Dresura pasa

atinakg

Početnik
Poruka
32
Kako dresirati stene od cetiri ipo meseca da ti se vrati kada ga zoves, posto me ne ferma dva posto kada vidi druge pse ili neku osobu koja mu se svidi na prvi pogled? Koja metoda je najefikasnija?
 
FAZA 1


Sedi na pod. Usmeri paznju psa ka sebi i kada dodje do tebe, i kada te dodirne, clickni i daj mu komad hrane. Ustani , udalji se i pokusaj ponovo. Ponovi ovo nekoliko puta.

Zovi psa kada je u drugoj prostoriji. Kada dodje do tebe, clickni i nagradi ga hranom. Radi ovo vise puta u toku dana, kada pas to ne ocekuje. Svaki put clickni i daj mu nagradu kada odgovori. Kada ne poslusa, nemoj da mu das drugu sansu, dozvoli mu da vidi kako odlazes clicker i hranu na drugu stranu.


FAZA 2

Sada pokusaj ponovo., ali napolju. Ako je pas od onih nestasnih, nadji tri osobe da ti pomognu. Jedna neka drzi psa na dugackom povodcu , a druge dve neka ga zovu, tako da on trci od jedne do druge. Ne zaboravi da hrana kao ni poziv nisu najvazniji. Najvaznije je da clicknes kada pas dodje do osobe koja ga zove. U tim trenucima on uci.

Izvedi psa u setnju. Preporucljivo je koristiti “flexi” povodac. Tako dozvoljavas psu da se udalji od tebe i da se oseti slobodnim, iako to zaisat nije. Pozovi ga, i ako odgovori, bilo da je daleko ili blizu tebe clickni i nagradi ga. Ako se ne odazove, napravi deset do dvadeset koraka, i pokusaj ponovo. Ako pas stalno vuce povodac, skrati ga, i ne pomeraj se , i dozvoli mu da vuce u mestu dok se ne umori. Posle ga pozovi, i iako je veoma blizu tebe, kada okrene glavu ka tebi, clickni i daj mu nagradu. Nemoj da zatezes povodac, niti da ga korigujes, samo zato sto nije odgovorio, na taj nacin mu samo pokazujes da naredba DODJI znaci probleme i neprijatnosti za njega.

Svaki put kada zoves svog psa i on se odazove , clickni i nagradi ga. Ako nemas pri ruci clicker improvizuj click jezikom.


FAZA 3

Pusti ga u park. Odaberi zatvoren , ogradjen prostor, u kojem nema previse izazova, koji mu je dosadan. Dozvoli mu da onjusi okolinu, i zatim mu daj naredbu DODJI, klekni da ga pozoves da ti se priblizi, i da mu se ucini zanimljivijim. Kada se priblizi clickni, daj mu veliku premiju, i vrati se kuci.

Ako si napolju, i pas se ne odazove, potrazi ga. Stavi mu povodac i odvedi ga kuci. Ne daj mu vise ni jednu priliku da ignorise tvoj poziv da dodje, pre nego sto se odluci da se odazove; na taj nacin samo bi mu pokazao da moze da te ne poslusa 4 i vise puta, pre nego sto odluci da se odazove. Nemoj da ga kaznjavas kada ga uhvatis, jednostavno u tisini, odvedi ga kuci. Mozes cak i da clicknes i nagradis psa zato sto ti je dozvolio da mu stavis povodac, na taj nacin se izbegava bilo kakva buduca tendencija da se zadrzava na mestima na kojima ne mozes da ga dohvatis.

Kada se nadjes na nekom mestu gde ima mnogo snaznih izazova za psa, kao sto je park sa vevericama, mozes koristiti pustanje kao podsticaj. Na primer: odvedi psa u park sa dugackim povodcem. Dozvoli mu da onjusi okolinu. Kada ga zoves i ako se odazove, clickni i posle ga pusti da juri za vevericama. Cak mu se i pridruzi! Posle mu stavi povodac i vrati se kuci. Znam da se cini kontradiktorno, ali svako iskustvo sa ovim podsticajem, sigurno pojacava odazivanje psa.

