GRADJEVINA ili geodezija?-sta studirati?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

stop_code

Početnik
Poruka
2
Narode moram da trazim savet od vas.Sledece godine treba da se upisem na neki fakultet i trenutno mi je na umu gradjevina.E,sad,u Beogradu postoji Gradjevinski fakultet sa gradjevinskim i odsekom za geodeziju.Koje su razlike?Koliko je lako/tesko naci posao kao geodeta?Sta je teze?Kakav je prijemni(po "tezini")?Slusao sam razne bajke o geodetama kako posao trazi njih a ne oni posao.Koliko je istine u tome?Ja sam ipak oko odseka za konstrukcije mada mi se i ETF mota po glavi.

Bio bih veoma zahvalan ako bi neki student ili neko ko je sve ovo vec prosao dao neki savet ili komentar.
 
Ja mislim da ti je bolje zavrsiti geodeziju (laksa je koliko sam cuo doooosta),
al sa uslovom da nadjes neki do jaja posao,
S druge strane ni gradjevinski nije los ali buduci da im je plata u propalim drzavnim firmama oko 20000-25000, pa ti vidi.
Uglvnom sta god da zavrsis bitan ti je samo posao gde radis
 
Bojim se da tu informaciju nećemo dobiti...

MIslim se dal gradjevina ili geodezija...jel ima kesha u gradjevini....i jel ima vishe nego u geodeziji...hvala unapred

Nema keša nigde ako se lepo ne snađeš posle studija. As for... ono dooosta lakša, stvar je relativna i niko ne može napraviti poređenje. Ne mogu da kažem da nije lakša (niti da jeste), ali sigurno mogu da ti kažem da nije doooosta lakša.

Ne razmišljaj o kešu sada.
Geodezija ima svoj naučni deo (van inženjerskog) koji ti može, a ne mora, biti interesantan. Malo se ipak raspitaj, ni svi građ. smerovi ne moraju ti biti jednako privlačni.
 
Polaže se isto, bar se do sada polagalo, mislim isti je prijemni. Joj već sam negde pisala, prošle godine bila navala na geodeziji pa ostalo mesta na budžetu za građ. i ovi lupili obaveštenje da mogu da se prebacuju, tako da nije frka, isti ti je prijemni... Čak ga prihvataju i na nekim drugim fakultetima tipa mašinca, nisam sigurna na kojim sve...
Sad valjda i nije tako paćenički težak prijemni, zbog navale.
Polaže se po izboru:
Matematika
Matematika i fizika

Preporučujem drugo.

I da, prva godina je skoro ista (bila, sad nešto i nisam sigurna), druga se već pomalo razlikuje, matiš je isti s tim što ti za geodeziju, recimo, najviše treba kec. I tako...
 
Sta god da upises neces da pogresis!Nekretnine su najbolja investicija.Pogledaj samo oko sebe koliko se gradi.A sto se geodeta tice ta nauka se stalno razvija,ne znam da li si suo za gps za gis,.....ni tu nikako neces pogresiti.
Sad samo vidi sta ti se vise svidja.

Greska, sta god da upise, pogresice :)
Pogotovu ako ode na K smer, onda se tek...
A sada stvarno ako nekoga interesuje. K odsek je barem duplo tezi od bilo kog drugog, a nije vredno truda, jer sto se tice posla, malo ko te pita sta si zavrsio. Ne bas za svaki posao, ali generalno konstruktivci ne prolaze bolje od ostalih. Geodezija je drugi smer (ne odsek) na Gradj. faxu, umnogome se razlikuje od svih ostalih. Prva godina ima slicnih ispita.
Smer se bira prve godine, a odsek pri upisu trece.

Sto se tice prijemnog (da ne kucam drugi post) ovogodisnja lista i dalje stoji na sajtu faxa, kao i plan i program, pa koga zanima

www.grf.bg.ac.yu
 
A da nisi zamenio mesta? Mislim da je usmerenje ono što se bira u trećoj godini, a koliko znam postoji "odsek za geodeziju"... mada, neću da tvrdim, te stvari me nikada nisu preterano interesovale :shock:

Veruj mi da su u pitanju smer i odsek, kao sto vec rekoh, mada nebitno. Tako je bilo pre 10 i kusur godina kad ja upisah, a i sada po tablama pisu odseci, tako da, pravnik, ne kaki kad ne znas :)
A sto se tice upisa, nije bas tako, za septembar nikad ne ostane mesta na budzetu. Prima se gradjevinski odseci 240+180 i geodetski odsek 40+40. Tako pise na sajtu, a toje i bilo kad ja upisivah.
 
Ove godine u junu 461 na spisku, za gradjevinske odseke, nije bas da je jedno otpalo. Pre 10 godina se zvalo gradjevinski i geodetski smer, a od trece godine odseci, nebitno kako se zove, poenta je da se za geodeziju moras opredeliti na prvoj godini, a za ostale odseke mozes u III.

A ako gresim onda sam ja u zabludi duplo duze od tebe :)
 
Ustvari je vrlo interesantno kako se menja potražnja. Prošle ili pretprošle godine je bila stvarno navala na geodeziji te je masa njih i otpala. Onda su izdali obaveštenje "svi koji su ispod crte na geodeziji mogu da se prebace na građevinske smerove jerbo tamo ima mesta" i bilo je baš dosta... Godinu pre toga je bilo obrnuto. Sada nisam ni gledala. Smoriše :(
 
да поново уписујем факултет изабрао бих геодезију.
теодолит, нивелман, летва, призма,... ма милина. :p
најлакши од свих грађевинских смерова је ПИЖ, а чини ми се да они тренутно имају највише посла. Што се тиче конструктивног смера, ни он није баш толико тежи.

Да ли и даље постоји онај четврти смер, што је формиран на иницијативу Банета Ивковића? Како ли се зове просторно планирање, менаџмент ?
Трагедија за оне ко је то уписао.
 
Nemam pojma, kad sam ja upisivala bilo je 4 smera.
Teodoliti, niveliri, letve i prizme su umrle davno :) verujem da ih danas generacije ni ne viđaju.....

Mada sam nedavno videla na ulici da rade sa onim žutim čudom što sam imala u školi, nivelir sa kompenzatorom valjda :lol: kao bolji je od onog bez :mrgreen:
 
Eh, stara dobra vremena, ja sam radio sa teodolitom, nazovi radio, ne secam se koji je ispit bio (vezbe) ali znam da smo se akali oko tog cuda, vise racunski (nesto piskarali i to je bila boza) i kao nesto ocitavali, nije bio preveliki problem, ali nas 40 na jedan teodolit, pa jedva da si uspeo malo da zjaknes. Negoooo... kako da kazem... Udaj se za mene? :)))
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top