indijska filozofija

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Megan_81:
Zanima me sta ostali clanovi ovog foruma misle o karmi? Ne mislim kao religiji, da li postoji ili ne, nego kao svojevrsnoj filozofiji zivota?
Karma je rec koja objasnjava prirodu i razlog postojanja osobe. Deo je Hinduizma i Budizma.
Odgovor na pitanje " Zasto sam tu i sta ja ovde radim? "
Za mene licno je sinonim za sudbinu. 8-)
 
Etimološki gledano, karma znači čin ili akt.U istočnjačkim religijama ( budizmu, đžainizmu i hinduizmu ) označava zakon uzroka i posledice, te otuda njena neraskidiva povezanost sa verovanjem u reinkarnaciju - ponovno rađanje, uvek, iznova. Karma je zakon neprekidnog ponavljanja kruga stvaranja, razvoja i propadanja. Sila karme stvara, održava i razgrađuje život pojedinca i svemira.To je zakon univerzuma kome podležu svi ljudi i sva bića.Zakon karme održava život u relativnom polju, te s toga čovek uvek ostaje izvan područja čistog uma ( božanskog). To znači da je karma, u svojoj suštini suprotna pojmu božanskog.
Da li je moguće izaći iz kruga karme ( kroz određeni broj života ) i sjediniti se sa Božanskim? Naravno. Ali, to podrazumeva dugotrajni rad na sebi, upražnnavanje određenih tehnika ( meditacija ), posvećenost ispravnom životu i sopstvenom duhu i njegovo svesno vođenje ka izvoru...
Malo , vrlo malo ljudi dosegne prosvetljenje, tj. izlazak iz karme i sjedinjenje sa božanskim.Za njih, naravno, nema ponovnog rađanja, osim za one koji kao prosvetljeni sami izaberu da se vrate - kao učitelji. To su budisatve.
Auu..raspričah se...mžda vas ne interesuje baš ovoliko...ali, to je ono što ja volim i istražujem.
Još samo jedna stvar - o karmi ne govore kao filizofiji oni koji veruju. Rekla bih - i ne samo oni. Karma nije filozofija već bazično jezgro istočnjačkih religija,
E sad je zaista dosta.
 
yupiter:
Karma je rec koja objasnjava prirodu i razlog postojanja osobe. Deo je Hinduizma i Budizma.
Odgovor na pitanje " Zasto sam tu i sta ja ovde radim? "
Za mene licno je sinonim za sudbinu. 8-)

Karma ne objašnjava prirodu i razlog postojanja ljudi.Takođe ne daje odgovor na pitanje zašto smo tu i šta ovde radimo.
Tačno je da je suština budizma i hinduizma, a može da bude sinonim za sudbinu.
Kod karme je najvažnije osvestiti uzroke naših postupaka. Onda postajemo svesni i posledica naših dela. To je karma, uzrok - posledica.
Šra je naš zadatak u ovomživotu? To je darma.
Meni su indijski đotiši kažali da je moja darma da povezujem ljude i širim dobre međuljudske odnose i prenosim znanje..
Sudeći po tom šta radim na Forumu, živeću bome joooš puno života...
Al' neka. ;-)
 
