиче....али ја са својом децом желим још отворенији однос.
 
Ја имала 16 и забављала се са типом од 17, а њему су маторци и тада, када би дошло до неке секси сцене у филму, говорили:''Сада затвори очи!''...А кад прође, онда:''Сад можеш да их отвориш!'' :roll:
 
Sve moje drugarice su dobile mecu na kraju 6.og/pocetkom 7og razdeda,a ja sam na kraju 7.og,tako da sam sve vec unapred znala.
U srednjoj skoli sam tek u drugoj godini pocela sa drugaricama da pricam o seksu,a tek u trecoj su devojke pocele da "skidaju mrak" :lol: Ja sam i tu bila medju poslednjima ,tako da sam sve vec znala :) Majka je znala kad sam dobila prvu mecu,ja joj rekla,ona mi kupila uloske,i kraj. Secam se samo da sam ja tuzno rekla kako to nije fer sto sam zensko,a ona me nije ni utesila,samo je sagla glavu. Kad sam izgubila nevinost,opet nije rekla nista. U sustini,i bolje,meni je uvek bilo neprijatno,desavalo se da u filmovima budu neke seksi scene,a moji matorci oboje sede sa mnom i ne samo da gledaju,nego jos i komentarisu,neki glupav humor,pomalo prostacki,mene je bivalo sramota,ali sam se pravila da nije,eto.
Znaci,reci im,naravno,osnovne informacije,ali nemoj previse zadirati u njihovu privatnost/intimu,sve umereno.
 
hahah kad se samo setim. htela ona meni da isprica za menstruaciju ali se jadna zarumenela kao bulka. postidela se vise od mene koja sam bila dete. ja sam rekla da ja vec sve to i onako znam, tako da prica nije nametana dalje. slabo smo pricale o seksu i kontracepciji. pomenula mi je isto tako stidljivo pilule i to kada je vec bila svesna da sam uveliko u vodama sexa i erotike... :lol:

nisam sad nesto pricala kad sam i da li sam izgubila nevinost, ne verujem da zna kada se to dogodilo... uglavnom odavno se podrazumeva da upraznjavam sexualne odnose. ja sam uvek bila ta cija je liberalnost pobedjivala njenu konzervativnost. kada sam maturirala prespavala sam kod decka i to saopstila iako to ona nikako ne bi saznala da sam htela da sakrijem. kada sam za jednu novu godinu oducila da prespavam kod decka, rekla sam bratu da joj to i prenese ako se ujutro javi telefonom (opet ne bi saznala da ja to nisam htela). to su bili poceci. :) ona se isprvo sokirala i sablaznjavala mojim ponasanjem, ali je proslo - svakog cuda za dva dana dosta. jednostavno ja sam takva-sa jedne strane mislim da ne ide bas o svemu pricati sa roditeljima i detaljisati, ali sa druge mislim da je na osnovu mog ponasanja i stavova jasno kakav odnos prema sexu imam.

kod ginekologa sam isla sa 15-16 jos kao nevina...upala jajnika...
 
Ма, чудно ми је то колико родитељи не могу да прихвате сексуалност своје деце.....
Некако лакше ми је да замислим своје ћерке ''у акцији'' једног дана, него своје маторце....:roll:

Летос на мору каже ми ћерка како је боле сике....и ја погледам...а оно мало почеле да расту, тек, тек... А јаааа..очи пуне суза, сад ћу заплакати, била сам тако срећна некако, и усхићена, и поносна...Баш чудан осећај...али леп...:)
Сазнање да ти дете лепо и правилно одраста......нема ничег лепшег од тога... Чудно ми је зашто онда неки родитељи не могу да прихвате да су и њихова деца сексуална бића....


Сетих се...
Моја ћерка имала око годину ипо..и седи дете на ноши и дира пикицу.... а моја свекрва (факултетски образована) поче да виче панично:''Види шта ради! Види шта ради! Склони јој руку одатле!!!''....:-?
 

Back
Top