SAMOSTALNO PRAVLJENJE FOTOGRAFIJA

U Platou u Knez Mihajilovoj ima nekoliko dobrih knjiga o izradi fotografija na engleskom. Uglavnom su posvecene crno-beloj fotografiji. Meni se najvise svidja "Ansel Adams Guide, The: Basic Techniques of Photograph,book One" od John P. Schaefer-a (3000 din).
Medjutim na Webu imas dosta dobrih clanaka i kurseva na ovu temu. Pogledaj na primer Ilforove clnake PROCESSING YOUR FIRST B&W FILM i MAKING YOUR FIRST B&W PRINT na http://www.ilford.com/html/us_english/bw.html
Predpostavljam da je dobar i Agfin kurs crno-bele fotografije
http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/bwcourse/cont_index.php3
Licno nisam gledao ovaj kurs, ali ako ju suditi po ostalim kursevima ove firme, predpostavljam da je i ovaj odlican.
 
Anonymous:
Anonymous:
Anonymous:
Zar Ilford vise ne pakuje u kutije svojih filmova uputstva za razvijanje :?:
Zar to nije otislo u istoriju?

A zasto bi bilo istorija, pa to je buducnost! Kad svi predju na digatne aparate onda ce svi samostalno raditi svoje fotografije, anlaogni tipovi u svojim licnim minilaboratorijama a digitalci na svojim licnim kolor stampacima.
Delimicno si u pravu da nije bas sve istorija.Kao sto se nekad pravilo u BW komorama tako se sada radi na PC i DFA.Mislis da je u danasnje vreme lako obezbediti tamnu komoru,hemikalije,papire i sve ostalo?Ako znas da pravis razvijace fiksire itd ok,kod nas ces ih tesko naci.Gde bre da nadjes papir.Mozda preko oglasa neke stare varijante ili spolja ako imas nekoga ali sve je to jako, jako sl9ozeno i u danasnje vreme egzoticno.Jednostavno idemo dalje i to je to.
 
Anonymous:
Anonymous:
Anonymous:
Anonymous:
Zar Ilford vise ne pakuje u kutije svojih filmova uputstva za razvijanje :?:
Zar to nije otislo u istoriju?

A zasto bi bilo istorija, pa to je buducnost! Kad svi predju na digatne aparate onda ce svi samostalno raditi svoje fotografije, anlaogni tipovi u svojim licnim minilaboratorijama a digitalci na svojim licnim kolor stampacima.
Delimicno si u pravu da nije bas sve istorija.Kao sto se nekad pravilo u BW komorama tako se sada radi na PC i DFA.Mislis da je u danasnje vreme lako obezbediti tamnu komoru,hemikalije,papire i sve ostalo?Ako znas da pravis razvijace fiksire itd ok,kod nas ces ih tesko naci.Gde bre da nadjes papir.Mozda preko oglasa neke stare varijante ili spolja ako imas nekoga ali sve je to jako, jako sl9ozeno i u danasnje vreme egzoticno.Jednostavno idemo dalje i to je to.

Cvrc mal osetnje po gradu i sve moze da se nadje. Naravno koga interesuje :wink:
Uostalom i na ovom Forumu je bilo objasnjeno gde se sta moze naci.
 
Pa da kao sto rekoh slozeno i egzotika.KAda udjem u neku foto radnju i trazim fiksir za cb ili toner za cb fotografiju,ili sta ti ja vec znam iz zlatnog doba CB fotografije a prodavacice me gledaju kao da sam sa marsa pao.reci mi da nije tako?Nekazem da se nemoze naci al kako bih rekao otislo je u ilegalu iliti nije tako rasprostranjeno kao nekada.Digitalana je Jednostavnija,kvalitativno za amaterske potrebe nije nista slabija od analogne ili ti klasicne i sta?Kada pokupujes sve sto ti treba za klasicnu CB fotografiju ,plus hemikalje koje nikada nisu bile jeftine,mozes uzeti dobar digitalac i praviti pizdarije,a vidim da vec imas PC posto si na forumu tako da nema problena.
 
A koje su ti to foto radnje, nije valjda da ides da trazis hemikalije u "prodavnicama" gde se slikas za licnu kartu ili nosis filmove na razvijanje :?: :?:
Mislim da sve sto ti treba moze da se nadje u bar tri ulice u BG, Filipa Kljajica, Marsala Birjuzova, Balkanska? Sta mislis dal je to ilegala :wink:

Sa druge strane imam PC ali koliko kosta PhotoShop, samo nemoj da mi kazes 20 din za prazan CD.
Sa druge strane onaj koga interesuje fotografija na bar malo visem nivou od onog turisticnkog skljoc-skljoc sistema, tesko da ce se zadovoljiti aparatom ciji senzor moze da stane a vrh prsta odnosno za pristojan kvalitet moras da izbrojis pozamasnu sumu Evrica barem cetvorocifrenu.
I sta je tu onda zgodno, mozda to sto ti treba u startu pa hiljada evra, ili to sto ce ti oprema za najdalje dve godine biti potpuno zastarela ako u medjuvremenu ne crkne posto joj je garancija istekla (moja klasicna oprema je vecinom starija od mene i jos radi kako treba :wink: ), ili je mozda zgodno to sto i dalje moras da placas foto radnji ako hoces pristojne kopije, Ink jet stampaci niti su tako dobri kao sto ih reklamiraju niti su nesto jeftini (papir mastilo itd) da ne pominjem trajnost takvih kopija.
Dakle, digitalna tehnologija da ali tek za par godinica kad malo poraste i postane zrela.
 
