Бијељина - збирна тема

  • Začetnik teme Svjetski cojek
  • Datum pokretanja
Da si pogledao malo bolje...da si bio negde...znao bi da je Bijeljina...ne grad...već čaršija...uostalom...okreni se i pogledaj...šta to Bijeljina ima što je čini gradom?Sem velikog parka...možda je gradom čine...zbijene i trošne kućice u samom centru...možda 'drvo'...a možda ti i nisi bio u pravom gradu pa i ne možeš ukapirati razliku...uostalom...nije to ni bitno...u jednom si u pravu...ima svega u malim količinama i svačega u velikim količinima dodao bih...Borisu kapa dole za 'Konobu'...lep ali usran park,odlična kafa na par mesta i lepe devojke...ovo poslednje Bijeljinu izdvaja ali je ne čini gradom....;)
 
Izvini, ali prethodni post ti ne razumijem, slikovno pismo je izumrlo još sa starim Egiptom. U vezi zadnjeg posta, ja sam bio nedavno u Mostaru ( to je kao grad) i mogu ti reći da je BN za njega u nekim stvarima ne BG, nego Čikago. Meni je smiješno i porediti BN sa BG u kojem si se ti potpapučio pa i ne odeš do Kalemegdana da vidiš kako je on usran. Valjda znaš da je BN prije rata bila obična "Krava muzara" Sarajevu, dok je u BG stizala lova iz cijele SFRJ, ali valjda ćeš se složiti da je ipak posle rata urađeno dosta toga kako bi i BN postala grad.
 
Hm...jesam li ja možda negde u bilo kom postu napravio poređenje između Beograda i Bijeljine?Nisam i to nije moguće,sve i da hoću...Porediš Mostar...uzmi Tuzlu ili Trebinje...pa uporedi...videćeš razliku...Slažem se da je mnogo urađeno i da se mnogo gradi...ali prilično haotično...pogledaj te zgrade kako i gde niču...kakve su...postoji li neki urbanistički plan...osim kada je Koviljuša u pitanju...ne...zašto...šta misliš?Pre rata je bila 'kasaba'...sad je 'kasaba' sa nekom zgradom više...Da se u istu nisu 'spustile' izbeglice...pitam se šta bi bilo...zapitaj se i ti na šta bi BN ličila da nema recimo Sarajlija...!
Izgleda da si Semberac...Obarska,Crnjeljevo...Dvorovi,Pučile...da čujem...kupusar ili izbeglica!? Verovatno kupusar...izbeglice uglavnom znaju šta znači reč grad i prave razliku...za razliku...
Btw. mislim da još uvek možeš naći plakate po centru gde se traži da BN dobije napokon status grada...prošle godine je čak bila i organizovana peticija...ispred 'Robne'...sadašnjeg T.C. Emporium...pored 'Renesanse'...:-P :arrow: :-P :arrow: :twisted: :arrow: :lol:
 
Koliko je meni poznato Mostar je prije bio centar Hercegovine i poređenje sa samim Trebinjem ti ne stoji ( nisam nikad bio u Trebinju te stoga ne znam kakav je "Grad", ali ti si tu da me prosvjetliš). Bio sam i u Tuzli prije neku godinu (ne računajući ono u prolazu) jeste sređenija, ali im i neki kanal presušio pa od smrada ne možeš živjeti. Ne možeš čuti odakle sam, ali evo da ti napišem da sam rođen u BN i naravno u njoj i živim. Slažem se sa tobom da ne može samom peticijom postati grad i da treba još puno rada, ali da ima potencijala, ima.
 