angel 021:
Etimološki gledano, karma znači čin ili akt.U istočnjačkim religijama ( budizmu, đžainizmu i hinduizmu ) označava zakon uzroka i posledice, te otuda njena neraskidiva povezanost sa verovanjem u reinkarnaciju - ponovno rađanje, uvek, iznova. Karma je zakon neprekidnog ponavljanja kruga stvaranja, razvoja i propadanja. Sila karme stvara, održava i razgrađuje život pojedinca i svemira.To je zakon univerzuma kome podležu svi ljudi i sva bića.Zakon karme održava život u relativnom polju, te s toga čovek uvek ostaje izvan područja čistog uma ( božanskog). To znači da je karma, u svojoj suštini suprotna pojmu božanskog.
Da li je moguće izaći iz kruga karme ( kroz određeni broj života ) i sjediniti se sa Božanskim? Naravno. Ali, to podrazumeva dugotrajni rad na sebi, upražnnavanje određenih tehnika ( meditacija ), posvećenost ispravnom životu i sopstvenom duhu i njegovo svesno vođenje ka izvoru...
Malo , vrlo malo ljudi dosegne prosvetljenje, tj. izlazak iz karme i sjedinjenje sa božanskim.Za njih, naravno, nema ponovnog rađanja, osim za one koji kao prosvetljeni sami izaberu da se vrate - kao učitelji. To su budisatve.
Auu..raspričah se...mžda vas ne interesuje baš ovoliko...ali, to je ono što ja volim i istražujem.
Još samo jedna stvar - o karmi ne govore kao filizofiji oni koji veruju. Rekla bih - i ne samo oni. Karma nije filozofija već bazično jezgro istočnjačkih religija,
E sad je zaista dosta.
Da li si u tvom istrazivanju uspela da pronadjes makar jedan pozitivan doprinos covecanstvu bilo koje postojece religije ?
Sto se tice Budizma i ostalih religija Istoka, nalaze se na gorem mestu nego sto su bile pre Hiljadu godina, posto je svest ljudi evoluirala.
" Ponovno radjanje, uvek, iznova " " Zivot u relativnom polju, izvan podrucja bozanskog uma ", " Svesno vodjenje zivota i duha ka izvoru ", " Prosvetljeni sami izabiraju da se
vrate, i to ni manje ni vise, nego kao ucitelji "

Da ovo nisam procitao, i dalje bi mislio da je Islam najsmehotresnija religija, ali idemo dalje....... Budizam ima vise trikova, nego Klovnov dzep. :lol:

" Sto su borci smesniji, turnir je uspesniji "
 
angel 021:
Karma ne objašnjava prirodu i razlog postojanja ljudi.
Obrati se Websterovom recniku, to su njegove reci, ne moje.
angel 021:
Takođe ne daje odgovor na pitanje zašto smo tu i šta ovde radimo.
Nisam rekao da daje odgovor, nego jeste odgovor ( objasnjenje za karmu uzeto iz filma
" Matrix revolutions " )
angel 021:
Kod karme je najvažnije osvestiti uzroke naših postupaka. Onda postajemo svesni i posledica naših dela. To je karma, uzrok - posledica.
Ovo je ono sto ja zovem ISTINA !!!
angel 021:
Šra je naš zadatak u ovomživotu? To je darma.
Meni su indijski đotiši kažali da je moja darma da povezujem ljude i širim dobre međuljudske odnose i prenosim znanje..
Sudeći po tom šta radim na Forumu, živeću bome joooš puno života...
Al' neka. ;-)
Meni je u Londonu Ciganka gatala na travi, cujem da je sad na kokainu.

Slobodno mozes da javis indijskim djeticima da si me nasmejala do suza, mozda ces zbog toga jedan od zivota provesti u svlacionici mog omiljenog tima Americkog fudbala
" Kansas City Chiefs " 8-)
 
yupiter:
Da li si u tvom istrazivanju uspela da pronadjes makar jedan pozitivan doprinos covecanstvu bilo koje postojece religije ?
Sto se tice Budizma i ostalih religija Istoka, nalaze se na gorem mestu nego sto su bile pre Hiljadu godina, posto je svest ljudi evoluirala.
" Ponovno radjanje, uvek, iznova " " Zivot u relativnom polju, izvan podrucja bozanskog uma ", " Svesno vodjenje zivota i duha ka izvoru ", " Prosvetljeni sami izabiraju da se
vrate, i to ni manje ni vise, nego kao ucitelji "

Da ovo nisam procitao, i dalje bi mislio da je Islam najsmehotresnija religija, ali idemo dalje....... Budizam ima vise trikova, nego Klovnov dzep. :lol:

