Filmovi poskupeli

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Danas sam otišao u foto radnju da kupim film (duže vreme se nisam družio sa fotoaparatom, pa rek'o da malo fotografišem) i tamo iznenađenje. Filmovi poskupeli i do 100%! Fuji 100ASA sa oko 100 dinara, sada je 180 dinara... Ovi sa većom osetljivošću su manje poskupeli, ali mislim da su to još stare zalihe. Kažu umire stari način fotografisanja, svi se okreću digitalnom... Za očekivati je bilo, ali mislim da je još rano. Kažu mi da je Fuji ugasio sve fabrike filmova, ostavio samo jednu koju je premestio u Kinu... Šta da radimo mi koji imamo relativno dobre, da ne kažem profesionalne fotoaparate, pa još ako imamo dobre objektive... Fotografisati samo u specijalnim prilikama, tri puta razmisliti pre nego ''škljocnemo''...? Kažu da će filmovi dostići i cenu do 5-6 eura.... Da li je moguće i ima li ikakve budućnosti ili šanse da opstane analogna fotografija? Još malo pa će neke foto radnje izbaciti mašine za razvijanje filmova....
 
sta ces, to je tehnologija u izumiranju...verovatno ce biti sve skuplji, i skuplji, i skuplji, i na kraju ce samo neki kolekcionari da ih koriste, posto verujem da je pitanje dana kada ce senzor da ih presisa...
sem toga, ja sam prisatila onoga 'tri puta razmisli pre nego sto skljocas;', bez obzira na takoreci neogranicene kapacitete kartica...
 
Pa onda je za očekivati da cene tih aparata padnu, nema kupaca za njih. Neki su već pojeftinili, ali bilo bi zanimljivo videti da neki Nikon, recimo F100, košta 300 eura... Da li bi ga neko kupio....
 
све је то неминовност :( нисам давноооо то радЕо, али да питам има ли уопште још Ц/Б филмова и која им је цена ? а у формату 6х9, или 6х6 да и не говоримо :(
 
Obersturmfuehrer:
sta ces, to je tehnologija u izumiranju...verovatno ce biti sve skuplji, i skuplji, i skuplji, i na kraju ce samo neki kolekcionari da ih koriste, posto verujem da je pitanje dana kada ce senzor da ih presisa...
sem toga, ja sam prisatila onoga 'tri puta razmisli pre nego sto skljocas;', bez obzira na takoreci neogranicene kapacitete kartica...

Pitanje dana kada ce senzori preteci klasican film i nije bas tako blizu.........tj. bolje reci nemoguce je da ih uopste ikada i preteknu, pixeli i senzori koliko god mali/kvalitetni bili ipak su pixeli , kod filma jednostavno to ne postoji , on savrseno reprodukuje sliku .........pa zasto onda celuloidna/filmska traka, mislim na igrane filmove, nije izumrla............

Cene klasicnih aparata su bar ovde u Kanadi smesne, mozes kupiti odlicnog polovnog SLR Canona, Nikona za CAD$ 200 , podeli sa 1,5 pa dobijes u eurima............
 
To ti je kao sa gramofonskim plocama!
I dalje se rade ali u malim kolicinama!
Tako ce biti i s filmom!
Ali ne mislim da ce biti tako brzo!
Ima nekih koji su i neke druge stvari najavljivali pa nista od toga jos!
Ne treba odmah paniciti!
Ima drugih dobavljaca!
Proveri u vise radnji!
 
klika:
'НИ',
kod filma jednostavno to ne postoji , on savrseno reprodukuje sliku
-НИ-


мислим да је то заблудаили...

...код целулоидне траке постоји пандам пикселу - гранулација зрна, која је такође веома велики ограничавајући фактор у фотографији (па и филму).
 
snis:
мислим да је то заблудаили...

...код целулоидне траке постоји пандам пикселу - гранулација зрна, која је такође веома велики ограничавајући фактор у фотографији (па и филму).

pored toga, postoji jos jedan bitan faktor, a to je - ko razvija film...kad slikam sa digitalcem, ja 'razvijam' fotku, dok film razvija 'tamoneki' koji moze da je uke9nja, a moze i da je razvija taman kako treba....
JOCCCA je dobro rekao kada su ploce u pitanju :)
 
snis:
мислим да је то заблудаили...

