Kako da napisem biznis plan?

Javi mi se DjuraS na privatnu poruku i posalji mi mail, poslacu ti matricu za izradu biznis plana. Pusti neozbiljne korisnike koji nemaju sta da rade na internetu pa odgovaraju na svaki poziv u pomoc, bolje bi im bilo da se uopste ne javljaju.
 
Biznis plan mu izgleda dođe kao viša matematika, šta li?

Svako ko je osmislio neki posao može da napiše biznis plan, jer sve to već ima samo treba na odgovarajući način uobličiti. Znači ono što već znaš samo napišeš i eto biznis plana. Možda nije baš jednostavno napisati ako ti pisanje ne ide od ruke i/ili neke delove nisi baš do bitnih detalja ni samom sebi razjasnio, ali to nije razlog da nekome daš te pominjane evre da uradi umesto, jer ćeš ionako već deo morati da mu objasniš.
 
Svako tvoje javljanje HeBePoBaTaH kosta coveka bar 13.806,oo dinara, i kao sto rekog bolje da se ne javljas vise jer samo odmazes ljudima od tvoje pomoci usi otpadaju i skida se koza sa ledja.
Kao sto rekog javi djuraS i dobices biznis plan besplatno, a ti trazi po netu gde ima besplatno
Pozdrav
 
I bas si se odlucio za 3mstudio, pa da mu ne uzme pare neko drugi nego oni.
Dajte bre, svako iole normalan ako ima ideju dovoljno mu je da pogleda nekoliko vec uradjenih biznis planova pa da zna da ih napise. Sta je Dragan iz 3m mozda magistrirao na biznis planovima? Ili na komercijali koju je do skoro radio? Ili na dizajnu koji je takodje radio?
 
Tano Karidi, valjaš diskove po Forumu, pa šta sad?
Imaš biznis plan do jaja..
Tako si izračunao i koliko ga košta javljanje "bar 13.806,oo dinara" kako li si izveo računicu .. : o)
Dao sam dva linka, mogao sam 5, pa šta ako je 3m tu, niko od vas nije rekao da će da mu da program za DŽ, tek kada sam vas opomenuo i cenim Tanov gest.
Uostalom, još jednom: ako je u pit. ozbiljan posao, šablon n i j e d o v o lj a n
Ako pilićarite i pravite dugmiće - dovoljan je CD ili neko ko je već pravio sebi BP za sličan posao : o )

Pozzzz
 
Pre nego pocnes da pises biznis plan MORAS imati potpuno jasnu sliku posla u glavi. Do najsitnijih detalja, ukljucujuci i alternative za sve. Ukoliko nisi sasvim nacisto od koga ces da nabavljas robu/uslugu, kome ces i kako da prodas, na koji nacin i gde ces prici kom delu trzista, nemoj pocinjati. Takodje ti ne bih savetovala da pocinjes izradu bp-a bez istrazivanja trzista, ali profesionalno odradjenog. U istom obrati paznju i na podatke potrebne za mogucnosti daljeg razvijanja posla (dugorocni planovi). Jos jednom naglasavam, od presudnog je znacaja da ti znas sta hoces i da mozes da odgovoris na svako pitanje vezano za buduci posao.
Dobro je sto si vec odlucio od koga ces traziti sredstva za razvoj svog posla. Pre pisanja bp-a potrudi se da dobijes sto vise informacija o kriterijumima i nacinu ocenjivanja bp-a od strane doticne organizacije.
O samom pisanju bp-a bih mogla svasta da ti napisem, ali mislim da je bolje da, ukoliko si se vec odlucio sam da ga radis, da nabavis neku literaturu, a ovde nas mozes eventualno pitati za smernice.
Nadam se da ces uspeti u svojim namerama, mada.. ukoliko imas ozbiljne namere sa tim poslom mozda i nije losa ideja da platis nekome da ti to uradi.
Ukoliko mi kazes o kojoj se delatnosti radi, mozda bih mogla da ti preporucim potencijalnog investitora.
 
