Discus hernia...?

sajkokiler

Obećava
Poruka
56
Booooooool u donjem delu ledja,koji se proteze preko zadnjice,nekad u levu,nekad u desnu nogu,a nekad u obe istovremeno.Ponekad neizdrziv do te mere da nisam u stanju da ustanem sa stolice,iz kreveta.Boli cak i kad se nakasljem.Otezano hodanje,da ne govorim o nekim vecim fizickim aktivnostima.Stajanje od 15 minuta mi je problematicno.Ni jedan polozaj tela mi ne odgovara(mirovanje nema efekta),toliko da mogu konstantno da ga upraznjavam,sto mi pravi probleme narocito sa spavanjem.Neki polusedeci polozaj na spavanju mi je trenutni spas,dok me i tu ne stigne(spavam "sedeci" vec 5 godina).
Sve ovo nekad zna i da "popusti" pa imam dan-dva raja na zemlji,i trcim,hodam,i sve normalno,ali kao sto rekoh to se retko desava.Ponekad kad stisnem zube,uz fizicki napor,bol se smanji,ali zato sutra ili kasnije cim se ohladim(valjda),ni ziv ni mrtav!
Sta je uzrok svemu ovome,ne znam,i koliko je bitno,ali spomenucu da sam bol prvi put osetio pre nekih 5-6 godina.Tada sam se bavio Aikido-om i Karate-om aktivno i rekreativno trcanjem,plivanjem...mislim da je Aikido bio presudan.Ispocetka bol nije bio toliko intenzivan pa mu i nisam pridavao vaznosti,ali nakon 6 meseci vec je postalo nepodnosljivo i elem,otisao sam kod lekara.
Najpre su me kljukali Brufenima,Diklofenima,Raptenima,Bensedinima,da bi nakon jos 6 meseci,kad su videli da nema nista od hemije dobio uput za fizioterapeuta,koji mi je odredio terapiju u trajanju od 7 dana(sve ovo bez ikakvih snimanja).E,na terapijama je bio laser,elektrostimulacija ili kako vec,i jos jedna terapija,vise se ne secam koja i vezbe preko svega toga.U narednom periodu,posle terapija(od kojih naravno,nista),bol je postao intenzivniji pa sam prestao i sa vezbama.Tu sam odustao od lekara i pokusao sa nadrilekarima,kiroprakticarima...Obisao sam pola Srbije od jedne do druge babe i dede od 100 i kusur sezona koji pomazu svima redom,lece sidu,gase ugljevlje,pale svece :) gledaju u pasulj... :shock: cak i kosmodisk - 0 poena!
Tada mi je bilo dosta svega i odustao sam od kompletnog maltretiranja,da bi 2003.opet otisao u zdravstvenu ustanovu i ispricao im sve ovo sto sam i ovde napisao.Tada,nakon sto sam osedeo :) uradio sam rentdgen snimak,skener,MR,i elektromiografiju,i na kraju dobio dijagnozu discus hernia L1-L2 i kutiju Diklofena :) Hteo sam nakon toga i na operaciju jer nisam mogao da trpim vise,ali dr Janicijevic sa klinickog,je bio suprotnog misljenja jer mogu da se savijem u struku i dohvatim zemlju rukama,bez savijanja kolena.
Imam 26 godina,185cm,85kg(imam ravne tabane,ako to znaci nesto) i ako se niste smorili citajuci,dajte neki savet ako ima nesto da se kaze na ovo.
Nisam hipohondar,ali sa ovim se smaram vec 5-6 godina,i u neku ruku navikao sam da zivim s tim,ali ponekad mi bude muka od svega,pa kad sam probao sve sto je bilo u mojoj moci,ajd da probam i ovde.
Unapred zahvalan
 
