Neopaganizam

Kakve veze ima zagađenje prirode sa komunizmom?Jednostavno čovek je dobio previše slobode i tu slobodu je loše usmerio i iskoristio.50 godina komunizma naspram vekova hrišćanstva i šta ima više uticaja na sazrevanje ili nesazrevanje čoveka.Možda je to sasvim normalno da se u nekim stvarima napreduje na štetu drugih.I još nešto zagađenje prirode nema nikakve veze sa bilo kojom pripadnošću.Da su stari Sloveni imali razvijenu tehnologiju kakav bi njihov odnos bio prema prirodi?
 
Glave dvoglavog orla simbolizuju svetovnog i duhovnog vodju naroda.
Telo orla simbolizuje sam narod.
A krug u kom se nalazi orao predstavlja vecno kruzenje u prirodi.Svaki kraj je novi pocetak.
 
Занимљива дискусија. Додао бих оно што је НИН једном посебно истакао у рубрици Одјеци, када сам им послао писмо поводом једне полемике о древној српској историји.
Грци су верни својој православној традицији, али имају и античку историју. Имају је и Срби, само што неки то оспоравају.

Дакле, унесимо у свој идентитет то да нисмо постали људи прихватањем хришћанства. Било је и пре тога неке историје. Чак писане историје, јер постојала је словенска писменост. У то шта ће ко веровати не жилим да улазим. Ја сам лично пантеиста, али поштујем православне обреде. То је само мој став.
Црква је од државе Уставом раздвојена. Кад смо код Устава, мало ми криво што су коначни резултати усвојени тек јуче а не на Samhain, што би било у уторак :wink:
 
Great Old One:
Дакле, унесимо у свој идентитет то да нисмо постали људи прихватањем хришћанства. Било је и пре тога неке историје. Чак писане историје, јер постојала је словенска писменост. У то шта ће ко веровати не жилим да улазим. Ја сам лично пантеиста, али поштујем православне обреде. То је само мој став.
Црква је од државе Уставом раздвојена. Кад смо код Устава, мало ми криво што су коначни резултати усвојени тек јуче а не на Samhain, што би било у уторак :wink:
licno panteizam dozivljavam kao vid ateizma.
postujem prirodu i njenu moc pre svega kao nesto sto se ne moze kontrolisati,sto je najmocnije i apsolutno,i sto se nalazi iznad svih nas i utice na nas.
ako je dozivljavanje prirode kao boga panteizam onda sam i ja panteista,ali meni je to u sustini isto sto i ateizam.
po toj logici panteizam je napredni paganizam,ali bez dodeljivanja moci covekolikim bogovima.
 
Banshee:
licno panteizam dozivljavam kao vid ateizma.
postujem prirodu i njenu moc pre svega kao nesto sto se ne moze kontrolisati,sto je najmocnije i apsolutno,i sto se nalazi iznad svih nas i utice na nas.
ako je dozivljavanje prirode kao boga panteizam onda sam i ja panteista,ali meni je to u sustini isto sto i ateizam.
po toj logici panteizam je napredni paganizam,ali bez dodeljivanja moci covekolikim bogovima.

Slažem se sa ovim shvatanjem.

natura est deus in rebus.
 
Rujevit:
Ako bi mogla da pojasnis ove dve stbari(masnim slovima, gore).

Kakve veze ima da li su Grci grkokatolici ili nisu? Pa sto onda? Sta je sa Carigradskom patrijarsijom? Sta je sa Vaseljenskim patrijarhom, preko toga tek tako prelazis, samo zbog toga sto su grkokatolici !!!

Naravno da treba da se upoznamo sa svojim bogovima, sa svojom prosloscu, ali ne i da vrsimo obrede, to nigde nisam napisao. Aludirao sam na UPOZNAVANJE sa slovenskim bogovima a ne za OZIVLJAVANJE stare vere !!!

