Discus hernia...?

Dovoljno je da nosite stalno torbu tesku 1 kg uvek na istom ramenu pa da pa da Vam se rizik od diskopatije znacajno poveca. Neki moji pacijenti koje sam spasio operacije nisu imali nikakve sportske ili incidentne povrede pa su ipak nagrabusili. PREPORUCUJEM elektroakunpunkturu bez primene vakuuma na osnovu iskustva od 20 god i 5000 + 3000 gog. tradicije (kina i japan)
 
Pozdrav svima, imam jedno pitanje, i nadam se da ce mi neko pomoci.

Brat treba da ide na operacuju, pa me je zamolio da se raspitam o doktorima, tj. u kojoj ustanovi su najbolji, jer, uz svo postovanje vas ovde, mnogi doktori su neljubazni. Na zalost malo kasno se setio da se raspita o tome, tako da mi je odgovor veoma hitan posto vec veceras mora da odluci gde ce ici. Moze bilo koja ustanova u Beogradu ili Nisu.

Hvala unapred.
 
Operirao sam kicmu 11.3.2009. Uradjena mi je L4-5 hemilaminectomija, discectomija i foraminotomija. Otpusten sam iz bolnice nakon 24 sata. Dva dana na stakama, dva dana sa stapom, a nakon toga sve se pomalo vraca u normalu.Setam svaki dan i vozim bicikl 30 min svaki dan. Bolova nema.Poceo sam da pomicem prste desne noge.
Prije operacije desna noga je pocele da se sushi, nisam mogao da hodam na petama (stopalo pada), nisam mogao da pomaknem niti jedan prst na desnoj nozi, nisam mogao da hodam pravo po liniji, a da ne pricam o bolovima u zadnjih 5 god. Nisam mogao da stojim na mjestu duze od par min, sjedim 30 min itd....
Poruka svima sa ozbiljnim problemima. Savjetujte se sa neurokirurgom,uradite MRI i nebojte se operacija je rutinska,uspjesnost gotovo 100%,a oporavak oko 7 dana. Da sam to prije znao uradio bi to prije 5 god.
 
samo nesto.
operisan sam pre 4 godine, neurohirugija, KBC Zemun.
kajem se sto nisam isao ranije.
naravno da nije stanje kao nekada, ni kicma nije kao nekada ;)
prvo vreme sam osecao promene vremena, ali nakon godinu i to je prestalo
pridrzavao svega sto su rekli za postoperativni period, osim vezbi, njih prestao sam posle nekih 1,5 - 2 godine.
i opet kazem, kajem se sto nisam isao na operaciju pre, nego seljacka logika, ne pod noz.
a meni je to bila prva i jedina operacija u zivotu.
to cekanje, prezivljavanje, bolovi, lezanja, puzanja i sta sve ne, sa ponekim "laksim" periodom.
inace sam bio sportiski tip,bavio se sportom, studirao DIF.
jednostavno, to je bilo nekad, sad je drugo, setanje, plivanje, trckaranje,
ma sve se to covek navikne
sve u svoje vreme
mozda i nije bas lepo napisano, nabacano
eto, to je moje iskustvo, ukratko
;)
 
pre nekoliko dana dobila sam uput za operaciju diskus hernie i to za klinicki centar u nisu, pa me jaaako zanima da li neko ima iskustva sa niskim doktorima i kako uopste ide proces do operacije? da li moram da ih kontaktiram ili samo da odem, niko se ne javlja a ja nisam u mogucnosti da se vozim cak do nisa ne bih li samo dobila informacije o tome sta i kako dalje.imam nesnosne bolove, stopalo je palo, prste ne osecam, a ostatak noge je utrnut konstantno, tako da mi puno znacilo da cujem necije iskustvo vezano za nis i da li uopste mogu da trazim promenu i operisem se u beogradu???
hvala unapred!!! :)
 
Кикагу, опериши се.
Операција дискуса је, данас, рутинска операција.
Бар би требала бити.

Не знам за хирурге у Нишу, али обавезно се распитај за имена и учинак хирурга.
За Бг могу ја да ти кажем ко то ради најбоље и где, ако те занима.
 
Pozz svima na ovom delu foruma, nazalost, doslo je vreme da Vam se i ja pridruzim:
43 god, 180cm i oko 110kg, zanimanje - taxi vozac...
Snimio sam donji deo ledja i uz snimak sam dobio sledecu "dijagnozu":

Blaga dekstrokonveksna skolioza s temenom na L3 bez torzije.
Normalna apozicija prsljenova.
Manje Schmorlove hernije difuzno.
Diskartroza u nivoima L3/4 i L4/5 kao sekvela dugotrajnog prolapsa intervertebralnih diskusa u tim nivoima.
Spondiloza.
Kalcifikati u zidu aorte.