Moze se desiti da psi koji su poceli da se odazivaju sa navikom i brzinom, jednoga dana ne cuju tvoj glas. Sve je bilo dobro , i odjednom ne fukcionise. Sta mozes da urdáis? Zovi ga, ako se ne odazove, odmah ga odvedi kuci, bez predumisljanja, ne dozvoli mu vise da njuska i da dalje uziva. Sasvim je verovatno, sledeci put kada ga izvedes, da ce nauceno obnoviti i da ce odazvati.

FAZA 4: UCVRSIVANJE ODGOVORA DODJI

Isprobavaj razlicite situacije, i vezbaj u razlicitim situacijama ovu naredbu i postices da pas brzo odgovara. Na primer: kada ides da se igras sa njim, ili mu dajes da jede, zovi ga da dodje od mesta gde se nalazi. Kada dodje do tebe , clickni i daj mu njegovu posudu sa hranom, ili mu baci lopticu da se igras sa njim.

Vecina pasa obozava da se vozi kolima. Pre nego sto udje u kola, daj mu komandu DODJI, pojacaj odgovor otvaranjem vrata od kola, i dozvoli mu da udje. Uvek i kada je to moguce, ucini da odgovor na DODJI bude povezan sa necim veoma znacajnim za njega, i ponekad ga iznenadi sa necim extra. Jednoga dana , ovaj odgovor, bice ti od velike koristi.



FAZA 1


Sedi na pod. Usmeri paznju psa ka sebi i kada dodje do tebe, i kada te dodirne, clickni i daj mu komad hrane. Ustani , udalji se i pokusaj ponovo. Ponovi ovo nekoliko puta.

Zovi psa kada je u drugoj prostoriji. Kada dodje do tebe, clickni i nagradi ga hranom. Radi ovo vise puta u toku dana, kada pas to ne ocekuje. Svaki put clickni i daj mu nagradu kada odgovori. Kada ne poslusa, nemoj da mu das drugu sansu, dozvoli mu da vidi kako odlazes clicker i hranu na drugu stranu.


FAZA 2

Sada pokusaj ponovo., ali napolju. Ako je pas od onih nestasnih, nadji tri osobe da ti pomognu. Jedna neka drzi psa na dugackom povodcu , a druge dve neka ga zovu, tako da on trci od jedne do druge. Ne zaboravi da hrana kao ni poziv nisu najvazniji. Najvaznije je da clicknes kada pas dodje do osobe koja ga zove. U tim trenucima on uci.

Izvedi psa u setnju. Preporucljivo je koristiti “flexi” povodac. Tako dozvoljavas psu da se udalji od tebe i da se oseti slobodnim, iako to zaisat nije. Pozovi ga, i ako odgovori, bilo da je daleko ili blizu tebe clickni i nagradi ga. Ako se ne odazove, napravi deset do dvadeset koraka, i pokusaj ponovo. Ako pas stalno vuce povodac, skrati ga, i ne pomeraj se , i dozvoli mu da vuce u mestu dok se ne umori. Posle ga pozovi, i iako je veoma blizu tebe, kada okrene glavu ka tebi, clickni i daj mu nagradu. Nemoj da zatezes povodac, niti da ga korigujes, samo zato sto nije odgovorio, na taj nacin mu samo pokazujes da naredba DODJI znaci probleme i neprijatnosti za njega.

Svaki put kada zoves svog psa i on se odazove , clickni i nagradi ga. Ako nemas pri ruci clicker improvizuj click jezikom.


