Za Pocetnike

Echolite 770,790

ECHOLITE DSB 770 i 790

UBACIVANJE SW I EMU
SW i Emu se mogu na}i na internet adresi http://www.stcable.co.yu/~lazer/

-Spojite Vaš računar i risiver sa rs 232 ukrstenim ( nulmodem) kablom.
-Pre nego što pokrenete TOOL uklju~ite risiver u struju (ne na standby).
- iskljucite struju na prekidac pozadi
-Pokrenite UPGRADE TooL.exe file.
-kliknite na:upgrade aplikacion, prona}i fajl SW, obele`i pa na Open
- ukljucite prekidac pozadi
-punjenje je gotovo kad se na displeju risivera pojavi:"GOOD"
-nakon toga je dovoljno da isključite risiver i da ga ponovo uključite !

EDITOVANJE KEY ( KODOVA )
Kodovi se koriste kao za MatrixReoladed. Nalaze se na internetu u fajlovima Fun 6 in 1 ili kao posebni fajlovi “MR key”. Neke od adresa:
www.croteam-sat.org/aploud/index.php ; www.funfiles.cc,
www.crypto.jinak.wz/upload , www.gozosat.com/forum/indeh.php

Nakon svakog resetovanja risivera treba uklju~iti emulator ( kodove ) sa:
Pritisni: Menu , otkucaj: 8888
Kodovi se edituju
- izbor sistema kodiranja sa dugmadima u boji: crveno Viaccess2, zeleno- Viaccess, slede}i sa plavim itd)
- sa CH+ / SH- odabrati “provider” (pomeriti traku), pa stisni OK


KOPIRANJE SOFTWERA I LISTA KANALA
Postupak je slede}i:
- spojite risivere nul modem kabelom. Programirani (master) risier mora biti ukopčan na neki kanal.
- slede}i risiver (u ovom slučaju je on slave) uključite u struju u tom momentu počinje kopiranje.Poželjno je da slave risiver je spojen na tv preko scart kabela da pratite postupak.


Za skidanje liste kanala na pc se koristi” default data edit tool”,tako sto se program pokrene a risiver se ukluci na bilo koji kanal.onda se u programu klikne na “read default data”,posle par sekundi pojavi se prozor u kome imate mogicnost da imenijete listu I izaberete destinacioni folder.
Isto program se koristi I za vracanje liste kanala u risiver,stim da se sada izabere opcija “write default data”.risiver takodje mora biti ukljucen.

http://echolite.uv.ro/
http://members.lycos.co.uk/echolite/downloads/
hvala kolega limba
 
Kako se zove sajt na kome moze da se vidi spisak svih satelita, kanala, paketa, kartica...na jednom mestu. Znam da sam par puta bio na tom sajtu ali ne mogu sad da ga nadjem.

I drugo pitanje da li je FoxSportsMiddleEast slobodan?
 
Promjena softvera u Samsungu 9500 putem programa Hyperterminal.



Dobro došli u upute za početnike koje će Vam pomoći da promijenite softver u Samsungu 9500 u onaj Vama po želji.

Kako sve započeti? - Upozorenjem da je sve ovo vrlo lagan postupak i da unatoč tome morate pažljivo postupati sa svim spojevima.



Za početak trebate odrediti koji softver za Samsunga 9500 trebate. Postoje razne verzije a mi ćemo spomenuti najvažnije.



Samsung 9500 soft v 100 Multicas - prvi Multicas software za 4 sistema kodiranja, bez podrške za Euro Irdeto Cam.

Samsung 9500 soft v 118 Multicas - treća generacija Multicasa sa podrškom za Euro Irdeto Cam + sitne ispravke.

Samsung 9500 soft EMU Release 1,2,3...3.2 - emulator sw koji omogućava gledanje 6 u 1 kanala bez kartice i puno brže nego sa karticom. Također omogućava i Cardsharing.

Samsung 9500 soft v 120 SemiMulticas - Multicas koji više ne podržava Secu i Nagravision. No radi Euro Irdeto Cam.

Samsung 9500 soft v 124 Original - Originalni softver sa Conax-om i Viaccessom. Radi EuroIrdeto.

