Moć reči

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Da li verujete u vrednost reci, u njihovu moc.
Evo kako je Ivo Andric sagledavao reci........ :lol: :lol: :lol:

ZNAKOVI PORED PUTA
8)
O RECIMA 8)

Bilo je vreme kad sam verovao u reci (u vrednost reci kao takve), zaklinjao se njima, hrabrio, tesio sebe i druge, belezio ih i pamtio, primao ih sa slepom verom i iskrenim odusevljenjem i davao drugima kao darove. A onda sam polagano, opet s vremenom, poceo da naslucujem istinu o recima, da sve bolje uvidjam otkud dolaze, kako nastaju i nestaju i kako menjaju oblik i znacenje, kakva im je prolazna cena a kakva stvarna vrednost i trajanje. Tako, sve dok mi, najposle, nije postalo jasno sta su i kakve su: dim i nista, plod slucaja i nereda, kao i sve ostalo oko mene, obicne varke, varkina deca i majke novih varki. Covek sam, i recima se izrazavam i izrazavacu se dok sam ziv, to se razume, ali bez iluzija o snazi i vaznosti reci, ne zadrzavajuci se kod njih i samo se sluzeci njima, kao sto se onaj koji bezi, trazeci spas, posluzi kamenom na koji stane ili granom za koju se prihvati. :?: :?: :?: :?:
 
ms:
Da li verujete u vrednost reci, u njihovu moc.
Evo kako je Ivo Andric sagledavao reci........ :lol: :lol: :lol:

ZNAKOVI PORED PUTA
8)
O RECIMA 8)

Bilo je vreme kad sam verovao u reci (u vrednost reci kao takve), zaklinjao se njima, hrabrio, tesio sebe i druge, belezio ih i pamtio, primao ih sa slepom verom i iskrenim odusevljenjem i davao drugima kao darove. A onda sam polagano, opet s vremenom, poceo da naslucujem istinu o recima, da sve bolje uvidjam otkud dolaze, kako nastaju i nestaju i kako menjaju oblik i znacenje, kakva im je prolazna cena a kakva stvarna vrednost i trajanje. Tako, sve dok mi, najposle, nije postalo jasno sta su i kakve su: dim i nista, plod slucaja i nereda, kao i sve ostalo oko mene, obicne varke, varkina deca i majke novih varki. Covek sam, i recima se izrazavam i izrazavacu se dok sam ziv, to se razume, ali bez iluzija o snazi i vaznosti reci, ne zadrzavajuci se kod njih i samo se sluzeci njima, kao sto se onaj koji bezi, trazeci spas, posluzi kamenom na koji stane ili granom za koju se prihvati. :?: :?: :?: :?:

Da li se slazete sa Andricem? Da li covek treba bezrezervno da veruje u reci, i da li treba verovati u ono u sta niko drugi ne veruje, ili u sve u sta drugi veruju? Da li u nasoj zemlji su ljudi svesni VREDNOSTI RECI ili su skloni samo MARGINALIZOVANJU RECI, RECENICA I DELA?

Pozdrav :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
anakin:
ms:
anakin:
reci nisu tu samo da bi uticale....

NEGO SAMO DA BI EGZISTIRALE............pa slazem se...ponekad ih ne treba suvise uzimati za ozbiljno, ali ako zelis da napises knjigu.........te reci moraju da uticu....... :wink:

¸a iz kojih pobuda ti pokusavas da pises?

Iz istih iz kojih i svi drugi - to je moje razmisljanje, moj svet.....pitaj pisce sta ce ti reci za pobudu - svako ima neku pobudu, neko drugaciju od moje...........ja sam takva i ovo su moje misli i moj stav izgradjen decenijama uzasa stvaranog u ovoj zemlji.....Dobrica Cosic.....Vuk Draskovic.........svi su oni hteli da uticu na vreme koje ih je zadesilo.......Ali, nemoj o politici...svi su ljudi politicari inace ne bi svi toliko smatrali da je njihov stav o pravoj politici neprikosnoven......... :wink:
 
"U pochetku umetnosti dok je ova neshto znachila, priche su umeli i smeli pripovedati proroci i sveshtenici Hramova. One su tada poticale od bogova. Bile su poruke u Rec uklesane. Vechne, nepromenjive, odredjivale su sudbinu ljudi.
Kad bogovi zacutashe, proroci i sveshtenici su josh neko vreme u njihovo ime zborili. Ali priche vishe nisu imale silu sudbine. Postale su lazne, premda su izvesne chari od lazi koja se zadrzala nachinile umetnost pripovedanja."