Da, discus herniae je veoma nezgodna i bolna povreda kicme, vec je bilo govora o istoj na forumu pa se necu ponavljati. Ono sto ja mogu da ti preporucim jeste da se javis referentnoj ustanovi za kicmu a to je Ortopedija na Banjici, sa svojim rezultatima. Oni su jedini kompetentni da ti kazu da li treba ili ne treba operacija i sta i kako dalje. Jedini savet koji ja mogu da ti dam jeste da: izgubis jedno5-6 kilograma do 10, i da OBAVEZNO regulises problem ravnih stopala: ravna stopala uzrokuju poremecaj kompletne statike kostanozglobnog sistema, i mozda i nisu uzrok diskus hernije ali svakako pogorsavaju znacajno i dramaticno tvje stanje. Negde u Piramidi na NOvom Beogradu postoji privatna ordinacija (reklamiraju se cesto na nekim TV, da li na artu, palmi, kosavi - e mozda kosavi), covek je patentirao i zastitio patentom svoje uloske za ravna stopala, kompjuterski ti odredi koja ti je visina uloska potrebna, ulosci se mehanicki mogu podesavati vremenski i polako se noga postavlja u pravilan polozaj u odnosu na svod. Svakako, ispravljanje ravnih stopala dramaticno ce ti umanjiti bolove i pomoci ukoliko operacija nije opcija, kao i gubitak telesne tezine. Pozdrav i srecno.
 
ne znam kako da ti pomognem jer ne mogu pomoci ni sama sebi. imam iste probleme vec duze vrijeme nervi mi poceli odumirat, neurolog se zabrinuo. idem na fizikalne al nesto narocito ne pomazu. ne boli me puno al smeta mi kad hodam, ne mogu da stojim dugo i sjedim. spavat mogu jedino na stomaku. trazit cu od fizijatra ct i ozbiljno razmisljam o operaciji. takodje imam ravna stopala. nadam se da sam malo pomogla. baram znas da nisi jedini. to je L5-S1 nivo. i ortoped me je pregledao kaze da nije za operaciju. :wink: pozzz
 
Ma moze i neurohirurg...ako hoces da ostanes nepokretan za sigurno, na primer. A ako bi ipak hodao - mozda ipak kod ortopeda-kicmenjaka, kako se popularno zovu. Sve zavisi kako ko vole. Svaka cast svakome. Da je moja kicma u pitanju ne bih nasim neurohirurzima legla na sto pa makar mi to bilo zadnje. A imam sasvim solodno znanje i razloge zasto.
 
Ukoliko neurohirurg smatra da nema indikacija za operaciju,jedino sto moze da vam resi problem je fizikalna medicina.
Pod ovim podrazumevam kombinovani tretman (manje)elektroterapije i posle uradjenog misicnig testa i analize posturalnog deficita vezbe prilagodjene vasem stanju.
Zastitni polozaji i pokreti moraju biti usvojeni kao vid zivota i na njih se naviknuti kao na pranje zuba,cesljanje,umivanje!!!!
Nijedna discus hernia nije ista pa prema tome ni vezbe nisu identicne ,nadjite dobrog terapeuta kojio ce vas istestirati i dati program vezbi koje ce vam konacno pomoci!Pozdrav i puno srece.....
 
WithdrawnWater:
Kole

kicmu ni ne treba da radi bilo koji ortoped i bilo gde, nego u referentnoj ustanovi koja se kicmom bavi, a Beograd takvu ustanovu, kao i svaki veliki medicinski centar, ima: Ortopedsku Kliniku na banjici.


I to ima specijalni deo koji se zove spinalni centar,a vodi ga dr Zdeslav Milinkovic.Pozzz
 
IMAM PROLAPS DISCUSA I VEC 3 MESECA IDEM NA FIZIKALNU. UKOLIKO MI ISTA NE POMOGNE KAZU MI DA CU MORATI NA OPERACIJU. PALO MI JE BILO STOPALO I NISAM OSECALA PRSTE NA NOGAMA ALI SE TO SADA KONACNO VRATILO U NORMALU. NAJVECI PROBLEM IMAM SA LISTOM, UZASNO ME BOLI. DA NE POMINJEM DA MI SE SKRATIO MISIC NA NOZI PA SAD KAO INTENZIVNO RADIM VEZBE. CULA SAM DA JE DOBAR PILATES NA LOPTI ALI NE BILO KAKAV , VEC DA POSTOJI JEDNA DR KOJA JE MAGISTRIRALA NA DISKUSU I KOJA RADI INDIVIDUALNO VEZBE SA SVAKIM PACIJENTOM. INTERESUJE ME MOGU LI SA OVOM DIJAGNOZOM DA OSTANEM U DRUGOM STANJU . DA NE POMINJEM DA MI SE NA SVAKU PROMENU VREMENA BOL POJACA!!!!!!!!
 
