Discus hernia...?

Da ubacim svoje iskustvo. Operisana prije dva mjeseca osjecam se puno bolje. Nisam bez tegoba al tek su dva mjeseca prosla. Trenutno vidim da ce sjedenje biti problem a ostalo kuc kuc. Unazad 3,5 god nesnosljivi bolovi stalni bolovi. Da nisam pokusala operaciju ne bih mogla vise zivjet od tih bolova. Operacija je min invazivna u Hrvatskoj, tamo rade dobro al je poskupo. Sretno svima koji prodju bez operacije.
 
Imam isti problem diskuks hernija L5-S1, danas sam radila EMNG pa me zanima da li neko moze da mi pojasni nalaz u kome pise: EMNG nalaz ukazuje na hronicnu umereno jaku neurogenu leziju radixa L5 i S1 levo uz ocuvane vrednosti MB i TL za ispitane nerve.
Unapred zahvalna.
 
Имаш умерено јако оштећење коренова нерава који полазе из петог лумбалног и првог сакралног пршљена.

Ове вредности МБ и ТЛ, претпостављам да се односе на брзину проводљивости импулса кроз нервна влакна.;)
 
Хмм...физикална терапија ће ти смањити болове (евентуално).
Претпостављам да ће ти у неком моменту предложити хируршку терапију. До тад, аналгетици, без наглих покрета, не дизати тешко ни случајно, чувати се падова...
На жалост, тако је.
 
Pozdrav,

Jako dobra i zanimljiva tema. Pokusao sam da procitam celu da ne bude da se ponavljam.

Moji simptomi su sledeci i na takvu situaciju nisam naleteo u celoj temi:

- Bol u levoj nozi, nekada je bio u zadnjici, zada najcesce u listu ili u skocnom zglobu. Ostar samo kada napravim potpuno nekontrolisan pokret ili kinem u nezgodnom polozaju. Ostatak vremena tup i dosadan. Javlja se nakon nekoliko sati lezanja i to je jedino sto mi bitno utice na kvalitet zivota posto se uglavnom probudim oko 3-4 nocu i ne mogu da spavam jedno sat - dva. Bol se takodje javlja tokom sedenja ali doticno izbegavam, na poslu sam namestio racunar da radim stojeci, kuci takodje, ako treba nesto na brzinu da se odradi za stolom, kleknem ili cucnem. Kada sam bas primoran da sedim (najcesce automobil) dolazi do osecaja trnjenja u nozi. Kazem osecaja posto najnormalnije pomeram prste i stopalo.

- Bol u krstima koji se retko kada javlja i fakticki zaboravim da uopste imam taj problem.

- NIKAKVI problemi sa hodanjem i stajanjem. Naprotiv, hodanje mi izrazito prija. Umereno je bolno tih nekoliko minuta nakon ustajanja iz sedeceg ili lezeceg polozaja, ali nakon toga ne sepam, bol potpuno ili skoro potpuno nestaje.

- Kompletan osecaj je vise dosadan nego sustinski bolan. Nisam po prirodi nervozan, i retko mi se desava da mi ovo utice na psihu (bar ja tako mislim).

Posto mi je nakon 2 meseca takvih bolova postalo jasno da se nije saliti (bolovi su inace poceli pre oko 4 meseca kao jedva primetni bol sa zadnje strane levog kolena), uradio sam MR i dijagnostikovana mi je diskus hernija L4-L5. Nemam pri ruci nalaz da navedem detalje, ali nema spinalne stenoze niti neceg takvog. Kicma mi je blago povijena u jednu stranu, ne znam dali je to zbog grca misica ili je to neka moja trajna degeneracija. Na sledecoj kontroli cu porazgovarati sa doktorom o tome.

