STA je MUDROST ?

Pa tu ima još nešto da bi se stiglo do mudrosti.
Da bi smo videli šta je mudrost, moramo razumeti kako se dolazi do nje.

1. Znanje:
Sa znanjem se svakodnevno susrećemo gde se god kretali, šta god radili i gde god bili. Ja to vidim kao skupljanje informacija u toku jednog dana. Prosečan čovek u toku dana prikupi mnoštvo informacija: TV, Radio, Štampa, Knjige, Druženje (komunikacija sa drugim osobama) sve su to izvori znanja-informacija... ali samo sticanje znanja nam ništa, još uvek, ne vredi.

2. Razum:
Šta je razum i kada razum stupa u akciju? Razum je, kao što i sama reč govori: kada nešto od onoga što smo saznali, i razumemo. Od mnošva informacija samo jedan mali deo razumemo dok ostali deo informacija prihvatamo kao informacije koje nam još uvek nisu jasne i čekaju trenutak kada će nam se "upaliti lampica" pa nam se i to razjasniti... Kada nam nešto bude jasno, možemo reći da to razumemo. I ovo je početak mudrosti. (Ovo podupire ono što je @maleni rekao).

3. Mudrost:
E sad, mudrost dolazi tek na kraju i to kao rezultat nečega što smo prikupili i razumeli. Kada smo od mnoštva svakodnevnih informacija nešto razumeli, shvatili to kao pravo rešenje za naš problem onda ćemo osetiti potrebu da i nešto preduzmemo tj. da naše znanje pretočimo u delo. Tek tada prikupljene informacije mogu postati sastavni deo našeg života. I to ja nazivam mudrošću. Dakle mudrost je činiti ono u šta smo se istinski osvedočili da je bobro za nas i našu okolinu.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Evo jedan primer iz ličnog iskustva:
1. Znanje - Nekada davno sam čitao kako je pušenje štetno, toliko štetno da pušač ima malo izgleda da doživi duboku starost. Nastavio sam da pušim i pored toga što sam saznao da je pušenje štetno. Zašto? Verovatno zbog toga što nisam polazio od pretpostavke da i ja mogu da dobijem rak jednjaka, pluća ili šta li već...

2. Razum - Nastavio sam da tako živim ali sam uvek, kad sam god imao vremena, razmišljao o štetnosti pušenja dok jednoga dana nisam shvatio da se i meni može desiti to isto, ako nešto ne budem preduzeo.

3. Mudrost - Bilo je samo pitanje vremena kada sam morao da donesem konačnu odluku da prestanem sa pušenjem jer mi je bilo jasno da svaka nova zapaljena cigareta može biti presudna za mene baš kao i za mnoge pre mene. Naizad sam doneo odluku i prestao da pušim.

Znam da se ova priča neće svideti mnogim pušačima... :-( mogao sam o nečemu drugom da pišem kako bi definisao mudrost ali prvo mi je ovo palo na pamet. Ima dosta drugih primera gde se može videti kako je mudrost, gde je god bila prihvaćena, mnogima spasila živote... :smile:

P.S. Ne postoje prave reči kojima bi se opisala šta je mudrost ali iz ovoga što sam napisao može se steći neka predstava o tome. Uzgred, strah od Boga je na jednom mestu definisana kao mržnja na zlo - za onog koji se boji Boga može se reći da mrzi na zlo. ;-)
 
Breaking:
Mudrost je kada ne morash da kucash u addres bar 'g shta je mudrost', znaci da ne guglas resenje, vec odlucis da ga mozes naci sam, i odgonetnuti na prirodan nachin.
Priroda je mudrost.
Ako se ovo odnosi na moj post, nisam ovo našao na google već sam saznao od drugih a kasnije sam se i sam uverio i većim delom pišem iz svog iskustva... što ne znači da ne postoji bolja definicija mudrosti...

Immortal_girl:
Nekad je mudro cutati .... 8)
Slažem se sa time... samo u ovom sučaju, tema glasi: "Šta je mudrost?" a ne "šta je mudro?" A sa druge strane, čak se i to stiče saznanjem, razumevanjem, i odlučivanjem da se sprovede u delo.
 
Original postavio Immortal_girl
Nekad je mudro cutati .... :cool:

ristob:
Znati upotrebiti cutanje u pravom trenutku je ..... mudrost.

To i htedoh reci .... kao sto je mudrost takodje i reci u pravom trenutku pravu rec ili misao ...

po sistemu:

[size=+1]"Ne odgovaraj bezumniku po njegovoj ludosti, da i ti ne budes kao on.
Odgovori bezumniku prema ludosti njegovoj, da ne misli za sebe da je mudar."
[/size]

(Poslovice 26:4,5)

znaci znati kada kako postupiti ....

mudrost je prakticna primena znanja i razumevalja ...

...........
 
Kelis:
po onoj Haksijevoj
iskustvo nije ono shto se deshava choveku, iskustvo je ono shto chovek radi s`tim shto mu se deshava

to je mudrost

Izvolte?

Ja mora da sam malo priglup, ili mi danas nešto nije dobro. :shock:

Ko je Haksi?

Čekaj, sad mi postaje jasnije.
Da li se htelo reći da je iskustvo rezultat obrade njegovog uma onoga što mu se dešava.
Da, izgleda zavisi kako se pročita rečenica, a prvo sam je pročitao kao da je iza "radi" zarez.
Trućam bez veze.
 
mislim da je prava odlika mudrosti
kada koristish sve shto si doziveo, svoje iskustvo, dalje u zivotu
kada iz iskustva uchish i ne pozivash se na isto samo u raspravama ili ti sluzi kada ne mozesh da dokazesh nestho
pa se onda pravdash...
"na osnovu, mog, iskustva..."
ono howgreatIam priche...
 

Back
Top