Шајкаче или беретке

Микула

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
113
Занима ме мишљење форумаша око тога да ли треба вратити шајкаче као капе војника у Српску војску. на је враћена у униформу официра у виду модификованог качкета, какав су одувек носили српски официри.
Иначе вероватно знају сви да је шајкача постала популарна у српском народу тако што је била војничка капа, а није ушла у војску из народа.
ДАКЛЕ ШАЈКАЧА ИЛИ БЕРЕТКА ИЛИ НЕШТО ТРЕЋЕ...?
 
Brate Mikula da li si ti bio u vojsci? Treba da znaš da je kapa najneomiljeniji deo opreme vojnika zbog moranja nošenja tog odevnog predmeta na tintari bar u moje vreme. Ako već mora nešto da se nosi onda to mora da bude nešto praktično udobno,estetski prihvatljivo, da ističe vizuru vojnika... Šajkača je ušla u narod iz jednog prostog razloga jer tadašnji obveznik u civilstvu je imao najčešće šubaru od ovčije kože na glavi i zimi i leti pa što da ne prihvati kapu koja je mnogo lakša za nošenje ne treba puno materijala za istu i svaki abadžija zna da je sašije. Moderan vojnik mora imati adekvatnu zaštitu na glavi od vremenskih uslova pa iz tog razloga sam za varijantu nečeg trećeg.
 
Oficiri u vojsci već nose nekakav bastard između šajkače i kačketa koji ne liči ni na šta.....Valjda neki "patriota" u nekoj komisiji mislio da je to kul, a ono živo sr****

Trebali bi da uvedu onakve šapke kakve su nosili oficiri Vojske Republike Srpske, dok je ova postojala...To mi je izgledalo baš cool ;) Naravno, samo za oficire, i to u svečanim prilikama....

Za vojnika je potrebno ipak nešto mnogo praktičnije. Kačket nije loš...
 
Da razjasnimo neke stvari...

Vecina vojnika ne zna ni da izgovori, a ne da pravilno nosi BERE... jer ne kaze se BERA... To sto je neko napisao BERE... mislio je na imenicu u jednini... onakvu kako se izgovara u izvornom obliku, kako kod nas, tako i svuda u svetu...

Dakle BERE ili KAPA... a ne BERA!!!

Nove kape koji je neki vojni mislilac kreirao kao cudnu mesavinu sajkace i kacketa, sa upotrebne strane mozda i zadovoljavaju neki kriterijum... ali sa estetske... NI JEDAN!!! Da bar imaju lastis pozadi i da bar postiji neki nacin da se stave u dzep... verovatno bi ih vojnici vise i nosili... Ovako, pre nego sto su i usle u upotrebu, zamenjene su bivsim beretkama... Na kraju krajeva... ceo koncept uniforme M 03 ili M21... nije prosao ergonomska ispitivanja na VMA... tako da NISTA ni od toga... bar dok se ne doradi...

Ne znam da li je poznata cinjenica da ni sajkace nisu autenticne srpske kape... Njih su proslavili srpski junaci u WWI... Po prvoj teoriji, poticu od recnih jedinica austrougarske koje su koristile camce sajke... odatle i ime... Po drugoj teoriji... sajkaca je plod cuvenih saveznika dobrocinitelja iz WWI... koji su nam uvalili smesne i beskorisne kape, koje su verovatno kao plod necije krojacke greske, nasle svoje mesto pod toplim srpskim suncem...

U svakom slucaju... kapu treba raditi prema nameni jedinice kojoj je namenjena... I ne treba puno pametovati... ljudi su sve to odavno razmotrili... specijalac ne moze nositi kacket koji mu zatvara pola vidnog polja... piloti bi tebalo da nose kape kao i sve njihove kolege u svetu, a ne beretke... Ne moraju svi imati iste kape... Generalno, mislim da bi kacket poput onog americkog bio optimalno resenje za vecinu rodova u Vojsci... mada ni bere nije lose, ali bi ga trebalo malo modifikovati sto se tice velicine i materijala... pa i boje...

