Zivot Zivotinja u Beo Zoo Vrtu

donchevita

Početnik
Poruka
11
Juce sam bila nakon sigurno 10 godina u z.vrtu ,i ono sta sam zatekla je stvarno porazavajuce....lav zatvoren u 6m2,vukovi,psi,ptice,kozice,lame-KAVEZI PREMALI, BODLJE u kavezima za medvede-lavovi koji u divljini imaju citave savane,antilope,tigrovi,medvdi-reke sume...oni orlovi ( gnezde se na vrhovima planina),imaju krila da lete,i druge pticice-ne volim da ih vidim u kavezu,ko je bio video je verovatno i u kakvim je uslovima aligator u onom bazencicu bez vode.Kome je stvarno stalo do zivotinja ne bi ih zatvarao kao EKSPONATE ,da bi za kratko zadovoljili covekovu znatizelju-ne u danasnje vreme.Mozemo li se odreci te povrsinske decje radoznalosti radi necijeg dobra,ostaviti ih da zive svoje zivote,ne unistavati im stanista i domove...?Zar nismo srecniji ukoliko znamo da se sve odigrava po zakonima prirode u divljini i da je mesanje savremenog coveka nepotrebno i nepozeljno!Zivi i pusti druge da zive. Svi su ugrozeni:biljke,zivotinje,ljudi,reke,zemljiste...
Mislim da vrste koje su na ivici izumiranja moramo pokusati odrzati u rezervatima ali ih i pripremati za zivot u prirodnom stanistu,isto i sa bolesnim zivotinjama,ali mislim da je zoo vrt u beogradu greska i da ga treba,ako se od njega ne odustaje,ili nikog nije briga,premestiti negde u provinciju,izgraditi neki koji zadovoljava potrebe svih zivotinja!
 
Meni nije jasan taj zoo-vrt, nigde u svetu nije u centru grada, jos u tvrdjavi! Mislim da treba naci novu lokaciju, sa vise prostora. A Bojovica ne bih da komentarisem. To sto je zavrsio primenjene umetnosti dovoljno govori. Zato valjda pravi nove kaveze, zbog umetnickog dojma.
 
Apsolutno se slazem!Poludela bih da ceo dan provedem u kuci,ili u svojoj sobi-jos gore!!!Kako je tek tim zivotinjama! To je teror i izivljavanje. Ima li neko ideju kako bi se to moglo izmeniti,taj vrt postoji zbog nas, a mislim da smo dovoljno jasni kad kazzemo da tako nesto ne zelimo u gradu,deca mogu znati sve o tim zivotinjama sa brojnih tv kanala koji njihov zivot prate 24h, zoovrt je nepotreban i sramota za drzavu koja hoce u Evropu a tako tretira zivotinje,ziva bica sa pravom na zivot u prirodnoj sredini! :confused:
 
slazem se tim zivotinjama treba sloboda kao i nama,smatram da je zoo-vrt velika ljudska greska,sta vise trebalo bi kaznjavati ljude koji to race i ne samo u zoo-vrtu vec i privatno,kolio je ljudi koji uzimaju zivotinje iz divljine za kucne ljubimce,a onda se cudima da su mnoge zivotinjske vrste na stadijumu izumirznja
 
mara laza:
slazem se tim zivotinjama treba sloboda kao i nama,smatram da je zoo-vrt velika ljudska greska,sta vise trebalo bi kaznjavati ljude koji to race i ne samo u zoo-vrtu vec i privatno,kolio je ljudi koji uzimaju zivotinje iz divljine za kucne ljubimce,a onda se cudima da su mnoge zivotinjske vrste na stadijumu izumirznja
Dobro sad... Ne bih isao tako daleko sa optuzivanjem.
Zooloski vrtovi su generalno govoreci odvratna ljudska tvorevina ali zasigurno nisu krivi oni za izumiranje nekih zivotinjskih vrsta, bas kao ni to sto neko zeli da ima divlju zivotinju kao kucnog ljubimca (mada je za svaku osudu). Ima cak i primera gde se zahvaljujuci naporima nekih Zoo vrtova, jos uvek razmnozavaju neke ugrozene zivotinjske vrste.
Ali, kada je rec o nasem "Vrtu dobre nade", jos nisam upoznao coveka kojem je Vuk Bojovic simpatican i koji misli da zivotinje tamo imaju dobre uslove za zivot. Znam i neke veterinare koji su tamo odlazili i kazu da covek nema pojma sa zivotom kada je rec o brizi o zivotinjama.
Dakle, da ima srece, on bi vec odavno bio smenjen ali izgleda da cemo da se nacekamo.
A da vam ne pisem o tome kako mi je bilo odvratno njegovo pojavljivanje na Art TV-u, u nekim kafanama sa nekim gostima, kada sedi, pije, pusi i zdere (ako se secate).
 