Moze li neko malo da mi "izostri" ovo napisano i koji bi bili moji sledeci koraci?
Na "blic - pregledu" kod jednog renomiranog sportskog terapeuta (koji je yradjen pre snimanja) receno mi je da nabavim uloske za obucu, skinem neki kg (za pocetak) i da lagano pocnem sa vezbama za sticanje kondicije (bicikl - trenazer) i da uradim 10-ak terapija i da bi trebalo da bude OK. Imajuci u vidu specificnost mog posla (10-12h sedenja) kao i pomanjkanje slobodnog vremena za vezbanje, kakve su prognoze?
Inace mi najveci problem stvara hodanje i stajanje, kad sedim ili lezim nemam bolove!!!
Nemam zdravstveno osiguranje, znaci privatna praksa mi ne gine, pa bi mi i kod toga trebao savet kome da se obratim, kakvi su terapeuti u DZ, ipak su mi pristupacniji cenom...
pozz
 
Pozz svima na ovom delu foruma, nazalost, doslo je vreme da Vam se i ja pridruzim:
43 god, 180cm i oko 110kg, zanimanje - taxi vozac...
Snimio sam donji deo ledja i uz snimak sam dobio sledecu "dijagnozu":

Blaga dekstrokonveksna skolioza s temenom na L3 bez torzije.
Normalna apozicija prsljenova.
Manje Schmorlove hernije difuzno.
Diskartroza u nivoima L3/4 i L4/5 kao sekvela dugotrajnog prolapsa intervertebralnih diskusa u tim nivoima.
Spondiloza.
Kalcifikati u zidu aorte.

Moze li neko malo da mi "izostri" ovo napisano i koji bi bili moji sledeci koraci?
Na "blic - pregledu" kod jednog renomiranog sportskog terapeuta (koji je yradjen pre snimanja) receno mi je da nabavim uloske za obucu, skinem neki kg (za pocetak) i da lagano pocnem sa vezbama za sticanje kondicije (bicikl - trenazer) i da uradim 10-ak terapija i da bi trebalo da bude OK. Imajuci u vidu specificnost mog posla (10-12h sedenja) kao i pomanjkanje slobodnog vremena za vezbanje, kakve su prognoze?
Inace mi najveci problem stvara hodanje i stajanje, kad sedim ili lezim nemam bolove!!!
Nemam zdravstveno osiguranje, znaci privatna praksa mi ne gine, pa bi mi i kod toga trebao savet kome da se obratim, kakvi su terapeuti u DZ, ipak su mi pristupacniji cenom...
pozz

Zasto nemas zdravstveno osiguranje,mozes da ga imas i kao nezaposlen?! Znaci,ako radis na crnjaka i tad imas pravo na zdravstveno osiguranje.Pa i mi smo u necemu bolja drzava od USA :))
 
Imam diskus herniju L4-L5 a u martu sam operisala L5-S1 gde je i bio koren. Posle toga sam ibila u banju na rehabilitaciju koju sam nastavila i posle banjskog lecenja. Nemam vise jake bolove, ali ostala je nelagodnost u lumbalnom predelu u vidu uvijanja i mekoce i poneki put bol u vidu proboda nozem. Ledja su zategnuta do bola i nemogu da se ispravim. Imam osecaj da hodam kao pingvin.Bila sam na mag.rez. i dg je potvrdjena. Ne znam kako da se resim te jake zategnosti u ledjima. Pijem lekove za opustanje misicne muskulature ali kada prodje dejstvo stanje je isto. Veoma mi je tesko da funkcionisem u takvom stanju, pogotovo na poslu.

Bila bih zahvalna na korisnom savetu jer se osecam bespomocno :sad2:
 
Pozdrav
Od 2006 godine indikovana mi je dijagnoza Radiculophatia compressiva reg l5 l dex i Protrusio nuclei pulposi disci i. V. C5 dorsomedialis.
Ovo je potvrđeno nalazom EMNG koji sam radila dva puta i MR vratnog dela i MR kičmenog stuba. Problem se uglavnom očitovao bolom u desnoj nozi koji je tada bio veoma izražen. Iste bolove samo manjeg intenziteta imam povremeno možda jednom do dva puta godišnje ali napominjem nisu mi tolika smetnja.
Povremeno osećam bolove u ramenima i rukama ali nisu od osobitog značaja da mi predstavljaju problem.
Od 2006 kad mi je indikovana dijagnoza koju sam napisala, nisam mnogo promenila svoje radne navike.
Ne bavim se sportom, a dosta vremena provodim sedeći jer mi je takva priroda posla. Mene sad interesuje sledeće - da li je moguće da se diskus hernija povuče sama od sebe ili ne?
Da li indikovano stanje koje imam može samo da se reši operativno ili se isto stanje može samo od sebe da se povuče?
Molim za odgovor jer uskoro bih trebala da idem na ocenu radne sposobnosti pa da se ne desi da ponovni nalazi pokažu suprotno....
 