" Sto su borci smesniji, turnir je uspesniji "
Naravno.Sve religije u svom izvornom obliku ( bez sabornosti ) su krajnje pozitivne.
Budizam je, kao način života apsolutno najbliži čoveku, ali o tome bi trebao zaista dosta da pročitaš, pa da probaš da razumeš, a ako ne razumeš da pitaš nekog ko to zaista zna
( preskoči mene, ne zato što ne znam već zato što ne volim da se trošim na nerazumne )
Islam najsmehotresnija religija? E, stvarno kenjaš...treba ti posvetiti jednu suru u Kuranu...ali, pre toga pročitaj šest načela i pet stubova islama...možda nešto i shvatiš..
"OČAJ NAM SLABI VID I ZATVARA NAM UŠI. NE MOŽEMO DA VIDIMO NIŠTA, OSIM UTVARA ZLE KOBI , I MOŽEMO DA ČUJEMO SAMO OTKUCAJE NAŠIH UZBURKANIH SRCA " - HALIL ĐŽUBRAN. Nećeš verovati, musliman, a jedan od najvećih umova ovoh veka. Znaš li ko je?
 
angel 021:
Naravno.Sve religije u svom izvornom obliku ( bez sabornosti ) su krajnje pozitivne.
Nisi odgovorila na pitanje.
angel 021:
Budizam je, kao način života apsolutno najbliži čoveku, ali o tome bi trebao zaista dosta da pročitaš, pa da probaš da razumeš, a ako ne razumeš da pitaš nekog ko to zaista zna
( preskoči mene, ne zato što ne znam već zato što ne volim da se trošim na nerazumne )
Da li smatras pozitivnim to sto me nazivas nerazumnim i govoris mi sta ja trebam da radim ???
Da li sam ja rekao nesto negativno o tebi ????????
angel 021:
Islam najsmehotresnija religija? E, stvarno kenjaš...treba ti posvetiti jednu suru u Kuranu...ali, pre toga pročitaj šest načela i pet stubova islama...možda nešto i shvatiš..
Da li bi bila ljubazna da mi das pravo da se smejem onome sto me zasmejava, i samo ti lepo nastavi da citas ono sto ti zelis da citas, ukoliko ti se moje reci ne svidjaju, zaobidji ih. Nisam apsolutno nista rekao protiv tebe, nemoj da me vredjas.
angel 021:
"OČAJ NAM SLABI VID I ZATVARA NAM UŠI. NE MOŽEMO DA VIDIMO NIŠTA, OSIM UTVARA ZLE KOBI , I MOŽEMO DA ČUJEMO SAMO OTKUCAJE NAŠIH UZBURKANIH SRCA "
Ovo mi lici na stanje svesti Islamskog vernika.
angel 021:
HALIL ĐŽUBRAN. Nećeš verovati, musliman, a jedan od najvećih umova ovoh veka. Znaš li ko je?
Necu, posto nemam mogucnost verovanja.
Nemogu ti opisati koliko me zanima tvoja vizija velicine necijeg uma !
 
yupiter:
Obrati se Websterovom recniku, to su njegove reci, ne moje.

Nisam rekao da daje odgovor, nego jeste odgovor ( objasnjenje za karmu uzeto iz filma
" Matrix revolutions " )

Ovo je ono sto ja zovem ISTINA !!!

Meni je u Londonu Ciganka gatala na travi, cujem da je sad na kokainu.

Slobodno mozes da javis indijskim djeticima da si me nasmejala do suza, mozda ces zbog toga jedan od zivota provesti u svlacionici mog omiljenog tima Americkog fudbala
" Kansas City Chiefs " 8-)
Nije ti bre ovo tema o Crnoj Gori, pa da spominješ đetiće! ĐOTIŠI...E, I DA IMAM VREMENA DA TI PREPRIČAM ONO ŠTO NORMALAN SVET PROČITA PA SE JAVI NA FILOZOFIJI..Indijskoj filozofiji..nećeš imati s čim da shvatiš.
Drži se fudbala i ne svađaj se samnom.Nešto si mnogo nervozan...glava šuplja, srce slabo.. pa ko velim...nećemo imati vremena da se pomirimo
 
yupiter:
Nisi odgovorila na pitanje.

Da li smatras pozitivnim to sto me nazivas nerazumnim i govoris mi sta ja trebam da radim ???
Da li sam ja rekao nesto negativno o tebi ????????

Da li bi bila ljubazna da mi das pravo da se smejem onome sto me zasmejava, i samo ti lepo nastavi da citas ono sto ti zelis da citas, ukoliko ti se moje reci ne svidjaju, zaobidji ih. Nisam apsolutno nista rekao protiv tebe, nemoj da me vredjas.

