Discus hernia...?

evo i nalaza neurologa, sa rezultatima enmg :
do srednje teska neuralna lezija registrovana je u malim misicima stopala i blaza u m.tibialis anterior levo
neurografske analize su u granicama normale.
Enmg nalaz upucuje na radikularnu leziju L4 levo, L5S1 obostrano, s oskudoidnim znacima iritacije korena L5 desno
indikovan konsultativni pregled neurohirurga radi zauzimanja decidiranog dg i th stava. Indikovana posteda od poslova koji bi iziskivali staticko ili dinamicko opterecenje kicmenog stuba
 
A sada sam malo zbunjen?
Sta je savetovao Neurolog?
Ево ово:
Indikovana posteda od poslova koji bi iziskivali staticko ili dinamicko opterecenje kicmenog stuba
Да не оптерећујеш кичму ни на који начин, ни физичким активностима ни неким теретом, дугим стајањем и сл. ;)
 
imam 27 godina i nisam ni znala da imam diskus herniju dok nisam stigla na operacioni sto :D Operisala sam pre tacno godinu dana nivo C5-C6 ...ugradjen mi je implant na mestu diska i manje vise oporvak protice u redu, pa me zanima da li ima jos neko sa slicnom pricom jer bih volela da vidim da li su neke stvari koje osecam "normalne" ili ne ... tegobe koje imam su povremene i ne jake, ali dovoljne da me malo zabrinu ... pozdrav
 
Molim za savete.
1976. sam godiste i imam sledecu dijagnozu:
1. radiolog MR citanje - protruzzije dorzomedijalno L-4 i paramedijalna DH L-5 sa desne strane
2. neurohirurg - lumboischiaglio 1.dex Dh L4/5 et L5/S1 1.dex

Th. Sol Manitol 125ml na 12h 3 dana
Zodol 1 amp. u 500ml 0,9NaCl na 12h 3 dana
Metil prednizolon 500mg u Sol NaCl 500ml xl 3dana
Omeprol 2x1
Tetrazepan 50mg uvece 1x1
Beviplex 3x1
Nakon toga Dexason amp. na 8h 3dana, dva dana na 12h, 1dan 1x1 potom Lemod solu 40mgx
Nimulid 2x1 7 dana.
posle ovog fizikalna terapija

Pre ove terapije koja je dobijena posle MR, sedam dana primala Hb o12, deksazon i dikolenak...

Predlozena operacija od strane neurohirurga, sa kontatacijom da je bolje pokusati sa ovom vrstom terapije...

Molim Vas za misljenje, jer sam vec 20 dana u krevetu, inace simptomi su;ogroman bol u donjrm delu kicme( posle dva dana infuzije i blokade se smirio) bol u misicu lista noge, utrnulost spoljasnje strane stopala(mogu da stojim na petama i prstima, nemam problem sa mokrenjem i stolicom)

Jos jednom molim za misljenje, savete i slicna iskustva, ako ih neko ima
 
imam bolove u donjem delu kicme vise od dva meseca.znam da treba da pocnem da vezbam,znam koje su vezbe za kicmu,al ne znam da li smem da vezbam pod bolovima,jer cekajuci da prodje samo od sebe ima da potraje
 
A sta se podrazumeva pod tim "degenerativno ostecenje kicme"? nikad mi to nije bilo jasno :roll:
Најпростије речено - окоштавања кичме на разним нивоима. ;)

Molim za savete.
1976. sam godiste i imam sledecu dijagnozu:
1. radiolog MR citanje - protruzzije dorzomedijalno L-4 i paramedijalna DH L-5 sa desne strane
2. neurohirurg - lumboischiaglio 1.dex Dh L4/5 et L5/S1 1.dex

Th. Sol Manitol 125ml na 12h 3 dana
Zodol 1 amp. u 500ml 0,9NaCl na 12h 3 dana
Metil prednizolon 500mg u Sol NaCl 500ml xl 3dana
Omeprol 2x1
Tetrazepan 50mg uvece 1x1
Beviplex 3x1
Nakon toga Dexason amp. na 8h 3dana, dva dana na 12h, 1dan 1x1 potom Lemod solu 40mgx
Nimulid 2x1 7 dana.
posle ovog fizikalna terapija

Pre ove terapije koja je dobijena posle MR, sedam dana primala Hb o12, deksazon i dikolenak...

Predlozena operacija od strane neurohirurga, sa kontatacijom da je bolje pokusati sa ovom vrstom terapije...