Poslednja izmena:
OK, nisam došla do te "kritične" faze, ali mi je čudno da taj bol nije intenzivan kao pre - zbog svega toga me je zbunilo pa sam mislila da se "povuklo".
Šta se onda moglo desiti ako je Diskus hernija i dalje prisutna kako ste već konstatovali a nemam tegobe kao pre ?
 
Ако сте радили вежбе, могуће је да је то утицало на ублажавање симптома. Дуготрајно седење као и нагли покрети иритирају нерве на месту херније и проузрукује тегобе.
Вежбе за кичму, више кретања и мање седења и нема друге...:)
 
Booooooool u donjem delu ledja,koji se proteze preko zadnjice,nekad u levu,nekad u desnu nogu,a nekad u obe istovremeno.Ponekad neizdrziv do te mere da nisam u stanju da ustanem sa stolice,iz kreveta.Boli cak i kad se nakasljem.Otezano hodanje,da ne govorim o nekim vecim fizickim aktivnostima.Stajanje od 15 minuta mi je problematicno.Ni jedan polozaj tela mi ne odgovara(mirovanje nema efekta),toliko da mogu konstantno da ga upraznjavam,sto mi pravi probleme narocito sa spavanjem.Neki polusedeci polozaj na spavanju mi je trenutni spas,dok me i tu ne stigne(spavam "sedeci" vec 5 godina).
Sve ovo nekad zna i da "popusti" pa imam dan-dva raja na zemlji,i trcim,hodam,i sve normalno,ali kao sto rekoh to se retko desava.Ponekad kad stisnem zube,uz fizicki napor,bol se smanji,ali zato sutra ili kasnije cim se ohladim(valjda),ni ziv ni mrtav!
Sta je uzrok svemu ovome,ne znam,i koliko je bitno,ali spomenucu da sam bol prvi put osetio pre nekih 5-6 godina.Tada sam se bavio Aikido-om i Karate-om aktivno i rekreativno trcanjem,plivanjem...mislim da je Aikido bio presudan.Ispocetka bol nije bio toliko intenzivan pa mu i nisam pridavao vaznosti,ali nakon 6 meseci vec je postalo nepodnosljivo i elem,otisao sam kod lekara.
Najpre su me kljukali Brufenima,Diklofenima,Raptenima,Bensedinima,da bi nakon jos 6 meseci,kad su videli da nema nista od hemije dobio uput za fizioterapeuta,koji mi je odredio terapiju u trajanju od 7 dana(sve ovo bez ikakvih snimanja).E,na terapijama je bio laser,elektrostimulacija ili kako vec,i jos jedna terapija,vise se ne secam koja i vezbe preko svega toga.U narednom periodu,posle terapija(od kojih naravno,nista),bol je postao intenzivniji pa sam prestao i sa vezbama.Tu sam odustao od lekara i pokusao sa nadrilekarima,kiroprakticarima...Obisao sam pola Srbije od jedne do druge babe i dede od 100 i kusur sezona koji pomazu svima redom,lece sidu,gase ugljevlje,pale svece :) gledaju u pasulj... :shock: cak i kosmodisk - 0 poena!
Tada mi je bilo dosta svega i odustao sam od kompletnog maltretiranja,da bi 2003.opet otisao u zdravstvenu ustanovu i ispricao im sve ovo sto sam i ovde napisao.Tada,nakon sto sam osedeo :) uradio sam rentdgen snimak,skener,MR,i elektromiografiju,i na kraju dobio dijagnozu discus hernia L1-L2 i kutiju Diklofena :) Hteo sam nakon toga i na operaciju jer nisam mogao da trpim vise,ali dr Janicijevic sa klinickog,je bio suprotnog misljenja jer mogu da se savijem u struku i dohvatim zemlju rukama,bez savijanja kolena.
Imam 26 godina,185cm,85kg(imam ravne tabane,ako to znaci nesto) i ako se niste smorili citajuci,dajte neki savet ako ima nesto da se kaze na ovo.
Nisam hipohondar,ali sa ovim se smaram vec 5-6 godina,i u neku ruku navikao sam da zivim s tim,ali ponekad mi bude muka od svega,pa kad sam probao sve sto je bilo u mojoj moci,ajd da probam i ovde.
Unapred zahvalan