Ako je to stvarno Dr medicine i jos magistrirala na prolapsu i hernijacijama a ima nekih uspeha sa pilatesom onda bih ti rekao da probas. Ali padanje stopala i stalni bolovi u listu su po meni znak za operaciju bez razmisljanja. Sto se pre uradi operacija to je bolje jer ako ti je zbog pritiska diska na nerv taj deo nerva trombozirao to donosi dalje komplikacije a sto vise cekas vise ce da trombozira ili cak da odumre. Nemoj da cekas do pojave nevoljnih praznjenja besike, debelog creva, seksualne disfunkcije i paralize. Konzervativno lecenje je prihvatljivo do odredjenog trnutka a posle toga bolje se razmisljaj ti o necemu konkretnom.
 
TANJA22:
IMAM PROLAPS DISCUSA I VEC 3 MESECA IDEM NA FIZIKALNU. UKOLIKO MI ISTA NE POMOGNE KAZU MI DA CU MORATI NA OPERACIJU. PALO MI JE BILO STOPALO I NISAM OSECALA PRSTE NA NOGAMA ALI SE TO SADA KONACNO VRATILO U NORMALU. NAJVECI PROBLEM IMAM SA LISTOM, UZASNO ME BOLI. DA NE POMINJEM DA MI SE SKRATIO MISIC NA NOZI PA SAD KAO INTENZIVNO RADIM VEZBE. CULA SAM DA JE DOBAR PILATES NA LOPTI ALI NE BILO KAKAV , VEC DA POSTOJI JEDNA DR KOJA JE MAGISTRIRALA NA DISKUSU I KOJA RADI INDIVIDUALNO VEZBE SA SVAKIM PACIJENTOM. INTERESUJE ME MOGU LI SA OVOM DIJAGNOZOM DA OSTANEM U DRUGOM STANJU . DA NE POMINJEM DA MI SE NA SVAKU PROMENU VREMENA BOL POJACA!!!!!!!!
Tanja22, molim te spusti caps lock, velika slova se tumace kao vikanje.
Sto se tice tvojih problema, sa lekarima koji te vode razgovaraj o svemu sto te interesuje, oni najbolje poznaju tvoje stanje i mogu ti dati adekvatne odgovore.
 
Neurohirurzi se najvise mrze(mislim na ove Niske) i jedva da se slazu oko necega ali se zato svi ali svi slazu oko jedne stvari. To je da je najveci procenat neuspeha operacije kod discus hernia zbog dugotrajnog ostecenja i nagnjecenja nerva, specificno zbog vasa nervorum koji tromboziraju prvi pa onda dolazi do drugih dugotrajnih ostecenja. A to je sve zato sto ljudi odbijaju operaciju i pribegavaju konzervativnoj terapiji.
 
Ne znam šta bih rekla... Ja imam dvostruku diskus herniju (L3 i L4) kao posledicu povrede. Trudnoća i porođaj su mi stanje drastično pogoršali u meri da sam posle porođaja jedno vreme bila praktično nepokretna. Na Banjici su, naravno, rekli da je operacija - 'za juče'. Meni je to nekako bilo 'previše', nisam mogla da se zamislim u koritu 6 meseci sa bebom od par meseci. Pa sam skupljala druga mišljenja, čitala o tome (za operacije 'mog slučaja' recidivi idu i do 60%)...

Ukratko, ostavila sam operaciju kao poslednje rešenje. U međuvremenu naučila vežbe i prilično redovno ih radim, zaštitne položaje - koje u 95% slučajeva primenjujem.

Sada - 4 godine kasnije, problemi su retki i blagi. I ne kajem se što nisam otišla na operaciju. Ta opcija je i dalje otvorena, ako bude potrebno. Ja se nadam da neće.

Pozdrav.
 
