Filozofski Fakultet Bg-PSIHOLOGIJA

Ja sam iz Crne Gore,a zaniteresovana sam za upisivanje psihologije u Beogradu.
Zanima me da li bi neko mogao da me uputi da li crnogorska eksterna matura ima tu ikakvog udjela i kako se racunaju ti bodovi?
Svee informacije su dobrodosle :)

Ako si Srpkinja imas ista prava kao studenti iz Srbije,ako nisi cena godine je oko 1800 e ( nisam siguran).
Matura je gotovo beznacajna,mora samo da se polozi,ne gleda se uspeh ostvaren na njoj. Obracunava ti se broj poena iz skole ( saberes uspeh iz sva 4 razreda pa pomnozis sa 2) i broj bodova sa prijemnog ( maksimalno moze biti 60). Na prijemnom ,od tih 60 poena,30 poena se moze dobiti na testu znanja,a ostalih 30 na testu opste informisanosti.
 
Interesuje me kako to sve funkcionise sa stranim drzavljanima,ja imam drzavljanstvo BiH,a srednju zavrsavam u CG,pa da li ja nosim neke bodove iz srednje,ili staa? :)

Nije bitno drzavljanstvo,nego nacionalnost. Znaci Srbi iz regiona - Bosna i Hercegovina,Crna Gora,Hrvatska,Makedonija imaju ista prava kao i studenti iz Srbije. Potrebna je samo izjava da si srpske nacionalnosti i treba da se nostrifikuje diploma. ( Studenti iz RS to ne moraju zbog specijalnih veza Srbije i RS)
Nosis bodove iz skole naravno,mislim da je sistem u CG isti kao i u Srbiji...Maksimum koji mozes ostvariti iz skole je 40 poena. Oni se obracunavaju tako sto svaki uspeh sabeeres i pomnozis sa dva. Recimo imala si sledeci uspeh u srednjoj skoli - 4,00;3,66;4,22,5,00 - (16,88*2) = 33,76 poena iz srednje skole.
 
Ljudi, treba mi pomoć. Da li neko možda zna koji su uobičajeni termini za polaganje prijemnog na filozofskom? Prvenstveno me zanima da li se poklapaju dani prijemnog (smešten je u dva dana, koliko sam skapirala) sa prijemnim na filološkom u Bg-u. Jasno mi je da je psihologija vrlo neizvesna i da mi je potrebna druga opcija, ali da li je fizički moguće probati i srpski jezik i književnost na filološkom? :dontunderstand:
 
Videla sam, ali rekoh da postavim pitanje svuda, možda se javi više ljudi. :D Šta je tebi bio drugi izbor i šta si uopšte upisao?

Ja sam na istoriji i to mi je prvi izbor :D.Ne znam koliko je pametna ta lista zelja...Posle na nekim smerovima vise od pola odustane,a mozda je nekome to bila prva zelja...Oni koji ne upadnu na psiho,uglavnom su na sociologiji koliko sam ja primetio...
 
Zanima me par stvari jer se dvoumim da li da upisem, t.j. spremam prijemni za Psihologiju ili za Knjizevnost. Po vasem sistemu bodovanja imao bih 37 bodova iz srednje skole, i koliko sam shvatio, sanse da upadnem na psihologiju u Beogradu (na budzetu) su mi mizerne, pa me interesuje kolike su mi sanse da upadnem na budzet u Novom Sadu. Da li postoji mogucnost da upisem 2. god u Bg na budzetu ako se prebacim iz psihologije u Niksicu ( Cg). Znam da ovo nije dio teme, ali pretpostavljam da necete zamjeriti... Da li neko zna koliko je moguce, sa mojim uspjehom upasti na budzet na filoloskom ( srpski jezik, knjizevnost, nivnarstvo ili knjiz. i teorija knjiz. ). Hvala i pozdrav.
 
Zanima me par stvari jer se dvoumim da li da upisem, t.j. spremam prijemni za Psihologiju ili za Knjizevnost. Po vasem sistemu bodovanja imao bih 37 bodova iz srednje skole, i koliko sam shvatio, sanse da upadnem na psihologiju u Beogradu (na budzetu) su mi mizerne, pa me interesuje kolike su mi sanse da upadnem na budzet u Novom Sadu. Da li postoji mogucnost da upisem 2. god u Bg na budzetu ako se prebacim iz psihologije u Niksicu ( Cg). Znam da ovo nije dio teme, ali pretpostavljam da necete zamjeriti... Da li neko zna koliko je moguce, sa mojim uspjehom upasti na budzet na filoloskom ( srpski jezik, knjizevnost, nivnarstvo ili knjiz. i teorija knjiz. ). Hvala i pozdrav.

pazi, sanse su ti i za samof mizerne... Jednostavno puno ljudi hoce na psihologiju. Posle velik deo otpadne kada shvate da to nije ono sto su fantazirali.
Ista stvar i u NS, samo mislim da se u NS polaze i IQ test. Pa ako mislis da to mozes da iskoristis u svoju prednost, probaj tako. Prebaciti se mozes, u zavisnosti koliko je program slican, moraces da polazes razliku predmeta. Gotovo sam siguran da prebacivanjem gubis status budzeta.
Najbolje ti je da nazoves fakultet i dobijes informacije iz prve ruke. Za ovo ostalo opusteno upadas (sem novinarstva).
Ali moraces da se upisujes kao srbin, da ne bi placao skolarinu za strance.
 