Ja sam u kolicima i imam taj problem, ali ja nemam zvanicno dijagnozu jer ne mogu da uradim magnetnu imam čelični fiksator u sebi...imam uzasne bolove i drogiraju me lekovima već 3 meseca...uradio sam multi slajs skener i nije nista pokazao , a ja umirem od bolova..
 
molim vas daj te mi neki savet sta da radim imam 23.god visok 190cm tezak 140kg znam da treba da smrsam bar 30 kg sto sam i nameravao al me snasla ova muka prvi put. procitao sam nesto malo sta su drugi ovde pisali al toliko sam nervozan iz dana u dan jel ne mogu vise da izdrzim u kuci jer imam probleme sa kicmom vec 2 ipo meseca a zadnja dva dana od nerviranja i povisen pritisak 150/120...
konkretno imam bolu u donjem delu ledja samo sa leve strane i spusta se sve niz levo nogu,grcevi u butini i listu non stop a prste normalno pomeram nije do sad bilo trnjenja sem kad nogu stavim u nezgodan polozaj dok lezim... sad cu i da napisem izvestaje lekara ko nesto je i strucno pa se nadan da ce uspeti protumaciti

Neurolog:
DE:Lazarevic levo + na 45stepeni,pozitivan ukrsteni lazarevic MTR ugaseni obostrano.
slabije stoji i hoda na l.peti hod antalgican l.nogom
Dg: Sy lumb.Lumboisch.l. sin.prolong G54.4
Fizijatar:
Strogo mirovanje uz prepisane inekcije koje nista nisu pomogle trazio izvestaj magnetne rezonanse.
MR pregled lumbosakralne kicme:
pregled je uradjen u sagitalnoj ravni u T1W i T2W i aksijalnoj ravni u nivoima L3-4,L4-5 i L5-S1, u T1W
ispravljena fizioloska lordoza lumbosakralne kicme.
prsljensk tela LS-kicme uocava se pocetna degeneracija diska sa dorzomedijalnom diskalnom hernijacijom koja ispunjava spinalni kanal do apsolutne spinalne stenoze i komprimuje duralnu vrecu
na ostalim nivoima iv prostori ocuvanog visinskogg promera a pripadajuci iv diskusi inteziteta signala normalnog diska,bez znakova diskalnih hernijacija.
kicmena mozdina u prikazanom segmentu uredne morfologije bez pat.signala intramedularno.
medularni konus se zavrsava u nivou korpusa L1
ZAKLJUCAK:diskus hernija L4-5 dorsomedialis
neophodan pregled neurohirurga.
kod neurohirurga nisam jos bio reko mi fizijatar ne treba jos prepisala mi je fizikalnu terapiju na koju sam krenuo od pre dva dana i imam magnetnu terapiju za 12 dana

molim vas neki savet unapred zahvalan:gace:
 
Pa fizijatar bi mozda i bio u pravu da nije ovog ovde dela : "koja ispunjava spinalni kanal do apsolutne spinalne stenoze i komprimuje duralnu vrecu".
Ovo je nalaz koji apsolutno govori da se morate javiti neurohirurgu !!!
 
Pa prilicno nam se poklapa shablon shetkanja od jednog do drugog doktora..ja doduse nemam konstantan bol vec pri nekoj aktivnosti..znaci da mi je do misica neko ukljechenje od pada jer na mr nema nista spec L1-2..i tek sam posle 6 meseci saznao da ne treba lezati toliko vec se polako aktivirati..inekcije i diodinamik kao malo pomognu ali pri mirovanju..prvom aktivnoscu kao da nije nista radjeno..ako mene pitas probaj otici na bazen lagano da vidis jel ti prija..i sta ti vise prija toplo ili hladno..onda pravac sokobanjska 13 na fizikalnu terapiju jachanja tog donjeg dela
 
Sta god radio, fizikalna, bazen, setnja... nista od toga nece vratiti disk na svoje mesto i toga trebas da budes svestan. Disk vrsi pritisak na korenove zivaca i poceo je da vrsi pritisak i na samu kicmenu mozdinu.
Moj savet ( a to je savet lekara) je da odes na pregled kod neurohirurga.
 

Back
Top