Pitanje više za novosadjanina, ako su Grci grkokatolici, kako reče, na šta mu je postavljeno odgovarjuće pitanje (pa šta?) koje smo mi, Srbi, pa i Russi, Bugari, Rumuni... vere? Zar mi nismo katolikos?
Novosadjanion je vazda kontaš?
Inače, ostatke paganskih verovanja, rituala i obreda koji su se zadržali kod južnih, ali i istočnih Slovena, generalno i naročito, za razliku od onih koji su prihvatili rimokatoličanstvo, je od strane našeg naroda u toj meri iutkani u pravoslavlje i transponovani na svece da ih kao paganske niko ko nije edukovn ne primećuje.
 
angel 021:
1. Ako si slušao službu u nekoj grčkoj crkvi onda si morao da osetiš da ta služba nema veze sa vizantijskim pojanjem, već po tonu više sliči islamskom pozivu na molitvu;

Ha, izvini Anđela, mislio sam da si muško!
Usput, bi sam na Svetoj gori u septembru 1986. godine, kada je moja ćerka imala 11 meseci, i nisam doživeo liturgiju kao muslimansko arlaukanje sa minareta! Usput, na svetoj gori, a tamo su osim tri, svi ostali grčki manastiri, postoje škole vizantijskog pojanja, kao i tradicionalnog vizantijskog ikonoslikarstva.
 
Betty:
ne diram, samo kaži koja je prvobitna veza sa smislom :) znači skakanje u ritmu, s čim to ima veze - gimnastika narodna, ili nešto više? Stvarno bih volela da znam.

Nešto više, radnje ritualne i formalne, čiji se smisao kroz vekove, možda i milenijume izgubio i ostala estetizovana ''gimnastika'' za trešenje ako ima još šta da se trese, zar ne Hellen
 
Rujevit:
@Betty

Taj dvoglavi orao je syeban simbol skroz(mislim za objsnjavanje). Ne poznajem ga dobro pa ne bih mnogo da komentarisem, znam za tu verziju Ahura Mazda ali ima jos toga. Mozda prekucam nesto iz jedne knjige.

Jedna stvar, zasto da nama smeta siptarski dvoglavi orao? Oni su ga od nas preuzeli tj. Skenderbeg! Ovaj nas orao nije ustvari 'nas' ! Nisam znao dok mi kolega sa Istorije nije objasnio. Ova verzija dvoglavog srebrnog orla je prepravljena verzija nemackog orla. Ako bolje pogledate ovaj trenutni orao na grbu nema ama nikakve slicnosti sa onim nemanjickim(sem sto su dvoglavi i srebrni). Trenutni orao je radio jedan Nemac za potrebe Srbije posle Berlinskog kongresa 1878. god. Pogledajte orao Nemanjica i ovaj sada i videcete da nemaju veze jedan sa drugim!

Sto se tice ocila, jedni pricaju da je to prepravljena verzija vizantijskog grba sa cetiri slova ''B'' ('car careva caruje carevima', samo sa onim njihovim vasileus ....). Po prici depsot Stefan Lazrevic je vracajuci se u srbiju iz Angore(posle bitke sa Mongolima 1402.) otisao u Carigrad i dobio titulu despota. Tada je navodno i osmislio grb(ocila).
Druga verzija je da su ocila stari simbol Srba/Slovena. Pronadjena na mnogim arheoloskim nalazistima(Vinca, lepenski vir itd.) a takodje je u grobovima starih Slovena nalazena u desnoj ruci kod zenskih osoba. Simbolizuje oganj - vatru. U savremenom smislu moglo bi se protumaciti kao ''Vatrom cemo krst braniti''(to sam negde procitao)

Pozdrav

Vinčanska kultura nema nikakve veze sa Slovenima, dok Lepenskovirska nema veze ni sa Vinčanskom a kamol li sa Slovenskom, budući da potiče iz neolita (kao i Vinčanska doduše) mada je u mnogome paradoksalna i izuzetna, naročito ona iz perioda IX-VII milenijuma pre nove ere (prvi i drugi sloj iskopina).
 
Mit dunavskih rusalki:
Vinčanska kultura nema nikakve veze sa Slovenima, dok Lepenskovirska nema veze ni sa Vinčanskom a kamol li sa Slovenskom, budući da potiče iz neolita (kao i Vinčanska doduše) mada je u mnogome paradoksalna i izuzetna, naročito ona iz perioda IX-VII milenijuma pre nove ere (prvi i drugi sloj iskopina).