...код целулоидне траке постоји пандам пикселу - гранулација зрна, која је такође веома велики ограничавајући фактор у фотографији (па и филму).

A zasto onda profi fotografi sa visedecenijskim iskustvom i dalje rade sa klasicnim filmom i kukaju na kvalitet SLR digitalnih kamera......... i to onih najboljih the money can buy sto bi rekli.........o ovome bih mogao malo duze da ti pisem iz iskustva nekih profi fotografa........
Mada je dobar deo njih nevoljno presao na digitalce iz jednog prostog razloga, smanjenje troskova i prvenstveno usteda na vremeu razvijanja i skeniranja.........trziste diriguje tu promenu a ne kvalitet dobijene fotografije, na zalost.......

A sta ta granulacija zrna ogranicava?

Nema tog DSLR aparatu na svetu koji ce dati istovetan kvalitet slike sa ekvivalentim klasicnim aparatom a pogotovu na nekom vecem formatu papira.


Neko pomenu vinilske ploce.......... mogu navesti opet drugi primer, gitarska pojacala, nema te tehnologije, tranzistori i sva ostala digitlna tehnologija koja moze da izbaci onaj kvalitet koji su davali lampasi iz onog vremena..........

Savremena tehnologija ponekad ne mora da znaci i superioran kvalitet..........
 
Obersturmfuehrer:
kvalitet filma - senzora...

jos uvek ne...
ali smo sve blizi tom trenutku...

Nije mi jasno kako ta granuilacija zrna utice na kvatiltet filma? Kojeg senzora?

Sto se onda ne zameni u bioskopima filmska traka? Ja ne cuh da se razvija neka nova tehnologija po tom pitanju.......

A ovo da smo blizu, to se prica vec poodavno, i pre 5-6 godina smo bili blizu........
 
sam film ima granulaciju...sigurno nije jednako kvalitetan tamo neki Orwo film ili neki Kodak od pre par meseci....

sto se tice trake i ostalog - opet kazem pitanje je vremena....digatalna tehnologija nece ubuduce biti samo 0 i 1 vec, 0,1 i izmedju :)
a i nesto se prisecam....cini mi se da je Gospodar prstenova sniman komplet sa digitalnim kamerama....ovo sam odvalio, posto nisam siguran....

kada se desi taj proboj, to ce biti to....analogne uredjaje cemo moci da bacimo u 'djubre'....
 
ne bih puno polemike, ali ocigledno ne poznajes tehnologiju izrade fotografije na celuloidnoj traci - neophodan ti je kratak kurs :)
od velicine srebrenih zrnaca u emulziji zavisi kvalitet fotografije.

tacno, pikseli se jos nisu "smanjili" do dimenzija zrna srebra, ali su na dobrom putu.

kad sam biJo mali pojam radio-stanice je biJo mnogo zagonetan za nas malu decu, telefeon i TV prijemnik je imalo tek pokoje domacinstvo i da nam je neko pricao o danasnjem stepenu razvoja mobilnih telefona i mobilne telefonije normalni ljudi bi mu tada rekli u najboljem slucaju da je lud. Takodje, dok sam se ja bavio aktivno fotografijom osnova je bila B/W fotografija (ko jos od tvojih profesionalaca radi B/W fotografiju ?!) a color je bio vec razvijen ali mnogoooooo skup. Kada su dosle prve vesti o digitalnoj fotografiji najblaze receno nismo hteli poverovati da je to uopste moguce: kako snimiti fotografiju (hej fotografija je iz korena "slikanja svetlom") bez nekog medju medija ? I vidis, doguralo do 9 megapiksela..

Sve zavisi koji format fotografije zelis postici iz nekog formata negativa. Za to sto rade fotografi do 24x30 cm skoro svaki film odgovara ali kad vec predjes taj format moras voditi racuna o kvalitetu filma.

