Otto Weininger

knindza88

Zainteresovan član
Poruka
386
Osecao sam toliku tugu kada sam procitao da je ovaj genije izvrsio samoubistvo u njegovoj 23 godini zivota. Njegova knjiga "Pol i Karakter" me je fascinirala. Kao teorista on je izuzetak. Ja mislim da je nastavio ziveti prevazisao bih Frojda.

Sta ste vi mislili o ovom delu?
 
Пиали смо давно о тој теми.
Мислим да је био клинац, паметан и образован, али незрео и пун предрасуда карактеристичних за своје време!
 
Ovo je djelo fenomenalno. Sad sam da drugom djelu knjiga, ama djelo je neodoljivo. Razumem zasto ti se nesvidja sta on ima da kaze. Ima tu mnogo istine. Pricali ste o ovom djelu pre godinu dana, Lexa nije ovo djelo procitala.

Ono sto pise o homoseksualcima zvuci istinito. Kada je usporedjivao sve zene imetnike i sa velicinom muskosti koju sadrze odmah sam pomislio na dve veoma intelegentne zene koje izgledaju vise kao muskarac- Mileva Maric i Sharlot Perkins Gilman.

Jesi ti procitala ovo djelo Hellen?
 
Kao sto je Slavoj Zizek napisao o ovom djelu: "Traumaticni element koji je Weininger apsolutno odbio da prizna je bila nerazdvojna obrnutost njegove 'oficijalne' pozicije: zena, a ne covek, moze dostici 'iznad falusa'." Slavoj Zizek u nastavku pise da je Weininger znao za ovo i da je bas ovo razlog njegovog samoubistva. Ovo znanje je za njega bilo nepodnosljivo.
 
Meni su rekli da se ubio zato sto ga je Frojd iskopirao i preduhitrio. Salim se, ali prvi put kada sam cula za njega, stvarno mi je receno da je to razlog njegovog samoubistva.
Kao empiricar, nije me nesto uverio.
Kao teoreticar je sjajno i hrabro pisao o nekim stvarima.
A meni je bila interesantna i knjiga "Muski svet" Zorice Tomic, koja se poziva bas na tu Weininger-ovu knjigu.
 
Moze biti Kedi. Ne zelim da nagadjam. Evo na primer neki su napisali da je razlog njegove smrti bila njegova radoznalost za najcudnjim stvarima koja ga je dovela do prebrzog duhovnog razvoja. Prosto nije mogao da podnese to sto je znao.
 
Sada da i ja malo analiziram njegov tekst. Iz pozcetka je logicno i jasno poceo i nema predrasuda prema zenskom polu. Tek u drugoj polovini knjige se mogu primjetiti tendencije vremena u kojem je pisao. U drugoj polovini 19 veka mogao se cuti uzvik zena koje su zelele emancipaciju. Na primer u Lipcigu u oktobru 1865 godine je bio prvi kongres Asocijacije Zena Nemacke. Zelim da se osvrnem na emancipaciju zena, naslov 6 poglavlja ovoga djela, i da usporedim Nichea i Weiningera. Po Weiningeru zelja za emancipaciju se odnosi na velicinu 'muskosti' koju zena sadrzi. On onda ljepo kaze da je ovo besmisleno jer 'potpuna' zena, tj zena sa najvecom kolicinom 'zenskosti' u njoj, ne zeli emancipaciju i da zeli dominaciju muskog pola." Samo muski element u emancipovanoj zeni zudi za emancipacijom".

Sada bi zeleo da se okrenem ka Nicheu koji je imao slican odnos prema ovoj temi. Niche smatra da samo slabe zene zude za emancipacijom. Svaka slabost se mora unistiti pa i slabost kod zena.
Kod Nichea jake zene ne zele emancipaciju jer bi one kroz to izgubile moc nad muskarcima, mozete primetiti ovu u jednom Nicheovom djelu gde on cjeni moc i uticaj Napoleonove majke. Ima mnogo slicnosti izmedju Nicheove filozofije i njegovih misljenja o zenama.

Kod Weiningera jedini nacin na koji bi se sprecila emacipacija zena je da se spreci produkcija muskiih zena i zenskih muskaraca.

Ja jos nijesam procitao cjelu knjigu.
 
Sta je emancipacija za Weiningera? Emancipacija o kojoj Weininger pise nije zelja za potpunoj jednakosti sa muskarcem vec zudnja ka stecanjem muskog karaktera, njegove mentalne i moralne slobode. Njegov stav je da stvarni zenski element nema ni zudnju ni kapacitet u ovom smislu. Naravno da je sada besmisleno o ovome pisati.
 