Nakon toga dospem kod izvesnog neurohirurga u Beogradu koji insistira da me operise, kazem da cu razmisliti ali potpuno odustanem od toga posto znam nekoliko ljudi koji su imali slican problem i svi su apelovali na mene da probam sve pre operacije. Odem u ortopedsku bolnicu na Banjici na odeljenje fizikalne medicine i od petka krenem na terapiju. Nadam se najboljem i spreman sam da u potpunosti ispostujem instrukcije lekara i fizioterapeuta.

Imam 26 godina, posao mi iziskuje rad na racunaru i citanje. Visok sam 190 cm i tezak oko 93 kg. Ambicija mi je da zbog ovoga spadnem na oko 85kg. Ceo zivot do fakulteta sam se bavio sportom, onda sam naglo prestao i poslednjih 7 godina sam slabo aktivan, mada sam se ugojio tek u poslednje 3 godine.

Kuci spavam na kvalitetnom duseku, lezim na ledjima sa jastukom ispod kolena, cini mi se da mi je to optimalan polozaj mada se i dalje budim.

Pre sam pio analgetike na svoju ruku, posto mi je sada doktorka prepisala samo jedan antiinflamatorni lek dnevno, sledim njena upustva u potpunosti.

Takodje sada vodim racuna o ishrani i unosim ekstra vitamin B, kalcijum i magnezijum. Izrazito vodim racuna kako se savijam, cak i papir s poda podizem iz cucnja. Batalio sam potpuno vukljanje laptopa sa sobom, jedna knjiga u rancu i fascikla sa papirima i to je to. Namazem se nekada crvenom konjskom mascu u predelu krsta, to mi onako, subjektivno pomaze. Takodje hladim nogu kad se probudim sa bolom tokom noci. Ako me bol bas smara, obujem patike i izadjem napolje da prosetam. Poceo sam cak i da vodim racuna kako hodam i kakvu obucu nosim. Planiram da nabavim ortopedske uloske. Ne znam da li sam se ja navikao i prilagodio, ali poslednjih recimo dve nedelje mi je dosta lakse. Malo smara kada svi u kaficu ili za ruckom sede a ja stojim oko njih, ali nista strasno :)

Inace sam jako slabo razgiban, voleo bih da radim na tome, ali trenutno radim samo vezbe koje mi je fizioterapeut dao. Jako dobro plivam, trenirao sam kao mali, ali sam sada u nedoumici kojim stilom da plivam posto su misljenja izgleda oprecna. To mi je inace omiljena rekreacija.

Svi pominju "padanje stopala" kao simptom, na sta se tu tacno misli?

Jasno mi je da disk bez operacije ne moze sustinski da se sredi, ali mi je takodje jasno da ima puno ljudi koji su bez operacije prevazisli problem i sad vode potpuno normalan zivot. Ja zelim da izbegnem operaciju skoro po svaku cenu. Ipak zelim da se sredim, ceka me porodicni zivot sa svim zadovoljstima i obavezama i moram normalno da funkcionisem.

Ovo su moja iskustva i zapazanja, mozda nekome koristi nesto a mozda mi bude korisno i vase misljenje.

Hvala i izvinjavam se na opsirnom postu.
 
Svi pominju "padanje stopala" kao simptom, na sta se tu tacno misli?
----------------------------

Оклембеси стопало и покушај да ходаш с таквим стопалом. ;)
На то се мисли кад се каже ''падање стопала''. ;)
 
Pozdrav svima,

Sa obzirom da je kod mog supruga operacija 2 diskusa neophodna i da je on nacisto sa tim da treba da se operise, molila bih za preporuku neurohirurga. Napominjem da smo iz Beograda ali da bi se operacija morala izvrsiti privatno jer suprug jos uvek nema nase papire i nema zdravstveno osiguranje.
Za sada smo culi za profesora Savica na VMA ali ne znamo da li on radi privatno i gde. Takodje bismo zeleli i preporuke nekog iz KBC-a.
Ako neko zna kome bismo mogli da se obratimo i na koju adresu da "pokucamo", bili bismo veoma zahvalni.
Imati pravog coveka za ovu operaciju je jako vazno pa je moja molba utoliko veca.
Unapred hvala,
Pozdrav,
M
 