A o dan kada ce digitalna fotografija "obici" analognu, pa verujem da je blize nego sto ocekujemo ;)
 
snis:
ne bih puno polemike, ali ocigledno ne poznajes tehnologiju izrade fotografije na celuloidnoj traci - neophodan ti je kratak kurs :)
od velicine srebrenih zrnaca u emulziji zavisi kvalitet fotografije.

tacno, pikseli se jos nisu "smanjili" do dimenzija zrna srebra, ali su na dobrom putu.

kad sam biJo mali pojam radio-stanice je biJo mnogo zagonetan za nas malu decu, telefon i TV prijemnik je imalo tek pokoje domacinstvo i da nam je neko pricao o danasnjem stepenu razvoja mobilnih telefona i mobilne telefonije normalni ljudi bi mu tada rekli u najboljem slucaju da je lud. Takodje, dok sam se ja bavio aktivno fotografijom osnova je bila B/W fotografija (ko jos od tvojih profesionalaca radi B/W fotografiju ?!) a color je bio vec razvijen ali mnogoooooo skup. Kada su dosle prve vesti o digitalnoj fotografiji najblaze receno nismo hteli poverovati da je to uopste moguce: kako snimiti fotografiju (hej fotografija je iz korena "slikanja svetlom") bez nekog medju medija ? I vidis, doguralo do 9 megapiksela..

Sve zavisi koji format fotografije zelis postici iz nekog formata negativa. Za to sto rade fotografi do 24x30 cm skoro svaki film odgovara ali kad vec predjes taj format moras voditi racuna o kvalitetu filma.

A o dan kada ce digitalna fotografija "obici" analognu, pa verujem da je blize nego sto ocekujemo ;)


Nije nikakva polemika, razmena misljenja, a cisto za tvoju informaciju........radio sam ja te B/W slike pre 20+ godina pa znam pomalo o fotografiji........no to sada nije bitno........

Ti ovde spominjes neke druge stvari, kada sam rekao da je film savrseniji od digitalaca mislio sam na to da film recimo svaku zakrivljenu liniju ili bilo sta drugo savrseno prenosi, nema pixelizacije kao i sto ne znam kako kvalitetan snimak sa profi digitalne video kamere reprodukovan na najnovijem HD TV prijemniku i dalje ima , umesto klasicnih 512, 1024 horizontalne linije ( mozda ove cifre nisu bas najtacnije ali tu je negde) ali i dalje je to daleko od filmske trake!

A to da li je ova emulzija dobra ili losa u kasnijem radu ili je Orwo losiji od tamo nekog drugog filma, to su potpuno dve razlicite stvari od ovoga sto ja pricam. Naravno da ne postoji savrsen film niti foto aparat, ali koliko god bili mali pixeli oni ne mogu da daju savrsenu liniju, nadam se da se sada razumemo........

B/W fotografije, ni tu nisi bas upucen..........pre par meseci sam gledao jedan dokumentarac ovde u Kanadi gde inece i zivim zadnjih godinu dana.........nisam zapamtio ime doticnog fotografa, inace je profesionalac , njegove fotografije, napominjem CRNO - BELE, se prodaju od US$ 10 000 pa na vise, da dobro si procitao, slovima deset hiljada US dolara!
Naravno , mali je broj ljudi koji se danas bavi B/W fotografijom ali eto cisto za informaciju da ne bi bilo neke zabune...........

A kao sto rekoh u jednom od prethodnih postova, poznajem jednu zenu u Torontu koja se aktvno i profesionalno bavi modnom fotografijom vec vise od 20 godina, btw, radila je i za francuski VOGUE, nema casopisa/magazina u Torontu u kojoj se nisu pojavile njene slike, trenutno predaje fotografiju na jednom od univerziteta u Svajcarskoj..........prilicno fin Resume , moras priznati.........e sad se pitas zasto ti sve ovo pricam, pa bio sam negde u februaru mesecu na jedom snimanju u njenom studiju za neki katalog vencanica.........par meseci pre toga je pocela posle 20 godina da koristi digitalne aparate, i to vrlo nevoljno, iz onog razloga koji sam pomenuo, smanjenje troskova naknadnog skeniranja itd............na snimanju je imala rentiranog Nikona i jednog Canona, ne secam se modela, znam da su bili preko 10 MP , profi sprave cija je dnevna renta oko $100 po aparatu..........kukala je na oba, Canon je davao uzasnu refleksiju sa glatkih povrsina/haljina koji se ni u PS kanije nisu mogli doterati , Nikon je opet imao neku drugu manu, ne secam se tacno, sve u svemu ............ni priblizno se nisu mogli dobiti rezultati kao sa kalsicnim SLR aparatima..............prenosim samo jedno iskustvo profi fotografa.......