Nema nikakve veze sa Slovenima ???

Da li si ikada cuo/la za Radivoja Pesica ? Za Mariju Gimbutas? Za Kavali Sforcu? Ako nista od njih nisi procitao/la onda ne vredi da pisem ovde bilo sta. Ne znam u koju teoriju porekla Slovena verujes ali ako se baziras na onoj da smo ovde dosli u VI i VII veku onda zaista nema sta da objasnjavam. Cinjenica je da su u Vinci pronadjeni arheoloski ostaci na kome na kome se kao simbol javljaju ocila,a izmedju ostalog i svastika.
 
Banshee:
licno panteizam dozivljavam kao vid ateizma.
postujem prirodu i njenu moc pre svega kao nesto sto se ne moze kontrolisati,sto je najmocnije i apsolutno,i sto se nalazi iznad svih nas i utice na nas.
ako je dozivljavanje prirode kao boga panteizam onda sam i ja panteista,ali meni je to u sustini isto sto i ateizam.
po toj logici panteizam je napredni paganizam,ali bez dodeljivanja moci covekolikim bogovima.

Лично мислим да пантеизам не може бити атеизам, јер атеизам искључује било који виши принцип, било шта што није властита-пролазна-материја. Зато је то оно што почиње са 'а' а завршава са '-изам'...
Пантеизам укључује поштовање природе, као нечега што ће нас надживети. Ту има сличности са организованом религијом - Ashes to ashes, dust tu dust
Неки облици атеизма имају опет сличност са монотеизом (хришћанством) јер човека стављају у центар, док су остала бића "нама на корист". Да не околишам, мислим на марксизам као ту најкохерентнији правац...

Сложио бих се да је пантеизам напредно паганство. Јер ту се признаје неки принцип који је у смислу природе, док у класичном паганству (политеизму) имамо само насумичне принципе. Монотеизам ту има проблем што једно људско виђење (тог принципа) намеће као једино исправно. Пошто тих виђења има више - јасно је да тако не може... И тако даље да не компликујемо.

Код атеизма ми једно ипак никако није јасно - да ли је то неверовање да Бог постоји или веровање да Бог не постоји.
 
ne znam,mislim da je tanka granica izmedju ateizma i panteizma u tom slucaju.posebno ako se uzme u obzir da postoje veoma raznovrsna vidjenja jednog i drugog.
licno sebe smatram ateistom,ali koji pre svega postuje moci prirode kao neceg apsolutnog i svemocnog na koje niko i nista ne moze da utice.neceg sto nas je stvorilo i neceg cemu se vracamo (ashes to ashes dust to dust).pislala sam ranije vec ranije da coveka dozivljavam kao veoma beznacajno,prolazno i trenutno bice u univerzumu,da smo sada u ovom obliku u kojem jesmo a da cemo nakon smrti samo promeniti oblik i nastaviti da budemo deo prirode i te energije koja kruzi i koja nas sacinjava,i da je to prakticno nasa jedina funkcija.i da ma koliko se trudili nikad necemo doci do svih tajni i sustine sveta koje nas okruzuje jer jednostavno nismo dostojni toga.
opet,prirodu ne dozivljavam kao boga,sto mi nekako ne ide sa korenom reci ali je definitivno vidim kao nesto apsolutno,sto je bilo,sto jeste i sto ce biti kad nas odavno ne bude.
zato prirodu vidim kao nesto sto treba postovati,ceniti i voleti,ziveti u skladu sa njom a ne protiv nje,ne narusavati njene principe necastivim ljudskim postupcima i perverzijama da se tako izrazim. :roll:

i jos jednom :arrow: licno ateizam je neverovanje da bog postoji,iz mog skromnog ugla.
 
Rujevit:
Nema nikakve veze sa Slovenima ???

Da li si ikada cuo/la za Radivoja Pesica ? Za Mariju Gimbutas? Za Kavali Sforcu? Ako nista od njih nisi procitao/la onda ne vredi da pisem ovde bilo sta. Ne znam u koju teoriju porekla Slovena verujes ali ako se baziras na onoj da smo ovde dosli u VI i VII veku onda zaista nema sta da objasnjavam. Cinjenica je da su u Vinci pronadjeni arheoloski ostaci na kome na kome se kao simbol javljaju ocila,a izmedju ostalog i svastika.