Molim Vas za misljenje, jer sam vec 20 dana u krevetu, inace simptomi su;ogroman bol u donjrm delu kicme( posle dva dana infuzije i blokade se smirio) bol u misicu lista noge, utrnulost spoljasnje strane stopala(mogu da stojim na petama i prstima, nemam problem sa mokrenjem i stolicom)

Jos jednom molim za misljenje, savete i slicna iskustva, ako ih neko ima
Операција је последњи корак. Кад се исцрпе сви медикаментозни видови лечења. Данас се та операција ради рутински, а ти, с обзиром да већ имаш неуролошке дефиците дефинитивно јеси кандидат за операцију. Та болест само напредује.

imam bolove u donjem delu kicme vise od dva meseca.znam da treba da pocnem da vezbam,znam koje su vezbe za kicmu,al ne znam da li smem da vezbam pod bolovima,jer cekajuci da prodje samo od sebe ima da potraje

А о каквим се боловима ради? Имаш неку дијагнозу или се ради о овоме што Мирко помиње?
Ако је ''крштенница'', онда можеш да радиш вежбе. ;)
 
sofija,ja vise ne znam ni sta mi je:)
na nalazu izmedju ostalog pise :diskopatija na poslenja dva nivoa LS
skolioza torako lumbalna sa denivelacijom ramena i karlice
ispravljena lumbalna lordoza
spazam paravertebralne muskulature lovestrano duz LS se pojacava pri antefleksiji trupa
i jos svasta nesto :)
 
sofija,ja vise ne znam ni sta mi je:)
na nalazu izmedju ostalog pise :diskopatija na poslenja dva nivoa LS
skolioza torako lumbalna sa denivelacijom ramena i karlice
ispravljena lumbalna lordoza
spazam paravertebralne muskulature lovestrano duz LS se pojacava pri antefleksiji trupa
i jos svasta nesto :)

Да ли си поразговарала са Др који ти је поставио дијагнозу?
Болдовано пише да имаш спазам-грчење мишића леве стране кичме у леђно-тртичном делу,као и да се грчење појачава при савијању напред, тј нагињању напред...

У овој болној фази ниси за вежбе, посебно не на своју руку..
вероватно ти ствара тегобе и дуже седење...
Потребан ти је добар физијатар...а доктора физијатара од струке и науке можеш да нађеш у некој Специјалној болници за дископатију и физијатрију...
Нећу овде да помињем ни једну да не буде реклама...
Ако те занима можемо контактирати на пп z:)
 
hvala ti,ovo su stari nalazi,ja sam vec sto puta isla na razne vezbe kod fizijatra,struju,ultrazvuk,magnete,masaze.par godina je bilo u redu,a posto mrzim da idem kod lekara,racunam da cu ja to laganim vezbama vratiti na staro
 
hvala ti,ovo su stari nalazi,ja sam vec sto puta isla na razne vezbe kod fizijatra,struju,ultrazvuk,magnete,masaze.par godina je bilo u redu,a posto mrzim da idem kod lekara,racunam da cu ja to laganim vezbama vratiti na staro
Нема на чему...z:)
Сигурна сам да нико не воли да иде код лекара...
Онда покушај вежбице, када већ знаш које су ти саветовали...али да не трпиш бол док радише вежбице...

Када су правертебрални мишићи (поред кичме) у питању...онда иду лагене вежбице на струњачи и... и треба да се раде сваки дан
и када ти је добро...
На тај начин ојачаш те мишиће до степена да они преузму терет усправног држања тела, а не све да ради јадна кичмица...z;)
 
meni su ustanovili posle nalaza sa magnetne r. pocetnu diskusherniju i rekli su mi samo nadji dobrog fizio.terapeuta i vezbaj vezbice za ledja ..znaci bol je prisutan cim se savijem iz struka ili nezgodno sedim duze vreme na stolici i sl. sve u svemu mozes se jepati prosto receno kad zaradis jednom takav bol ,na tebi je samo da odrzavas takvo stanje da ne bude gore jer potpuno odsustvo bola mozes da zaboravis samo...
 