I ja se nadam da nece biti potrebna operacija. Na zalost, misljenje 3 rekla bih vrsna neurohirurga je da operaciju ne treba raditi odmah, vec da prvo pokusam sa fizikalnom. Ne kazem da mi nije pomogla. Cak sta vise, stopalo mi se potpuno vratilo , cuvenog Lazarevica sad mogu da uradim bez mnogo bola i da dignem nogu do vrha , dok sam na pocetku mogla da dignem nogu jedva 20C ili koja li je vec merna jedinica u pitanju. Radim te Reganove vezbe, nekad mi prijaju, nekad ne, ali sam skeptik sto se tice operacije. Isla sam jedan dan i na bazen. Probala sam sve stlove, boli me taban , tj. glezanj , jedino me nije bolelo kad sam plivala prsno, iako dr kazu da prsno ne treba plivati jer tu se disc jos vise nabija. Meni je problem na L4-L5, L5-S1. I boli me repic kad malo duze sedim. Cak po magnetnoj rezonanci kicma mi je u polozaju izravnate fizioloske lordoze a i vidljivi su znaci degenerativnih promena diskusa L 4-L5 i L5-S1. Vidljiva je dodatna zona izosignala sa diskom T-1w sa kompresijom na duralnu kesu i koren zivca.
Svi se DR slazu da je moja klinicka slika mnogo bolja od MR . Totalno sam ocajna i stvarno ne znam sta dalje da radim i da probam. Naravno, ni jedan fizijatar nije za operaciju, svi kazu, mlada si, tvoje reparativne sposobnosti su vece nego sto ti mislis. Moja Dr je kupila neki extra aparat i sutra ce da mi radi neki vakuum. Je li neko od vas to probao i kakvi su rezultati. Moze li disk uopste da se vrati bez operacije i sta se u stvari postize tom fizikalnom terapijom????????
Pozdrav.........
 
Disk NE moze da se vrati bez operaciju. To je potpuno nemoguce. Ali mozes skoro normalno da zivis bez nekih tezih simptoma. Mene samo plasi to padanje stopala, lepo je to sto si zalecila sada ali strah me je da jednog dana ne dodje do tezih stvari.
 
Hvala Dr Koki.
Nadam se da ce biti OK. Da li ja sa ovom dijagnozom mogu da ostanem u drugom stanju i kakvi sve eventualni problemi mogu da nastanu tokom trudnoce????? Jos nisam radula EMNG, zakazan mi je pregled za 23 maj, mada sam cula da jako boli pa mi se i ne mili bas da radim.
Pozdrav.........
 
Emng jeste neprijatan ali daleko od toga da je neizdrzivo bolan,ne sekirajte se.Ako vam prija prsno plivanje(a to se potpuno slaze sa dg izravnate lordoze)mozda ne bi bilo lose da vam terapeut ukljuci vezbe po Mek Kenziju.(naravno ako je kompletna dijagnostika dobro odradjena).Pozdrav
 
Moja rodjena sestra je imala intenzivne bolove u ledjima, to je trajalo preko 6 meseci. Sve su pokusavali , ali lekari nisu predlagali operaciju. Bolovi su bili skoro neizdrzivi ali strpljenje se isplatilo. Sada je moja sestra ozdravila i vec vise od 18 meseci nema karakteristicne slabosti, simptome i bolove. Zato zelim da podelim deo iskustva sa svima koji imaju slicne tegobe.



Sada kad je sve proslo, i kada analiziram ceo slucaj, nije moralo biti tako komplikovano,bolno i dugotrajno.

Za druge informacije , bogato zivotno iskustvo u lecenju ove bolesti i podrsku strpljivom lecenju slobodno se javite Snjezani .
 
Pozdrav od jos jedne L5-S1. Diskus je izletao par puta ali to nije bilo nista u odnosu na izletanje diskusa a porodjaj poceo, mislim da jaci bol necu doziveti, a lekari insistiraju da se porodjaj nastavi prirodnom putem.. I sto rece neurolog koja me je pregledala, nema veze sa tezinom,ona je bas mrsava i mislila je da ima veze sa tezinom dok nije i nju uhvatilo. Meni je objasila da je to bolest dobrih djaka i lenjih kancelarijskih radnika=onih koji puno sede.
 
bio sam na mr u nisu i ostecena su mi L1,L3,L4,L5-S1,inace imao sam infarkt i imam ugradjen stend tako da ne smem da pijem lekove (antireumatike)...ne znam koliko bi bilo dobro-pametno i da li smem da operisem kicmu ????
 

Back
Top