Kriza 30tih..

M4J4 this is topic 4 U ;)

Elem - kada prestajemo da budemo MLADI i kada postajemo stari? da li je to oko 30te, imate li iskustva sa krizama? Ja sam imala krizu identiteta. Ali opušteno (pogeldajte mi topic-e u posl. par meseci :lol: a bogami i broj postova)
 
`De ste devojke! Sta,samo mi kriziramo,a ovi muskarci se prave da je sve ok,a `vamo vec ocelavili :lol:
Draga Betty,ne ide mi nesto danas ozbiljno,ne znam sta mi je...(imam krizu,podetinjila pod stare dane):lol:

Evo malo ozbiljno! Ja imam tako oko 30,osecam se uglavnom mlado,pa se iznerviram kad naletim na ogranicenja tipa:
-oglas za posao:"Potrebna devojka izmedju 20 i 26 godina za distribuciju kozmetickih prozivoda"
-savet u novinama lepota i zdravlje:"Sa 30 ste jos uvek relativno mladi,ALI..."
Onda se zapitam,da li ti ljudi poznaju samo nekakve olupine od ljudi i kakvu sliku imaju u glavi kad im neko kaze da zamisle osobu od 30 godina,zvuce kao da zamisljaju mladu bakutu? :lol:
Sto se ponasanja tice,smeta mi sto kad izadjem recimo,na zurku neku (vise ne idem)neko me pita koliko imam godina,ja kazem,a komentar bude otprilike:"Pa sta ces ti ovde?" A zasto da ne budem?
Pre nego neko bude lupio da je mozda problem provincijski mentalitet,da naglasim da se sve gore pomenuto desilo u Beogradu.
I?
Treba li sputavati sebe? Ne izlaziti po mestima gde izlaze tinejzderi maltene,iako mi se to mesto svidja? Ja vise ne izlazim. Skacem li kada se radujem necemu? Ne skacem,svi ce reci:"Vidi budalu,ima 30 godina,a ponasa se..." U sustini,uzdravanje,uzdrzavanje,uzdrzavanje...I dosada! Osecam se premlado da mi se zivot svede na sedeljke sa prijateljicama,zasto protraciti vreme,jos smo mladi,ali kako to dokazati ? U ovoj drzavi,koliko vidim,"racuna se " da se mlad do 25,posle toga "Kad ces se zeniti/udavati/radjati, a stalan posao," itd. Zezanje je apsolutno neprihvatljivo!
Ja sam to resila tako sto imam mladjeg decka,i mladje drugove,sa svojom generacijom se vec dugo i ne druzim,neka njih neka mene ogovaraju uz "heklanje i kaficu",a ja cu da zivim.
Smatram da je ovaj zivot previse dragocen i jedan jedini,da bih ga prozivela onako "kako komsija ocekuje",e,neces!Radim ono sto mi se radi,pa makar bilo i detinjasto.:) Jedino mi je zaista krivo sto u nasoj zemlji jednostavno nije "normalno" da ljudi u 30-tim,40-tim izlaze normalno u grad,a gde da odu? U kafanu i restoran,poneki kafic,limitirani smo,ovde na 90% mesta izlaze za nas vec "klinci" koji nas "popreko gledaju" ako skapiraju da imamo "3 banke".
Porazvajuce mi je i to sto nisam postigla nista u zivotu,radim za platu (bednu,znam,nisam ja kriva,drzava propala,bla,bla),nekako me nije bilo sramota kad nisam imala para sa 19 godina,ali sad kad imam 30 a jos uvek sam "slepac",a nekada sam izlazila sa drugaricama bez dinara,uvek s e neko nadje da casti,sad je u ovim godinama to sramota. Isto,na primer,sa 16,19 sam se svercovala u vozu,isla malo do ovog onog grada kod drugarica,one dolazile kod mene "by autostop",sad imam jako malo prijatelja a iz drugih gradova vise nemam,jer nikad nemam dovoljno para da odem (sramota u ovim godinama stopirati,plus sramota u ovim godinama otici praznih ruku,isl.),pa imam jako malo ljudi oko sebe.
Uhhhh,kako ovo moze biti opsirna tema,ali sve u svemu,ja sam ovim postom napravila generalno gledano jedan dobar offtopic,ne znam sta mi je danas (sta cete,omatorilo se,senilna,ne znam ni sta sam htela reci :lol: )
 
dino-diana:
zašto kriza u 30-tima? mislim da to nema veze s godinama.


Ima,ima...u dvadesetim si puna energije,cini ti se da imas svo vreme ovog sveta,da ces sve stici sto si naumila i da je sve moguce...u tridesetim,mozda nisi uspela da ostvaris deo onoga sto si mastala,shvatas koliko vreme brzo prolazi,roditelji stare bez obzira kako ih ti mladim dozivljavas.....sa godinama vreme je definitivno neumoljivo....ode i ne ceka....
 
M4j4:
Ja sam to resila tako sto imam mladjeg decka
Ne mora da bude mladji, dovoljno je samo da i on voli balone od sapunice. :D

teddy.gif
 
A sta je sa onim zivot pocinje u tridesetoj?

Mene je neka nazovi kriza drmala u 28oj. Sada sam na pragu tridesetih i sve mi je nekako ok. Nisam vise mala, prozivela sam odredjene stvari i nesto naucila, a opet se ne osecam matoro i odrtavelo. Pre bih rekla da sam u najboljim godinama...
 
Cek da dodam nesto,pre nego sto prodje voz...