Thalasoma:
Dobro sad... Ne bih isao tako daleko sa optuzivanjem.
Zooloski vrtovi su generalno govoreci odvratna ljudska tvorevina ali zasigurno nisu krivi oni za izumiranje nekih zivotinjskih vrsta, bas kao ni to sto neko zeli da ima divlju zivotinju kao kucnog ljubimca (mada je za svaku osudu). Ima cak i primera gde se zahvaljujuci naporima nekih Zoo vrtova, jos uvek razmnozavaju neke ugrozene zivotinjske vrste.
Ali, kada je rec o nasem "Vrtu dobre nade", jos nisam upoznao coveka kojem je Vuk Bojovic simpatican i koji misli da zivotinje tamo imaju dobre uslove za zivot. Znam i neke veterinare koji su tamo odlazili i kazu da covek nema pojma sa zivotom kada je rec o brizi o zivotinjama.
Dakle, da ima srece, on bi vec odavno bio smenjen ali izgleda da cemo da se nacekamo.
A da vam ne pisem o tome kako mi je bilo odvratno njegovo pojavljivanje na Art TV-u, u nekim kafanama sa nekim gostima, kada sedi, pije, pusi i zdere (ako se secate).




Secam se,slazem se za Bojovica,i da su neki zoo vrtovi primorani ili bolje reci zasluzni za ocuvanje nekih vrsta,ali samo zato sto ispravljaju greske koje smo pravili i pravimo i dalje, a sve vrste i biljne i zivotinjske ne mogu se sacuvati,niti su.Brze ih je unistiti,istrebiti nego podizati u zarobljenistvu,zato se moramo dozvati pameti,i malo razmisliti o posledicama i trenutnom stanju stvari! Koliko se vas seti da se psi lutalice jednom nedeljno ubijaju u kafileriji,a to sto su nam na smetnji nije njihova,vec nasa greska.............................
 
I ja se slazem sa tobom. I naravno da je nasa krivica sto ima toliko pasa lutalica kao i da je strasno to kako se prema njima postupa i sto ih ubijaju u kafileriji svake nedelje.
Ipak, oni (kao vrsta) nisu ugrozeni tako da mislim da bi trebalo da se usredsredimo na one vrste koje su pred istrebljenjem ili su vec prilicno ugrozene kao i na njihova prirodna stanista koja svakim danom nestaju.
U svakom slucaju, za pocetak bi trebalo da pokrenemo neku peticiju za smenjivanje tog Vuka B. koji je ocajan upravnik (ne bas preterano potrebnog) (Zoo) Vrta "Dobre Nade".
Sta mislite o tome? Peticija?
 
Potpuno se slazem da je zivotinjama potrebna sloboda da bi normalno nastavile sa reprodukcijom i da uslovi u Beogradskom Zoo vrtu nisu ni priblizno evropski....Ali ipak verujem da nesto moze da se promeni na bolje i drago mi je da je sve veci broj ljudi koji su poceli da primecuju takve stvari....
 
Orca je organizacija koja samo uzima pare od donacija i nista ne radi. jednom sam to imala priliku da se uverim ,kada sam na ulici nasla dve malene kuce pekinezera i pozvala njih da ih udome. nazalost ja nisam mogla jer i sama imam svoje ljubimce u skucenom prostoru.i znate sta mi je receno? da ja lepo te kuchice ostavim kod sebe kuci i da ce oni postaviti sledecih dana na svoj sajt obavestenje da se javi vlasnik,a ako do toga nedodje onda ce opet isto postaviti obavestenje o tome da ako zeli neko moze usvojiti te malisane :( i sta drugo do da se sami snadjete i pronadjete ljude koji vole zivotinje i svesni su da nije samo covek vredan zivota. a za zoo u beogradu... e tu bi mi trebalo pola dana da bih rekla sta sve mislim o onom nazovi ljubitelju zivotinja i uslovima u kojima one zive. bitno je da on ide po kafanama i "filozofira". a takodje imam zamerku na tretman kuca lutalica, iako to nije trenutna tema.ali strah me je da ce i oni jednoga dana biti sam eksponati u nekom vrtu jer kojom brzinom ih unistavaju to je za bogu plakati. a onda se cudimo odakle bela kuga. pa valjda nismo bolje ni zasluzili,kada smo samo rustelji onoga sto nismo stvorili.pri tome se izvinjavam svima na ovoj temi,jer moj komentar se nije odnosio na njih.

u nadi da ce ipak da se povede neka akcija za bolji tretman malisana u zoo vrtu nazovi dobre nade sve vas pozdravljam i zelim vam prijatan dan :)

p.s.
razmislite o ratnom ostrvu,kao mogucem mestu za premestaj zivotinja.ipak bi to bilo humanije od kuvanja u leto na sred betona begradske tvrdjave ili skucenog zivotnog prostora tih ponosnih zivotinja koje nam ulepsavaju zivot
 
ZOO vrt je katastrofa ... smrdi na sve strane , mali kavezi , uslovi ocajni .... cena karte astronomska :)

resenje : politicari umesto sto kradu pare od drzave i trpaju sebi u dzepove , neka neki sitnish odvoje za ovakve stvari i naravno da ulaznice budu dostupne svima ....
 
jeste skupa dnevna ulaznica,ali je zato godisnja porodicna itekak povoljna. ecna joj je barem bila do ovoga janura 5000din. za cetvoroclanu familiju. eh kamo srece da te nase pare idu za odrzavanje i sve sto tim jadnim bicima treba. a politicari...mislim sta reci, kada svi znamo kakvi su.
 