Samsung 9500 soft v 125 Original - Prvi u seriji novih softvera koji koriste novi format settings liste. Podržava samo Viaccess.

Samsung 9500 soft v 126 Original - Drugi u seriji novih softvera. Manje ispravke, podržava Viaccess + EuroIrdeto.

Samsung 9500 soft v 127 Original - Treći u seriji novih, koji nudi NVOD opciju za Premiere Direkt , podržava Viaccess i Euro Irdeto Dekoder.

Samsung 9500 soft v 129 Original - Četvrti u seriji novih, koji otvara sve kanale koji se mogu gledati sa Irdeto Eurocamom.



Verzija 129 dostupna je putem satelita, dok se ostale mogu naći tek putem raznih internet stranica.



Druga bitna stavka cijelog postupka je serijski kabel. Samsung 9500 ne koristi nul modem kablove niti slične, koristi isključivo najobičniji serijski kabel za prijenos podataka! Kako prepoznati obični serijski kabel? Tako što jedna strana ima utikače (muška strana) a druga ima utičnice (ženska strana). tj jedan kraj kabela moguće je uključiti u drugi. To kod Nul modem izvedbe nije moguće jer su obje strane sa utičnicama i bez dodatnih adaptera ne možemo njihove krajeve uključiti jedan u drugi.

Ako kabel imate, spojite jedan kraj u COM port računala (1 ili 2, svejedno je). a drugi kraj spojite u RS 232 interface od Samsunga 9500 (ne možete promašiti, jedino sučelje na Samsungu u koje možete ukopčati serijski kabel).

Prije nego što počnemo, morate se uvjeriti da možete poslati software preko Com-porta, idite u Samsungov Meni : Installation > System Setup > System Information gdje trebaju pisati slijedeći podaci:

- Loader Version : 501

- Main Software Version : *** (bilo koji broj)

- Hardware Version : 504.

Ako je Loader Version : 505, tada morate promijeniti Bootloader u verziju 501 putem JTAG patchiranja.

Da biste softver ubacili u Samsung 9500, morate imati program Hyperterminal koji obično dolazi uz Windowse kao jedna od "Communication"(komunikacijskih) aplikacija. Ako ga nemate uz svoje Windowse možete skinuti naprednu verziju programa

Hyper Terminal Private Edition sa www adrese : http://www.hilgraeve.com/htpe/. Kada program instalirate i pokrenete, prvo što se pokazuje je forma sa slijedećim podacima.

Možete odabrati ikonu i naziv komunikacije koju ćete izvršiti sa Samsungom 9500. Kada to napravite kliknite na OK.

Slijedeći, i to bitan korak je biranje gdje će se Hyperterminal spojiti. Po defaultu nisu odabrani naši COM portovi, što nije problem. Odaberite u polju Connect using : COM1 ili COM2. Primjetit ćete da će se polja Country/region, Area Code i Phone Number prilikom odabira COMporta automatski ugasiti. Jasno bitno je odabrati COM port na koji ste spojiti kabel, ne onaj na kojem nije spojen serijski kabel. Kada odaberete ispravan COM port kliknite na OK.

Sada se otvaraju postavke našeg porta. Bitno je postaviti točno na način kako su postavljene na slici.

Dakle Bits per second mora biti 115200.

Data bits mora biti na vrijednosti 8.

Parity mora biti NONE.

Stop Bits = 1

Dok Flow control može biti Hardware ili Xon / Xoff.

Kliknite na OK.

Sada ako primjetite na samom dnu programa će pisati "Connected" i vrijeme koliko ste spojeni na konekciju. Da bismo se povezali sa Samsungom 9500 moramo ga dovesti u Download mode. To se čini na slijedeći način. Samsung isključite na stražnjoj ploči putem glavnog prekidača. Nakon toga ga upalite, no prilikom paljenja držite DESNI gumb na prednjoj ploči (gumb koji služi za pojačavanje tona) i nemojte ga puštati sve dok se ne pojavi crni ekran i kada se to pojavi možete pustiti desni gumb, i sada ako pogledate Hyperterminal, pojavit će Vam se tekst, ako se tekst nije pojavio, imate problem u konekciji. Provjerite Comport, kabel ili postavke Com porta.