Izvinjenje na malo duzi post, nadam se da je bar malo bio poucan......

Pozdrav!
 
klika:
Nije nikakva polemika, razmena misljenja, a cisto za tvoju informaciju........radio sam ja te B/W slike pre 20+ godina pa znam pomalo o fotografiji........no to sada nije bitno.......

znači. kolega, drago mi je...

Ti ovde spominjes neke druge stvari, kada sam rekao da je film savrseniji od digitalaca mislio sam na to da film recimo svaku zakrivljenu liniju ili bilo sta drugo savrseno prenosi, nema pixelizacije

greška, ima film pikselizaciju, odnosno to se zove granulacija. tačno je da je savršeniji (bar za sada) od digitalca, jer su pikseli još uvek "veći" od granula srebra

kao i sto ne znam kako kvalitetan snimak sa profi digitalne video kamere reprodukovan na najnovijem HD TV prijemniku i dalje ima , umesto klasicnih 512, 1024 horizontalne linije ( mozda ove cifre nisu bas najtacnije ali tu je negde) ali i dalje je to daleko od filmske trake!

da još uvek je iza filmske trake, ali dokle ? I da li se digitalni snimak upotrebljava samo na ekranu ili se prenosi i u štampu ? koje su rezolucije u štampi ?

A to da li je ova emulzija dobra ili losa u kasnijem radu ili je Orwo losiji od tamo nekog drugog filma, to su potpuno dve razlicite stvari od ovoga sto ja pricam.

ne, ja nisam o tome govorio - kvaliteti filmova ne zavise samo od granulacije, a granulacija ne zavisi samo od kvaliteta filma, npr, filmovi koji su osetljiviji imaju veću granulaciju i samim tim se ne mogu fotke povećavati kao kod manje osetljivih filmova, ali to je već teorija koju znaš ako si (a jesi) radio B/W.

Naravno da ne postoji savrsen film niti foto aparat, ali koliko god bili mali pixeli oni ne mogu da daju savrsenu liniju, nadam se da se sada razumemo........

ma razumemo se mi ...

B/W fotografije, ni tu nisi bas upucen..........


tvrdnja bez osnova..

pre par meseci sam gledao jedan dokumentarac ovde u Kanadi gde inece i zivim zadnjih godinu dana.........nisam zapamtio ime doticnog fotografa, inace je profesionalac , njegove fotografije, napominjem CRNO - BELE, se prodaju od US$ 10 000 pa na vise, da dobro si procitao, slovima deset hiljada US dolara!
Naravno , mali je broj ljudi koji se danas bavi B/W fotografijom ali eto cisto za informaciju da ne bi bilo neke zabune...........

ovo ti nisam stigao napisati u prošlim postovima radi dužine. I kad sam ja radio B/W na zapadu je B/W bio višestruko skupolji od color-a jer se smatralo kao hand made, a color se radio kao i danas - mašinski :) (odnosi se na fotografske radnje). E, pitanje kod tog tvog od 10000 dolarosa je da li oni to plaćaju njegov zantski rad (mislim B/W) ili njegov umetnički rad (jer i jedno i drugo je profesionalizam, zar ne ?)

A kao sto rekoh u jednom od prethodnih postova, poznajem jednu zenu u Torontu koja se aktvno i profesionalno bavi
-непотрено изостављено-
..prenosim samo jedno iskustvo profi fotografa.......

refleksija zavisi prvenstveno od kvaliteta objektiva :(

drugo, sam kažeš morala je preći na digitalce, pa u tome i jeste štos, nova tehnologija potiskuje stare, za pedeset godina će analogna fotografija biti raritet, a profesionalci će se prilagoditi novim uslovima i neće im padati na pamet da se akaju sa analognom fotografijom. U školama neće ni učiti (sem možda informativno) o njoj, kao što danas elektroničari ne izučavaju diode, triode, pentode i ostala srawa od elektronskih cevi ;) Paralelno s time će i proizvođači opreme da napreduju pa će i aparati "ojačati", ali i softwer :)

Izvinjenje na malo duzi post, nadam se da je bar malo bio poucan......