Операција не мора да се ради приватно, може и у државној установи што Вам је моја топла препорука. С тим што ћете и у државној болници морати да платите операцију и болнички смештај.
Наш приватни сектор, посебно хируршки, није превише развијен и зато Вам саветујем ипак државну установу.
Операција дискуса је данас рутинска, а за конкретног хирурга, не бих тачно знала, надам се да ће се неко одазвати на тему.
 
Hvala na sugestiji. Takav "aranzman" je sasvim ok. Jedino jos ne znamo na koja vrata da pokucamo..... Doktora ima puno ali dobar neurohirurg je nama tj mom suprugu kao pacijentu a onda i meni, vazna stavka. Ne mislim samo kada je operacija u pitanju, to se podrazumeva vec i kada je u pitanju sve ono sto ide pre i posle operacije.
Zato jos jednom ljubazno molim sve forumase koji su u mogucnosti, da nam preporuce neurohirurga kome bismo se obratili.
 
Bio sam kod vrlog u klinickom i prepisao mi je mydocalm..valjda se tako pise nebitno..da bi mi posle godinu dana mucenja tek on dosao glave jer je za opustanje misica..suprotno od onoga sto mi treba..problem je resio kostolomac za par minuta
 
Pa nije do ljudi vec do problema..ako odu kod njega pre operacije pa onda nek kazu da je to jedina opcija..kaze on da operisu svasta i ugradjuju kukove a mogao je to sanirati..i meni bi isto to bilo jedino resenje iako preko godinu dana ni1 strucni nije video problem a nevidjene bolove sam imao
 
ne znam da li ću vam sada pomoći sa odgovorom,ja sam pre 6 godina operisala diskus na VMA,dr. Antić me je operisao i ja sam se preporodila. Bez ikakvih problema su me primili kao civilno lice i uredno sam platila operaciju,jer nisam imala zdravstvenu knjižicu,što nije tada bio nikakav problem i sve je to lepo organizovano i da iskreno kažem bila sam i prijatno iznenađena sa cenom tada(očekivala sam da će biti i više). Znam da su i ostali neurohirurzi sa VMA jako dobri i sa mojim iskustvom kako sa doktorom tako i sa medicinskim sestrama nakon operacije preporučujem ih.
 
Ajde da kazem koju. Vec dve godine imam bolove i herniju na L5-S1. Isao sam kod kostolomca u Visnjicu par puta, svaki put kaze da cu biti kao nov, medjutim meni je stanje uvek bilo potpuno isto. Zovu ih kostolomci, a on nateze kozu da kao oslobodi zivac, ono pucne i on kaze da je to to (garantujem da ce svakom zivom pucnuti, cak i 100% zdravim ljudima). Isao i na Novi Beograd, tip iz Engleske skole, tamo zavrsavao. Malo istezao itd, pokazali mi vezbe i to je to. Stanje nepromenjeno, znaci boliiiiii:eek::sad2:. Isao na terapije u Matarusku Banju, nista!
Neka mi neko kaze ako zna nekog ko moze da me istrese iz gaca, da ne kazem kicme, pa kom obojci kom opanci:zper:. Ovde govorimo o diskus herniji, znam da kostolomci mogu da nameste prsljenove u slucaju ispadanja, ali je li iko ikoga izlecio od DISKUS HERNIJE na taj nacin?
U hrvatskoj minimalno invazivni zahvat (operacija) kosta 4200e, to je poslednja opcija, posebno za nas standard. Vezbam redovno i vozim biciklu, jaki su mi misici, ali ovo cudo ne popusta tek tako, taman kad mi krene malo bolje, on se ponovo javi da me podseti da je tu:dash:.
Zanimljivo je da mi je od pocetka, od dobijanja hernije na ledjima vidljiva napregnutost misica ili cega vec (poprecno), prstom mogu lepo napipati breg i on je uvek tu, a nigde nisam nasao da to jos neko ima:think:.
Eto, cak i sad boli, ko ima savet neka kaze koju pametnu;)
 