FAZA 3

Pusti ga u park. Odaberi zatvoren , ogradjen prostor, u kojem nema previse izazova, koji mu je dosadan. Dozvoli mu da onjusi okolinu, i zatim mu daj naredbu DODJI, klekni da ga pozoves da ti se priblizi, i da mu se ucini zanimljivijim. Kada se priblizi clickni, daj mu veliku premiju, i vrati se kuci.

Ako si napolju, i pas se ne odazove, potrazi ga. Stavi mu povodac i odvedi ga kuci. Ne daj mu vise ni jednu priliku da ignorise tvoj poziv da dodje, pre nego sto se odluci da se odazove; na taj nacin samo bi mu pokazao da moze da te ne poslusa 4 i vise puta, pre nego sto odluci da se odazove. Nemoj da ga kaznjavas kada ga uhvatis, jednostavno u tisini, odvedi ga kuci. Mozes cak i da clicknes i nagradis psa zato sto ti je dozvolio da mu stavis povodac, na taj nacin se izbegava bilo kakva buduca tendencija da se zadrzava na mestima na kojima ne mozes da ga dohvatis.

Kada se nadjes na nekom mestu gde ima mnogo snaznih izazova za psa, kao sto je park sa vevericama, mozes koristiti pustanje kao podsticaj. Na primer: odvedi psa u park sa dugackim povodcem. Dozvoli mu da onjusi okolinu. Kada ga zoves i ako se odazove, clickni i posle ga pusti da juri za vevericama. Cak mu se i pridruzi! Posle mu stavi povodac i vrati se kuci. Znam da se cini kontradiktorno, ali svako iskustvo sa ovim podsticajem, sigurno pojacava odazivanje psa.

Moze se desiti da psi koji su poceli da se odazivaju sa navikom i brzinom, jednoga dana ne cuju tvoj glas. Sve je bilo dobro , i odjednom ne fukcionise. Sta mozes da urdáis? Zovi ga, ako se ne odazove, odmah ga odvedi kuci, bez predumisljanja, ne dozvoli mu vise da njuska i da dalje uziva. Sasvim je verovatno, sledeci put kada ga izvedes, da ce nauceno obnoviti i da ce odazvati.

FAZA 4: UCVRSIVANJE ODGOVORA DODJI

Isprobavaj razlicite situacije, i vezbaj u razlicitim situacijama ovu naredbu i postices da pas brzo odgovara. Na primer: kada ides da se igras sa njim, ili mu dajes da jede, zovi ga da dodje od mesta gde se nalazi. Kada dodje do tebe , clickni i daj mu njegovu posudu sa hranom, ili mu baci lopticu da se igras sa njim.

Vecina pasa obozava da se vozi kolima. Pre nego sto udje u kola, daj mu komandu DODJI, pojacaj odgovor otvaranjem vrata od kola, i dozvoli mu da udje. Uvek i kada je to moguce, ucini da odgovor na DODJI bude povezan sa necim veoma znacajnim za njega, i ponekad ga iznenadi sa necim extra. Jednoga dana , ovaj odgovor, bice ti od velike koristi.


http://www.dobrakuca.zr.org.yu/lekcije.htm prosvrljaj malo bice ti jasnije za "klikanje"
 
Štene od četiri meseca je suviše malo da bi disciplinovano izvršavalo bilo koju komandu. Njemu je svet okolo mnogo zanimljiviji. Željno je igre, istraživanja itd. Prava dresura prema nekim dreserima počinje tek posle druge godine, dotada je moguća osnovna dresura, ali se nemože tražiti bespogovorno izvršavanje komandi kod šteneta, to dolazi njegovim sazrevanjem. Što se tiče komande dođi evo jedan mali trik. Uzmi povodnik dužine 25 metara (otprilike). Uz komandu dođi cimni povodnik tako da štene shvati da ga dozivaš. Kada dođe bogato ga nagradi maženjem i poslasticama. Komanda dođi je izvršna komanda tako da kada je zadaš potrudi se da pas shvati da mora da dođe. Ovo zahteva vežbanje i strpljenje. Nemoj primenjivati silu, vikati jer je bolje da ti pas dolazi iz ljubavi nego iz straha. Preporuka je da prvo ovu vežbu izvodiš u izolaciji bez stranih nadražaja (npr. sam u dvorištu, u parku bez ljudi), a kasnije polako počni sa njenim izvođenjem u društvu. Zapamti da je to ipak štene i nemoj suveše od njega da očekuješ, pravo vaspitanje dolazi vremenom.