Лично верујем да није било великих разлика између народа који је дошао сеобом у седмом веку, и народа који је већ био тамо. Јер да јесте, онда би овај простор и даље био дачки-трачки. Овако су Словени само наметнули своје име, које је могуће већ било познато тамо.
Ми Срби вучемо име ос аланског (сарматског) племена Сербои које је дошло на Карпате негде у петом веку. Постојбина племена је Кавказ, што опет не искључује да су на Кавказ дошли са Балкана. Нису то толике раздаљине на нивоу миленија... Тако је могуће да је описан пун круг. Из Србије у Србију.
Иначе не тврдим да су Винчанци себе звали Србима, нити је то од пресудне важности. Ми једноставно живимо на тој земљи и цела њена историја је део нашег идентитета. Тако се аеродром у Нишу зове Цар Константин иако нико озбиљан не верује да је он "био" (називао себе) Србином. Слично важи и за Феликс Ромулијану (Гамзиград) која је била оспоравана колико и Пешићеви радови. Нажалост, оспоравана из саме Србије.
 
Рујевит, ајде спусти мало лопту. Чињеница је да су оцила стигла на наш грб преко Византије, те како је ту хералдика рекла своје, ја не бих да полемишем, мада да си узео у обзир винчанско писмо, е то би била разумна и одговарајућа аргументација. Фрапантни закључци до којих је компаративном методом дошла наука, или бар до озбиљних сумњи, или хајде да будемо пристрасни, озбиљних закључака о фрапантној сличности између ње и ћириличног писма... Али. То ''али'' увек ствара главобољу. Или, хајде овако, нисам поборник предпоставке да су јужнословенска племена дошла овамо, на балкан у периоду 6. и 7. века. Мада не искључујем и ту варијанту. Мада нисам ни заговорник да смо старији од амеба а да су тек након амеба настали Хрвати. Читајући први том, студије ''Срби, народ најстарији'' пре одприлике неких 20 и кусур година, не могу а да не потврдим своју тадашњу усхићеност.
На страну све то. Археолошка испитиванја неолитских насеља уз Дунав, међу које убрајамо и Винчанску културу, која на неки начин сублимише и кореспондира са свим пронађеним локалитетима у Срему и Банату, али и на другим локалитетима у Војводини, превасходно, па Авали, и тд, не кореспондира са самосвојном цивилизацијом Лепенског вира. Обрати пажњу, овде користим појам ''цивилизација'' а тамо ''култура''. Локалитет ''Лепенски вир'' је по много чему особен у културолошком смислу у односу на сличне насеобине у релативној близини али и по антрополошким истраживањима. Управо ова чињеница прави многе проблеме и то овим редом. Еволуциони процеси карактеристични за све примитивне цивилизације, који се могу пратити на једном или више локалитета а који се могу подвести под одређен тип, има своју развојну линију. Овде, када је у питању лепенски вир, то није случај. Археолошке ископине које датирају из 9. миленијума п.н.е. а које представљају први слој, затим други и коначно трећи, представљају једну цивилизацијску матрицу. Четврти слој је на много нижем културолошком нивоу а и антрополошки, становници који су насељавали тај локалитет у 4. миленијуму п.н.е. дакле 5000 година касније били су физиолошки, да будем пластичан, на нижем нивоу развоја. Извесне хипотезе, указују да су ти људи пре 11.000 година користили троугао у својој архитектури. Између осталог, на основу постојеће грађе реконструисана је њихова митологија у одређеној мери, која нажалост нема ничег заједничког са словенским пантеоном.
О Винчанској култури немам много шта рећи, не располажњм нарочитим, осим успутним информацијама.
Када је у питање словенска космогонија, пантеон итд. па ваљда је моје име довољан доказ.
када смо већ код паганских обичаја и њихове уграђености у хришћанство код нас, морам да напоменем да су Власи у том смислу неупоредиво репрезентативнији народ.
Шмадинац, и цигани су аријевци!
 

Back
Top