Pozdrav!

da, biJo je poučan ;)

otpozdrav ;)
 
E kada bi samo pixeli bili problem u digitalnoj tehnologiji, svi koji se malo ozbiljnije bave fotografijom znaju da su pixeli zadni u nizu svih elemenata koji odredjuju kvalitet digitalne fotografije, znaci tu je objektiv kao primarna stvar, CCD senzor, nacin obrade u samom aparatu itd...........ima tu joj mnogo znoja da se prolije da bi se sve te kocikice slozile.......

Kolega, opet pravis razliku i poredis vrste filmova, kvalitetne odvajas od manje kvalitetnih, to nije poenta price, u tom slucaju ti ja mogu porediti dva digitalna aparata od 2 i 10 MP.......

Sto se tice stampe, pa tu mogu da ti napravim analogiju sa klaicnom ofset sampom posto sam par godina radio kod jedgnog prijatelja koji ima stampariju. Ofset stapma koristi filmove koji se prenose na valjak koji dalje prenosi boju na papir , i dalje je nepravazidjena ..........cim se pomene rec resolucija to u samom startu govori o nesavrsenosti jer je slika sastavljena od odredjenog broja sitnih kvadratica, da se laicki izrazim............kod filma toga nema, opet kazem, linija je prosto savrsena.........pod uslovom da koristimo naravno najbolji film ..........

Kazes problem kod tog odbljeska je do objektiva, ok, a kako se sa ekvivalentnim objektivom na klasicnom aparatu to ne javlja? Verovatno zbog one obrade samog zapisa koju sam pomenuo.......ili ko zna jos cega uz to...........na tom aparatu nije bio neki pacerski objektiv u tom sam siguran jer jedan profesionalac ne bi sebi dozvolio takav luksuz da se igra sa kojekakvim objektivima na trenutno najsavrsenijem DSLR na trzisu..........

Mislim da sam bio dovoljno jasan kada sam rekao zasto profi fotografi , na zalost, moraju da prelaze na digitalnu tehnologiju, ali ajde da malo pojasnim:
Trziste, tj. sam biznis diktira uslove u smislu , troskovi snimanja su ogromni bez obzira sto ona napkacuje jedan shooting i do $ 3000........treba platiti sminkere, kreatore, manekene, pa jos na to skeniranje i sva oprema u laboratoriji, pojavljuju se neki novi klinci koji u startu ulazu u digitalnu tehnologiji jer ne znaju za staru...........smanjuju troskove i diktiraju cenu. Sa druge strane, klijent trazi da mu se katalog uradi, umesto nekadasnjih 5, za tri dana, znas i sam da od momenta kada se urade slike sa klasinim aparatom, mora roci odrenjeno vreme da se razviju pa skeniraju itd........... znaci , tu se ne radi o kvalitetu digitalnih aparata vec konkretno o samom biznisu...........
Jedna analogija, pa zasto je brza hrana poput onih splacina od McDonaldsa popularnija od kuvane restoranske hrane? Zato sto ej kvalitetnija mozda? Nece biti, vec zato sto odraduje posao za veoma kratko vreme, tj. jede se u hodu i ne gubi vreme..............ovo je ujedno i dogovor na tvoj zakljucak o prelasku na digitalnu opremu..........ja ne kazem da se to nece desiti ali uslovi pod kojima ce se to desiti ne moraju da znace da je kvalitet u pitanju, mozda.........ali to ce veme da pokaze da li ce uskoro, kako neki od vas kazu, dig. teh. dostici analognu u domenu fotografije..........
 
Kad smo kod pixela... Neki rekoše da toliko nije bitna pixelaža, već kvalitet senzora... Kako znati koji je senzor i kakav u aparatu? Kvalitetan ili manje kvalitetan... Kod filmova imamo osetljivost i naziv proizvođača (pa se vodimo dotadašnjim iskustvima)... Kako se voditi kod digitalaca?
Moj stari aparat Minolta Z1, recimo... Kada se rukom pređe ispred displeja, nema one senka, mutnog... A kod drugara na Z3 se vidi. Moj je bio 3,2 Mpix, a njegov je 4 valjda... To je do senzora ili...?
 
jomini:
Kad smo kod pixela... Neki rekoše da toliko nije bitna pixelaža, već kvalitet senzora... Kako znati koji je senzor i kakav u aparatu? Kvalitetan ili manje kvalitetan... Kod filmova imamo osetljivost i naziv proizvođača (pa se vodimo dotadašnjim iskustvima)... Kako se voditi kod digitalaca?
Moj stari aparat Minolta Z1, recimo... Kada se rukom pređe ispred displeja, nema one senka, mutnog... A kod drugara na Z3 se vidi. Moj je bio 3,2 Mpix, a njegov je 4 valjda... To je do senzora ili...?

