Ispovesti

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
P.s. Da li znas koliko neverovatno sa 'druge planete' zvuci tvoj post posle NeVer-a? AKo mozes da shvatis uopste sta to znaci, i da ne budes ponosan na to (to znas, nije bila pohvala!)

NeVeR: istim pitanjem na pitanje jer me je zanimalo. Hvala i tebi na odgovoru.
 
HeBePoBaTaH_:
Ne osećam empatiju prema ........... neobrazovanima, glupima, ........................



Ajd da se i ja malo ukljucim...
Interesuje me, a sto nemas empatiju prema ove dve kategorije ljudi, ako ih mozemo tako klasifikovati,,,,?
Znas, vrlo je relativna stvar, ko je neobrazovan, a ko glup,.....
Takodje, to mogu biti stanja na koje dati pojedinci nisu mogli i ne mogu da uticu, pa ih zato treba diskriminisati po osnovu empatije u njihovom pravcu?
Pozz
 
Ovo je 21. vek, vek prosvetiteljstva je davno prošao, glupost i neobrazovanost se ne praštaju.
Cela dinamika nečije ličnosti ukazuje na svest, interesovanja i pojedinačno mesto u širem socio-društvenom kontekstu. Ukoliko neko dozvoli sebi da ne zna i da nije sposoban da pravilno saznaje i koristi znanje, čime je osujećen osim glupošću i slabim mentalnim kapacitetima? U veku ravnopravnih po mogućnostima sticanja znanja.
Ne mogu da osećam empatiju prema takvima.

Afrodity, ako si se prepoznala u kategoriji, pripadaš istoj, ili ti je jako bitno prema kome JA osećam empatiju?

:lol:
 
Pa nemoj bas da laskas sebi sa onom poslednjom pretpostavkom, a i prva je vekovima daleko. :)
Zanimljive stavove imas, samo, tesko ces ih primeniti u realnom zivotu, ili mozda znas neko tajno drustvo gde se okupljaju akamedski gradjani i operisani od gluposti....posto izgleda, po tom kalupu biras i prijatelje? :)
Uopstalom, sta tacno podrazumevas pod obrazovanjem?
Inace, mentalni kapaciteti nisu nesto na sta bi svaki pojedinac, makar imao zivotnu zelju, mogao da utice...


p.s. nemoj da me shvatis pogresno, rekao si par stvari na ovim stranicama koje su bas na mestu, ovo mi je malo nesvakidasnje, pa zato pitam...
 
n028.gif
 
Mojoj kumi je pre 27 godina dijagnostikovana manijakalna depresija. Od tad je nekoliko puta hospitalizovana, ima odredjenu terapiju, dobre i lose periode. Pre izvesog vremena njena snaja ju je zeleci da joj nadje neku razbribrigu, odvela u skolu ikonopisa u koju ona ide vec recimo godinu dana. Kao sto verovatno znate ikopis ne mogu raditi ja eto tako dodjem sa ulice i kazem daj mi cetkicu (pri tom ja sam vernik da ne bude zabune). Elem, tu moja kuma krene da ulazi u veru i sad imamo situaciju u kojoj kad predoseti napad ona kaze:
"Mila, satana dolazi po mene ali ja se necu dati"
Jel joj vera pomogla, je li ozdravila- NIJE!Jel moze da se desi da prestane pod uticajem iste da uzima lekove, moze, a kako ce onda da joj bude?
WW, vi cete me shvatiti.
 
Afrodity: ni ja nemam empatije za glupost, za onu vrstu gluposti koja je LICNI izbor a ne genetsko stanje. O toj gluposti sam ja pricala, neznam za NeVeR-a. Ja stvarno ne mogu da shvatim da intelektualno NORMALAn covek, sa bioloskom datoscu da spoznaje, saznaje, uci, shvata (pa i obrazuje se, ako hoces) izabere da se ponasa/govori/pise (bude) - glupost! Za to - evo javno priznajem jos jednom, ne da nemam empatije, nego imam sustu potrebu da ga na bilo koji nacin - 'probudim'. Shvatam da to mozda nije najsrecnije osecanje niti delanje - sta ja imam bilo kome oci da otvaram, zar ne, kad je Bog umro i meni ostavio u amanet to... - ali kad se radi o meni bliskim ljudima koji upadnu u taj modus ponasanja, onda stvarno ispadnem iz cipela.
I da, u pravu si sto se tice toga da su mentalni kapaciteti - datost, i da pojedninac ne moze na tu datost da utice. Ali ukoliko ima NORMALAn mentalni kapacitet onda itekako moze na njega da utice. Sta vise - ceo snjegov zivot je usmeren u tom pravcu: da razvijamo svoje mentalne potencijale do njihovih maksimuma, pa sta od da smo odlucili da radimo. Sposobnost empatije, sposobnost iskazivanja emocija, pa i afektivni kapaciteti takodje jako zavise od mentalnog kapaciteta i kako taj mentalni prostor koristimo i razvijamo.

NeVeR: pitanje: sta je metakomunikacija (vrlo konkretno, ako mozes molim te, bez metafizickih objasnjenja).
 
o Boze sve patjenik do pacenika...a ti doktorka da si prava barem bi citala nesto pametno pa makar i novine a ne ucestrvovala u ovom freek shou....a ne da vam umiru pacijenti svakodnevno zbog vasheg nemara....
 
