Internet i novije komunikacije vs poštovanje

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Internet odnosi medju ljudima (znači upoznavanje preko interneta a ne dopisivanje i slanje informacija preko interneta) pojačavaju sujetu.
Ovo sam izrekao kao tvrdnju , a ne kao hipotezu.

Internet odnosi tako deluju na psihu ljudi zato što se malo truda ulaže , a ima se osećaj da se puno dobija. Da ste, kad uspe neki komunikacioni odnos , važni , dobri i cenjeni.

Istinski gledano niti je malo vremena uloženo (jer internet chat traje dugo, a i ostale komunikacione kategorije oduzimaju ne baš toliko malo vremena koliko se čini subjektu) , ali se fizički i mentalno vrlo malo ulaže. Nasuprot tome sujeta ima priliku da dokaže umu da se vrlo mnogo dobija. Malo zbog virtuelnog koje naravno nije fizički prisutno pa može i mora da se tumači , a u tumačenjima je sujeta vrhunska u preuzimanju od realnosti i stvaranju iluzija i zabluda. Malo i zbog nedostatka socio tj društvenog svedoka, pa se isključi konformno-socijalni deo svesti, što stvara osećaj lakše opuštenosti. A malo i zbog fizičke zaštičenosti i obezbedjenosti.

E sad ono što bih ja želeo da bude tema.

Dolazak novih komunikacionih sistema će još više delovati na ove faktore (3G, video chat, live streaming) tj osobe će sve manje ulagati u socio odnose (koji su sastavni deo emotivnih odnosa , jer se u socio klubu nalazi osoba za emotivne odnose).
Manje ulaganje i veća bezbrižnost automatski stvara oholost i uz lako ponudjenu hranu za sujetu imamo idealno dejstvo na uvećanje sujete i hijararhijske borbe i uzajamnu netrpeljivost.

Pitanja su :
-Da li je neizbežno?
-Da li se može ovo ublažiti?
-Šta je još posledica novih tehnologija i komunikacija ?


P.S.Zašto je u naslovu poštovanje , a ne sujeta.Zato što uz veliku sujetu ne može da postoji poštovanje, pravo poštovanje osim prema još većoj sujeti ili kao koristoljubivost prema nekome.
 
Tuzni_patak:
Pitanja su :
-Da li je neizbežno?
-Da li se može ovo ublažiti?
-Šta je još posledica novih tehnologija i komunikacija ?


P.S.Zašto je u naslovu poštovanje , a ne sujeta.Zato što uz veliku sujetu ne može da postoji poštovanje, pravo poštovanje osim prema još većoj sujeti ili kao koristoljubivost prema nekome.

1.ne. Covek uveren u svoje oslabljene sposobnosti trazi brza resenja komunikacije gde su se internet i mobilna telefonija pokazali kao izvrsni posluzitelji. Ojacavanjem svesnosti svojih licnih sposobnosti coveku nece biti dovoljne virtuo komunikacije.
2.da. Vaspitavanjem i ojacavenjem svesti o svojim komunikativnim sposobnostima.
3. brzo dolazenje do obilja informacija, sto ce koliko ja vidim biti u bliskoj buducnosti pogubno za sve vrste manipulisanja.
 
Ups.-......

Praksa te demantuje, ali hajde da opreznije izložim šta mislim da je demanti.