Kupuj aparate od proverenih proizvodjaca, naravno , postoje i razlike medju njima.

Recimo Sony je madju najboljim proizvodjacima cipova koje i drugi veliki proizvodjaci ugradjuju u svoje aparate, npr Pentax ih ugradjuje u K100D model.

Moze se slobodno reci da vise od 50% kvaliteta same fotografije otpada na objektiv i sama stakla! Pa tek onda dolaze cipovi, imidz procesor, konverteri, software i obrada zapisa u samom aparatu, itd...........pixeli su na zadnjem mestu!

Jos uvek imam stari dobri FinePix 2600, fosil od 2 MP koji danas sisa u kvalitetu slike i neke 5MP aparate od ne bas proverenih proizvodjaca.........u to sam se uverio vise puta.......
 
klika:
E kada bi samo pixeli bili problem u digitalnoj tehnologiji, svi koji se malo ozbiljnije bave fotografijom znaju da su pixeli zadni u nizu svih elemenata koji odredjuju kvalitet digitalne fotografije, znaci tu je objektiv kao primarna stvar, CCD senzor, nacin obrade u samom aparatu itd...........ima tu joj mnogo znoja da se prolije da bi se sve te kocikice slozile.......

ovo je UR...

Kolega, opet pravis razliku i poredis vrste filmova, kvalitetne odvajas od manje kvalitetnih, to nije poenta price, u tom slucaju ti ja mogu porediti dva digitalna aparata od 2 i 10 MP.......

ovo ne... nisam ni pomenuo, dapace, odricao sam da govorim o KVALITETU filmova. Govorio sam o osetljivosti (ono ASA, GOST ili DIN sto pise na kutiji filma, a sto je kod digitalca "skriveno" u aparatu cak iako mozes podesavati). Znaci, 2 i 10 MP jesu analogija kvalitetu filma, ali i kvalitetniji proizvodjaci i manje kvalitetni proizvodjaci imaju isti problem sa osetljivoscu filma ;)

Sto se tice stampe, pa tu mogu da ti napravim analogiju sa klaicnom ofset sampom posto sam par godina radio kod jedgnog prijatelja koji ima stampariju. Ofset stapma koristi filmove koji se prenose na valjak koji dalje prenosi boju na papir , i dalje je nepravazidjena .........

objasni malo nacin prenosenja slike na celuloid. drugo, koji je format tog filma. nije ni cudo da je savrsen kad je film - ploca 1:1. objasni malo zastgo postoji tzv. filmovanje (danas vec i direktno stampanje na ofwt plocu) ?

.cim se pomene rec resolucija to u samom startu govori o nesavrsenosti jer je slika sastavljena od odredjenog broja sitnih kvadratica, da se laicki izrazim............kod filma toga nema, opet kazem, linija je prosto savrsena.........pod uslovom da koristimo naravno najbolji film ..........

nema ako su povecanja manja. prelaskom odredjene granice linija se ne pretvara u kockice kao kod digitalne, vec se "muti" (razliva), ali mislim da ti nisi to radio pa me nikako ne razumes o cemu ti pricam :(

Kazes problem kod tog odbljeska je do objektiva, ok, a kako se sa ekvivalentnim objektivom na klasicnom aparatu to ne javlja? Verovatno zbog one obrade samog zapisa koju sam pomenuo.......ili ko zna jos cega uz to...........na tom aparatu nije bio neki pacerski objektiv u tom sam siguran jer jedan profesionalac ne bi sebi dozvolio takav luksuz da se igra sa kojekakvim objektivima na trenutno najsavrsenijem DSLR na trzisu.........

da sa tim se slazem, ali da se razumemo i kod analognih aparata iste klase razlicitih proizvodjaca se javljaju slicni problemi (jedan ima ovakvu, drugi onakvu refleksiju :()