Trinley:
Apsolutno se slazem!Poludela bih da ceo dan provedem u kuci,ili u svojoj sobi-jos gore!!!Kako je tek tim zivotinjama! To je teror i izivljavanje. Ima li neko ideju kako bi se to moglo izmeniti,taj vrt postoji zbog nas, a mislim da smo dovoljno jasni kad kazzemo da tako nesto ne zelimo u gradu,deca mogu znati sve o tim zivotinjama sa brojnih tv kanala koji njihov zivot prate 24h, zoovrt je nepotreban i sramota za drzavu koja hoce u Evropu a tako tretira zivotinje,ziva bica sa pravom na zivot u prirodnoj sredini! :confused:
Ти мислиш да земље те Европе немају зоолошке вртове?

Иначе,слажем се да је то мучење и иживљавање над животињама.
Не знам да ли сте некад били у зоо врту у Суботици?Ја сам био пре пар година,и немам речи шта сам тамо видео.Верујте то је катастрофа!Највише ми је остао у памћењу један тигар у малом кавезу...јадан,сва су му се ребра видела...толико је био мршав да је то невероватно...као људи из конц.логора!Хорор...Шта да вам кажем кад је толико био гладан да је појео и папирни фишек од кокица које сам му бацио у кавез... :sad:
Ја не знам да ли се то од тада променило,али чисто сумњам.Још су и имали образа да то наплаћују...ваљда треба да платим да бих гледао измучене и изгладнеле животиње... :evil:

У сваком случају требало би зоо вртове или забранити или их адекватно организовати тако да животиње имају и довољно простора и,наравно,хране.
 
Ja nisam bila u zoo vrtu od detinjstva i otišla sam drugi put u životu pre mesec dana. Bila sam šokirana. toliko svi hvale taj zoo vrt, pa još i ime "Vrt dobre nade", ljudi obožavaju Vuka Bojovića, predstavljaju ga kao sveca koji živi za životinje. Ne mogu da shvatim kako neko može da svaki dan bude među onim životinjama a da mu srce ne pukne od tuge. Kakvi su to ljudi koji izađu iz zoo vrta sa rečima: Baš je super! Imaju li ti ljudi oči,srce,mozak?
Svako od nas ima neku omiljenu vrstu životinja. meni je bilo žao svih životinja koje sam videla, ali počela sam da plačem ispred kaveza sa ona dve medveda koji su zatvoreni u 15m2. Od tada pričam svima o tom užasu od zoo vrta, samo o tome i pričam...poslala sam na desetine pisama u svet i ovde u Srbiji...i ne znam kome više da pišem, ne znam više šta da uradim, očajna sam. Ja ne mogu da zaboravim ono što sam videla. Čitam na netu, ljudi protestvuju ispred zoo vrtova, nose plakate, dele letke, pišu peticije (ne online,od njih nema vajde) u Hrvatskoj su zabranjeni cirkusi sa životinjama, ..a kod nas bi neko mogao da na sred Terazija raščereči životinju i niko ne bi ni prstom mrdnuo.
tekst o zoo vrtu:
http://www.ekoforum.org.yu/index/vest.asp?vID=1198

Ajde da uradimo nešto,da pokrenemo neku akciju, ajde da se sastanemo i dogovorimo kako da pomognemo onim životinjama..od ovog pojedinačnog kukanja po forumima nema koristi. a ako se sve zadrži na bla bla bla, trla baba lan, onda smo i mi krivci što je situacija takva kakva je. Muka mi je više od ljudi koji se potresu,uznemire,plaču a onda kažu:Ali, mi ništa ne možemo da izmenimo.
Takvi ljudi mi više idu na nerve od onih koji su oduševljeni zoo vrtom.
 
Зоолошки врт у БГ је власништво града,јел` тако?Ако јесте,онда би Београђани највише морали да се заузму за решење проблема.Исто важи и за Суботичане.Срамота је да толики град као што је Београд или Суботица,која није сиромашна средина,дозвољавају да им животиње у зоо вртовима живе у таквим условима(ако већ желе да држе затворене животиње).

Али као што рекох...То је директно питање за власти градова у којима се држе вртови.Па бирачи и грађани утичите.
 
Thalasoma:
Drago mi je da ti se svidZa ideja. Samo, ne sme na tome da se stane. Ako ORCA nece da se zamera Vuku, moze i bez njih. Vazno je da predjemo sa idejnih inicijativa na realizaciju i siguran sam da cemo dobiti dovoljan broj potpisa.


orca i nije u dobrim odnosima sa Vukom ali ako sam ih razumela dobro,takve vrste akcija ih trenutno ne zanimaju,jer rade na drugim stvarima( ne kazem manje bitnim).Krenimo sami,i slazem se da cemo dobiti dovoljno potpisa,ali znate li nesto o tome,(mada cula sam da te internet peticije ne pale)Ako neko o tome nesto zna neka javi,ostali zainteresovani raspitajte se,i ja cu uciniti isto,pa ko sazna objavljuje!
 

Back
Top