Hm...pa uzmi onda Banja-Luku za primer...usput...jesi li prošao ovih dana pored B. Marije...?Verovatno smrdi kao u Tuzli...ybg. došli izbori pa 'grad' napokon dobija kanalizaciju...Ok. na dobrom je putu...gradi se...sve više...to je dobro...biće sve bolje...i veoma brzo će Bijeljina zaista i postati grad...usput...kao što vidiš...BN poznajem dobro...odlično...tako da ti je uzaludno samnom raspravljati o tome...;)
 
Sve su to izgrađeni gradovi još u onom sistemu, ali ako uporediš neku prijeratnu opštinu slične veličine kao BN i iste sada valjda bi vidio progres BN, a i ovoliki broj izbjeglica ne bi tu došao da BN nema potencijala ( zašto toliki broj ne dođe npr. u Bratunac, Brod, Sokolac, ...). Za one trošne kuće, kad tako dobro poznaješ BN valjda znaš ko je u njima i živio.
 
Pa mislim da sam već rekao da ima potencijala...slažem se...ali potencijal sam po sebi i nije toliko bitan koliko su bitni ljudi koji ga čine...posebno oni na odlučujućim pozicijama...urbanizam...da ne idem u širinu...mislim da me kapiraš.Naravno da znam ko je živeo...mnoge su zamenjene pa sad u njima...istima...živi neko drugi...Mislim da Bijeljunu od ostalih nazovimo ih gradova i budućih gradova izdvaja njeno stanovništvo...koje je istini za volju skupljeno sa svih strana i planina...ali su se najzad rekao bih uklopili i počeli funkcionisati na jedan normalan način...'klanovi' postaju malo mekši i otvoreniji za saradnju...Uzmi 5 Jez. na primer...gradsko i urbano naselje...veći deo 'Bogdanovića placa'...pa uporedi sa većim delom 'Majevičke' i biće ti jasno o čemu pričam...;)
 
Šakal:
Hm...jesam li ja možda negde u bilo kom postu napravio poređenje između Beograda i Bijeljine?Nisam i to nije moguće,sve i da hoću...Porediš Mostar...uzmi Tuzlu ili Trebinje...pa uporedi...videćeš razliku...Slažem se da je mnogo urađeno i da se mnogo gradi...ali prilično haotično...pogledaj te zgrade kako i gde niču...kakve su...postoji li neki urbanistički plan...osim kada je Koviljuša u pitanju...ne...zašto...šta misliš?Pre rata je bila 'kasaba'...sad je 'kasaba' sa nekom zgradom više...Da se u istu nisu 'spustile' izbeglice...pitam se šta bi bilo...zapitaj se i ti na šta bi BN ličila da nema recimo Sarajlija...!
Izgleda da si Semberac...Obarska,Crnjeljevo...Dvorovi,Pučile...da čujem...kupusar ili izbeglica!? Verovatno kupusar...izbeglice uglavnom znaju šta znači reč grad i prave razliku...za razliku...
Btw. mislim da još uvek možeš naći plakate po centru gde se traži da BN dobije napokon status grada...prošle godine je čak bila i organizovana peticija...ispred 'Robne'...sadašnjeg T.C. Emporium...pored 'Renesanse'...:-P :arrow: :-P :arrow: :twisted: :arrow: :lol:
Hmmm Uglavnom se (nažalost) slažem sa tobom.. Što se tiče opisa grada ... nažalost ponovo! Činjenično stanje je takvo!
.Samo... ne treba generalizovati ni te Sarajlije ni te kupusare! Niti su sve Sarajlije dobre, pametni i urbani... Niti smo svi mi kupusari glupa i nedokazana stoka koja "ne zna šta znači riječ grad"...
Na šta bi Bijeljina ličila da nema Sarajlija???? Pa iskreno ne znam! Bila bi vijerovatno potpuno drugačija! Primjećuješ da nisam rekla ni bolja ni gora... Ali definitivno drugačija! Iskreno ne želim ni da znam jer sada je takva kakva je!
A da, iskreno se nadam da Bijeljinu poznaješ čisto turistički ili poslovno, jer mora se priznati da je poznaješ i to vrlo dobro! Nadam se da nisi ni Semberac niti Sarajlija pošto pišeš a pretpostavljam i govoriš čistu ekavicu! Ja lično ne poštujem ljude koji za godinu dana života ili više (bilo kojim povodom) "progovore" čistu ekavicu bez tragova ijekavice kojom su čitav život govorili. Totalno bi pao u mojim očima. Mada to možda i nije toliko važno.....
 