Poz.
 
Evo me ponovo...
Znate svi da imam bobtaila...sada ima vec 4 meseca i bas je veliki...
elem...svaki dan idemo u setnju, ali on me vuce i ne mogu da ga savladam.Prilicno je snazan.
Veterinar mi je rekao da ga samo privucem ksebi i da mu ne dam prostora za manevrisanje, i probala sam ...nije da nisam...ali zao mi je da ga tako mucim...da ne moze slobodno da hoda...a opet sa druge strane ne znam sta da mu radim tj. sta da samoj sebi radim .....
Najvise bih volela da mogu nekako da ga naucim bez kaisa,jednostavno da ide sam pored mene...ali bojim se saobracaja...bojim se da negde ne odjuri....

Ima li sanse da ga naucim i da prestane da me vuce?
Cula sam da postoji neka ogrlica ali i to mi deluje monstruozno...navodno ima neke bodljice ,pa kad on pojuri ,zaboli ga i onda on zna da ne sme...To otpada. :roll:
 
Ћао, Ђуро!

Знам тај проблем "вучења" ... имаш 2 солуције:
ако бобтејлић воли неки предмет, једноставно поводац у леву руку, предмет у десну која је подигнута ка телу, тако да он гледа тај предмет што ће га натерати да аутоматски поглед прикује за тај предмет и престане да вуче. Друга солуција је, не та огрлица са бодљама (ја сам мом псу стављала са бодљама споља, пошто су га повремено нападали други пси, па када би кренули на његов врат, само би натрчали на бодље, значи, одлична одбрамбена ствар), него обична метална огрлица са алкама - ставља се само на 1 начин (то нек ти објасне у пет шоп-у) који је исправан, огрлица придигне тик испод браде, тачније на прегиб врата па кад пас крене напред огрлица се аутоматски стеже (мало им је непријатно али није тако сурово како замишљаш). Није лоше да притом изговараш команду "поред" или "к нози".
А да га научиш да ти не одјури - почни да га пушташ слободног на неко ограђено место, мирно, без саобраћаја, по могућству уз омиљен предмет или било шта што воли, не дозивај га стално, штавише, сакри се с времена на време да би схватио да лако може да те "изгуби". Ја сам то практиковала и НИКАД ми се није десило да ми пас одлута, напротив, увек је био близу мене и стално ме је држао на оку. Могла сам да га шетам глат без повоца.
Наравно, не разумем се у карактер бобтејла, да бих ти тачно рекла шта да радиш, али надам се да ћеш успети да превазиђеш тај проблем.
 
Prva stvar, jeste da psu ne dozvolite više da vas vuče. Trebat će vam mnogo omiljenih poslastica za psa i još više živaca. Ali verujte, isplati se! Psu kao i uvek stavite povodac i krenite u željenom pravcu. Istog trenutka, kada je povodac zategnut, bez reči stanite i čekajte. Kuca će vas čudno pogledati ali šta sad, još čudnije gledajte vi nju! Nemojte se pomaknuti dok povodac ne postane labav, što znači da vam se pas približio. To je trenutak, u kojem psa pohvalite sa komadićem omiljene hrane i slatkim rečima. Za nagradu nemojte koristiti igračku, jer će se mali još više razigrati. Hrana, pa neka bude komad viršle ili briket [suve hrane] je najbolja nagrada. Krenite dalje i kada pas počne vući, ponovite priču. Verovatno prvih nekoliko dana nećete puno šetati nego manje više stajati na mestu. Ne gubite strpljenje! Cela vežba, od trenutka kada ste krenuli od kuće pa se vratili, ne sme biti duža od 10-15 minuta. Budite svesni da psa učite novom ponašanju. Način učenja je isti, svejedno da li se radi o štencu ili već odraslom psu. Kod kuce koja već godinama vuče će naravno trajati mnogo duže. Ali, svakog psa je moguče naučiti normalne šetnje. Pas će posle nekoliko treninga shvatiti da nagrada dođe u određenom trenutku – kada povodac nije zategnut. Polako ćete umesto jednog koraka moći napraviti tri, četiri i tako dalje do cele šetnje. Ponavljam, najbitnije je vaše strpljenje i to, da ne odustanete od svog kriterijuma. Ako se na povocu ne vuče, onda se ne vuče!
 
