Sujeverje

E, ima Kolet jednu super pricu. O dve sestre koje zive zajedno, a jedna se posvadjala sa muzem, i samo sedi kod kuce, ne jede, ne pije, ne spava, samo nesto mumla i jaaako je skoncentrisana. I to traje dobrih tridesetak strana :) A onda taj muz umre. Naravno, to je priznata metoda za ubijanje ljubavnika - zelis mu smrt celim svojim bicem...
Meni ovo u stvari uopste nije neverovatno - ako je veza (ljubav ili mrznja) izmedju dvoje ljudi dovoljno jaka...
Ali mislim da se ovde ne radi o sujeverju...
 
Emily_Bg:
Nisam sujeverna u smislu da verujem da crne macke donose nesrecu,da ne treba otvarati kisobran u kuci,itd.Mada ovo sto si rekla za ove dve svadbe,to kapiram.Nekako reklo bi se los znak.Ima jedna slucajnost,eto mozda i to nije nista bitno,ali ja se najzeim kada se setim........kada je moj najbolji drugar poginuo pre 14 godina(bio je isto oktobar)jedno 2-3 dana pre njegove smrti nasli smo crnu marami sipred vrata stana u kom je ziveo.Secam se kao juce da je bilo,ujutru sam kretala kod njega na kafu,posto smo bili na istom spratu,i savijena crna marama je stajala na pragu.Da li je to rano ujutru neko izgubio,ili je neko onako bacio(deca naprimer)nemam pojma.Posto je on bio sujeveran,raspitivao se kod komsija da neko nije izgubio,sve ono kao bezveze,ali navodno nije niko.U svakom slucaju uzasno...........kao da je eto bio neki znak,njemu,njegovoj porodici da ce im kuca biti zavijena u crno.A jedna moja drugarice mi je pricala kako je njena sestra kao davno nasla neki cudan privezak na ulici i svideo joj se i pocele je da ga nosi,a onda se ispostavilo da je to simbol neke sekte.Sad da li joj se desilo nesto lose,ili ne,ne znam........ali mislim da tudji nakit pogotovu prstenje ne treba nositi.........mada ne verujem ja mnogo ni u to.Bas me zanima da li bi te sveznajuce babe vracare ostale pri toj teoriji kada bi na ulici nasle zlatnu kajlu od pola kile?Da li bi tada verovale u negativnu energiju i mracne sile!?

ima jedna fina antropoloska studija o zenama vracarama u timockom regionu. Naravno da se ne secam naslova... Mislim da se hiljdugodisnje( i duze!) iskustvo u oblasti misticnog ne moze tek tako odbaciti. (Ne govorim sada o vezi religije, etike i mistike) Svakako da je antibiotik efikasniji u lecenju infekcije od bilo kakvog plesa i bajalice, ali :) igranje samana oko bolesnika uz zvuke tam-tama, kako nam je kasnije objasnila nauka, stvara energetsku auru koja prelaza na pacijenta, a o muzikoterapiji (tam-tam = ritam srca) nemam sta da dodam. A to skakanje obojenog samana deluje tako blesavo!
Ili, vudu vrac pretvori nekog u zombija (diskaveri kanal :)),postovaoci misticizma misle magijom a nauka kaze (tj. vudu-vrac "otpadnik" koji je presao na hriscanstvo, odao je tajnu) da jednostavno zrtvi daju otrov tamo neke ribice iz dubina okeana... Svakako da postoji i gomila rituala koji su tu samo da praznoverne drze u strahu.
S tim u vezi, ostavljanje crne marame na pragu zaista izgleda glupo ali - da li ima neceg dubljeg u tom ili je rec samo o zatucanosti? Licno, ne bih da se osvrcem na svaki koncic, svetlucavi metal, da podozrevam da umesto kamilice pijem lijander, pomisljem da ce me neko zavoleti ako mu ubacim (sta? javite!!) nesto u kafu... Strasno mi je da neko ulaze trud da ucini nekome zlo. Zamislite samo da jurite slepog misa ili neku jadnu crnu kokosku, pa da se u ponoc penjete na odzak, i prethodno ste masno platili nekoj babi za "plan delovanja". A sve to za "da komsiji crkne krava". U najblazem slucaju.
 