Svecane kape treba svakako ponovo dizajnirati... one Titove su malo prevazidjenje... ali definitivno nisam ni za kape tipa Vojska Republike Srpske... jer su smesne... vrhunac kicha i bleda kopija kape koju su nosile srpske vojvode... nastale u periodu plahovitog srbovanja koje je imalo samo grubi demonstrativni karakter, a vrlo malo sushtine... Slazem se da treba postovati tradiciju, ali u svim segmentima i bez preterivanja... Umirao sam od smeha gledajuci generale VRS sa tom kapom, pocasnim gajtanima i epoletama vojvoda prisivenim na Titovu uniformu... Vrhunac neukusa...Poslednji srpski kraljevi su nosili elegantne uniforme koje su najvise licile na engleske... i bile su jako lepe... kako po boji tako i po kroju...

Hrvati su pametno resili problem... Napravili su dizajnerski tim sacinjen od zena... i za tren oka dobili savrsene svecane uniforme koje su, bez obzira na sve nase predrasude, jedne od najlepsih u Evropi...

Znam da je tesko... ali trebalo bi da pokusamo da problemima prilazimo sa umerenom dozom emocija i ogromnom kolicinom pameti... Bilo bi nam mnogo lakse...:)
 
maligaleb:
Po drugoj teoriji... sajkaca je plod cuvenih saveznika dobrocinitelja iz WWI... koji su nam uvalili smesne i beskorisne kape, koje su verovatno kao plod necije krojacke greske, nasle svoje mesto pod toplim srpskim suncem...

Šajkača JESTE austrijskog porekla. U to vreme naše su uniforme često pratile austrijske i nemačke uzore.

Ovo definitivno nije tačno. Šajkača se je bila deo vojničke uniforme u Srbiji davno pre prvog svetskog rata.

maligaleb:
definitivno nisam ni za kape tipa Vojska Republike Srpske... jer su smesne... vrhunac kicha i bleda kopija kape koju su nosile srpske vojvode... nastale u periodu plahovitog srbovanja koje je imalo samo grubi demonstrativni karakter, a vrlo malo sushtine...

O praznom srbovanju u to vreme nema sumnje i tu se potpuno slažem sa tobom. Ipak, mislim da šajkača nije tek deo nacionalističkog kiča, iako ima i toga,naravno, već je deo tradicije. Šteta bi bilo da se taj motiv ne iskoristi.
 
Koja je pojenta raspravljati o necemu kad i onako za neko vreme srbija nece imati vojsku ali kad smo vec kod toga sta i jedno i drugo je jako glupo oznacavane idiotizma a maldici koji sluze vojsku i koji nose ta sranja gube kosu i dobijaju zaliske de je tu pojenta sta Sajek ili beretke :?: odgovor gubiti kosu ili ne
 
Stoyo:
O praznom srbovanju u to vreme nema sumnje i tu se potpuno slažem sa tobom. Ipak, mislim da šajkača nije tek deo nacionalističkog kiča, iako ima i toga,naravno, već je deo tradicije. Šteta bi bilo da se taj motiv ne iskoristi.

Mozda se nismo razumeli... ali potpuno se slazemo... Greh je jedan tako lep deo nase tradicije, bez obzira na nastanak... tako lako zloupotrebljavati u neke kvazi rodoljupske svrhe... a za to smo imali dosta primera... nazalost:)
 
Stoyo:
Šajkača JESTE austrijskog porekla. U to vreme naše su uniforme često pratile austrijske i nemačke uzore.

.

Sajkacu su promovisali Srbi-Sajkasi. Nastala je iz njihove svakodnevne ratne prakse. Nema veze sa Nemcima, osim sto su ti Srbi tada bili okupirani od A-U monarhije. I Karadjordje je jedno vreme bio Sajkas. U knezevinu Srbiju su je doneli srpski dobrovoljci iz Banata pred ratove 1876-1878.
 
23286077.jpg
UN_helmet-small.jpg
blue_helmet.gif
sphera_helmet.jpg


Ovo je sve za******ija, ovo su pravi slemovi! :lol:
http://www.reliks.com/merchant.ihtml?id=69&step=2

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Back
Top