Termobaricna POVR

Panzzers

Zainteresovan član
Poruka
104
Skoro sam u nekom starom Centurionu citao clanak o srpskoj modifikaciji BTR-50. I tamo pored svega navedenog pise i da je snabdeven POVR-om 9m14m "Maljutka". Pored 2M i 2T verzije postoji i 2F koja ima umesto kumulativne, TERMOBARICNU bojevu glavu. Zanima me cime je punjena ta termobaricna bojeva glava, kako i po kom principui deluje deluje. Tamo je samo navedeno da je znatno efikasnija protiv ljudstva van ili unutar utvrdjenih ciljeva (Bunkera).
Ako neko zna o cemu je rec neka napise.
 
Evo ukratko: bomba punjena "aerosolom" baci se ispred ulaza u pećinu gde se krije neprijatelj. Na određenoj visini iz bombe se u vrlo kratkom vremenskom periodu oslobodi aerosol koji kada ga upaljač upali stvori jaka eksplozija koja stvori "vakum" koji zbog natpritiska pobije one u pećini. Korišćeno u Avganistanu a možda i kod nas.
 
Panzzers:
E to je objasnjenje, to sam gledao u nekom filmu kako ceo grad ubijaju nedostatkom vazduha, mislio sam da je opet neki SF film, kad ono i nasi razpolazu takvim oruzjem.
Hvala STEMARK
da, i ja sam cuo za te 'vakum bombe' i mislio da me neko za*bava al kad ono stvarno, i mi ih imamo, koriscene su u ratu u hrvatskoj
 
Aresolne avio-bombe namenjene su pre svega za pravljenje prolaza kroz minska polja i za uničtavanje koncentrisane žive sile i lake tehnike. Eksploziv ovih bombi šine derivati i jedinjenja koji imaju sposobnost brzog vezivanja kiseonika iz okolnog prostora (etilen-oksid, propilen-oksid, aluminijum-nitrat). Princip dejstva se zasniva na detonaciji aerosolnog oblaka, koji se formira nakon razbijanja košuljice pomoću primarnih upaljača na zadanoj visini od tla (najprostiji su upaljači antenskog tipa i dejstvuju pri udaru u tle). Nakon formiranja aerosolnog oblaka vrši se njegova inicijalizacija sa sekundarnim upaljačima, pri čemu se rušeće dejstvo ostvaruje nastankom visokih nadpritisaka reda 20-70 bara u zoni oblaka. Ovaj tip bombi naročito je opasan za zatvorene objekte, jer aerosolni produkti prodiru kroz sve otvore i šupljine.Na primer, avio-bomba BLU-82 ukupne mase 6800 kg ima 5715 kg aerosolnog eksploziva na bazi aluminijum-nitrata.Dimenzije aerosolnog oblaka ove bombe su 80m x 20 m sa nadpritiskom do 70 bara u zoni oblaka, a efekti nadpritiska se protežu na okolni prostor van zone oblaka.

pozz
 

Back
Top