Filozofski Fakultet Bg-PSIHOLOGIJA

Ja samo znam da je ovaj smer izuzetno tesko upisati. Crta bude negde oko 86 poena, tako da mnogi otpadnu, pa ih bacaju na druge katedre fakulteta. Necu da te plasim, ali ako ne nosis bar 36-37 poena iz srednje skole, razmisli da li uopste tu da konkurises.

Test Opsteg Informisanja je sastavljen tako da gotovo niko ne moze da ima maksimalan broj poena. Desi se da neko ima 30 poena na tom testu, ali to je samo izuzetak koji potvrdjuje pravilo. Hocu da kazem da ne mozes nikada da znas koliko na tom testu mozes da dobijes posena.

Sam test iz psihologije je laksi, ali postoji ta fora sa negativnim poenima, i mnogo puta su se bas oko tih pitanja desavale kojekakve... zvrcke. Necu da kazem da otvoreno ima varanja, ali svake godine se mnogo ljudi buini bas oko tih pitanja i ulazu zalbe na prijemni. (Evo i zasto: ako tacno odgovoris na neko od tih pitanja, dobijas jedan poen, ako netacno odgovoris, gubis poen. A ako ne zaokruzis nista, ni ne dobijas ni ne gubis poene. To je fino u teoriji, ali se u praksi desavalo da ljudi koji nista nisu zaokruzili na nekim pitanjima, kada se zale, vide da su ipak ta pitanaj bila zaokruzena, i slicne fore).

Problem sa psihologijom je taj sto je to trenutno izuzetno popularan smer, svi se grabe za to, a moguce je da ima i nekih cudnih radnji (da ne kazem muvanja). Tako da ne mozes ni za test iz psihologije da znas koliko imas poena, sve dok ne osvane lista. A dovoljno da ti fali 3-4 poena iz skole, 3-4 poena sa tresta opsteg informisanja, 3-4 iz testa psihologije, i vec padas.

Zato, dobro razmisli da li je to ono sto 100% zelis, i da li imas sanse. Uvek ti ostaje neka alternativa (Novi Sad, ili eventualno Defektoloski u Beogradu)

PS-Ali ako si stvarno dobar djak u srednjoj, svakako pokusaj, samo uvek imaj neku alternativu!
 
Hm...ma sto se tice srednje skole,tu imam sigurno oko 39 poena,tj.skoro maksimalno...hm...ali,ipak..nemam pojma sta da upisem,ovo mi je mnogo puta padalo na pamet,ali obicno se svi zivi spremaju i za neku alternativu,a ja ne znam da li je moguce da se spremi 4-5 predmeta...i da,i ja sam cula da je mnogo tesko upisati...jaoooo....sta da upiseeeeem???:(((
 
a zashto ne pokushash da upishesh neki drugi smer na Filozofskom? Ili tako neshto....Vrlo dobro znam kako ti je,ja do pre par dana nisam imala pojma shta cu da upishem,ali mislim da sam konacno odabrala (bar se nadam),FPN-smer za novinarstvo.Pa..sad..nek mi je Bog u pomoci..:)
 
Heeeeeeeeej!A ja sam bas do pre par dana htela ,tj.bila sigurna da cu FPN.Najpre sam i ja htela novinarstvo,ali...sad sam se definitivno ohladila od toga...Prvo sto je sve mnogo suvoparno,bukvalno ko da si na pravima,sve sama politika,pa cak i na smeru za novinarstvo-kazu da je to super,ali ako hoces da budes politicki novinar...Posle mi je padalo na pamet odeljenje za medjunarodne odnose,ali prvo sto se za prijemni spremaju 3 obimna predmeta,drugo-mnogo malo njih primaju,i trece...opet je sve tako,tako suvoparno...a ja sam bas bila zagrejana za to..evo,sve vreme ko god me pita sta cu-ja kazem da se dvoumim(za sada) izmedju FPN i Psihologije...A za novinarstvo...definitivno vam ne trebaju studije-novinar mozete biti sa bilo kojim fakultetom,samo ako ste talentovani...Pa i svi zivi voditelji i novinari su u stvari zavrsili nesto sasvim drugo...hm...tako da ja...i dalje definitivno ne znam sta cu...:(
 