Postovani, obracam vam se jer sam totalno neupucen u probleme s diskusom, a totalno nebitni problemi su postali itekako veliki. Pre dva meseca mi se javio bol u krstima, koji je setao, spustao se niz nogu, zatim me naizmenicno boleo jedan, pa drugi kuk. Pre 8 dana me je ukocilo totalno, posle primljene terapije, injekcija bensedina, diklofenaka i ohb 12 me je popustilo u smislu da moogu da se pokrecem, ali bolovi nisu nestali, stalno su prisutni,ma u kakvom polozaju da se nalazim. Odradio sam rentgen lumbalnog dela i evo nalaza radiologa :
Ispravljena fizioloska lordoza lumbalne kicme.
Scoliosis lumbalis sinistroconvexa
Scoliosis lumbalis
Dyscarthrosis L5-S1
Hernia schmorli L3,L4,L5
Dyscopathia L1-L3,L4-L5
Obs cac.nuclei pulposi thxiii-l1,l1-l2, l2-l3.
Lako snizen visinski promer tela L4 prsljena.
Posto sam duduk za medicinu, moze li neko da mi malo rastumaci ove rezultate i koliko je ovo sve opasno, s obzirom da imam 33 godina i da radim posao na visini, za koji je potrebna prva zdravstvena grupa. Pozdrav i hvala
 
Ajde da kazem koju. Vec dve godine imam bolove i herniju na L5-S1. Isao sam kod kostolomca u Visnjicu par puta, svaki put kaze da cu biti kao nov, medjutim meni je stanje uvek bilo potpuno isto. Zovu ih kostolomci, a on nateze kozu da kao oslobodi zivac, ono pucne i on kaze da je to to (garantujem da ce svakom zivom pucnuti, cak i 100% zdravim ljudima). Isao i na Novi Beograd, tip iz Engleske skole, tamo zavrsavao. Malo istezao itd, pokazali mi vezbe i to je to. Stanje nepromenjeno, znaci boliiiiii:eek::sad2:. Isao na terapije u Matarusku Banju, nista!
Neka mi neko kaze ako zna nekog ko moze da me istrese iz gaca, da ne kazem kicme, pa kom obojci kom opanci:zper:. Ovde govorimo o diskus herniji, znam da kostolomci mogu da nameste prsljenove u slucaju ispadanja, ali je li iko ikoga izlecio od DISKUS HERNIJE na taj nacin?
U hrvatskoj minimalno invazivni zahvat (operacija) kosta 4200e, to je poslednja opcija, posebno za nas standard. Vezbam redovno i vozim biciklu, jaki su mi misici, ali ovo cudo ne popusta tek tako, taman kad mi krene malo bolje, on se ponovo javi da me podseti da je tu:dash:.
Zanimljivo je da mi je od pocetka, od dobijanja hernije na ledjima vidljiva napregnutost misica ili cega vec (poprecno), prstom mogu lepo napipati breg i on je uvek tu, a nigde nisam nasao da to jos neko ima:think:.
Eto, cak i sad boli, ko ima savet neka kaze koju pametnu;)

Што би плаћао операцију ? Имаш здравствено осигурање?
 