1. Čovek koji krene sa internet komunikacijom u njoj ne nalazi nikakvu podršku za realnu komunikaciju , i kad posle par pokušaja transliranja i prelaska sa virtuelnog na realno utvrdi da mu virtuelno više odgovara (zbog navedenih prednosti) onda se totalno zakopava u virtuelnom.
Moje mišljenje je da izgleda samo realna komunikacija omogućava razvoj moći realnog komuniciranja, tj da čovek potpuno odvaja ova dva vida komunikacija....
3. Brzo dolaženje do informacija je moguće samo ako se zna kako se traže informacije.
Pošto većina ne zna da traži , to je ovaj deo ugrožen.
Zatim se javlja zasićenost informacijama , zbog ograničenog opsega koje čovek može da primi , bilo informacija bilo obrazovnih materjala.
A da ne pominjem stereotip da je u svakoj informaciji ugradjena i neka vrednost i novac, pa samim tim kreatori informacija imaju izmenjenu percepciju , a ponekad i namerno uvećavaju vrednost novca u informaciji. Tako do nas ne stiže informacija već ono što je kreator informacije mislio da ima najveću vrednost....
U praksi , već sada na internetu ne možeš da se osloniš na informacije koje nalaziš.Kad sam tražio u vezi tesle , nalazio sam milione perpetum mobile i to sa skoro svih univerziteta u svetu i to sve teoretski i poneki sa praktičnim merenjima. Jedino nisam naleteo na MITu na perpetum mobile, ali sam naleteo na nov motor koji će zameniti US motore jer pretvara ne energiju eksplozije , već energiju toplote u svetlost , pa u struju , pa u kretanje....još malo pa će potrošnja biti smanjivana tako što se umotate i glumite pomoćni generator .
Informacija se shvata kroz filter percepcije , a i kreira se kroz filter percepcije i nažalost novčane vrednosti koju poseduje....
 
U svemu ovom si u pravu. Medjutim glavni problem nije u tehnologiji, vec u nasem shvatanju kako treba da koristimo te tehnologije. Prava radost zivljenja se moze ostvariti samo sa neposrednom komunikacijom sa voljenim i kompatibilnom drustvom, ali sve dok mi neznamo gde se krije kljuc za radost zivljenja, mi cemo tumarati od jedne teorije ka drugoj i kad nadjemo priblizno zadovoljavajucu te cemo se drzati. Tako je i sa virtuelnom komunikacijom, ona nece oslabiti vec cvrste veze, no njome ce se posluziti samo oni koji na drugi nacin nisu uspeli.

Da je internet pretrpan pogresnim i laznim informacijama, te da veci postotak ljudi na njemu i ne traze informaciju vec zabavu sasvim je tacno. Ali kad neko iskreno krene putem potrage pravih vrednosti, internet je stvarno nezamenjiv - moje misljenje.

Pozdrav.
 
Pa ova tema i jeste o shvatanju i posledicama pristupa nekim tehnologijama na današnjem stupnju razvoja konformnog tj socio stava .... a ne o tehnologiji , kao ni o mogućnostima koje tehnologija pruža, to je inače posao inženjera...i o trenutnom stanju psihologije pojedinca koja se oblikuje preko socio tj. konformnog u jednom (obično medijskom) društvu....
 
Pataq, reko sam ti sto puta da ne pises dugachke postove.
I previshe su 'manual'-izovani, kao da chitam priruchnik.
Gde je tu ono 'benji fata trudnice za sisu' postovanje.. daj malo...
Kao da ti mene ne poshtujesh dovoljno da bi shvatio da taj vid komuniqacije odgovara tebi, ne meni.
Ili ti nije stalo. :p Oh, zashto ti zelish povrediti Benjijeva deliqatna osetjanja?
Sve shto sam video ovde, zahvalan sam za to, jer..
to je istina, ogoljena od tela, koja lazu u javi.
Ovde se osete dovoljno slobodno da kazu sta im je na umu, i ja to mogu da prihvatim. Ne kenjanje i licemerje i 'lazi me to je u modi , laze i ministar Dinkic' tehnologija panjeva.
Ovde gola istina, borba za nick, hijerarhiju, paznju itd..
isto sve ko u javi samo shto je vise iskrenije, i neiskrenije.
Neizbezno je jer su korisnici ljudi, a ljudi imaju problema.
Mozes to ublaziti tako sto ces pisati kratje postove koristeci modernizovane net-rechi poput 'kissitj' 'goozoo' 'poofitj' 'konje!
':******' i videces, ljudi ce te vec pocheti vishe voleti. Tja, bices popularan! I ne samo sam sebi.
I to je ono lepo, ne da chatujesh sa sovom.
Posledice novih tehnologija...hmmm...ljudi ce biti sve brzi, sporiji, bolji, goriji, zanimlljiviji, dosadniji, ekspresivniji, zatvoreniji...
shto se i ne razlikuje od normalnog stanja stvari, osim shto ce brzina i kolichina/kompleksnost informacija praviti 'poofitje' u glavama nekih korisnika, ako ne i svih...
 