zorab:
ima jedna fina antropoloska studija o zenama vracarama u timockom regionu. Naravno da se ne secam naslova... Mislim da se hiljdugodisnje( i duze!) iskustvo u oblasti misticnog ne moze tek tako odbaciti. (Ne govorim sada o vezi religije, etike i mistike) Svakako da je antibiotik efikasniji u lecenju infekcije od bilo kakvog plesa i bajalice, ali :) igranje samana oko bolesnika uz zvuke tam-tama, kako nam je kasnije objasnila nauka, stvara energetsku auru koja prelaza na pacijenta, a o muzikoterapiji (tam-tam = ritam srca) nemam sta da dodam. A to skakanje obojenog samana deluje tako blesavo!
Ili, vudu vrac pretvori nekog u zombija (diskaveri kanal :)),postovaoci misticizma misle magijom a nauka kaze (tj. vudu-vrac "otpadnik" koji je presao na hriscanstvo, odao je tajnu) da jednostavno zrtvi daju otrov tamo neke ribice iz dubina okeana... Svakako da postoji i gomila rituala koji su tu samo da praznoverne drze u strahu.
S tim u vezi, ostavljanje crne marame na pragu zaista izgleda glupo ali - da li ima neceg dubljeg u tom ili je rec samo o zatucanosti? Licno, ne bih da se osvrcem na svaki koncic, svetlucavi metal, da podozrevam da umesto kamilice pijem lijander, pomisljem da ce me neko zavoleti ako mu ubacim (sta? javite!!) nesto u kafu... Strasno mi je da neko ulaze trud da ucini nekome zlo. Zamislite samo da jurite slepog misa ili neku jadnu crnu kokosku, pa da se u ponoc penjete na odzak, i prethodno ste masno platili nekoj babi za "plan delovanja". A sve to za "da komsiji crkne krava". U najblazem slucaju.
Pa ja iskreno ne verujem u bajanja,magiju i slicna cuda.I napominjem ovo sa maramom je mozda bila puka slucajnost,mozda je neko stavio to tu bezveze,,ali je nekako simbolicno.Ja kad sam videla maramu poslednje sto sam pomislila je da ce mu se nesto lose desiti,cak tada ja sama o tome nisam ni mislila.E sad on jeste bio zaista mnogo sujeveran,i sve to........ali mislim da ljudi pocinju da veruju u neke stvari tek kada se dogodi nesto sto ih navede da veruju u to.On nije poginuo zbog marame,njegova smrt je sasvim druga prica,ali kazem da je nekako bilo simbolicno-mozda u tome ima nesto mozda i nema..........nije ni bitno.U svakom slucaju neprijatno mi je da se setim toga,same njegove smrti,kao i da pomsilim da je mozda tu maramu ostavio neko iz zelje da njegova kuca zaista bude zavijena u crno.
 
muvalo:
Emily, ta crna marama, savijena, stavljena na prag ... meni je to kao neki mafijaski znak. Mozda je neko komunicirao sa tvojim prijateljem?

A mozda gledam previse filmova.
Dobro sam je pregledala nista nije bilo zavijeno u nju........nikakva poruka niti posiljka......e sad da je crne marama neki mafijaski znak pa sad........moze biti,ali ti mafijasi su cesto jako,jako sujevreni ljudi pa ne verejum da bi se bas sporazumevali preko crne marame.........a ne secam se ni da je on ikad nekom ostavio crnu maramu,niti primio slicnu.
Mislim da je to vise stvar reziserske maste.
 