Ima li neko da mi rastumači ovo ispod:
Ispravljena lumbalna lordoza, bez značajne skoliotičke devijacije, očuvan korporealni poredak.
L5-S1 IV prostor je sužen, disk degenerisan, sa delimičnim degenerativnim erozivnim lezijala terminalnih ploča; prisutna je cirkuferentna centralna protuzija disksa na široj bazi, sa superponiranom fokalnom ekstruzijom u kaudalnoj migraciji u dorzolateralnom sektoru levo, ekstrudirani nukleus migrira u lateralnom recesusu do oko 5-6mm ispod nivoa međuprostora, uz umerenu kompresiju S1 radiksa; centralni kanal nije značajo sužen, mediosagiltalni dijametar blago imprimovane duralne vreće iznosi oko 11mm, postoji delimični disko-radikularni kontakt I sa desnim S1 radiksom ali bez znakova radikularne kompresije; forameni blago suženi u ekstraneuralnom segment, L5 radiksi slobodni.
L4-5 IV prostor je održane visine, disk početno degenerativno desikovan sa cirkumferentnim anularnim bulgingom, bez superponirane hernijacije; centralni kanal nije sužen, mediosagitalni dijametar diskretno imprimovane duralne vreće iznosi oko 11mm, L5 radiksi i neuralni forameni obostrano slobodni.
Na gornjim lumbalnim segmentima nema značajnih patoloških promena; naznake incipijentne degenerativne diskopatije, bez diskalnih hernijacija i spinalne stenoze.
Zaključak:
1. ostehondrotske lezije L5 S1 IV diska, cirkumferentna protruzija sa superpozicijom fokalne ekstruzije u kaudalnoj migraciji dorzolateralno levo; znaci umerene kompresije levog S1 radiksa, bez značajne stenoze centralnog kanala – vodeći nivo, simptomatska lezija.
2. cirkumferentni anularni bulginig L4-5 IV diska, bez hernijacije i bez značajne spinalne stenoze.
3. incipijentna degenerativna diskopatija na gornjim lumbalnim segmentima, bez hernijacije i bez spinalne stenoze.



Hvala unapred...
 
Написано је превише медицински стручно да бих могла да ти преведем и да превод разумеш. ;)
Мораш имати медицинско предзнање да би разумео.
Суштина је да ти је диск између 5. слабинског и 1. седалног пршљена малко излетео напоље, са леве стране позади и бочно и врши притисак на S1 живац и безначајно сужава канал кичмене мождине у тој зони.
Затим, диск између 4. и 5. слабинског пршљена је само испупчен, нема киле.Плус дегенерација дискова у тој зони кичме.

Ево ти мало да прочиташ нешто о дисковима између пршљенова:Међупршљенски диск
 
Hvala "Sofija"
U medjuvremenu sam bila i u Sokobanjskoj i zakazali su mi pocetak terapija za 25.01. obzirom da se plasim da se "onaj" bol ne vrati, po preporuci sam krenula kod pr.fizijatra.
Terapija sledeca: lezim na stolu, noge podignute na dodatnom naslonu, od karlice do grudi u kajisevima koji su vezani prek pazuha iznag glave na jednoj strani, a na drugoj za "neke tegove", sve se to kompijuterski zateze i mene "isteze" ?! - cca 15min
Zatim elektroterapija - cca 30min
Da li neko na forumu ima ili je imao slicno iskustvo?

Pozdrav za sve
 
Zapravo ne znam da li je ovo prava tema, ali vi me ispravite ako gresim. 22 februara uvece sam se okliznula i pala, i to bas na kicmu, jako sam se udarila, uspela sam da ustanem i da se vratim kuci. To vece nisam mogla vrat da pomerim unazad, a sa strane sam mogla, osim toga bilo mi je jako tesko da ustanem iz kreveta i da sednem...odmah ujutru sam otisla( mozda zvuci neodgovorno ali sta cu) kod zene koja je kiroprakticar, ali ne radi nigde, ona me je izmasirala i rekla da imam ukljestenje 1 i 2og prsljena, da mi se tokom pada podigla dijafragma jer sam ostala na kratko bez vazduha i da sam se lepo ugruvala. Nakon masaze meni je bulo mng bolje odmah 24og sam mogla da pomeram vrat unazad, i sada lako ustajem iz kreveta i slicno, ali ono sto me brine jeste sto kada stucnem ili kinem osecam da me nesto probode, i povremeno me probada ne u vratu vec dve tacke sa strane (deo lopatica), znaci prsljenovi su u sredini tih tacaka ( nadam se da razumete), vec neko vreme vezbam, tj, idem na aerobik, pa me znaima da li bi smela da krenem za nekih 3 dana da vezbam, ili bi trebala jos da mirujem, inace ne radim sa teskim tegicima. I da li je to probadanje jer mi se mozda jos nisu otljestili ti nervi ili je mozda samo jer sam se udarila.Znam da niko od vas ne moze da mi da precizan odg, ali bar nesto iz iskustva ili slicno. Hvala unapred
 
Poslednja izmena:

Back
Top