Mili, Dobermanko....prvo hvala!!

Mili...njegov omiljeni " predmet " hoda ispred nas...to je moj prijatelj koga on obozava i samo li zastaen malo , a vidi da je ovaj odmakao...trk za njim pa povuce i mene.Medjutim to radi i kada on nije tu.
Probacu obe varijante...i tu sa karikom i to sto Dobermanka kaze...sa "stajanjem u mestu"..

Problem je u tome sto sam ja slabic, bojim se da ga ne mucim...zao mi da ne moze normalno da trci kad mu se trci...i onda idem linijom manjeg otpora....
`al odnese vrag salu..."oduvace" me za koji mesec...

Pozzzz i Hvala!
 
Za grad mozes da mu kupis flexi. Ja sam tako setala mog psa kad je bio mali (bolje receno dok nije presao odredjenu tezinu za taj flexi), jer je on voleo sve da vidi i njusne, i da ne bi letela za njim ja sam ga lepo zakacila na takav povodac i ako krene tamo gde ne treba, samo ga zakocim.
 
Pozdrav svima,

Imam Labradora od skoro 7 meseci i razmisljam o "profesionalnoj" dresuri, jos bolje o "casovima" gde ja radim sa njim uz nadzor dresera.

Da li neko zna neke dresere u Novom Sadu ili okolini? Kakve metode koriste? Koliko otprilike takve usluge kostaju?

(inace, pokusavao sam da nadjem na internetu i po forumu nesto; jedino sam nasao Alfa Dog, medjutim nemaju sajt samo oglase i telefon)
 
evo vidim da je otvorena ova tema o dresuri (nisam znala da je ima od ranije), pa jedno pitanjce: sta sa psom koji ne podnosi voznju kolima? napredovali smo, tako da ne povraca u toku voznje po gradu, ali ga ni pod razno ne hranimo ako idemo na malo duzu voznju van grada(1h-2h)...cim udje u kola, tj cim ga ubacimo, pocne da balavi pojacano, ne samo leti nego i sada. postaje i tezak tako da ga ubaciti vise nije lako, a i on se tako ukoci (nece ni zadnje noge da ubaci kada mu prednje stavimo na sediste) da se plasim da ga ne povredimo... njegov brat( do nekog 5 meseca su rasli zajedno) obozava voznju i sam uskace u kola bez problema, a gile je od malena povracao u kolima... mi ga dosta vozimo, jer se trudimo da ne ostaje sam kod kuce, pa gde god moze ide sa nama, ali mi ga je zao jer mu je voznja jako stresna, cim provali da ide u kola samo se "ukopa" i ni makac. pomagajte:)
 
Sto se tice vucenja .
Kupite obicnu davilicu za izlozbe , i kad ga setate a on krene da vuce vi usporite i brzo ali kratko ciminte povodac .
I onda ga pustite da normalno , pa ponovo kad krene da vuce vi ponovo trznete povodac .
Posle nekog vremena ce prestati da vuce , verovatno ga necete nauciti da vam stalno hoda uz nogu ali zato vam nikad nece vuci !
Isto je dobro nauciti psa ring dresurom , jer tako treba da se ponasa i na ulici !
A prvo sto se nauci za ring dresuru je da pas nevuce nego hoda pored vas ( trci-kas )