Hej, nije NEMOGUCE upisati psihologiju, samo je dosta tesko. Ne bas kao upisati neku akademiju, ali postoji neka vrsta slicne neizvesnosti: nikada ne znas koliko si dobro spremio i da li ces upasti (npr. sve zavisi od testa informisanja na kome nikada ne znas kako ces da prodjes, zavisi mnogo i od broja bodova koje kandidati nose te godine iz srednje skole...)
Ali opet- svake godine 80 ljudi upise :) Ako imate dobre ocene iz srednje, svakako pokusajte, ali uvek valja imati alternativu.
Samo prvo dooobro promislite da li je psihologija zaista ono sto zelite. Danas je to iz nekog razloga veoma popularan smer; masa devojcica hoce da zavrsi psihologiju, zato sto misli da to znaci da ce davati savete u zenskim casopisima. Ako naginjete novinarstvu, bolje upisite nesto drugo, sto se lakse upisuje, pa opet mozete biti novinari...
PS-Ne kazem da su vasi motivi za psihologiju gorenavedeni, ali ljudi (pogotovo zenskog pola :p) upisuju taj smer iz neverovatnih razloga... A mnogi(e) od njih nose 39-40 bodova iz srednje
 
hmh...na koju foru mozesh da budesh novinar sa bilo kojim drugim faxom??? Ja sam bash planirala da se profesdionalno bavim novinarstvom,a i upoznala sam sadashnje studente FPN-a, i odushevljeni su.Mada to zavisi i od osoba,zar ne?
Shto se psihologije tiche,slazem se da mnogew osobe(da ne kazem devojke:)) upisuju iz sasvim pogreshnih razloga.
A za prijemni...ima da deremo stolicu..shta god upisali :D
pozz za sve...
 
Мене баш нервира тај став да можеш да будеш новинар са било којом школом. Ја такође хоћу да покушам у јуну на ФПН - новинарство, и мислим да ће доћи време када неће моћи манекени и остала боранија да воде емисијие, већ ће школовани новинари имати предност . .
 
Ne kazem da je U REDU to sto mozes da budes novinar sa svakim fakultetom. Ali opet, zavisi od toga cime hoces da se bavis. Manekenke nisu toliko ceste u informativnim emisijama, sem kao voditeljske (nadam se?) Zato, ako neko hoce da se bavi novinarstvom van zabavnih tema, naravno da ce ici na FPN. Ali neko je gore pomenuo da je to "suvoparno". Ako ti je suvoparno, mozda i nisi za taj posao?
A mozda zaista faks nema veze sa praksom, kao na mnogim fakultetima.
Jos jednom, nisam nikako zelela da degradiram FPN! Samo nam je realnost takva kakva je... :(
 
Ма, ја те капирам, Звездице . . .
А, иначе се слажем са тобом око става према градиву везаног за новинарство. Није сувопарно, већ даје једну конкретну основу, опште образовање, или по мом мишљењу минимум који ће неко као новинар да надогради.
Скренусмо са теме...

Ја сам се двоумио између психологије и новинарства негде у мају...
Нико ме није подржао у томе да упишем психологију, нарочито не моја кева која је доктор.
Рекла ми је да овде као психолог немаш много `леба, већ само као неуропсихијатар, што је, колико сам укапирао на Медицинском факултету. А, искрено више ме привлачи, сада социологија и журналистика.
Моје је мишљење, да ако волиш психологију, лепо спремиш књигу Николе Рота, имаш довољно времена. . .

Ипак је то наука која ће се, верујем, тек развити . .
 
a jel zna neko gde se mogu (na netu) nabaviti testovi opshte informisanosti???
Moja drugarica zeli to da upishe,ali je u frci jer nema blage veze kakva pitanja mogu doci u obzir...ako neko zna neki sajt..bilo bi pozeljno da se oglasi..
shto se novinarstva tiche,slazem se sa tobom Arione,i ja se takodje iskreno nadam da nece moci svaka bagra koja ima vezu da se predstavlja za novinara.
pozz za sveee:D
 
Hej!
Da li moze neko da mi nadje ,ili ispise ovde spisak predmeta po godinama na Psihologiji kao i to koliko treba da se polozi.Ja sam trazila na sajtu Filozofskog Fakulteta,ali ja ono nista tamo ne razumem...
I da li znate mozda koliko je poena potrebno za budzet,koliko pitanja ima na testu opste informisanosti,kao i na testu znanja,,,?
Da li ima neko barem neki primer testa iz prethodnih godina?Nista ne mogu da nadjem...Uzas...
HVALA UNAPRED!
 
viccky, neznam koliko ti ovo vredi, ali cu ti napisati jer vidim da je poruka davno napisana. E ovako testove opste informisanosti mozda mozes da nadjes ali to ti nista ne znaci jer se to svake godine menja. Ja sam student 3 godine ali na Palama tako je kod i ovde je slicno. Pitanja su tipa: Ko je naslikao Mona Lizu, ili od cega se pravi kaucuk, tako nesto je meni bilo. Ali najtezi test je bio test inteligincije jer je to skroz novo iskustvo imali smo 3 testa intel. test apstraktnog zapazanja,pa test logickog povezivanja, ali ne vredi ti to da nadjes isti on ce biti sasvim drugaciji na prijemnom. A sto se tice spiska ispita mislim da ti to nista nece znaciti jer na osnovu naziva nemozes nista skontati tek kad pocnu predav. uostalom imas informator na faxu pa tu imas predmete i odseke sa svih fakul, na fizofskom. Eto tako ako te jos nesto interesuje pisi mi privatne poruke....
 

Back
Top