Mislim da sam bio dovoljno jasan kada sam rekao zasto profi fotografi , na zalost, moraju da prelaze na digitalnu tehnologiju, ali ajde da malo pojasnim:
Trziste, tj. sam biznis diktira uslove u smislu , troskovi snimanja su ogromni bez obzira sto ona napkacuje jedan shooting i do $ 3000........treba platiti sminkere, kreatore, manekene, pa jos na to skeniranje i sva oprema u laboratoriji, pojavljuju se neki novi klinci koji u startu ulazu u digitalnu tehnologiji jer ne znaju za staru...........smanjuju troskove i diktiraju cenu. Sa druge strane, klijent trazi da mu se katalog uradi, umesto nekadasnjih 5, za tri dana, znas i sam da od momenta kada se urade slike sa klasinim aparatom, mora roci odrenjeno vreme da se razviju pa skeniraju itd........... znaci , tu se ne radi o kvalitetu digitalnih aparata vec konkretno o samom biznisu...........

nepotrebno, to je prosirenje onoga sto sam ti napisao - ona je MORALA preci na digitalnu, razvoj digitalne tehnologije ju je na to naterao, ne zato sto je digitalna fotografija kvalitetnija (bar za sada) nego bas iz svih razloga koje si naveo :(

Jedna analogija, pa zasto je brza hrana poput onih splacina od McDonaldsa popularnija od kuvane restoranske hrane? Zato sto ej kvalitetnija mozda? Nece biti, vec zato sto odraduje posao za veoma kratko vreme, tj. jede se u hodu i ne gubi vreme.............

ovo gore zavisi gde ;) kod mene nikada nece biti popularnija, 'bes pos'o bez po kile cvaraka na maslinovom ulju ;)

ovo je ujedno i dogovor na tvoj zakljucak o prelasku na digitalnu opremu..........

dobro, kad ti to kazes ;) )

ja ne kazem da se to nece desiti ali uslovi pod kojima ce se to desiti ne moraju da znace da je kvalitet u pitanju, mozda.........ali to ce veme da pokaze da li ce uskoro, kako neki od vas kazu, dig. teh. dostici analognu u domenu fotografije..........

nisam tvrdio da ce kvalitet biti prevashodan za prelazak, ali u tom prelasku ce se dostici taj nivo kvaliteta (pa i ako ne dostigne :( ) da ce analogna zbog drugih slabosti, od kojih si i sam naveo par redaka vislje, biti istisnuta iz upotrebe :(

i da se razumemo, ja ne navijam za digitalnu, ljubitelj sam analogne, ali neminovnost je neminovnost :(


@jomini:

da, to su ti procesi obrade fotke u samom aparatu koje ne mozes kontrolisati, vec dobijs sto dobijes samim aparatom (sem ako nije u pitanju ekspozicija jer i ona ima uticaj na senku "za rukom". tu foru sa ekspozicijom je koristila i analogna fotka da bi docarala pokret ;) - ako govorimo o istoj stvari...
 
snis:
@jomini:

da, to su ti procesi obrade fotke u samom aparatu koje ne mozes kontrolisati, vec dobijs sto dobijes samim aparatom (sem ako nije u pitanju ekspozicija jer i ona ima uticaj na senku "za rukom". tu foru sa ekspozicijom je koristila i analogna fotka da bi docarala pokret ;) - ako govorimo o istoj stvari...
Hmm... Nisam mislio na senku u trenutku fotografisanja, već samo dok se gleda na displej, a rukom prelazi ispred objektiva...
 
jomini:
Kad smo kod pixela... Neki rekoše da toliko nije bitna pixelaža, već kvalitet senzora... Kako znati koji je senzor i kakav u aparatu? Kvalitetan ili manje kvalitetan... Kod filmova imamo osetljivost i naziv proizvođača (pa se vodimo dotadašnjim iskustvima)... Kako se voditi kod digitalaca?
Moj stari aparat Minolta Z1, recimo... Kada se rukom pređe ispred displeja, nema one senka, mutnog... A kod drugara na Z3 se vidi. Moj je bio 3,2 Mpix, a njegov je 4 valjda... To je do senzora ili...?

kao i optika..
ja sam ranije imao Olympus C220, 2MP, i taj je pravio odlicne slike...
mozda je to samo moje subjektivno misljenje, ali u klasi 2mp ovaj je sve sio za 2 duzine...
postavljao sam ovde neke makro fotke, doduse kroz obrnuti objektiv, koje ne mogu ni da prismrde mom sadasnjem S5600....
 