Silvie:
Mojoj kumi je pre 27 godina dijagnostikovana manijakalna depresija. Od tad je nekoliko puta hospitalizovana, ima odredjenu terapiju, dobre i lose periode. Pre izvesog vremena njena snaja ju je zeleci da joj nadje neku razbribrigu, odvela u skolu ikonopisa u koju ona ide vec recimo godinu dana. Kao sto verovatno znate ikopis ne mogu raditi ja eto tako dodjem sa ulice i kazem daj mi cetkicu (pri tom ja sam vernik da ne bude zabune). Elem, tu moja kuma krene da ulazi u veru i sad imamo situaciju u kojoj kad predoseti napad ona kaze:
"Mila, satana dolazi po mene ali ja se necu dati"
Jel joj vera pomogla, je li ozdravila- NIJE!Jel moze da se desi da prestane pod uticajem iste da uzima lekove, moze, a kako ce onda da joj bude?
WW, vi cete me shvatiti.

Silvie, jako mi je zao sto se to desava nekome ko je Vama blizak; i jako mi je zao svih koji su tako bolesni......U njenom psihoticnom sistemu ideja da je 'zaposeda satana' nije nista neobicno; a gledajuci sa puko simbolickog (psihoterapijskog) stanovista (gde se Satana ne vezuje za djavola sa repom i plamenom u ocima koji sedi u paklu niti za religioznu ideju vec za unutrasnje 'demone' - strahove, osecaj gubitka kontrole, gubitak dodira sa realitetom, lucidnih perioda u kojima se shvata da je sve to veoma poremeceno.....) negde postaje istina da coveka zaista 'zaposeda Satana'. Svakako da ce biti tragicno ukoliko je ovaj izlet u religiozno uvede u odustajanje od terapije koja moze da drzi pod kontrolom bolest(nekad cak i veoma dobro da obezbedi funkcionisanje u socijalnim i profesionalnim aspektima do neprepoznavanja postojanja bilo kakve bolesti od strane okoline)
 
chika_doktor:
o Boze sve patjenik do pacenika...a ti doktorka da si prava barem bi citala nesto pametno pa makar i novine a ne ucestrvovala u ovom freek shou....a ne da vam umiru pacijenti svakodnevno zbog vasheg nemara....

A sto ti ucestvujes u ovom freak show-u, sta je tvoj motiv? Ili je vojerizam jaci od tebe? I jos, kome to 'vam umiru....' - ko smo to mi? Ti znas da je meni zbog nemara umro neki pacijent? Batali se generalizacija, za njima posezu oni koji nemaju argumente. Nemoj da se krijes iza mase, ako imas sta da kazes - reci; zato smo tu. Imas pravo na svoje misljenje. Imas pravo i da ga IMAS - nije sramota, znas.
 
WithdrawnWater:
A sto ti ucestvujes u ovom freak show-u, sta je tvoj motiv? Ili je vojerizam jaci od tebe? I jos, kome to 'vam umiru....' - ko smo to mi? Ti znas da je meni zbog nemara umro neki pacijent? Batali se generalizacija, za njima posezu oni koji nemaju argumente. Nemoj da se krijes iza mase, ako imas sta da kazes - reci; zato smo tu. Imas pravo na svoje misljenje. Imas pravo i da ga IMAS - nije sramota, znas.

naravno da nemam pravo....a i ne krijem se ..ako te interesuje reci cu ti sve svoje licne podatke kao i sliku...a i nisam nikad mislio konkretno na tebe vec na sistem...
 
WithdrawnWater:
NeVeR: pitanje: sta je metakomunikacija (vrlo konkretno, ako mozes molim te, bez metafizickih objasnjenja).


Metakomunikacija je ona vrsta komunikacije koja nije ograničena samo na socijalni proces, na sve ono što se podrazumeva pod "akcijama" komunikacije (jezik, fokus, tema = saglasnost), već na mogućnost komunikacije u različitim kulturama.
 
WithdrawnWater:
Mihal: kao trska na vetru - kud vetar zanjise i ti se savijas, zar ne? Mozemo te glasati za Premijera, uklopio bi se. Od stava da te je moja intervencija iako neprijatna naterala da se ipak dobro zamislis, do grupne hajke; lako je biti u masi, manje se vidis, nemas svoj obris, ni svoje JA, grupa je mocna, grupa je cudo....Shvatam ja to. Zalosno. Umesto da se bavis besmislenim napadom na mene, bolje bi bilo da se bavis svojim zivotom; da se ili lecis ili da prestanes da se trujes bespotrebnim i nesvrsishodnim uzimanjem potentnih i nimalo naivnih lekova. Od toga bi svakako imao vise koristi, nego sto si se savio u ristobovu senku; kao da je sramota svoju sopstvenu imati.

(Citat: "....Mihal: Ja nisam klonut no 'grubo drmusanje' me je ipak podstaklo na neka pitanja i razmisljanja.")

Nisam imao nameru da napadnem, samo sam izneo ono sta mislim da je bilo nepotrebna artiljerija usmerena prema meni. A da sam od onih koji se ne klate i kad dunu i najaci vetrovi, meni dokazuje moj nacin zivljenja - nepusac, antialkoholicar ...itd. Ne volim autoritete pa ne bi ni ja da budem. I ovo moje izlaganje nema vezu sa nekom grupom, nedavno sam dosao na ovaj forum i nisam jos bas upoznat sa drustvom. No svakako sam poslusao Vas savet i ne uzimam vise te lekove.
Pa ne, ja bi bas da se druzim sa Vama, ali moras negde da se 'isplaces' ako si bio bez potrebe povredjen.

Poz.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top