U tridesetim je zena mnogo sigurnija u sebe(u svakom pogledu)nego u dvadesetim.
Sve komplekse koje sam imala kao klinka(umisljene i one prave) sam u ovim godinama prihvatila i neke preimenovala u vrline(dekoltirane majce,haljinice na bretele sam pocela nositi pre 5,6 godina)
Mislim da je Betty mislila na drugu vrstu krize,ali neka vam ona sama objasni..
 
Мене је највећа криза дрмала у 16. Ту зиму сам се осећала тако старо....Сећам се, писала сам у дневнику да сам већ доживела све што се у људском животу може доживети и да за мене више нема нових и интересантних ствари..:lol: .била сам безвољна и свугде писала Ујевићеве стихове:''И бити стар, а тако млад...'' :roll:

Сад се осећам много млађе него тада, и чини ми се да преда мном има још толико нових ствари...:)

Понекад ми само буде тужно кад се погледам у огледалу....и видим да се види да сам матора кока....:-?
 
shvaćam..ali do 20-te je kriza identiteta...e sad ako se dobro snađeš do 30-te, onda krize ne bi trebalo biti..ove godine sam navršila tu famoznu 30-tu godinu..završila sam fakultet, udala sam se sa 27..što je za ljude u mojem kraju malo i "kasno"..rodila dijete koje sad ima 3 godine..imam dobar posao..ne baš prečesto ali izađem malo van sa starom ekipom..zadovoljnija sam svojim izgledom nego prije..iako imam nekoliko kg više nego s 18..mislim da je zrelost ipak razlog.. :)
 
Ma fatale su mene razne krize....Imala sam jednu oko 24te kad sam bas mislila da sam matora jer se blizim 25oj a to je skoro 30...Pocela sam kupovati ozbiljnu odecu :)...Onda sam napunila 25 i shvatila da sam mlada...To je bilo bas lepo otkrice za mene...;)
Elem, sad sam blizu 30te i dobro mi je...:)
 
Ја почела да радим са 24, и накуповала сам шанел костимића, кошуљица и других ''озбиљних'' ствари. Прво полугодиште нисам ни једном отишла на посао у панталонама, а фармерке да не спомињем! Увек класична сукња пристојне дужине, штиклице...
После сам манула озбиљност, схватила да ауторитет лежи у нечем другом...и данас не избијам из фармерки! :wink:

Кад гледам слике из тог доба - видим девојчурак обучен као озбиљна тета. Данас кад сам озбиљна тета - облачим се много мање ''озбиљно''.
 
Kad sam imala 12 govorila sam da cu se ubiti u tridesetoj jer kao onda pocinjes da staris i propadas.Kad sam stigla u te godine to mi nije bilo ni na kraj pameti.Sa 35 sam bolje izgledala nego sa 18 i osecala sam se jaka ko zmaj.Sad vise nisam ko zmaj ali nadjem uvek nekih prednosti koje godine sa sobom donesu i kao sto sam se nekad pribojavala ovih godina tako cu verovatno lako i realno prihvatiti i sledece.Potrazicu knjigu "Strah od pedesete" da je opet procitam.Tridesete nisu za krizu nego za radovanje
 
Ha! Ja sam prvo pomislio da su u pitanju 1930-te :D
Ma ovde ljudi padaju u krizu godina u 2jes..
Tip jedan digo ruke od zivota, ne moze se takmiciti, nije privlacan, nema mnogo para, devojke njegovog godishta ili ozenjene ili ih i nema, klinke traze baticu, lepog i josh da ima parke i da ih vozi na motorchetu.
Jbg.
Pa kako ce se takmichiti devojka od 26 godina, koja je vaspitana da bude chedna i da slusha muza, i da bude poslushna, sa klinkom od 16, drskom i svezom, koja se ne boji boga. Kakva je to konkurencija?
Jedna drugarica mi je jednom rekla kada smo pricali o nekom izlasku u kafic da nece izaci pre tog i tog sata i minuta jer 'tada mladunke odlaze i ja cu moci da dobijem malo paznje'
Klinci prrrsnuli posle bombardovanja i oslobodili se kao i sada samo klinci po gradu. I ono shto je bilo normalno pre 15 godina vise nije, sada si mlad ako imas 15, nisi vise 'dete', sada si mladic/devojka, epitet otet ljudima od 18 do 25. Reklama ubija dushu ljudima i naziva ih starcima kada to nisu. Stariji ljudi ne kupuju masovno stvari bez preke potrebe, mladi ljudi to rade iz kog god razloga, zato stariji nisu dobri potroshachi i treba ih kazniti.
Ono, mislim da postoji kriza za svaku od tih okruglih godina, i polovina. 15, 20, 25, 30....mlad, zreo, prezreo, mrtav -kazu nam
sve mladji ljudi se iskoriscavaju i zloupotrebljavaju na finjaka.
Stariji imaju drugacije vaspitanje, dok matori osecaju oziljke bicheva na ledjima i znaju svoje mesto, i cute i rade.
Dokle god nema pobune, svi smo mi mrtvi.
 
Uh....M4j4 možda i grešiš.....

Ponašanje jeste zbir Ponašanja po godinama + ponašanja po karakteru....
Jeste da to liči na konformno i na stegu okoline, ali ima tu biološki opravdanih nametanja....Iako sam protiv nametanja i ukidanja slobodnih stavova, ovaj mediokritetski pristup društva ne mogu tako drastično da osudim iako je neprijatan i netolerantan.....
 
kriya..hm..pa jesam , valjda imala krizu...postala sam strasno svesna kako nista nisam stekla u zivotu..:-?

ali sad..eeee, sad sam mladja 10 god nego pre pet godina;)
 

Back
Top