Anonymous:
A koje su ti to foto radnje, nije valjda da ides da trazis hemikalije u "prodavnicama" gde se slikas za licnu kartu ili nosis filmove na razvijanje :?: :?:
Mislim da sve sto ti treba moze da se nadje u bar tri ulice u BG, Filipa Kljajica, Marsala Birjuzova, Balkanska? Sta mislis dal je to ilegala :wink:

Sa druge strane imam PC ali koliko kosta PhotoShop, samo nemoj da mi kazes 20 din za prazan CD.
Sa druge strane onaj koga interesuje fotografija na bar malo visem nivou od onog turisticnkog skljoc-skljoc sistema, tesko da ce se zadovoljiti aparatom ciji senzor moze da stane a vrh prsta odnosno za pristojan kvalitet moras da izbrojis pozamasnu sumu Evrica barem cetvorocifrenu.
I sta je tu onda zgodno, mozda to sto ti treba u startu pa hiljada evra, ili to sto ce ti oprema za najdalje dve godine biti potpuno zastarela ako u medjuvremenu ne crkne posto joj je garancija istekla (moja klasicna oprema je vecinom starija od mene i jos radi kako treba :wink: ), ili je mozda zgodno to sto i dalje moras da placas foto radnji ako hoces pristojne kopije, Ink jet stampaci niti su tako dobri kao sto ih reklamiraju niti su nesto jeftini (papir mastilo itd) da ne pominjem trajnost takvih kopija.
Dakle, digitalna tehnologija da ali tek za par godinica kad malo poraste i postane zrela.
Evo ovako:Ja sam iz novoga sada to pod jedan.Pod dva Jako dugo se bavim fotografijom cb i color i sta ti ja znam.Ne podcenjujem nista ali smatram da je trenutno digitalana hit.Ako ti je problem photoshop daj mi adresu poslacu ti.Nevidim zasto bi oprema zastarila za dve godine?Koliko treba da se izdvoji za dobar aparat sa dobrim foto senzorima i meracima svetla?Koliko ja znam canon F1 jos uvek drzi cenu od 800-1000 evra.Ilfvordovi i kodakovi crno beli razvijaci a i fiksiri su prilicno skupi,a o filmovima da ne govorim i dan danas.Neznam cije cb papire koristis predpostavljam ilford,takodje skupo.Verujem da ni forte vise nije jeftin sta se desava sa fotocemicom nemam pojma.Ja licno zivim u stanu srednje velicine sa detetom i zenom i uopse mi nije jednostavno da ih saljem negde da bih ja pravio mracnu komoru itd itd.Na pc u odradim fotke koje sam slikao sutra odnesem u foto radnju ,izrade ih sjajno ,ako hocu nesto spesls to ja budznem,doteram i nema neke razlike u odnosu na ono sto bih radio u tamnoj komori.O ceni da i ne govorim.Pozdravljam
 
Pih tom logikom bih ja sad tebi trebalo da odgovorim nesto u stilu: pa ako su ti skupi razvijaci fiksir i papir ti ih ukradi kao sto si i PhotoShop ukrao.

Da samo kod nas se ocigledno piraterija jos ne smatra kradjom (dok tebi nesto ne ukradu to nije kradja :( )
 
Koliko znam najveci izbro fotoopreme je u Repromarketu jedna od ulica iza Hrama Svetog Save. Ja u njemu nisam kupovao nista od hemikalija i papira ali bih rekao da prema tome kako su snabdeveni ostalom opremom verovatno ovde moze da se nadje dosta toga.

Veoma dobro je snabdevena i prodavnica CentarFoto (ili tako nesto) krenes pored Sata ka Zelenom vencu, pa ne skrenes levo nego produzis pravo jos nekih pedesetak metara. Ovu prodavnicu veoma preporucijem iz dva razloga: 1) cene su veoma korektne, 2) prodavci su ljubazni i razumeju se u fotografiju (pogotovu stariji covek) i verujem da ce ti pomoci da nadjes nesto sto ti treba, cak ako oni nemaju. Video sam da imaju dosta Forte-a, ali mislim da imaju i Ilford.

Prodavnicu u Balkanskoj ne preporucujem mada znam da imaju Agfu. Problem su cene i potpuna nestrucnost prodavaca. Doskora su u izlogu drzali filmove koji su prestali da se proizvode pre podosta godina, tako da ako se odlicis za njih proveri rokove trajanja.

Na Foto-berzi se pojavljuju i neka firma sa Novog Beograda (mislim da imaju i prodavnicu). Po veoma niskim cenama filmova rekao bih da su i uvoznici.

Sto se Ilford filmova tice ja ih vidjam svuda po gradu. Znam da je recimo u prodavnici koja se nalazi u zgradi Politike doskora bio jako veliki izbor ovih filmova. Ovde treba obratiti paznju na cenu, u pomenutoj prodavnici je, recimo, Ilford XP2 Super bio dosta skuplji nego sto sam ga ja placao na Berzi.

Imas dosta dobar izbor crno-belih Kodak filmova. Pogledaj u Elite foto u staklencu na Trgu republike (oni su uvoznici, tako da predpostavljam da imaju dobre cene).

Naravno ostaje i kupovina preko Interneta. Pola sveta se snabdeva iz B&H pa zasto ne bismo i mi. Salu na stranu, problem su troskovi transporta. Za neku sitnicu se ovaj nacin kupovine ne isplati, a ako kupujes na vise treba da vodis racuna da cim predjes 100 dolora po pojedinacnoj posiljci placas domacu carinu i porez na promet. Takodje problem mogu biti i propisi o bezbednosti - neke hemikalije se ne mogu slati avionskom postom (na sajtovima su najcesce posebno oznacene).


Ukoliko ima nesto sto sam izostavio obavezno pisite, i ja sam jako zainteresovan za ovu temu.
 

Back
Top