Filozofski Fakultet Bg-PSIHOLOGIJA

Ja bih takodje volela da upisem psihologiju,i to je jedini predmet koji me stvarno interesuje,ali u poslednje vreme sve vise i vise slusam price kako je taj faks tesko upisati!To me pomalo plasi posto cu nositi 36 poena iz skole,a stvarno nemam ideju sta bih drugo spremala!Zato sam odlucila da pocnem da se spremam sada,pa bih zamolila nekog ako ima tes opste informisanosti od prosle godine da mi ga posalje na e-mail nataschica@hotmail.com.Takodje bih volela da vidim i neke informacije i savete koje bi mi dali sadasnji studenti psihologije.I zanim me jos da li neko zna da li se moze konkurisati istovremeno i u Beogradu i u Ns-u,i da li se razlikuju prijemni?
Hvala unapred!!!
 
Psihologiju jeste tesko upisati, ali daleko od toga da je nemoguce. Kod nas u NS-u se prijavi 260-280 kandidata na 90 mesta, ali realno mnogi od njih su zalutali na psihologiju. Neki minimum bodova koji ti treba za upis (u Novom Sadu) jeste 75-80, ali zato sto mi nemamo unapred data pitanja sa testa vec se on menja svake godine. Uzgred, sto se tezine fakulteta, a narocito aktuelnosti i modernosti tice, duboko sam uvredjen da se NS Odsek smatra alternativom BG-Odseku. Samo uporedite plan studija (nas je na www.psihologija.edu.yu), pa cete videti.
Mi organizujemo i pripreme za prijemni na koje mogu ici i kandidati koji planiraju upis u BG-u, ali i o njima imate na nasem sajtu... ako nekog interesuje, naravno.
 
Арион Дали:
...и мислим да ће доћи време када неће моћи манекени и остала боранија да воде емисијие, већ ће школовани новинари имати предност . .

Надам се да ће ти се предвиђање (жеља) остварити. Но, нисам сигуран да је златна рибица толико моћна да може променити... читаву земљу...за само један животни век... Не губи наду - ипак.

Поздрав.

П.С. Сад се досетих: можда ће многима бити занимљив податак да је Мира Адања-Полак, која слови за најугледније (мада не и најпопуларније) име телевизијског новинарства, заправо, дипломирани психолог.
 
Mihic, i u Beogradu se pitanjan sa testa menjaju. Ta knjizica sa testovima Opste informisanosti ti sluze samo da vidis u kom su fazonu pitanja...
Kada sam se ja upisivala na Filozofski u BG (ne psihologija!) crta na psihologiji za samofinansiranje ej bila oko 86 poena (toliko je imao poslednji samofinansirajuci). Dakle, nije nemoguce, imas 36 poena iz srednje i to je sasvim pristojno, alit reba da razvalis prijemni.
PS-Slazem se sa ovim sto je receno o kandidatima... mnogi su zaista zalutali- barem 100 od tih 300 se nije dobro ni spremilo. Sa druge strane, mnogi prave gresku pa se spremaju samo za test iz psihologije i to dobro urade, ali budu ocajni na testu informisanosi. Na kraju, ispada da taj tes (OI) zapravo pravi razliku ko ce uci a ko ne.
 
Bio sam ubedjen da je ta knjizica knjiga pitanja sa prijemnog. Izvinjavam se ako to nije istina.
Inace, mi smo cak radili i malo istrazivanje i zaista se dobilo da je Test opste informisanosti najprediktivniji (najbolje predvidja) ko ce se upisati. Mi pored ova dva imamo i test sposobnosti koji uglavnom svi lose urade, ali se desi da osrednji kandidat sa malo bodova (31-32) rasturi sva tri testa i udje na samofinansiranje.
 
Posto moja drugarica planira da upise psihologiju a dosad je prijemni spremala iz Rotovog udžbenika ali 2002.izdanje.Medjutim u informatoru je videla da je ove godine program za prijemni iz udžbenika 2005.godine.Ona se uzasno uspanicila jer nigde ne moze da nadje to izdanje a plasi se da nije doslo do nekih izmena.
Pa ako neko zna da li je to isto kao ona izdanja iz 2002. 2003.2004.(posto su ona potpuno ista) neka odgovori.
Hitno! :confused:

Unapred zahvalna
 
Hej ljudi, veoma sam zainteresovana za psihologiju,znam sta me ceka. I nije frka nauciti onu knjigu psihologije,ali taj test informisanosti cujem tezak. Gde ga naci? I, cujem za neku psihologiju u Pancevu po programu iz Bg-a, a o tome nema nista na netu. Pa ako neko zna nesto konkretnije i sigurno o tome neka javi.
 