Ljudi kad može kraće , ja pišem kraće, ali često će kraće biti zbog različitog tumačenja reči biti nerazumno ili pogrešno razumevano od strane mnogih , a pošto je ovo forum , to je poželjno biti bar u mogućnosti da budeš jasan većini. Ako je neko iz te većine lenj da pročita i uloži trud u ono što je napisano sa moje strane, onda je malo licemerno tražiti od mene da uložim poštovanje prema njegovoj lenjosti koja istovremeno predstavlja i filter za one koji trebaju i ne trebaju da pročitaju ono što je napisano. Tj razlikovanje izmedju onih koji se zezaju i onih koji bi umeli i ozbiljno nešto da dodaju....

U pravu si u jednom , a to je što je dostupnost mojih ideja sada smanjena u odnosu na ranije, kada sam različitim bojama i stilovima odvajao i činio čitljivim svoje postove, možda samo interesantnijim u formi. Ali tu me krstarica i njen bagoviti interfejs žestoko ubija i mnogi postovi nikada nisu ugledali svetlost ove pozornice samo zato što su bili blokirani ovom bagovitom aktivnom kontrolom (programeri će znati o čemu pričam).

Ali meni nije cilj da budem popularan na krstarici , već poravnanje ideja na različitim nivoima reakcija kao i blog beležnica kad nisam u mogućnosti da ih drugačije zapišem....Ali nikada nisam bez veze postovao iako se to mnogima učini jer izjavim suprotno od onog što očekuju , pa misle da sam ciničan ili ironičan. Ako upute pitanja na pp ja lepo objasnim svoje mišljenje i do sada su se kulturno slagali sa objašnjenjima...

Popularnost krstarice koja je u padu je posledica low cost izbora stratega razvoja i menadžera projekta koji je trenutno uspavan....
 
E sad zašto sam napisao prethodni post...
Pa da bih pokazao da savremena tehnologija i promene u njoj deluju na svakog , i to na najneočekivanijim mestima.
Recimo , kod mene i mnogih je delovala pojava baga kod interfejsa da se promeni i pristup.
Sitnica , reklo bi se, a ta sitnica ukazuje na moju lenjost kad je fizički rad u pitanju , ako sam psihički angažovan na dubokom i širokom sagledavanju činilaca (da bih što više činilaca držao u aktivnoj memoriji i sa aktivnim medjuvezama i finesama ).
Medjutim nisu svi spremni tako olako da pročitaju sebe i svoje osobenosti.
Čak će krivicu uvek svaliti na drugoga....

Dakle dokle se može ići sa ovim povladjivanjem sujeti preko olakšavanja imaginacije i odvajanja od odgovornosti i realnosti....?
 
Mislim da se vecina ljudi, iskljuchujuci chobanina, sa kojime ochigledno neshto nije u redu, i mene (koji sam u dobrom drushtvu chobaninovom), boji da pricha sa tobom, ochekujuci da im sravnjash post u nishtavilo.
I to uradish na fin, metodican nachin, na tri strane ako je potrebno.
Samo ce se fanatici i novajlije machevati sa tobom....
Elem, zato ih treba mamiti humorom i onda kada se ne nadaju...zatvorish poklopac tegle i nemaju kuda. A tvoja taktika je umaranje protivnika ogromnim postovima :D Ok, ako ti radi..
Zasto si ti pobegao od stvarnosti? Kakve si to odgovornosti zapostavio zarad gojenja sujete....
ili nisi, ili mislis da nisi...
isprichaj i zashto je taj beg losh, zasto ne moze biti terapeutski, kao neki san recimo...
 