@Snis,

da ne idemo u krug, ali mi smo ovde samo zagrebali ovu temu samo u jednom malom domenu gde se digitalna fotografija jos uvek muci u pixelizaciji i u sumu , ..........a gde su poblemi sa reprodukcijom boja, dubinom slike, konverzija analognog signala u digitalni........a da ne pricamo o kvalitetu reprodukcije u smanjenoj vidljivosti (svetlo) ili tela u pokretu/vecoj brzini..... danasnji dig. aparati su daleko od toga da savrseno reprodukuju recimo konja u punom galopu, pcelicu u letu ili sportski auto u punoj brzini .........

Sa svojim, skoro 20 godina, starim Zenitom placenim mizernih 50 DEM u ono vreme cu kvalitetom pocepati svakog prosumera danasnjice kojima je sum na vec ISO 200 nocna mora a da ne pricamo o pcelici ........

Jos dosta vremena mi necemo moci da pricamo o superiornosti digitalne fotografije nad klasicnom , jer je vecina od navedenih karakteristika koji uticu na kvalitet jos u povoju, pixeli su jos i najmanji problem........sve dok samo jedna stvar u nizu ne funkcionise kako treba, nece pomoci ni milijarde pixela ........

.......tako blizu a tako daleko..........
 
jomini:
Hmm... Nisam mislio na senku u trenutku fotografisanja, već samo dok se gleda na displej, a rukom prelazi ispred objektiva...

mislim, ne tvrdim, tu imam nesto manja iskustva :( da se radi o inertnosti (vecoj ili manjoj) sistema. Ipak se kod digitalaca obavlja neki proces koji ima dimenziju vremena, dok je kod analognih "zapis" svetlom sveden od par sekundi (ekstrem) do 1/2000 s pa i krace bez ikakve potrebe za dodatnim procesom.

E, sad, sto je "masina" kvalitetnija i taj sum je manji, sto rece kolega: "kupuj provereno...", a i firer je na dobrom tragu ;) glede Olimpusa :)

4 klika:

potpuno se slazem da je tema mnogo kompleksnija od onoga na sta smo ju sveli :(

takodje se slazem i sa konstatacijom o Zenitu, starom dobrom ruskom ogledalcu koji je i u to vreme "cepao" nizom srednjom klasom, a znao da "ugrize" i "jace" masine od sebe ;) (Zenitom sam uspeo da napabircim bodova za II kategoriju u foto-kinosavezu tadasnje SFRJ).

jedino se ne slazem sa tobom u zadnjoj konstataciji jer sam izraz "dosta vremena" je mnogo nedefinisan. Pa nasli smo da je ta digitalna fotografija vec sada u nekim sferama superiorna u odnosu na analognu, jer da nije tako, tvoja poznanica ne bi MORALA preci sa anlognog snimanja na digitalno (;)). A i u sam tehnoloski razvoj ja ipak malo vise verujem od tebe, jer dana se stvari razvijaju toliko brzo da nismo ni svesni koja naucna fantastika ce sutra preksutra biti realnost :).

I koliko je % ljudi kojima je neophodna linija koja je "savrsena" ? kad pogledas i analogne i digitalne snimke amatera vidis da se tu ne koristi ni 30% mogucnosti medija - oni su zadovoljni ako se vidi lik koji stoji ispred "razmazane" zelene povrsine koja predstavlja brdo iza njega i on u svojoj perceciji zna da je to brdo i kad ti pokazuje tu sliku on to brdo "vidi" iz svoje maste, a ti pokusavas nazreti sta ta velika zelena fleka iza njega (ako je to na slici uopste on) predstavlja.

I kao sto vec rekoh, analogna ce ostati kao rariret za neke zaljubljenike koji ce moci placati odredjenju kolicinu love da bi imali svoje zadovoljstvo "savrsene" linje (kao sto ni televizija nije unistila filmove, bioskope i pozorista - ostali su da zive paralelno, samo je razlika u ceni minuta uzivanja u njima drasticno razlicita :(
 

Back
Top