Nemas odakle da naucis za TOI, mozes u dekanatu da kupis testove koji su bili proslih godina, ali oni se nece ponovitii ove godine. Mozzes da gledas vesti, kvizove, naucne emisije, citas vujakliju itd i prosiris opstu kulturu ali ni to ti nije neka garancija. Uglavnom tu mozes da racunas samo na srecu:-D
Ta psiholgija u pancevu, to ti je privatan fax, imas i sajt samo sad ne mogu da se setim adrese, progooglaj malo.
 
psihologiju jeste tesko upisati, a i ljudi se pomalo razocaraju... moj brat je bio na psihologiji, i jako dobra drugarica, i oboje su rekli da to "nije ono sto su mislili da ce studije psihologije biti"

Ljudi koji kad upisu Psihologiju shvate "da to nije ono sto su ocekivali i mislili da ce biti", obicno su pre upisa imali vrlo "plitko i povrsno" misljenje i znanje o tome sta Psihologija jeste, ili kako vec da drugacije kazem... :) Ja sam sad na zavrsnoj godini u NS i ama nijednim se predmetom nisam razocarala niti sam ijedan smatrala nepotrebnim. Neke me stvari interesuju vise, neke manje i to je normalno. Ali mi ucenje nijednog predmeta nije bilo mrsko, niti sam morala sebe da teram... zato sto zaista volim to sto sam upisala i shvatam da moram da znam i procitam "i ovo i ono", da bih na kraju bila psiholog. Cini mi se da vecina ljudi od Psihologije ocekuje suvi frojdizam. Tu grese. Psihologija je jaaako siroka i podrzumeva mnooogo toga i taj ko ima takav stav-na dobrom je putu! ;)
 
Please help!Treba mi domaci iz psihologije,2 teme:1.zbog cega dolazi do pada inteligencije u poznim godinama ziwota,da li je to kod swakog,kako da se spreci
2.kako wisoko inteligentni ljudi prolaze u ziwotu,kakwe su to osobe?
hitno mi je!ako neko moze da mi pomogne bila bih mu zahvalna!!!!
 
Forma ideale, apsolutno se slazem sa tobom, sve sto si napisala je potpuno tacno! Ali cini mi se da onih koji ocekuju suvi Frojdizam ima sve manje i manje, to je valjda i prirodno s obzirom na to da vreme ipak prolazi. Ali pojavljuje se jedna nova kategorija, koja je po meni jos gora: oni koji misle da ce na psihologiji da nauce nesto nalik pateticnim scenama iz tinejdzerskih serija kada ekstremno zgodna tinejdzerka preko neke kvazi telefonske sluzbe "savetuje" svoju histericnu i ucveljenu vrsnjakinju o tome kada je "najnormalnije" izgubiti nevinost i sl. E, kada takve "humanitarce" sopi npr. statistika, onda oni kazu kako se na nasim odsecima za psihologiju ustvari uopste ne uci psihologija ...
Za Haley - za ovu drugu temu progooglaj bilo sta pod "psihologija darovitih", izbegavaj popularisticke teme (ako je to uopste moguce), pa bi mozda nesto nasla/nasao zanimljivo.
 
Koliko je to sto se uci na psihologiji zapravo slicno onome sto ima u knjizi za drugi gimanzije iz koje se sprema prijemni? Manje-vise to je ono sto me interesuje:-)

Simpaticno pitanje. :D U najkracem, svaka lekcija iz te knjige postoji kao poseban predmet. Pored tih predmeta, postoji jos gomila njih koja tom knjigom uopste nije obuhvacena. Vecina onoga sto se na Psihologiji uci naravno nije obuhvaceno tom knjigom. Ipak je to knjiga za II razred gimnazije, koja je pre neka vrsta... kako bih rekla... "bazicne psiholoske informisanosti". Drugo, ta je knjiga pisana vrlo, ali vrlo jednostavno i razumljivo, dok na studijama ima mnogo literature koja je delikatna za razumevanje i zahteva priiilicno aktiviranje vijuga. :D Postoje i ti cuveni statisticki i metodoloski predmeti koji se moraju savladati da bi se na studijama (uspesno) funkcionisalo, jer postoje (istrazivacki) seminarski radovi i slicne obaveze koje ta znanja zahtevaju. A takvih je obaveza i radova mnogo.
 