Ako se tekst pojavio, onda ćemo pojasniti što trebate činiti. Slova "CCCCCC...." koja Samsung ispisuje oko 15 sekundi vrijeme su unutar kojeg morate poslati softver prema njemu, inače će se on resetirati, te ćete postupak morati ponoviti. Oznaka CCCCC bi u prevedenom značenju mogla značiti "Čekam software preko COM porta".

Sada, da biste poslali file prema Samsungu 9500 trebate napraviti slijedeće - kliknite na meni TRANSFER. Tu birajte Send File. Otvorit će se prozor kao na slici. U kućici "Filename:" odaberite gdje se nalazi software za Samsunga kojeg želite poslati u Samsung. Download ili upgrade preko satelita ne koristi u ovim slučajevima.

Protokol postavite na 1K Xmodem. Kliknite na Send.

Kada kliknete na "Send" - primjetit ćete kako se otvara slijedeći prozor u kojem piše koliko je slanje softvera uznapredovalo. No to se također može očitovati na slici koju daje Samsung, tj Samsung Brand Boot Loader. Nipošto, ali NIPOŠTO nemojte isključivati kabel dok se cijela procedura ne završi. Pod procedura smatramo :

- Potpuno slanje softvera prema Samsungu

- Samsung briše stari software iz memorije

- Samsung programira novi softver u memoriju.



Ako bilo što od ovoga prekinete, više nećete moći podignuti Samsung 9500, već tek nakon JTAG- patchiranja.

Primjetit ćete da kada Hyperterminal završi sa slanjem podataka prema Samsungu budete dobivali zanimljive poruke u Hyperterminalu od Samsunga 9500. Tamo možete uz malo znanja pratiti što se točno događa u Samsungu 9500 u vrijeme kada programirate novi software.
Kada se Samsung resetira, tek onda možete isključiti kabel. Sada idite u meni od Samsunga. Pogledajte System Information.

Ako pišu brojevi koje ste željeli vidjeti, onda ste uspjeli ubaciti novi software u Vašeg ljubimca. Čestitamo!

Ne brinite, Samsung uvijek možete vratiti na stari software nakon što stavite neki noviji software. Dakle sa sw 127 uvijek možete vratiti na verziju 118 pošto je upgrade preko serijskog porta dozvoljen.
Tko ne može napraviti upgrade / downgrade software-a na Samsungu mora provjeriti slijedeće : dali je ispravno odabran COM Port. Dali je verzija Samsungovog software-a uopće ispravna (jeli to isprobani sw) i o kojem se Samsungu radi ?

Što znači "o kojem se Samsungu radi".

Poznato je da su novije verzije Samsunga 9500 napravljene u seriji koja automatski ima zaključan COM port (Loader 505) , dakle nećete moći poslati nikakav softver putem COM porta. Jedini način da softver nadogradite je putem satelita. No i za ovo ima lijeka. Lijek se zove JTAG patchiranje, kojim se u Samsung 9500 stavlja softver v 100 sa starim Bootloaderom (Loader 501). Nakon tog patchiranja, Samsung 9500 će se ponašati nadalje kao i stara serija modela - dakle neograničeno i omogućeno slanje softvera putem serijskog porta i tada dakako možete koristiti ovo uputstvo za nadogradnju software-a
hvaka kolegi drismetu
 
ovaj forum je sjajan,prelistavajuci ga mi laici mozemo svasta da naucimo.Za sada citajuci vase poruke samo ucim ali za koji dan cu imati i konkretna pitanja pa se nadam da ce te biti ovako ljubazni i prema meni i pomoci mi.Puno pozdrava svima
 
Treba mi preporuka vas znalaca za satelitku opremu. Sta mi preporucijute, koji digitalni resiver, satelitku antenu (imam neku staru ali ona je 90 cm, sto je prilicno malo posebno da se hvata dva satelita odjednom), koji motor...itd. Naravno u granicama realnih finansija
 
dejose:
Treba mi preporuka vas znalaca za satelitku opremu. Sta mi preporucijute, koji digitalni resiver, satelitku antenu (imam neku staru ali ona je 90 cm, sto je prilicno malo posebno da se hvata dva satelita odjednom), koji motor...itd. Naravno u granicama realnih finansija

Pa za nase prostore idealna velicina antene ti je 120cm.Sto se tice resivera najbolji ti je DM500 koji je oko 250$.Ako imas kablovski ili adsl internet moci ces za odredjenu sumu da gledas skoro sve satelitske platforme u Evropi.
 