Činjenica je da Bijeljina nema osnovne elemente infrastrukture (kanalizacija, pozorište...) ali na tome se radi, a ako jedan Zvornik može biti grad ili na primer Doboj, ne vidim zašto to ne bi mogla biti Bijeljina. Naravno da je malo "skučeno" ali to je sve posledica ovog jeb..og rata jer je doslo dosta izbeglica. Pa se gradilo brže nego što se Bijeljina razvijala i zato imamo za posledicu ono u centru grada. Ali oni ne mogu biti više izbeglice i zato i oni moraju da prihvate Bijeljinu kao grad, a ne da ga pljuju, uostalom su dobro napomenuta ostala mesta Bratunac... pa sto ne idu tamo ako je bolje. Ja sam rođen u Zagrebu pa znam sta je grad i urbano uređenje. Samo kazem da Bijeljina može da se tretira kao grad na osnovu drugih. Ako Bijeljina nije grad onda osim Banja Luke u RS možda i nema gradova (Sarajevo ne računam u RS). Uostalom ne bi se tema zvala "Bijeljina.... grad ili .... " da je nešto drugo... :lol:
 
Šakal:
alexb:
Hmm...polako...kad sam pomenuo Sarajlije...mislio sam na nešto drugo...oni su uglavnom ti koji grade po Bijeljini...što je to tako...neću o tome...nisam džabe pomenuo klanove...Naravno da ima dosta njih koji to nisu...ali o tome nije reč na ovoj temi...
Btw. rođen i odrastao u Beogradu...
Ajde da smirimo loptu... Ja sam u prethodnom postu napisala da se uglavnom(jer je to činjenično stanje) i nažalost(jer bih voljela da to nije tako ali tako je) slažem sa tobom. Jedina primjedba je bila na komentar da kupusari ne znaju a Sarajlije znaju šta je grad!
Više mi je zasmetao podrugljivi ton kojim si to napisao nego ono što je napisano. Tj kako si nas nazvao.

Jedni glupi a drugi pametni... Generalizovao si! Ja jesam kupusarka i ne stidim se čak naprotiv ! Takođe smatram da su oni koji se stide toga ko su i odakle su nezreli i neozbiljni. Kako da poštujemo tuđe ako se svoga stidimo????

Isto tako se slažem i sa činjenicom da po Bijeljini grade uglavnom Sarajlije! Razlog neću ni ja da komentarišem. Nije ni važno zbog čega važno je da se gradi, nažalost bez ikakvog reda ... ali ...

Moram ti reći da mi je drago da si Beograđanin iz razloga što si ostao dosledan sebi tj onom što si! Ne poštujem ljude koji se iz pomodarstva stide onoga što su po rođenju.

Psyduck@ Moram da se NE slažim sa tobom. Bijeljina JOŠ nije grad. Nije poenta u tretiranju .. jednostavno još uvijek nema taj status. Biće vijerovatno i pored divlje gradnje...
Mada je usvojila većinu loših osobina grada .

A da Bijeljina sada nema pozorište istina je. Mnogi ne znaju da ga je imala prije drugog svj rata na sadašnjem trgu ispred opštine, tačnije na mjestu gdje su sada one dvije jednosmijerne ulice pored omladinskog tj džamije. Mi smo nažalost u najvećoj euforiji skloni nazadovanju umjesto suprotno. Ko razumije shvatiće!
 
Šakal:
alexb:
Nisi me razumela...ton je bio takav...ali pomalo selektivan...ipak poznavajući Bijeljinu znam da mnogi koji to nisu tvrde da jesu...
Btw. poznato mi je za Bijeljinski Teatar...

Slažem se! Iako sam kupusarka svjesna sam većine nedostataka i mana istih, pa samim tim vijerovatno nekada i mojih... Zasmetao mi je samo ton!
Ps: Baš si se zainteresovao za Bijeljinu... ??? Koliko vidim, dobro si nas proučio! :wink:
 

Back
Top