ja moram da se složim s HeBeOm i e.xoticoM
BP nije zayebancija.
mislim da to nije za one man show.
postoje čitavi timovi ljudi koji se time bave.
bar je tako meni trebalo.
ali za neke male poslove, drnd zvrc...šijo mi ga đura...
možda i prođu te zipovane verzije?
nemam pojma, meni to neozbiljno...
 
acca:
I bas si se odlucio za 3mstudio, pa da mu ne uzme pare neko drugi nego oni.
Dajte bre, svako iole normalan ako ima ideju dovoljno mu je da pogleda nekoliko vec uradjenih biznis planova pa da zna da ih napise. Sta je Dragan iz 3m mozda magistrirao na biznis planovima? Ili na komercijali koju je do skoro radio? Ili na dizajnu koji je takodje radio?

Postovani Acco,

Ja jesam zavrsio postdiplomske studije iz oblasti ekonomije i to kao student generacije, ali to je manje bitno. Vaznije je da se ja poslednjih 7 godina bavim biznis planovima i finansijskim projekcijama. Do sada je uradjeno vise stotina biznis planova, a na nasem sajtu imate reference.
Tacno je da sam se bavio komercijalom, pa dizajnom (sam dizajn radili su drugi, ja sam ugovarao poslove), ali to je samo zakon trzista, tada su ti poslovi isli...
Pre 6-7 godina, bilo je blesavo baviti se biznis planovima kada ih je malo ko radio, malo ko trazio. Danas je to drugacije, ja sam ucio i usavrsavao se i napravio odgovarajuce projekte i programe.
Steta, mi se poznajemo, nisi trebao tako...Jagodinac.
 
Evo, ja dobila ponudu na mail....
košta 7900,00
Biznis Plan 2.0 - STA VAM OMOGUCAVA ili ZASTO TREBA KUPITI OVAJ PROIZVOD?
1. Kreiranje biznis plana na srpskom jeziku - na 125 stampanih strana
2. Kreiranje biznis plana na engleskom jeziku - cetiri razlicita koncepta
3. Primer biznis plana
4. Smernice za izradu biznis plana
5. Instrukcije za izradu biznis plana
6. Kompletni adresar banaka u SCG
7. Proracun kamate
8. Zahtevi za izdavanje kredita - elektronski obrasci
9. Zahtev za izdavanje poljoprivrednog kredita - elektronski obrazac
10. Upitnik o podnosiocu kreditnog zahteva - elektronski obrazac
11. Modifikovanje biznis plana: 100%
12. Mogucnost ubacivanja Vasih slika, logo preduzeca i tabela
13. Stampanje biznis plana: u neogranicenom obimu
ali mi zvuči kao kako mali perica zamišlja pravljenje BP-a
platiti stručnu osobu.
jedini način da oni koji ne znaju, a njih je većina...
 
Postovani Ganco, post sam napisao bas zato sto imam iskustva sa tvojom firmom i nikako nisam zadovoljan. Iskustva doduse nisu vezana za biznis planove, i bilo je to odavno, ali u tvoju agenciju necu uci ponovo dok sam ziv.

I posto si se naprasno uclanio ovde da odgovoris, samo pokazuje da je Neverovatan namerno bas tvoje linkove dao/dala.
 
.


I kako Tano Karidi ima samo 6 postova, možemo lako da zaključimo da je on, u stvari , Accin klon..
Vaša lična prepucavanja, koja nikakve veze sa ovom temom nemaju, su vaša lična stvar.
Niti vas poznajem, niti imam nameru da vas upoznam, te molim da moj nick bude izostavljen iz vaših postova.
Rekao sam da je neozbiljno praviti ad hoc BP koristeči obrasce. Za ljude koji maju ozbiljan investicioni pan i nameru da projektuju ozbiljno dugoročno poslovanje, nikakvi obrasci i matrice ne dolaze u obzir.
 