(Novi Jerusalim, MEGALOS MASTORAS i nj. delo, 1347.)
 
ms:
Da li verujete u vrednost reci, u njihovu moc.
Evo kako je Ivo Andric sagledavao reci........ :lol: :lol: :lol:

ZNAKOVI PORED PUTA
8)
O RECIMA 8)

Bilo je vreme kad sam verovao u reci (u vrednost reci kao takve), zaklinjao se njima, hrabrio, tesio sebe i druge, belezio ih i pamtio, primao ih sa slepom verom i iskrenim odusevljenjem i davao drugima kao darove. A onda sam polagano, opet s vremenom, poceo da naslucujem istinu o recima, da sve bolje uvidjam otkud dolaze, kako nastaju i nestaju i kako menjaju oblik i znacenje, kakva im je prolazna cena a kakva stvarna vrednost i trajanje. Tako, sve dok mi, najposle, nije postalo jasno sta su i kakve su: dim i nista, plod slucaja i nereda, kao i sve ostalo oko mene, obicne varke, varkina deca i majke novih varki. Covek sam, i recima se izrazavam i izrazavacu se dok sam ziv, to se razume, ali bez iluzija o snazi i vaznosti reci, ne zadrzavajuci se kod njih i samo se sluzeci njima, kao sto se onaj koji bezi, trazeci spas, posluzi kamenom na koji stane ili granom za koju se prihvati. :?: :?: :?: :?:
Ubi me prejaka reč.
Kada se govori o nečemu onda znati šta to zaista jeste. Ljudsko biće je uspelo da iznedri reč samo zahvaljujući sposobnosti da mašta. Odatle i stižu naš govor i reči u njemu. Tek kada možemo da stvorimo sliku, zamislimo ono što zvuk reči predstavlja, nastaje njen smisao. Bez toga je reč samo melodija. Tako, zvucima komuniciramo sa životinjama koje su uz nas, na primer kerovima.
Dakle, reč je vrlo kompleksan, složen sklop i opasna alatka. Setite se samo onih demagoga i kojakoga još iz bliže i dalje prošlosti koji su zloupotrebljavali moć reči. Upravo iz tog razloga, a ima ih još, svako bi trebalo da se odgovorno odnosi prema svakoj svojoj izgovorenoj reči. Ispeci pa reci, rekli bi.
 
mr_pleasure:
Me:
DJIDJO,potpuno se slazem sa tobom,nemam sta da dodam! :) :)
Ja sam totalno nemastovit, a znam da pricam. Znam cak i nekoliko stranih reci...
I sama izjava da si nemaštovit je veoma maštovita, zato je i logično što umeš da pričaš. One strane reči su ti podeblji plus. A tek članstvo na ovom forumu, to je čista desetka iz mašte. Pa šta bi te ovamo dovodilo.
Neka, ostani pri svom. Znam mnoge koji su se odricali svojih talenata, a vremenom postali majstori baš u onome za čega su mislili da im manjka dara. Maštovito.
 
Reči su divan način za povezivanje ljudi, ali i najgori za njihovo udaljavanje.
Reči - moćne, brižne, hrabre, duhovne, istinite....sve te reči falile su mi da bih konačno spoznala sebe i druge.
Reč je spasitelj ljudskog roda, ali ukoliko se pogrešno upotrebi, može da bude i njegov kraj.

:cry: Šta vi mislite o tome??? :lol:
 
ms:
Reči su divan način za povezivanje ljudi, ali i najgori za njihovo udaljavanje.
Reči - moćne, brižne, hrabre, duhovne, istinite....sve te reči falile su mi da bih konačno spoznala sebe i druge.
Reč je spasitelj ljudskog roda, ali ukoliko se pogrešno upotrebi, može da bude i njegov kraj.

:cry: Šta vi mislite o tome??? :lol:
Ali reči su samo jedan vid i deo naših uzajamnih komunikacija. To i jeste uzrok mnogih nesporazuma. Previše polažemo na reč, a ono iza nje previdimo. U svakoj komunikaciji je potrebna dobra volja i uzajamno slušanje i osluškivanje.
U pravu si.
 
djidjo:
ms:
Reči su divan način za povezivanje ljudi, ali i najgori za njihovo udaljavanje.
Reči - moćne, brižne, hrabre, duhovne, istinite....sve te reči falile su mi da bih konačno spoznala sebe i druge.
Reč je spasitelj ljudskog roda, ali ukoliko se pogrešno upotrebi, može da bude i njegov kraj.

:cry: Šta vi mislite o tome??? :lol:
Ali reči su samo jedan vid i deo naših uzajamnih komunikacija. To i jeste uzrok mnogih nesporazuma. Previše polažemo na reč, a ono iza nje previdimo. U svakoj komunikaciji je potrebna dobra volja i uzajamno slušanje i osluškivanje.
U pravu si.

upravo tako
 

Back
Top