Ljudsko zlo

Poruka
3.045
Ova tema bi verovatno trebala da ide na filozofiju , ali kultni podforum je kultni.

Radi se o pojmu zla.Uzroci,posledice,masovno zlo,zlo jedinke,podvrste zla.Da li je zlo posledica samoodržanja ili je to nešto drugo?Vaše mišljenje o tome i poneki copy/paste.

Hvala
 
Zlo je posledica mrznje, jel tako? E a ja mislim da mrznja nastaje samo iz straha i ljubavi. Ne mozes da mrzis nesto bez razloga, jer jednostavno ne moze tako. Nesvesno mi u stvari sve stvari koje mrzimo to radimo ili iz straha ili iz ljubavi (tacnije zbog zelje da imamo nesto sto nam se svidja a ne mozemo da ga imamo).
 
Teorija da strah i ljubav...stvaraju mržnju...u najmanju ruku nije tačna...hm,da je neko drugi to napisao...hm...ali pošto je Mačkić u pitanju...onda ću samo izneti svoje skromno viđenje...te priče...elem...eh,elem...daa...mržnju može stvoriti samo bol i ništa više....bol...kad ti neko uzme nekog...nešto...kad izgubiš nekog...nešto...u ljubavi su boli najveće...najjače...intezivne i imaju zbirno dejstvo...samim tim i mržnja koja proistekne iz takve boli je prilično jaka i velika...da...ta bol...je ključ svega...i svačega... Mogao bih još pisati o tome...ali žurim...na put...kad se vratim...nastaviću...do tada pozdrav svima.;)
 
U neku ruku si pravu Mackic mržnja zaista radja zlo.Ipak je to samo jedan segment u okviru zla.Postoje mnogo spoljašnih faktora koji utiču na ovu pojavu socijalni,psihološki,etički.....i na kraju porodica kao osnovna jedinica jednog društva.
 
Svaka bolest, pa i zlo, uzrokovana je jadom zatočenim u umu bolesnika. Zlo je izlečiva bolest i lako se pretoči u svoj antipod - dobrotu. Uostalom, nije teško biti dobar, kada je mudro biti dobar. Za razliku od zla, dobrota čini čoveka lepim, čak i kada lepota prođe..
 
Da li zlo može da izazove u drugim ljudima nešto lepo? Kada posmatram maliciozne ljude ili čitam o zlu u ma kom obliku - uvek mi bude žao...nesrećnih ljudi...neshvatanja prolaznosti i suštine života....sažaljenje kao saosećanje sa zlim može da bude dobra osnova za edukaciju, pomoć...
 
Ljudi su zli zato shto zive kratko, i
najcheche ne tako slatko...
ne jede svako med,
vec za mrvice chekamo red,
dok dinkic pare mlati, a od nas patku udaraju kurati
u meni meni gnev buja,
zla me goni struja
list pada iza stene.
 
bila je tema...i to od xy strana gde su ljudi nadugachno i nashiroko raspravljali o zlu...mislim na folozofiji pogledaj...

moje mishljenje je da su zlo normalno i da ljudi ne mogu bez zla...mozhda tje na nekom stupnju motji al sumnjam...
 
U svakome ima trunka zla, pitanje je samo u kolikoj meri i da li lako izlazi na povrsinu ili ne. Ovo pitanje je na forumu dobro razmotreno tako da je sada pisati bilo sta zaista suvisno. Savet: zlo na vreme leciti.
 
AntunTun:
bila je tema...i to od xy strana gde su ljudi nadugachno i nashiroko raspravljali o zlu...mislim na folozofiji pogledaj...

moje mishljenje je da su zlo normalno i da ljudi ne mogu bez zla...mozhda tje na nekom stupnju motji al sumnjam...

Možda i postoji tema o tome, ali ovde su izneli mišljenja ljudi od kojih sam to i očekivala i čije stavove i pristupe nekim tematikama izuzetno cenim.
 
Šakal:
Upoznaš mene i saznaš šta je iskonsko zlo...ne moraš me tražiti jer sam u tebi...u svakom...potrebno je nešto...neko...da me probudi i pobudi...u vama i u svakom...:twisted: :arrow: ;)
Vidi pod - ja. A danas neki čudan dan...dovonjno je samo da pogledam - i sve samo crkava...Gde si bre? Dosadno je biti sam među...Dva zla zajedno - e to je već nešto...ajd' da pokažemo zubiće ( veštake, naravno ) :lol: :evil: :roll:
 

Back
Top