HeBePoBaTaH_:
Đuro, da bi napravio biznis plan moraš da prođeš obuku, da platiš nauku i zasučeš rukave.
A možeš i da platiš - nekoliko hiljada €, da neko za tebe odradi posao b.plana..

ovo je istina. Plus možeš u knjižarama da kupiš Vodič za preduzetnike Budi svoj čovek, lepo dizajnirano, pametno, šareno, pomaže ;) Kartice, CD i knjiga.
 
e.xotica:
Pre nego pocnes da pises biznis plan MORAS imati potpuno jasnu sliku posla u glavi. Do najsitnijih detalja, ukljucujuci i alternative za sve. Ukoliko nisi sasvim nacisto od koga ces da nabavljas robu/uslugu, kome ces i kako da prodas, na koji nacin i gde ces prici kom delu trzista, nemoj pocinjati. Takodje ti ne bih savetovala da pocinjes izradu bp-a bez istrazivanja trzista, ali profesionalno odradjenog. U istom obrati paznju i na podatke potrebne za mogucnosti daljeg razvijanja posla (dugorocni planovi). Jos jednom naglasavam, od presudnog je znacaja da ti znas sta hoces i da mozes da odgovoris na svako pitanje vezano za buduci posao. Dobro je sto si vec odlucio od koga ces traziti sredstva za razvoj svog posla. Pre pisanja bp-a potrudi se da dobijes sto vise informacija o kriterijumima i nacinu ocenjivanja bp-a od strane doticne organizacije.
O samom pisanju bp-a bih mogla svasta da ti napisem, ali mislim da je bolje da, ukoliko si se vec odlucio sam da ga radis, da nabavis neku literaturu, a ovde nas mozes eventualno pitati za smernice.
Nadam se da ces uspeti u svojim namerama, mada.. ukoliko imas ozbiljne namere sa tim poslom mozda i nije losa ideja da platis nekome da ti to uradi.
Ukoliko mi kazes o kojoj se delatnosti radi, mozda bih mogla da ti preporucim potencijalnog investitora.

:)
koliko košta izrada plana, baš me zanima.....
btw. mislim da i Privredna komora Srbije pruža te usluge ;)
 
pajamaca:
ja moram da se složim s HeBeOm i e.xoticoM
BP nije zayebancija.
mislim da to nije za one man show.
postoje čitavi timovi ljudi koji se time bave.
bar je tako meni trebalo.
ali za neke male poslove, drnd zvrc...šijo mi ga đura...
možda i prođu te zipovane verzije?
nemam pojma, meni to neozbiljno...
Napraviti sam BP je neozbiljno?

Ne bih mogao s tim da se složim. Pravljenje BP-a traži vremena i znanja, ali zašto bi bilo neozboljno. Ukoliko je planirani posao mali, onda to je pravljenje BP one man show i ne vidim u tome problme. Ako je u pitanju nešto veće onda, već postoje neki ljudi koji su okupljeni oko toga pa izvedba po sistemu "sam svoj majstor" ne može da budu "one man show" očigledno.
 
šta je bolje - sam ili da platiš? Izraženo u vremenu, trudu i novcu, naravno, može li da se uporedi?

Ja sam nekako uvek kapirala da je bolje sa SAM to uradiš, lepo, ljuCki. Ti valjda najbolje znaš šta oš...Koliko vremena ti treba ako imaš, recimo, iskusnog savetnika za BP?
I, na kraju, jel može to neko treći da ti ipak pogleda?
 
Biznis plan pre svega praviš zbog sebe, da bi znao uopšte da li da se upuštaš u neki posao ili ne. Dakle, većinu stvari koje ti trebaju već imaš, vreme i trud, a ponekad i novac si već uložio, tako da je zaista pitanje da li sada treba nekome platiti da ti to uobliči u format kakav banke i/ili potencijalni investitori zahtevaju. Verovatno da to možeš i sam, tako da zaista ne vidim razlog za to.

Uvek je zgodno da neko pogleda BP (kao i neka druga dokumenta koja se rade), ali to se ne daje baš svakom, tako da pre svega treba da imaš poverenje u osobu/firmu kojoj daješ isti.
 

Back
Top