Ovo mi lici na stanje svesti Islamskog vernika.

Necu, posto nemam mogucnost verovanja.
Nemogu ti opisati koliko me zanima tvoja vizija velicine necijeg uma !
Ne se ispred glagola UVEK ( probaj da upamtiš) piše odvojeno. Halil Đubran je književnik. A svetsku slavu i sve svetske nagrade i priznanja mu nisam dala ja, nego svet.Tek da nešto naučiš.
Eto vidiš, đotiši su bili u pravu, opet ja nekog podučavam
 
Moodonja:
Koncept karme je vrlo složen.
Bolje sedi i meditiraj.
Bolje stani na noge i živi!

Slažem se, karma jeste složena, ali nisam pročitala suštinski različita tumačenja.I Dalaj lama, i Ošo i Gurđijev, i Mahariši i , Jogananda i još mnogi - svi se slažu u pogledu suštine karme.
Ne znam da li se ostatak odgovora odnosi na mene.Ako je meni upućen, eee, ne znam šta da radim, da li da meditiram ( a to svakako radim ) , ili da stanem na noge i zivim...ne mogu da sedim i stojim...tehnički - neizvodljivo.
Pročitaj na kultnim temama o reinkarnaciji.
Biće ti jasno ko zagovara život sada, u ovom trenutku, u svoj svojoj punoći.Pozdrav
 
angel 021:
Nije ti bre ovo tema o Crnoj Gori, pa da spominješ đetiće! ĐOTIŠI...E, I DA IMAM VREMENA DA TI PREPRIČAM ONO ŠTO NORMALAN SVET PROČITA PA SE JAVI NA FILOZOFIJI..Indijskoj filozofiji..nećeš imati s čim da shvatiš.
Drži se fudbala i ne svađaj se samnom.Nešto si mnogo nervozan...glava šuplja, srce slabo.. pa ko velim...nećemo imati vremena da se pomirimo
Za djetice sam se zezao.
Da li bi mogla da navedes gde sam se ja svadjao sa tobom ?
Uopste me ne zanima to u sta ti verujes, ja nijednom nisam nista rekao o tvojoj licnosti, rekao
sam sta mislim o svim religijama. Sto je moje apsolutno pravo. Pocela si sa uvredama, i nastavila, vec spominjes pomirenje, a ja se ne ljutim na tebe, niti imam bilo sta protiv tebe. Zelim samo da organizujem respektivnu komunikaciju.
U mom stanju svesti postoji samo jedna istina, jedna ljubav i jedan zivot, i "to" cime ja to shvatam nema mogucnost da shvati ono sto ne postoji.
 
angel 021:
Ne se ispred glagola UVEK ( probaj da upamtiš) piše odvojeno. Halil Đubran je književnik. A svetsku slavu i sve svetske nagrade i priznanja mu nisam dala ja, nego svet.Tek da nešto naučiš.
Eto vidiš, đotiši su bili u pravu, opet ja nekog podučavam
Ja ne prihvatam tvoje poducavanje, i vec sam ti rekao da me uopste ne zanima ko je Halil
Djubran.
Dao sam svoj udeo u temi, i pitao te jednostavno pitanje o religiji, na koje nisi odgovorila, nego si iz nezadovoljstva pocela da me vredjas i govoris sta da radim, citam i osecam.
I pri tom sebi dajes poene za poboljsanje medjuljudskih odnosa na ovom forumu.
Izvini ali ja tu ne vidim logiku.
 