Simpaticno pitanje. :D U najkracem, svaka lekcija iz te knjige postoji kao poseban predmet. Pored tih predmeta, postoji jos gomila njih koja tom knjigom uopste nije obuhvacena. Vecina onoga sto se na Psihologiji uci naravno nije obuhvaceno tom knjigom. Ipak je to knjiga za II razred gimnazije, koja je pre neka vrsta... kako bih rekla... "bazicne psiholoske informisanosti". Drugo, ta je knjiga pisana vrlo, ali vrlo jednostavno i razumljivo, dok na studijama ima mnogo literature koja je delikatna za razumevanje i zahteva priiilicno aktiviranje vijuga. :D Postoje i ti cuveni statisticki i metodoloski predmeti koji se moraju savladati da bi se na studijama (uspesno) funkcionisalo, jer postoje (istrazivacki) seminarski radovi i slicne obaveze koje ta znanja zahtevaju. A takvih je obaveza i radova mnogo.

Hvala na odgovoru. Vidis bas to oko seminarskih me zanima. U principu nisam neko ko voli da pise, sastave su mi uvek pisali drugi. Pa me interesuje ti seminarski, na osnovu cega se pisu? Jel to ti kao sprovedes neko istrazivanje na osnovu onoga sto prethodno naucis iz knjiga ili moras sama nesto da smisaljas i teoretises?
 
Hvala na odgovoru. Vidis bas to oko seminarskih me zanima. U principu nisam neko ko voli da pise, sastave su mi uvek pisali drugi. Pa me interesuje ti seminarski, na osnovu cega se pisu? Jel to ti kao sprovedes neko istrazivanje na osnovu onoga sto prethodno naucis iz knjiga ili moras sama nesto da smisaljas i teoretises?

Prvo, ima jako mnogo seminarskih. Gotovo iz svakog ispita barem po jedan, a ja ukupno imam 72 ispita (ali studiram u Novom Sadu, za BG ne znam). Meni licno to lezi... volim da pisem... nekako se osecam kreativnom. :D Imam potrebu da nesto "stvorim" pored klasicnog ucenja... Zavisi... neki seminarski ti nude mogucnost da sam odaberes sta ces da radis (istrazujes)... nekad ti se ponude teme, pa izaberes.... nekad se rade razliciti experimenti, pa se na temelju toga pise istrazivacki izvestaj... nekad seminarski bude samo teorijski, bez ikakvog istrazivanja.... mada je to redji slucaj. U principu, vazno je da znas da je pisanje znacajan deo opisa posla psihologa. Pogotovu recimo klinickog. Uopste, cesto ces, kad pocnes da radis, biti u prilici da pises izvestaje, razlicite vrste i u razlicite svrhe... tako da je vazno da to dobro savladas. Tim bolje ukoliko to pride i volis. :-D
 
Ma nije meni problem da pisem ali mi je problem da od jedne recenice napravim 10. Znas ono-kisa oko Kragujevca:-) A i nisam mastovita pa vise volim konkretne stvari-i sto krace to bolje. jel ce to da mi pomogne ili odmogne? Sve mi nesto smrdi na ovo drugo:-(

Da li rad klinickog psihologa podrazumeva rad sa bolesnom decom i njihovim roditeljima? Ne mislim psihicki bolesnom, vec tesko bolesnom, u obicnim bolnicama, pa neka savetovanja i tako to? I ako te nisam previse udavila, mozes li da mi napises sta sve klinicki psiholog moze da radi, jer nigde na netu nisam nasla tu informaciju?
 
Celokupne planove za studije psihologije mozete pronaci na web stranama i Novosadskog (www.psihologija.edu.yu) i Beogradskog Odseka (www.f.bg.ac.yu). Ako vas interesuje sam prijemni, mozete doci na pripreme kod nas (Novi Sad) ili na Dane otvorenih vrata. Sve informacije imate na www.psihologija.edu.yu, ali ako vas nesto konkretnije interesuje mozete i mene kontatkirati na mihic@ff.ns.ac.yu.
A, da-moje ime je Vladimir Mihic i radim kao asistent na Novosadskom Odseku za psihologiju.
 

Back
Top