Micotakis:
Mozda je bezveze pitanje, ali me bas zanima..kad se nadje neka stvar, tudja naravno, da li je treba cuvati, jer donosi srecu, ili se treba otarasti sto pre...jer je tudje ukleto..ili sta vec?!
Da..ne radi se o milion evra..i sl, vec o jednom predmetu male vrednosti. Ali sam sujeverna..pa me zanima koje je pravilo? Sta su vam bake pricale :-)

"mozda je pitanje bez veze"...
Jeste. Bez veze je ;)
I ain't superstition
heh, taj Wonder
 
Jedno pitanje: sta ce da mi se desi ako na novogodisnju noc obucem haljinu napopacke, tj. ako okrenem dekolte na ledja?

Ako se ne primećuje da je dekolte - izgledaćeš sexy, pretpostavljam, a ako se primećuje da je dekolte verovatno će te pratiti nesreća cele godine.... Ili cele dve godine.... :)
 
Jedno pitanje: sta ce da mi se desi ako na novogodisnju noc obucem haljinu napopacke, tj. ako okrenem dekolte na ledja?

prvo, da li ta haljina ima brusne i usitke ispod grudi i/ili na ledjima?
Ako je odgovor potvrdan, nista od tog oblacenja! :
Pomislice ili da si rasejana do te mere da ne znas ni kako si se obukla, ili da nemas bas nista drugo nego tu ISFLEKANU haljinu,. pa si je naopako obukla da fleka bude nazad...

Ako je odgovor negativan, oblaci slobodno! Dva su verovanja za naopako/ili naizvrat obucene stvari. Jedno - da ce se nesto naopako desiti te veceri (tog dana, dakle nista "dugorocno" :) ), ali mnogo je cesce verovanje (ja se toga drzim i ne brigesam!)) da se tako odvracaju zle, urokljive oci. tj, da je tako obucena odeca pruza zastitu.

Nekada bi se retko koja zena osmelila da odene bas haljinu naopako, ali je skoro obavezno oblacila gace naizvrat (naravno, ne za ljubavne sastanke!), pogotovu ako je isla na zensku sedeljku/cajanku kod prijateljice... Da se urokljive ogovarace ne ovajde!

Eto, to je. Vidam da je bila muka cim se ovako vremesna tema podigla, ali nadam se da sam pomogla
Ako ima jos neko pitanje, samozvani sam ekspert, pa izvolite...
 
Mozda je bezveze pitanje, ali me bas zanima..kad se nadje neka stvar, tudja naravno, da li je treba cuvati, jer donosi srecu, ili se treba otarasti sto pre...jer je tudje ukleto..ili sta vec?!
Da..ne radi se o milion evra..i sl, vec o jednom predmetu male vrednosti. Ali sam sujeverna..pa me zanima koje je pravilo? Sta su vam bake pricale :-)
Pa, nisam sujeverna.
Ne verujem u priče tipa ''ako ti crna mačka predje put..bla, bla''...ali, verujem u astrologiju, mnogi je nazivaju sujeverjem, ali kad počneš malo ozbiljnije da se zanimaš istom, shvatiš da je u pitanju jedna velika istina.
 
Ma daaajteeee....Meni crna mačka bar 100 puta dnevno pređe put... Ne vidim da sam zbog toga nešto nesrećna, niti da mi se u poslednjih 8 godina dešavaju ružne stvari koje mogu da pripišem mački a ne životu....
 
kako je meni zivot laksi od kad sam odlucila da ne budem sujeverna
ranije(ono srednja skola) sam gazila samo na okrugle sahte jer su kockaste donosile nesrecu,sabirala datum rodjenja sa danom da vidim koliko trouglova tj sreca cu imati,bacala kamencic preko zamisljene putanje crne macke ma sve neke decje gluposti
a tek razne vrazbine da me profesor ne pita(ako budem nacrtala tri kucice nece me pitati,ako pogleda u prozor cim ude u ucionicu pitace me :lol: )
ajde recite da vi to niste radile? :p citala sam neku knjigu engleskog autora(znaci u celom svetu to postoji :) i neko dete je slicno radilo,bas mi je bilo lakse:lol:
 

Back
Top