yupiter:
Za djetice sam se zezao.
Da li bi mogla da navedes gde sam se ja svadjao sa tobom ?
Uopste me ne zanima to u sta ti verujes, ja nijednom nisam nista rekao o tvojoj licnosti, rekao
sam sta mislim o svim religijama. Sto je moje apsolutno pravo. Pocela si sa uvredama, i nastavila, vec spominjes pomirenje, a ja se ne ljutim na tebe, niti imam bilo sta protiv tebe. Zelim samo da organizujem respektivnu komunikaciju.
U mom stanju svesti postoji samo jedna istina, jedna ljubav i jedan zivot, i "to" cime ja to shvatam nema mogucnost da shvati ono sto ne postoji.
Ti i ne možeš da govoriš o mojoj ličnosti.PRVO, TO NIJE TEMA, DRUGO TI ME NE POZNAJEŠ.Za đetiće se nisi zazao, nego zeznuo. Neko ko učestvuje u razgovoru o indijskoj filozofiji ,a pri tom ne zna za đotiše-pa šta tu ima da se priča..Što se verovanja tiče ja sam teški ateista sa poznavanjem svih religija.I ne vređam, samo sam užasno temeljna ( i magistraturu sam upisivala dva puta, na dva fakulteta - tek da utvrdim gradivo..)
Ne volim nepismene ( to su činjenice a ne uvrede ) i ljude koji na ozbiljnim temama ne pričaju o - temi.Koga na ovoj temi interesuje to što je u tvojoj svesti jedna istina, jedna ljubav i jedan život?
Hajde da pričamo o indijskoj filozofiji - nju još niko nije dodirnuo. Postavilo se pitanje karme. Hajde da pričamo o vedama, o pravcima u indijskoj mudrosti, o velikim misliocima.
o knjigama iz ove oblasti. Drži se toga pa ćemo imati " respektivnu komunikaciju", kako kažeš.
Usput, nije Đubran, nego ĐŽubran.
 
yupiter:
Ja ne prihvatam tvoje poducavanje, i vec sam ti rekao da me uopste ne zanima ko je Halil
Djubran.
Dao sam svoj udeo u temi, i pitao te jednostavno pitanje o religiji, na koje nisi odgovorila, nego si iz nezadovoljstva pocela da me vredjas i govoris sta da radim, citam i osecam.
I pri tom sebi dajes poene za poboljsanje medjuljudskih odnosa na ovom forumu.
Izvini ali ja tu ne vidim logiku.
Na pitanje o religij sam ti odgovorila - sve velike religije su u svom nastanku, pa sve do sabornosti ( misli se na crkveno organizovanje ) bile krajnje pozitivne.To ne znači da svi treba da veruju.
Ne dajem ja sebi poene, već se potvrđuje mišljenje đotiša da je moja darma - edukacija. Pa šta radim s tobom celo veće? Probaj da vidiš logiku.
A što se čitanja tiče, šta ima loše u tome ako ti neko skrene pažnju da nešto pročitaš?
Vidi, postoje dva načina komunikacije: komunikacija sa znanjem , i ona druga, bez nje.
Kad nešto ne znam, ja volim da pitam, da saslušam i - razmislim.Dalje odlučuješ sam - prihvataš, ili ne. Ako ne prihvataš. a pri tom ne znaš. onda se ne podsmevaš. Za to treba imati duha, i opet - znanja.
 
