Da li je danas mobilni ujedno i dobar foto aparat?

Nisam neki strucnjak,ali cujem iskustva mnogih koji imaju mobilni sa kamerom,da kvalitet fotografije nije ni priblizan kvalitetu fotografija sa digitalnih fotoaparata...Mislim ipak ,da je funkcija fotografisanja na mobilnom telefonu sporedna...a samim tim se ne moze porediti sa digitalcem...Iako je tehnologija uznapredovala,mislim da je telefon ipak telefon,a ako hoces dobre fotografije,zakon je dobar digitalni fotoaparat,a vjerovatno je i jeftinije...:wink:
 
S_K_V_O:
znas sta je piksel...ona tackica na ekranu...sitne tackice koje cine sliku...
e sad slika dimenzija 1.600 puta 1.200 bi trebala da ima 1.920.000 piksela, odnosno cca 2 megapiksela...
tako nekako valjda :D
Pa znam ja sta je piksel, ali sta znaci megapixel (1.000 ili 1.000.000 pixela)? Tj. i jos bitnije, rezolucija ekrana monitora mi je npr. skroz jasna jer postoje dimenzije, a ovde nema onog X niti drugog broja, kao u npr. 800 X 600! A To me buni!
 
o boze...to je ko da mi kazes ja razumem sta je metar ali ne razumem sta je metar kvadratni... :)
pa znas kakva je srazmera slike...postavi proporciju...
cek da vidim bas na aparatu...2084 puta 1536 piksela je najaci kvalitet slike, kad se to pomnozi dobije se 3201024..tj. moj canon ima 3.2 mp sto na njemu i pise.
sad ako tu sliku gledas na monittoru samsung syncmaster 753s bice veca jer su na nemu pikseli redji...a ako je gledas na fujitsu siemens lap topu bice manja jer su pikseli na njegovom ekranu gusci...ako bi fotku iste pikselaze gledao na nekom savrsenom monitoru koji ima mnogo vise tih tackica mozda bi zauzela samo pola ekrana...
poenta dakle nije u velicini, vec u broju tih tackica koji doprinose jasnoci fotografije-zbog toga dva monitora istih dimenzija ne moraju da imaju istu pikselazu...da to tako nazovem...
 
S_K_V_O:
o boze...to je ko da mi kazes ja razumem sta je metar ali ne razumem sta je metar kvadratni... :)
pa znas kakva je srazmera slike...postavi proporciju...
To i jeste problem- NE ZNAM KOJA JE SRAZMERA SLIKE! Mislim da ima razlicitih 4:3, 9:16 i sl., pa ne znam koju se onda misli! Moguce je da bih mogao da probam da prebacim u sve standardnije srazmere konkretan broj megapixela, i da na osnovu celih brojeva koje bih u nekom od slucajeva dobio, pretpostavim koja je rezolucija i srazmera prava... Mada opet, nisam ni nameravao da idem u detalje :) Ne, ni malo- a ne ovoliko :)
Ovo je samo sitnica koja me ne zanima zbog samih aparata ili mobilnih telefona, nego mi nije bila dovoljno odredjena! Mene je jednostavno zanimalo da li je glupo kupovati digitalni fotoaparat ako hocu standardne fotografije (10x15) zadovoljavajuceg kvaliteta- nista preextra.
 
pa ja kad radim slike radim radim 10 puta 15, a na kompu kad ih otvaram srazmera je upravo ta koju sam ti navela 8:6, odnosno 4:3 (dakle i na aparatu kada biras kvalitet slike u meniju biras neku od ponudjenih "dimenzija" koje odgovaraju, bar kod mog aparata, toj srazmeri.tacne brojke sam ti cak navela u postovima.). Sad videh na sajtu da rade i fotke u nekakvim digitalnim formatima, to je verovatno format sa aparata/kompa). Mada nista ne fali ni kad ih urade u standardnim formatima (ni formati 10*15 i 13*9 nisu identicne srazmere, pa to niko ne primecuje).

i nije uopste glupo kupovati digitalni aparat, gluplje je kupovati mobilni, pogotovo sto su digitalci sada jeftini, a ako nisi zainteresovan za neki bogzna kvalitet i marku koja je renomirana u proizvodnji fotoaparata cula sam da je u metrou akcija-hp 5mp, 6x opticki zoom 10.800 sto je bas jeftino, pa i za hp! bolje ces proci da za te pare uzmes aparat i da ti ostane za solidan mob, nego da sve pare das na mob sa dobrom kamerom koja opet nece moci da se uporedi sa fotoaparatom!
 

Back
Top