*Mihal*:
1.ne. Covek uveren u svoje oslabljene sposobnosti trazi brza resenja komunikacije gde su se internet i mobilna telefonija pokazali kao izvrsni posluzitelji. Ojacavanjem svesnosti svojih licnih sposobnosti coveku nece biti dovoljne virtuo komunikacije.
2.da. Vaspitavanjem i ojacavenjem svesti o svojim komunikativnim sposobnostima.
3. brzo dolazenje do obilja informacija, sto ce koliko ja vidim biti u bliskoj buducnosti pogubno za sve vrste manipulisanja.

Tačno.
btw. RL je trom i sporohodan....i uglavnom se nigde posebno ne stiže, odnosno treba mnoogo truda - a neizvesno je ima li smisla. Ovde znaš da je sav smisao u tvojoj moći :) Obećana zemlja.
 
a108.gif
 
Breaking:
Mislim da se vecina ljudi, iskljuchujuci chobanina, sa kojime ochigledno neshto nije u redu, i mene (koji sam u dobrom drushtvu chobaninovom), boji da pricha sa tobom, ochekujuci da im sravnjash post u nishtavilo.
I to uradish na fin, metodican nachin, na tri strane ako je potrebno.
Samo ce se fanatici i novajlije machevati sa tobom....
Elem, zato ih treba mamiti humorom i onda kada se ne nadaju...zatvorish poklopac tegle i nemaju kuda. A tvoja taktika je umaranje protivnika ogromnim postovima :D Ok, ako ti radi..
Zasto si ti pobegao od stvarnosti? Kakve si to odgovornosti zapostavio zarad gojenja sujete....
ili nisi, ili mislis da nisi...
isprichaj i zashto je taj beg losh, zasto ne moze biti terapeutski, kao neki san recimo...

Da,da, ume on da zahebava narod i u kratkim crtama...osetila ja na svojoj kozi, ovih dana...i to bas na fin, pa, kad malo razmislim i na poucan nacin :roll: :)...Pace zna o cemu pricam, iako nije odgovorio na moj poslednji post na doticnoj temi... :shock:
Btw.kad sam vec ovde, moram da kazem da mi se dopada tema i da mi se, i pored pomenutih mana, svidja i pacetov rezon, uprkos tome sto koristi veliki broj komplikovanih reci da izrazi ono sto bi inace mogao i jednostavnije...Definitivno mislim da internet olaksava otvaranje ljudi prema okolini, i mislim da se to lose odrazava na sujetu samo kod onih koji vec boluju od pomenute. Prosto, jednog momenta, pre ili kasnije covek dolazi do toga da zazeli da poznanstvo steceno preko neta prenese i u RL, a, ako se resi da tu zelju i ostvari, mora da bude svestan sta sve tamo moze da ga ceka...a kad covek ima "ojacanu svest o svojim komunikativnim sposobnostima", ko sto rece neko, pa i svojim drugim sposobnostima, onda sve te stvari u VL i RL ne bi trebalo da budu toliko drugacije i nespojive.
 
Ima Patak pravo donekle, narocito kad se sve posmatra u globalu, al' sto rece Cupavka " mislim da se to lose odrazava na sujetu samo kod onih koji vec boluju od pomenute". Takodje se slazem sa delom da su nase RL osobine ovde samo mozda naglasenije, a nikako u suprotnosti. Slazem se i sa Betty, da je u RL-u komunikacija "usporenija" u tom smislu da ovde moze da se komunicira sa nepoznatima i to sa vise njih odjednom, o bilo kojoj temi kad ti dodje, a da ne pricamo o tome da ne vidis neke teme na forumu, o njima taj dan sigurno ne bi razglabao, a eto zanimljive su.
A svi ljudi za koje sam osetila postovanje ovde, dobili su ga i u RL-u. :-)
 

Back
Top