Filozofski Fakultet Bg-PSIHOLOGIJA

Жиропађа.

Разликују се.
Жиропађа је по мишљењу генерације која је ове године полагала пријемни обимнији и компликованији, "научнији", али и занимљивији.
 
koliko je ove godine bilo potrebno poena da bi se upisao fax ?
znam da tema nije vezana za to .. ali zanima me koliko je takodje bilo potrebno poena za upis istog faxa u nisu i ns-u .. ?

Ove godine je bilo lakše upisati psihologiju - lakše nego pre. Obično je potrebno preko 85 bodova. Prošle godine je za budžet bilo potrebno najmanje 90,58, a za samofinanisiranje 88.44. Kako će biti sledeće godine, who knows?

P.S. Ovo su podaci za BG.
 
Ja sam skoro završio medicinu, i kada sam pre 6 godina odlučivao šta ću dalje, kao neiskusni i nadobudni gimnazijalac želeo sam samo jedno- da postanem psihijatar! Prijemni za medicinu sam temeljno spremao, upao sam na budžet, a mesec dana pred polaganje pade mi na pamet kako bih mogao da probam i na psihologiji, čisto da imam neku alternativu. Otad se dosta stvari promenilo, sada bi mi psihijatrija bila verovatno poslednji izbor pri razmatranju specijalizacije- neurologija je keva- i mada nisam upisao psihologiju, možda iskustvo koje sam imao na prijemnom može nekome pomoći. U 'moje vreme', prijemni se još spremao iz Rotove knjige. Nemojte da vas lažu razni likovi koji nisu uspeli da upadnu na psihologiju ili nabeđeni studenti koji misle kako su popili svu pamet ovoga sveta- psihologiju uopšte nije ekstremno teško upisati kako to mnogi forumaši predstavljaju. Ja sam Rotovu Psihologiju spremio za nepune dve nedelje, s tim što sam onu poslednju oblast, mislim da beše komunikacija i grupe, samo pročitao, i to veče pred polaganje prijemnog. Upao sam, doduše ne na budžet, ali sam bio 4-5 mesta 'ispod crte', imao sam 80 i neki bod, ne sećam se više tačno koliko. Pitanja na testu znanja su bila vrlo konkretna, nije bilo 'zavlačenja' sa nekim brojkama ili marginalnim podacima. Na primer, bilo je pitanje da se izračuna umni količnik deteta određenih godina (ne sećam se koliko) i određenog umnog uzrasta. Za to postoji formula u knjizi, samo treba uneti podatke. Takođe, bilo je i trik-pitanja, recimo, da se razvijena sposobnost rešavanja matematičkih zadataka svrsta u odgovarajući faktor mentalnih sposobnosti. Mnogi su izabrali Terstonov N (numerički) faktor, iako u knjizi stoji da N-faktor nije povezan sa sa spsobnošću rešavanja matematičkih problema. Što se tiče testa opšte kulture, a vidim da je to većini budućih studenata rak-rana, moj savet vam je da se opustite! Taj test nije pravljen za akademike već sadrži neka osnovna pitanja vezana za celokupno srednjoškolsko gradivo i neke vanškolske oblasti (film, muzika...) na koja bi svaki prosečan maturant (posebno gimnazijalci) bez većih problema trebao da odgovori. To su pitanja tipa Mihail Lomonosov bio je (pa imate ponuđene odgovore), molekulska formula azotne kiseline, čime se bavi otorinolaringolog, ko je režirao film Kum, ko je napisao Enciklopediju mrtvih, gde se nalazi Brandenburška kapija... Ja taj test nisam spremao uopšte, tek sam posle prijemnog i saznao da postoje nekakve zbirke, a sasvim sam ga solidno uradio, jedino je bilo problema oko par pitanja iz filozofije koju nikad nisam voleo. Dakle, nije ništa strašno, ali za solidnu pripremu treba izdvojiti bar mesec i po do dva. Naravno, to se odnosi na one koji imju koliko-toliko dobar prosek, od 35, 36 pa naviše, dok oni sa slabijim prosekom, posebno od 30 i niže, realno u Beogradu imaju jako male šanse zbog velike konkurencije, ali ništa nije nemoguće. Ne znam kako je sa drugim univerzitetima. Takođe, mislim da je psihologija srednje težak fakultet, dosta lakši od 'najtežih' (ETF, farmacija, građevina, medicina...), ali daleko iznad nekih 'fakulteta za popodne' (FPN, geografija, razni menadžmenti...). U teoriji, psihologija je vrlo 'protežna' nauka (mada, čujem, dosta se raspravlja o tome je li psihologija uopšte nauka), lako se povezuje sa drugim disciplinama (informatikom, medicinom i biologijom, ekonomijom...), ali to uglavnom važi za razvijena društva, dok vam je kod nas, kao uostalom i sa većinom drugih fakulteta, zagarantovan samo- Biro. Međutim, dobro se raspitajte pre upisa, po mogućnosti kod nekoga ko studira psihologiju, jer dosta njih upisuje to jer ih je zainteresovala psihologija koja se uči u srednjoj, a fakultet je, kako čujem, dosta različit od toga, i više je usmeren na školovanje za neke statističare, istraživače, sakupljače i obrađivače podataka, dok vam je za bavljenje 'pravom' psihologijom, što je, pretpostavljam, cilj većini onih koji to upisuju, master apsolutno neophodan! Pored toga, zbog velike konkurencije, tj. puno prijavljenih za ograničen broj mesta, gledajte da imate i neku alternativu, zavisno od toga šta vas interesuje, ali generalno nešto gde konkurencija nije tako velika kao na psihologiji.