Ma nemoj! Ženski karakter se katkad izmori i izmrcvari svim svojim dilemama, i onda, NARAVNO, prirodno - uči od suprotnog pola. Da ne misli previše o detaljima npr ;)
Baš mi je drago da ste tako ok i da mogu da učim od vas, da se baždarim kad sam slaba ...koliko slaba toliko i jaka, ali to nema veze sa emancipacijom (damn :lol: ) nego sa balansom m. i ž. principa. Sve moje dileme tako veličanstveno nestanu kad pomislim "a šta bi neki muškarac na mom mestu" - boleo bi ga đoka :D
I sad ja nisam "stvarni ženski elemenaT" ? :lol: Ma daaj.... Baš jesam, 101 % ženski element. Ali emancipacija je "odvajanje od tutorstva" a na želja za učenjem i sticanjem ;)
 
Betty:
Ma nemoj! Ženski karakter se katkad izmori i izmrcvari svim svojim dilemama, i onda, NARAVNO, prirodno - uči od suprotnog pola. Da ne misli previše o detaljima npr ;)
Baš mi je drago da ste tako ok i da mogu da učim od vas, da se baždarim kad sam slaba ...koliko slaba toliko i jaka, ali to nema veze sa emancipacijom (damn :lol: ) nego sa balansom m. i ž. principa. Sve moje dileme tako veličanstveno nestanu kad pomislim "a šta bi neki muškarac na mom mestu" - boleo bi ga đoka :D
I sad ja nisam "stvarni ženski elemenaT" ? :lol: Ma daaj.... Baš jesam, 101 % ženski element. Ali emancipacija je "odvajanje od tutorstva" a na želja za učenjem i sticanjem ;)

Betty jesi procitala ovo djelo?
 
Jos nesto sto Weininger pise u njegovom djelu je da potpuni muskrac nemoze da razumije zenu. Muskarac koji ima veci element zenskosti u njemu lakse razume zenu. "sta bi neki muskarac na mom mestu"- boleo bi ga *****"- zavisi o kom muskarcu je rec.
 
Betty, ovo je za privatnu poruku , inače ovako ima prvi da te napadnem kontraargumentom "betty je za tebe, oto je za budale".

Čak si u nemogućnosti da analiziraš dotičnog koji je tema, ili možda neku njegovu misao koja je zahvaćena utiskom ostalih ideja iskrivljena od strane većine koji ga tumače.

Ovo nije dobar pristup kvalitetnom vodjenju neke teme. I ne znam zašto toliko materjala koji je očigledno za pp stiže na post, kao da vam nije poznat deo privatnih poruka, a znam da ste tek tu maheri....
Javnim postavljanjem tvog posta je i moj dobio potrebu da se nadje javno.
 
Evo stigao sam do poglavlja 10 u ovom djelu- " Materinstvo i Prostitucija". "Karakteroloske razlike kod zena nisu ukorenjene toliko duboko da bi se stvorile u individualnost;i sigurno nema zenskog kvaliteta koji se u toku zivota nemoze modifikovati, zadrzati, ili unistiti voljom muskarca."

"Prostitucija nije rezultat socijalnih kondicija; vec razlog duboko u prirodi zena." Oprostite mi na prevodu. On smatra prostituciju kao nesto strano muskom elementu, muskarci prostituti su za njega unapredjene seksualno medjuproizvodne (intermediate) forme. On smatra da svaka zena ima element majke i prostitutke u sebi. "Nema te zene koja je apsolutno lisena svih maternjih instinkta, ja priznajem da je najvise slucajeva apsolutne prostitutke nego majke.

Za njega apsolutna majka moze postati majka sa bilo kojim covekom. "Jedna priznaje samo coveka koji je moze napraviti majkom, a kada se to desi ne pita nista drugo; prema ovome samo ona se moze opisati kao monogamicna? (monogamous).Druga je spremna dopustiti se bilo kom coveku koji stimulira njene eroticne zudnje; ovo je njen jedini cilj."

Za njega je brak nesto sto je sam covek stvorio. On u ovom poglavlju ima mnogo istinitih obzervacija o materinstvu. "The mother feels herself in a sense superior to the man; she knows herself to be his anchor; as she is in a secure place; linked in the chain of the generations, she may be likened to a harbour from which each new individual sails forth to wander on the high seas.""Majka je u kompletnoj relaciji sa nastavkom rase; prostitutka je kompletno izvan toga." Dobra majka bi sve uradila ze njenu familiju. On smatra da sve menatlno razvijene zene, one koje su najvise proglasene u poeziji, pripadaju kategoriji prostitutke. On vise cjeni prostitutku- ne kao osobu vec kao fenomen. "Niko nemoze da povredi prostitutku, vec kada je rec o majci ona mora da brani svoju cast kao branilac roda, ali prostitutka se ponosi svojom slobodom. Jedina misao koja nju muci je mogucnost da ce izgubiti njenu moc."
 
Оно што мени смета код њега је то што је он врло ограничен западном културом са почетка 20. века и креће се искључиво у оквиру ње, а претендује да прича о општим стварима човечанства и универзалним људским особинама и односима!
 
Hellen:
Оно што мени смета код њега је то што је он врло ограничен западном културом са почетка 20. века и креће се искључиво у оквиру ње, а претендује да прича о општим стварима човечанства и универзалним људским особинама и односима!

Da, slazem se, na Weiningera su uticali filozofi koji su na zapadu vidjeni kao zenomrzci- Niche, Shopenahuer- i filozofi koji su proveli svoj zivot u samoci i koji nikad nisu bili zaljubljeni- Kant. Ali postoji razlog za ovo. Weininger u drugom djelu knjige pise sledece: "Nema coveka koji je stvarno duboko mislio o zenama i ostavio visoko misljenje o njima; muskarci ili preziru zene ili se nikada nisu ozbiljno razmisljali o njima."

U poglavlju 12 Weininger podrzava Orijentalni nacin misljenja sa obzirom na postupke prema zenama. On stavlja svu duznost na muski pol. Sav teret je na ledjima muskog pola kojeg on u isto vreme kritikuje.
 

Back
Top