Postovani, obracam vam se jer sam totalno neupucen u probleme s diskusom, a totalno nebitni problemi su postali itekako veliki. Pre dva meseca mi se javio bol u krstima, koji je setao, spustao se niz nogu, zatim me naizmenicno boleo jedan, pa drugi kuk. Pre 8 dana me je ukocilo totalno, posle primljene terapije, injekcija bensedina, diklofenaka i ohb 12 me je popustilo u smislu da moogu da se pokrecem, ali bolovi nisu nestali, stalno su prisutni,ma u kakvom polozaju da se nalazim. Odradio sam rentgen lumbalnog dela i evo nalaza radiologa :
Ispravljena fizioloska lordoza lumbalne kicme.
Scoliosis lumbalis sinistroconvexa
Scoliosis lumbalis
Dyscarthrosis L5-S1
Hernia schmorli L3,L4,L5
Dyscopathia L1-L3,L4-L5
Obs cac.nuclei pulposi thxiii-l1,l1-l2, l2-l3.
Lako snizen visinski promer tela L4 prsljena.
Posto sam duduk za medicinu, moze li neko da mi malo rastumaci ove rezultate i koliko je ovo sve opasno, s obzirom da imam 33 godina i da radim posao na visini, za koji je potrebna prva zdravstvena grupa. Pozdrav i hvala

Крива ти је кичма у пределу крста. Трпи ти крсни део веома...у суштини, кандидат си за неурохирурга.
Могу да ти преведем написано али ти неће значити јер је заиста уско медицинска терминологија, чак и кад се преведе на српски језик. ;)
Али ако хоћеш, није проблем. :)
 
Plasim se zbog posla, jer kako sam vec naveo, na mom radnom mestu je potrebna prva zdravstvena grupa i radi se o poslu koji se obavlja na visini. Mogla bi da napises koliko sam ozbiljan kandidat za neurohirurga? :). A nisam navikao da mi nesto fali, pa sam onda malo zbunjen, malo uplasen. Inace, konstanti bolovi su prisutni, koji setaju, sve zavisi od poze u kojoj se nalazim. Radiolog je rekao da je moguce da sam imao naprsnnuce trticne kosti koje se provuklo neopazeno i da je to prouzrokovalo sve ove probleme...
 
Evo rezultata magnetne :
Pregled je radjen u TE sekvenci u T1w i T2w u sagitalnoj i aksijalnoj ravni
Lumbalna kicma pokazuje ospravljenu lordozusa normalnim uglom promontorijuma. Kostani deo kicmenog kanala je normalne sirine.Prsljenska tela su spondiloticno izmenjena sa manjim rubnim i delom posteriornim osteofitima. Intervertebralni diskovi su izmenjenog signala u visini L3-4, L4-5, L5-S1, snizenog visinskog promerasa protruzijama i.v. diskova L4-5dorzomedijalno levo, delom intraforminalno i L5-S1 dorzomedijalicno, vise levo. Konus medularis se normalno zavrsavau visini L1 prsljena. Duralna vreca izgleda normalno u lumbalnom i vidljivom sakralnom delu.
Zakljucak :
Spondylosis lumbalis
Protrusio discus invertebralis L4-5 et L5-S1 chr. dorsomediale pp.sin
Postovana Sofija, ovo je nalaz radiologa sa MR zdravstvene ustanove u Savskoj ulici. Da li su mi manje sanse da postanem musterija Neurohirurga ili je samo potvrdjena dijagnoza prvog radiologa? :(
 
Poslednja izmena:
На жалост, мораћете код хирурга.
Имате дијагнозу лумбалне спондилозе, а то значи да су Вам пршљенови у том делу срасли, да је самим тим смањена покретљивост кичме и притисак на нерве који излазе из тог дела кичме.
Такође имате и протрузију интервертебралних дискова, на два места. Интервертебрални диск је мало јастуче између два сусесна пршљена и задатак му је да служи као амортизер између два пршљена. Они својим испадањем такође изазивају бол, а собзиром на локацију испада још увек не врше притисак на нерве, али није искључено да неће.
Значи, Ви морате код хирурга (неурохирурга или ортопеда за кичму) да би он направио процену стања тј. да ли сте случај за операцију или можете да гурате уз неку другу терапију.
 

Back
Top