Meni je psy uvek delovala misticno,samim tim i privlacno,ali se nikad nisam usudio da upisem fax taj.Prosek iz srednje mi je negde oko 3,kakve su mi sanse za budzet ako oderem prijemni?
U Beogradu za budžet nikakve, a i za samofinansiranje nisi u mnogo boljoj situaciji. Ne znam je li tako i na ostalim univerzitetima. Ako ti je do mistike, onda si pogrešno prepoznao psihologiju kao svoj poziv, baci se na filozofiju. Tu ti ni prosek od 3.00 neće biti veći problem.
 
Poslednja izmena:
Takođe, mislim da je psihologija srednje težak fakultet, dosta lakši od 'najtežih' (ETF, farmacija, građevina, medicina...), ali daleko iznad nekih 'fakulteta za popodne' (FPN, geografija, razni menadžmenti...)..

ne znam odakle ti ta informacija za FPN.. trebao si prvo da ga upises, pa da onda pises tako nesto! mnogo toga nije kao sto izgleda!
u pravu si da nije tezak kao ETF, ali ne mozes da ga poredis sa nekim tamo menadzmentom!
 
Stvarno ne bih potcenjivao diplomu bilo kog fakulteta, ali FPN je smejurija od škole! Večito režimski fakultet koji te ne školuje ni za kakvo posebno zvanje. Moja sestra studira međunarodne odnose, tako nešto, i više se angažovala oko učenja dok je bila u gimnaziji nego sad, ima prosek 8.8, a za ove tri godine studiranja kupila je u vrh glave dve knjige! Sve ostalo učila je iz nekakvih skripti od stotinak strana. Na fakultet ide 2, 3 dana u nedelji po tri sata maksimalno i stalno se iščuđava zašto njene drugarice iz srednje koje su upisale farmaciju, arhitekturu ili ETF nikad nemaju vremena.
 