Potrebna mi je pomoć da da dekodiram i odključam programe na risiveru STAR-SAT sr - x 3300cu .Prilična sam neznalica za ove stvari pa molim sve ljude dobre volje da pomognu a posebno danijelvr . Za početak me zanima šta sve treba da dawnloud-ujem i sa kojih adresa a onda i ceo proces učitavanja sa pc-ja. pozdrav svima.
 
Potreban Vam je loader sa kojim cete ucitati novi softver u vas risiver.

http://www.singlix.org/freetv/index.html

fajl se zove CPupgrade107.zip

4.Zatim softver

http://www.croteam-sat.org/aploud/index.php

Velicina .bin fajla je tacno 1.703.936 Bytes

Procedura je sledeca: ugasite risiver (standby mode),povezete kablovima,(za windows XP/2K) desni klik na My Computer/Properties, izaberete Hardware tabulator,pa Device manager,odaberete Ports (COM&LTP) pa COM1,idete na port settings
pa stavite na Bits per seconds 115200 i flow control na none,pritisnite OK i startujte loader.Otvorite .bin fajl sa Open koji ste skinuli(otpakujte ga ako je zipovan).Sad je tu malo konfuzan meni jer vi zapravo radite za kompjuterom pa bi trebalo da pise upload software a ne download,ali bitno je da vrsi posao.Ucitate bin fajl i kliknete start i upalite risiver.Akoste dobro napravili kabl treba da pise Transferring i da pocne.Sacekate 5-6 minuta,kad zavrsi,risiver ce se sam upaliti.Preporuka da odmah zatim ponovite postupak sa ucitavanjem liste kanala koju ste prethodno snimili sa opcijom Upload data.
Evo je lista komandi uploadera
1.Download software: prebacuje bin fajl sa racunara u risiver,znaci kompletan meni sa listom kanala bez favorites odeljka
2.Download data: prebacujete listu kanala iz favorites odeljka koji ste prethodno skinuli sa risivera.
3.Download loader: nece vam trebati (nadam se)
4.Download all: pojma nemam
5.Download key: prebacuje kljuceve za otkljucavanje kanala (nemojte se nadati cudima,uvek pise da otkljucava sve,imacete srece ako Vam ne zakljuca i ono sto ste vec otkljucali sa software-om)
6.Upload data:Skida favorite listu kanala koje ste memorisali.
7.Upload key:skida bazu kljuceva sa risivera (odlicno ukoliko se ispostavi da ste novim keyem bolje kanale izgubili a losije dobili)
8.Upload software:skida kompletan software sa risivera
Neke opcije Vam nisam objasnio jer ih nisam ni koristio.

Naravno trebace vam editor kanala (ako necete da vam se npr. HTV RT1 zove tako vec Hrvatska TV 1)lakse je to uraditi preko kompa.A mozete i obrisati kanale koje jednostavno ne zelite da stalno preskacete,kao i da lakse napravite Favorites listu,promenite im imena itd.I on se nalazi na prvoj adresi pod imenom Channel editor 1.0.7.
Nalazicete na netu razlicita imena za vas software poput MX...SW...TURK...topla preporuka nadjite za pocetak verziju SW3.3.35-KEY-UPGRADE.bin.Jedino sto se razlikuje su izgledi menija i korisne opcije poput dodatnih informacija o tipu zastite itd...

http://www.satkey.ch/

Tu imate veliku bazu bin. fajlova za vas risiver.
E da 9339 ili 9976 su vam kodovi za otvaranje menija za kljuceve u zavisnosti sta skinete.
BITNA JE VELICINA BIN FAJLA,ZAPAMTITE!!!!
 

Back
Top