A sto se tice kad pocinje dresura , psi za napad i odbranu pocinju svoju dresuru sa 5 meseci , to i dalje nije ozbiljna dresura nego se pas uci da voli rukav a ozbiljnija dresura pocinje sa 8-9 meseci , jer je tad pas u pubertetu kad je najtvrdoglaviji ,i kad mu vi tad pokazete ko je gazda onda tako zauvek ostaje !
 
Sto se tice vucenja .
Kupite obicnu davilicu za izlozbe , i kad ga setate a on krene da vuce vi usporite i brzo ali kratko ciminte povodac .
I onda ga pustite da normalno , pa ponovo kad krene da vuce vi ponovo trznete povodac .
Posle nekog vremena ce prestati da vuce , verovatno ga necete nauciti da vam stalno hoda uz nogu ali zato vam nikad nece vuci !

Bas tako> Ali i za to treba odlucnosti jer iako sam pokusavala, Baju je to za samo 15min setnje naucio moj muz koji je ocigledno ocenjen kao alfa. Baja sada sa 4 meseca uvek i u svakoj situaciji dolazi na poziv, moze i bez povoca da hoda uz nas (ne predugo jer to i ne trazimo od njega) pa cak i da bez povoca prelazi ulicu (istina kasno uvece kad nije previse prometno) da kad mu skinemo povodac u setnji i kazemo da sedi on sedi i tek kad mu kazemo idi on pocne da juri. Ali nije naucio da ne grize metle, dzogere, cipele, alat iz garaze, ruze, da ne rastura skupljeno lisce, a najnovije je da je uspeo ga sa visine od 1,5m dohvati digitalac, pojede onu pantljiku za oko ruke, dobro odgodje aparat, polu ga razdrnda, ali ipak, besplatna reklama za canon-ipak iako izgleda kao da je prosao Vijetnam i dalje fercera, mada nam je trebalo dva dana da mu namestimo parametre kakvi su bili. Ne znam da li ima dresure i za to.
Mada imajuci i vidu kako se njegova mama Dona ponasa kulturno nade ima i bez dresera.
Inace ako nekog iz Nisa i okoline zanima, znamo odlicne dresere pa mogu da vas obavestim o tome.
 
Avganistanskiski hrt je vrlo specivichna rasa.Ovi psi su vrlo graciozni,lepi,ali kako sam chula i chitala vrlo su jogunasti shto dovodi do toga da je njihova obuka vrlo specivichna. Molim vas ako znate ishta o njihovoj dresuri kazete mi, jer ja njih mnogo volim i zanima me ......Hvala u napred!:
 
Kad pustim kera sa lanca, nekad mi se desi da nadje nesto sto ne sme da jede i nece da prestane na naredbu FUJ, u vecini slucajeva pusti to sto jede, ali nekad se desi da nece i onda kad vec shvati da je pogresio i da treba da dobije po guzici, on nece da dodje, i tako bezi. Dresirao sam ga da dodje sa hranom i tu je sve ok, ali problem je kad sam skonta da je zeznuo i da treba da bude kaznjen! e onda to zna da treje i po 10 min dok se ne smiluje da udje u kucu! JA ne volim kad moram da ga udarim, ali tvarno mislim da nema druge kad krene da jede izmet neciji po parku ili neku lesinu! Pritom jednom se nabo na spric u tom istom parku i sad se stvarno cimam da ne krene da jede tako nesto. Ima 9 meseci, muzijak boxera, znam da im je to najgori period i da su ludi kao rasa, ali moram nekako to da sprecim, a nesto mi se ne svidja ta varijanta da ga ne pustam sa lanca!
 

Back
Top