Stvarno ne bih potcenjivao diplomu bilo kog fakulteta, ali FPN je smejurija od škole! Večito režimski fakultet koji te ne školuje ni za kakvo posebno zvanje. Moja sestra studira međunarodne odnose, tako nešto, i više se angažovala oko učenja dok je bila u gimnaziji nego sad, ima prosek 8.8, a za ove tri godine studiranja kupila je u vrh glave dve knjige! Sve ostalo učila je iz nekakvih skripti od stotinak strana. Na fakultet ide 2, 3 dana u nedelji po tri sata maksimalno i stalno se iščuđava zašto njene drugarice iz srednje koje su upisale farmaciju, arhitekturu ili ETF nikad nemaju vremena.

pa ne bih se slozila sa tobom. mozda je to u slucaju tvoje sestre ali mnogi kazu da je FPN jedan od tezih fakulteta.
 
psiholozi moram nešto da vas pitam pošto verujem da je najpouzdanije obratiti se vama..

naime kolega mi je bio rekao (ovaj, ja sam na bezbednosti) da bi hteo da ide na psihijatriju kao master. okej, razumem da posle društvenog faksa može master uz ispunjene uslove na bilo kom društvenom, ali psihijatrija, tj, klinička psihologija?

da li je to istina? ako jeste, kako i gde?
 
Pozdrav svim forumasima,
Na sajtu fakulteta stoji da se za psihologiju polaze test znanja i (OI) , dok se na ovim stranicama spominje i "Test Inteligencije". Ako ona prva dva nose po 30 poena oba, koliko onda nosi treci? lol
Hvala :)))

Test opstih sposobnosti (ne test inteligencije) se ne polaze u Beogradu, ali se polaze u Novom Sadu. Za Nis ne znam, zaista. U Novom Sadu test znanja nosi 30, test opste informisanosti 15 i test sposobnosti jos 15 bodova.
Nadam se da sam pomogao.
 
Stvarno bih CENILA ako neko ima te proslogodisnje testove da mi proda ili bar da mi da informaciju gde mogu da nabavim ?????HVALA!

Zvanicno, koliko ja znam, u Beogradu postoji zbirka testova opste informisanosti sa ranijih prijemnih ispita. Testove znanja niko ne izdaje, ali se verovatno mogu naci u nekim neformalnim, verovatno ne bas tacnim, formama.
Kod nas u Novom Sadu ne postoje nikakve zbirke sa ranijih prijemnih ispita.
 
Može li se Žiropađina knjiga nabaviti u knjižarama Zavoda za udžbenike?
Kako su formulisana pitanja na testu znanja? Dovršavanje rečenice, zaokruživanje, da/ne, ili prosto odgovaranje na pitanje?
Imam li šanse da upadnem na budžet, ako iz gimnazije nosim 34-35 poena?
Hvala, veliki pozdrav!
 
Mozes da upadnes na budzet, ali pod uslovom da se dobro spremis za test znanja, sto zaista nije nemoguce, treba samo malo truda. Ne znam za knjigu, ali najbolje da nadjes na internetu njihov broj telefona pa da ih pitas, ili ako hoces kopiju mislim da ima u skriptarnici fakulteta. Ako se dobro secam, 15 pitanja na zaokruzivanje (4 ili 5 ponudjenih odgovora) i 15 da/ne sa negativnim poenima (zbog njih treba dobro nauciti knjigu).
 
Imao bih jedno pitanje... Da li na psihologiji ima jako puno bubanja? Ja sam vodjen tim stavom da ako volim psihologiju, tu nece biti bubanja, vec ucenja sa razumevanjem.. Ispravite me ako gresim. Ne verujem da ce mi biti problem da upadnem na budzet, jer sam odlican ucenik. A za prijemni se polaze test iz psihologije, koji ima 30 pitanja, i test iz opste informisanosti, koji ima 30 pitanja? To je sve bilo vezano za Filozofski fakultet u BG-u, a sada jedno za Filozofski fakultet u NS. Studije psihologije traju 3 godine ? Kao sto pise na sajtu doticnog fakulteta? Unapred zahvalan.
 

Back
Top