pazi, sanse su ti i za samof mizerne... Jednostavno puno ljudi hoce na psihologiju. Posle velik deo otpadne kada shvate da to nije ono sto su fantazirali.
Ista stvar i u NS, samo mislim da se u NS polaze i IQ test. Pa ako mislis da to mozes da iskoristis u svoju prednost, probaj tako. Prebaciti se mozes, u zavisnosti koliko je program slican, moraces da polazes razliku predmeta. Gotovo sam siguran da prebacivanjem gubis status budzeta.
Najbolje ti je da nazoves fakultet i dobijes informacije iz prve ruke. Za ovo ostalo opusteno upadas (sem novinarstva).
Ali moraces da se upisujes kao srbin, da ne bi placao skolarinu za strance.
Hvla ti puno. Znam da moram da se upisem kao srbin i to mi je ok, cak ni vadjenje drzavljanstva, po potrebi, ne bi trebalo da predstavlja neki problem, ali mene zanima kolike su mi sanse, koliko uopste ima smisla da probam da upadne na budzet sa mojim uspjehom iz skole ( 37 bod :( ) na knizevnost i na psihologiju, s obzirom da mi prijemni ni za jedno ni za drugo ne pretsavlja neki problem, sem testa opste kulture jer za njega jedino ne mogu biti siguran da ga znam. Volio bih da upisem to u Srbiji jer i jedno i drugo voilim i zelim da to sto ucim mogu i da naucim, a ovdje u Cg se i ne pruza neka mogucnost za to, pa me mnogo interesuje kolike su mi sanse da mi se trud, koji mi nije zao uloziti za spremanje ispita, isplati :)
 
na sajtu infostuda imas statistike prethodinh upisa. Prosle godine (2013) je trebalo 80 za budzet i 79 sa samof.
37 bodova nije lose uopste. Imas na sajtu infostuda rezultate prijemnog ispita pa pogledaj sa koliko su bodova iz skole ljudi upadali na budzet... evo ti samo par primera:
2 4431 Ђурђевић (Светлан) Срђан 37.74 30.00 21.00 88.74
ovo je drugi na listi. Znaci isto bodova iz skole kao i ti, max bodova iz psihologije i 21 bod iz opste informisanosti.
3 4200 Скочајић (Радован) Милица 39.44 29.00 19.00 87.44
89 4217 Крстић (Миле) Ивана 40.00 28.00 9.00 77.00
ova nije upala ni na samof a 40 bodova nosi iz skole... to je maksimum.


Vidis da bodovi ne igraju presudnu ulogu. Nauci i bice i vise nego dovoljno bodova iz skole ako rasturis prijemni.
 
na sajtu infostuda imas statistike prethodinh upisa. Prosle godine (2013) je trebalo 80 za budzet i 79 sa samof.
37 bodova nije lose uopste. Imas na sajtu infostuda rezultate prijemnog ispita pa pogledaj sa koliko su bodova iz skole ljudi upadali na budzet... evo ti samo par primera:
2 4431 Ђурђевић (Светлан) Срђан 37.74 30.00 21.00 88.74
ovo je drugi na listi. Znaci isto bodova iz skole kao i ti, max bodova iz psihologije i 21 bod iz opste informisanosti.
3 4200 Скочајић (Радован) Милица 39.44 29.00 19.00 87.44
89 4217 Крстић (Миле) Ивана 40.00 28.00 9.00 77.00
ova nije upala ni na samof a 40 bodova nosi iz skole... to je maksimum.


Vidis da bodovi ne igraju presudnu ulogu. Nauci i bice i vise nego dovoljno bodova iz skole ako rasturis prijemni.

E hvala ti puno. Bas si mi pomogao, i prije svega ohrabrio. Meni test iz psihologije ne pretstavlja problem i planiram da ga uradim besprekorno, ali se bojim tog TOK, jer sam cuo da je prosle god. imao mnogo nepravilnosti, a i nisam iz Srbije pa mnoga pitanja vezana za geografiju zemlje i sl. ne znam. Da li postoji neka knjiga iz koje bih ta pitanja mogao uciti, a da to ucenje ne bude gotovo uzaludno? Da li bih mogao da se od pocetka juna, pa do prijemnog ( jer jedino tad mogu zbog obaveza prema skoli ) spremam na filosofskom fakultetu, da vidim kako to sve ide ? A to da li ce biti tezak ili lak, mislim da nije uopste bitno, jer ako je tezak - tezak je za sve. :)
 
test opste informisanosti je ubedljivo najtezi test na svim fakultetima, bas zato sto niko ne zna sta ce biti, a moze biti bilo sta. Uobicajni saveti su ti da listas prosle testove i da igras milionera, konquiztadora, cias politikin zabavnik itd. Mada iskustva studenata kazu da nema vajde od ucenja proslih testova posto se pitanja uopste ne ponavaljaju :S
Uglavnom vecina ce se sloziti da je to igra na srecu.
Ne treba da te brine to sto si iz CG, politiku na stranu, isti smo narod, a test se nece fokusirati na geografiju srbije ;)
Srecno!
 
test opste informisanosti je ubedljivo najtezi test na svim fakultetima, bas zato sto niko ne zna sta ce biti, a moze biti bilo sta. Uobicajni saveti su ti da listas prosle testove i da igras milionera, konquiztadora, cias politikin zabavnik itd. Mada iskustva studenata kazu da nema vajde od ucenja proslih testova posto se pitanja uopste ne ponavaljaju :S
Uglavnom vecina ce se sloziti da je to igra na srecu.
Ne treba da te brine to sto si iz CG, politiku na stranu, isti smo narod, a test se nece fokusirati na geografiju srbije ;)
Srecno!

Pa to i nije toliko lose :) Puno vam hvala jos jednom.
 

Back
Top