Папа увредио муслимане

Poruka
19.903
Provokativno predavanje poglavara Rimokatoličke crkve naišlo na oštre reakcije u islamskom svetu

Poseta Pape Benedikta XVI Turskoj pod znakom pitanja


Provokacije uznemirile muslimanski svet: Papa Benedikt XVI




Mile Lasić
Bilefeld - Provokativno predavanje pape Benedikta XVI u Regensburgu pod nazivom "Vjera, razum i univerzitet - sjećanja i refleksije" izazvalo je oštre reakcije u islamskom svijetu, u prvom redu u Turskoj i Pakistanu. Neki turski političari su zatražili da se zbog lošeg papinog govora o proroku Muhamedu otkaže i papin posjet Istanbulu, planiran za kraj novembra, gde bi trebalo da razgovara s vaseljenskim patrijarhom Vartolomejom Prvim.
Benendikt XVI je rekao u Regensburgu kako je tek nedavno pročitao knjigu, izdatu od profesora Teodora Kurija, u kojoj se nalazi i dijalog "vizantijskog cara Manojla II Palaeologa s jednim obrazovanim Perzijcem, vođen u Ankari, pretpostavlja se za vrijeme opsade Konstantinopolja, između 1394. i 1402. Dijalog se odnosi na čitavu oblast koju pokrivaju Biblija i Kuran, a papa se koncentrirao na sedmu rundu ovih razgovora, objavljenih u knjizi profesora Kurija, u kojoj se govori o "svetom ratu" (džihadu).
Pomenuti car je znao, rekao je Benedikt XVI, za suru 2, 256 u kojoj piše "nikave prisile po pitanjima vjere", koja je nastala još dok je i sam prorok Muhamed bio ugrožen. Ali, car je znao i za kasnije nastalu odredbu o "svetom ratu", rekao je papa. Vizantijski se car, tako, bez da se upušta u ove nijanse, u oštroj formi obratio svom sugovorniku i kazao: "Pokaži mi, pak, šta je Muhamed novo donio, pa i Ti ćeš naći samo loše i nehumano, kao ovo da je on propisao da se vjera koju on propovjeda treba da širi mačem"!
U opširnom i kompliciranom predavanju Benedikta XVI iz Regensburga relevantne za spor koji je nastao su i Benediktove rečenice koje slijede. U njegovoj interpretaciji vizantijski car zasniva potom teoriju zbog čega je širenje vjere putem nasilja protivno smislu uopće, Božijem bitku i bitku duše. "Bogu se ne dopada krv i nerazumno djelovanje, sve je to protivno Božijem biću", navodno je kazao Manojlo II Palaeolog, misleći, naravno, na "kršćanskog Boga", inače ga Benedikt XVI ne bi ni citirao. I još je vizantijski car u toj "sedmoj rundi" razgovora s učenim Perzijcem kazao: " Tko nekoga želi voditi ka vjeri potrebuje sposobnost dobrog govora i pravog mišljenja, ali ne silu i prijetnju".
Inače, autor knjige na koju se pozvao Benedikt XVI,ključnu rečenicu o tomu zbog čega su Bogu odvratni krv i nasilje obrazlaže tako što je "za cara, jednog Vizantinca odraslog u grčkoj filozofiji, ova rečenica, postulat, evidentna stvar, dok je za muslimasnko učenje Bog, nasuprot tomu, apsolutno transcendentan pa njegova volja nije ni oslonjena na naše kategorije, nego je sama po sebi razumljivost...". Benendikt XVI je ovaj dio izlaganja u Regensburgu završio, inače, pozivajući se na Manojla II Palaeloga: "Ne djelovati sukladno razumu, s Logosom, protivno je Božijem biću. U smislu ovog Logosa, u ovoj širini razuma, pozivamo naše partnere na dijalog kultura."
http://www.danas.co.yu/20060916/globus1.html#0

Видимо да Папа Мухамеда приказује у негативном контексту.
Онда,да ли се и ово предавање Папе,које муслимани сматрају увредљивим,може свести под сукоб цивилизација?Да ли се,поново,спремају `крсташки` ратови или они већ трају?Да ли су то најаве коначног,глобалног окршаја две цивилизације и културе?
Дакле да ли је ово `мало` предавање део,већ постојећег сукоба,или најава нечег много већег што тек треба да се деси?
Шта ви мислите о томе?
 
nocna mora:
Zasto nek ratuju!! crna gora nek im izvozi kamenje da se gadjaju a crvena zastava oruzje kad se sukobi zaostre. I eto napretka u regionu. Mi cemo naravno biti opet nesvrstani .
Па то нама баш и не би одговарало.Американци код нас граде базе и гомилају трупе,а муслимани их мудро вребају из заседе.И,опет,ми увучени у све то...
 
jedite_kod_Joa:
Па то нама баш и не би одговарало.Американци код нас граде базе и гомилају трупе,а муслимани их мудро вребају из заседе.И,опет,ми увучени у све то...
To je tacno ali i mi konja za trku imamo?! "Cenjeni "predsednik tadic je navreme izvrsio reorganizaciju vojske tako da je to" "jedana mala ali moderno naoruzana i sposobna da se svakom odupre"} vojna formacija???????? ameri i muslimani ce se naci u cudu ????
 
Lacibg:
I dodati im čiste sanitarne flašice s vodom ... Higijena bre .
Nikako vodu posto ide zima njima antifriz A ovim drugima i netreba oni{zapad} su toliko" napredni" da nepiju vodu ?? oni piju koka kolu covece..Ako se i mi pokorimo dace i nama,. dace nam i genetski modifikovanu hranu kao i ostala njihova "blaga" Pitaj ove demokrate i ldpovce ako meni neverujes. Njima vec stizu odredjene kolicine preko NVO Zato su tako i napredni bucmasti i masni.Cast izuzetcima koji jos uvek jedu gvozdje oni se negoje zbog drugih razloga
 
nocna mora:
Nikako vodu posto ide zima njima antifriz A ovim drugima i netreba oni{zapad} su toliko" napredni" da nepiju vodu ?? oni piju koka kolu covece..Ako se i mi pokorimo dace i nama,. dace nam i genetski modifikovanu hranu kao i ostala njihova "blaga" Pitaj ove demokrate i ldpovce ako meni neverujes. Njima vec stizu odredjene kolicine preko NVO Zato su tako i napredni bucmasti i masni.Cast izuzetcima koji jos uvek jedu gvozdje oni se negoje zbog drugih razloga
Nemoj bre antifriz - oće da im se ospe guza ... Možda je bolje i njima COCA-COLA,
jes da malo GRIZE (ortofosforna kiselina) al ima da očisti ljudski ...

Ne diraj LDP-ovce , eno ih u maleru. Posvađaše se sa DS-om u temi :
ČEDA U OŠTAR NAPAD PROTIV USTAVA.
 

Back
Top