angel 021:
Ti i ne možeš da govoriš o mojoj ličnosti.
Mogu, ali nemam pravo. Za razliku od tebe, kada se radi o mojoj licnosti.
angel 021:
PRVO, TO NIJE TEMA, DRUGO TI ME NE POZNAJEŠ.
Poznajem te mnogo bolje, nego sto sam te poznavao juce.
angel 021:
Za đetiće se nisi zazao, nego zeznuo.
Nisam se " zazao ", nisam se zeznuo.
angel 021:
Neko ko učestvuje u razgovoru o indijskoj filozofiji ,a pri tom ne zna za đotiše-pa šta tu ima da se priča..
Tema je bila znacenje reci Karma, a ne pretresanje temelja i principa Indijske filozofije.
Reci koja je nasla mesto u Engleskom i drugim jezicima drugih civilizacija.
angel 021:
Što se verovanja tiče ja sam teški ateista sa poznavanjem svih religija.
Ateista koja bi mene likvidirala kada bi imala sansu, zbog izjava o religijama.
angel 021:
I ne vređam, samo sam užasno temeljna ( i magistraturu sam upisivala dva puta, na dva fakulteta - tek da utvrdim gradivo..)
Ne volim nepismene ( to su činjenice a ne uvrede ) i ljude koji na ozbiljnim temama ne pričaju o - temi.
Kako zelis da shvatim tvoje izjave, da " Kenjam ", da sam " Nerazuman ", " Nepismen ",
" Nenormalan " (zato sto normalan svet cita i edukuje se o Indijskoj filozofiji) ?
Kao prijateljski izliv komplimenata prijateljski nastrojene osobe ?
Ti si upisala dve magistrature, a ja sam smrad koji je zavrsio srednju skolu, i pritom
ostao nepismen, uz zabranu ucestvovanja u diskusijama.
Jel' to taj pozitivan Vibe tvoje pozitivne Karme ?
angel 021:
Koga na ovoj temi interesuje to što je u tvojoj svesti jedna istina, jedna ljubav i jedan život?
Upuceno je tebi kao objasnjenje da me Religije ne zanimaju, i razlog mog odbijanja tvoje inicijative da ja nesto moram da citam ili u nesto da verujem.
angel 021:
Hajde da pričamo o indijskoj filozofiji - nju još niko nije dodirnuo. Postavilo se pitanje karme. Hajde da pričamo o vedama, o pravcima u indijskoj mudrosti, o velikim misliocima.
o knjigama iz ove oblasti. Drži se toga pa ćemo imati " respektivnu komunikaciju", kako kažeš.
Ja sam realista, sve religije i filozofije su transcedentalne.
angel 021:
Usput, nije Đubran, nego ĐŽubran.
Ukoliko proveris svoje postove, videces da si ti napisala Djubran.
 
angel 021:
Na pitanje o religij sam ti odgovorila - sve velike religije su u svom nastanku, pa sve do sabornosti ( misli se na crkveno organizovanje ) bile krajnje pozitivne.To ne znači da svi treba da veruju.
Prva " Hriscanska " sekta se pojavila u petom veku i nazvana je Katolicka religija kao potpuno oskrnavljena sa snaznim korenima u Judaizmu (koji nije religija, nego nacin zivota) i lazima o nekom navodnom "Spasitelju" koji ce navodno da se vrati iz mrtvih leteci na oblaku.
Islam nije sekta vec Religija koja nema dodirnih tacaka sa zdravim razumom. Ubi sve sto se suprotstavi, a sto se ne suprotstavi nateraj da veruje ili ubi.
I to je za tebe pozitivan uticaj ?
angel 021:
Ne dajem ja sebi poene, već se potvrđuje mišljenje đotiša da je moja darma - edukacija. Pa šta radim s tobom celo veće? Probaj da vidiš logiku.
Zasto forsiras ideju da ti mene edukujes, kada sam ti vec tri puta rekao da me
tvoja verovanja ne zanimaju.
angel 021:
A što se čitanja tiče, šta ima loše u tome ako ti neko skrene pažnju da nešto pročitaš?
Tvoj ton je jako daleko od skretanja paznje ili preporuke, ti
naredjujes i uslovljavas.
angel 021:
Vidi, postoje dva načina komunikacije: komunikacija sa znanjem , i ona druga, bez nje.
Da li pokusavas da me ubedis da je Znanje zenskog roda ?
Sta je komunikacija bez znanja ?
angel 021:
Kad nešto ne znam, ja volim da pitam, da saslušam i - razmislim.Dalje odlučuješ sam - prihvataš, ili ne. Ako ne prihvataš. a pri tom ne znaš. onda se ne podsmevaš. Za to treba imati duha, i opet - znanja.
Kad nesto znas, to je Istina, Istina se potvrdjuje, verovanje se prihvata.
Ako ne prihvatas, a pritom ne znas, onda si mentalno poremecen i nekontrolisano se smejes, a ne podsmevas. Ja ne prihvatam religiju, jer znam da je Laz, Lazi me ne zanimaju.
Svaka ziva osoba ima duh, sem one koja je u komi. Dusu ima svaka ziva osoba.
 
Karmu ovi naši indijci tumače i kao sinhronizam na nivou mentalnog.
Tj zamislite bežičnu uvezanost naših misli , gde samo oni naštelovani mogu bolje da primaju signale i misli.
Ovde iznešena shvatanja karme su totalno odvojena od ovog tumačenja....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top