Voda...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

saki8050

Veoma poznat
Poruka
12.081
treba mi da znam....
>Shta je tvrda voda?
>Shta je meka voda?
>Shta chini tvrdotju vode?
>Kako od tvre vode da napravimo meku? :confused:......
treba mi,a nigde nema...pa ako se neko razume..MOLIM GA da napishe ;)
 
Sta je to tvrdoca vode?
Requested and Answered by Lucky_PhD on 31-Dec-2005 10:08 (702 reads)
Tvrdoca vode svoj naziv duguje starom nacinu pranja vesa i posledicama koje je razicita voda izazivala na proces pranja. Naime uoceno je da neke vode taloze sapun i tada je bilo potrebno da se koristi mnogo vise sapuna. Ova voda se nazivala tvrdom. Voda u kojoj nije bilo problema oko pranja nazivana je mekom. Kasnija hemijska analiza je pokazala sta je u pitanju.
Naime joni koji su naelektrisani +2 imaju osobinu da taloze sapun. Ako voda sadrzi veliku koncetraciju tih jona onda ce naravno da vise taloze sapun.
Svi joni koji su naelektrisani 2+ uticu na tvrdocu vode. Medjutim najvise ima Ca2+ i Mg 2+ jona. Razlicite regije imaju razilcitu tvrdocu vode. Ovo zavisi od toga kroz sta voda prolazi. Ako voda prolazi kroz krecnjacke predele, zbog rastvaranja krecnjaka CaCO3, voda ce biti tvrda. Tvrdoca vode se pokazuje preko GH ili nemackih stepena. Jedan stepen GH iznosi 17.9 mg/l Ca. termin koji se najcesce koristi za pokazivanje tvrdoce je ukupna tvrdoca tj. GH. Ova tvdoca podrazumeva sve soli Ca i Mg (koje ukljucuju i karbonate i hidrogenkarbonate i ostale soli). Pored ukupne tvrdoce GH, koristi se i termin karbonatna tvrdoca tj. CH. Ona podrazumeva zamo soli sa karbonatima i hidrogenkarconatima (tj. CO3 2- i HCO3-).
Prema vrednosti GH vode se mogu podeliti na: 0 GH- destilovana voda, 0-6 meka voda, 6-11 umereno tvrda voda, 11-20 tvrda voda.
Pored nemackih koriste se (ali znatno manje) i francuski stepeni koji su povezani sa GH preko
1Fr = 0.56 GH
Tvrdoca vode ima veliku ulogu u zivotu zivog sveta u akvarijumu. Mnogi faktori, medju kojima najvazniju ulogu igra osmoza, mogu da uticu na zivot riba i biljaka, pa je neophodna da se tvdoca vode podesi na onu vrednost, na koju je zivo bice naviklo.
Ako je potrebno da se voda omeksa koriste se ili jonoizmenjivacke smole ili aparati za reverznu osmozu. Sa druge strane ako je potrebo da se tvrdoca vode podigne, onda se u vodu dodaju razlicite soli kalcijuma.
 
:shock:....majke mi ukucala u google i jedno 8 stranica pregledala :shock:!!!!
puuuuuuuuuuuuuuno ti hvala!
btw....da pregledala sam te sajtove....ali mi je trebalo bash ona pitanja shto sam postavila gore :?
u svakom sluchaju josh jednom hvala!!!!!! :)
 
e pa hebiga, kad te mrzi da pročitaš stranu šta ja da ti radim, da ti izvlačim iz tekstova samo ono što ti treba ne mogu - a ima u tekstovima

btw - nema na čemu
 
Tvrda voda je zapravo led, ne budi naivan/a i ne dozvoli da te lazu da je to zbog krecnjaka...
A meka voda je kada otopis led... ili dodas omeksivac... a moze i kalnog, zbog perilice...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top