Sta tu ne radi? help!

Srpski_Samuraj

Zainteresovan član
Poruka
101
Evo ovako, nov racunar, dosao iz delova, sklopljen, instaliran "oridjinale" win XP.

Athlon 64 3000+ (nije clockovan) box pakovanje
ASUS maticna Kn8X5 nforce4
2x 512 TakeMS DDram
ATI 1600 Pro 256mb
DVD -RW Pionir 1111
TFT Samsung 710n
HDD 80gb WD SATA

dodao sam i jos jedan cooler

Pre svega komp nece uvek da boot-uje iz prve, tj upali samo ventilatore i nista, kao da je u sleep modu... cak ni nekoliko "restarta" ne pomaze. Al nekad upali iz prve kako treba...

drugo, na svemu filmovi/igrice... cest zaledi, pri cemu zvuk loop-uje poslednjih par sekundi i onda posle izvesnog vremena sve ode u sleep mode...

Premestio sam memoriju u druge slotove i sad (cini mi se) bootuje, ali je drugi problem i dalje prisutan.

preko motherboard monitora sam pratio temperaturu dok je moguce, procesor ne prelazi 50stepeni. medjutim kad blokira, nekih par minuta nije moguce ponovo restartovati/boot-ovati...

sta vi mislite da je problem???
 
Mislim da ti je napajanje zrelo za penziju (cak i ako je novo). Najbolje bi bilo da (bez obzira na marku i upisanu jacinu) potrazis drugo napajanje i da probas. Ovakvi problemi se desavaju kod kompjutera koji imaju velikih potrosaca u sebi a preslabo napajanje. Preporucujem Chieftec ili Coolermaster napajanje za ovu masinu od bar 400W, mozda moze i 350W ali X1600 je velik potrosac (nesrazmerno velik spram svojih performansi) a ni A64 nije malo dete kad je potrosnja u pitanju (uprkos tome sto je umeren spram vecine procesora svoje generacije).
 
Mislim da nije u pitanju napajanje.Ali u svakom slucaju pozajmi negdje drugo pa probaj sta se desava kad zamjenis.
Moje misljenje je da maticna ploca ima lose uzemljenje, to se zna obicno desavati kod jeftinijih ploca ,proba da izvrnes vijke koji pricvrscavaju maticnu za kuciste,ostavi jedan ili dva vijka da ne bi ispala pa pokusaj ili pregledaj kablove od napajanja da li su dobro ubodeni...
 
Cisto sumnjam da je proc u pitanju. Uradi ovo sto ti je Vladimir Pasic rekao, pa javi. Da i pogledaj dzamper za clear CMOS, on je mene zajebavao i gubio kontakt dok ga nisam malo bolje nabo pa nije komp hteo da dize sistem.
 
Evo, vrtim TITANUM TTC-K8ETB/825 cooler (kostao nekih 12 evrica u Computer Dream), namazao sam pastu koju sam dobio uz njega, titanium neon blue. pa cemo videti... MBmonitor sad prijavljuje nekih 33-34 stepena ovako bez nekih extra aplikacija...

popodne pozajmljujem UPS preko vikenda pa cu i to da probam, da ne zeza napon u ovoj novoj zgradi...

CMOS dzamper? eeee, razumem se ponesto al ovo ne znam gde je :))))
 
Evo prvih rezultata (da ne ureknem, pupupu!)

Posle vise od 4 sata igranja BF2 i Worms 3D nije pukao nijednom (ali hej, mozda mu je jedan od onih dana kad ne puca...)

Posle sat i po Wormsa kad sam izasao na desktop MBMonitor je pokazivao 42 stepena...

Ah, da uzeo sam u Mustek UPS 400 pa sve za sad radi preko njega... videcemo kako ce se ponasati do ponedeljka kad vracam UPS (pozajmio sam ga) ako ne bude pucao do tad videcemo da li ce bez UPS (nije problem da ga kupim ako je do napona...).

Hvala za sada, obavesticu vas sutra uvece o progresu...
 
Da li po tebi ASUS K8N5X Nforce4 spada u losije ploce? koliko znam to je ploca srednjeg kvaliteta, ok, probacu to sa srafovima sutra kad budem ponovo kuci. verenica upravo celo vece igra i pukao je samo 3 puta na Wormsima 3D, ba battle realms recimo do malopre kad smo pricali nije pukao a pre je pucao stalno... sleduje mi znaci sistem eliminacije jedno po jedno...

Bar da imam dobru konekciju kuci pa da skinem neki program za testiranje...
 
Prije svega provjeri memoriju, MemTest ti je najbolji za provjeru a moze i GoldMemory.
Sledeci korak je graficka,pozajmi od nekog drugu graficku pa ubodi umjesto svoje, a najprije provjeri jel su ti cisti i dali rade ventilatori na grafickoj.
Sledece provjeri napone u BIOSu,hardwer monitoring.Da li su u granicama.
I na kraju ti ostaje da promjenis plocu...
 
Vladimir Pasic:
Prije svega provjeri memoriju, MemTest ti je najbolji za provjeru a moze i GoldMemory.
Sledeci korak je graficka,pozajmi od nekog drugu graficku pa ubodi umjesto svoje, a najprije provjeri jel su ti cisti i dali rade ventilatori na grafickoj.
Sledece provjeri napone u BIOSu,hardwer monitoring.Da li su u granicama.
I na kraju ti ostaje da promjenis plocu...

MemTest je radio decko koji mi je sklapao i sve je proslo ok. Pa najvise sumnjam na graficku i na procesor posto kad crkne, nece da bootuje jedno minut dva a samo ventilatori rade. Ocigledno da se nesto pregreje pa treba vremena da se vrati... procesor nije sem ako senzori ne lazu (pokazuje max 45 stepeni). Ventilatori svi rade, ovo znam jer vec 20tak dana ne zatvaram kuciste pa svo vreme vidim unutra :)

BIOS sam gledao danas, uradjen je update kad sam uzeo komp pre mesec dana, sve vrednosti su u normali a sama ploca ima SMART neku opciju da automatski sve to prati.
Ploca je inace Asus K8N5X nf4 i spada u srednju klasu, nije nesto extra za clockovanje ali spada u stabilne...

mislim da se izbog suzio na Graficka, los procesor ili ploca (chipset je vruc, tj ventilator na njemu). jedno od ta tri se greje i kad crkne nece da butuje minut-dva, verovatno dok ne ohladi...
 
Komp je star mesec dana i nije nikad clokcovan, sve sam dobio u original kutijama sa nalepnicama i sve to...

BIOS je podesen na 70 stepeni ali kao sto napisah u prethodnim diskusijama senzor nikad ne pokazuje vise od 45....

sutra dobijam na zajam drugi proc+mem pa cu da testiram sa time...
 
Nikola naravno da sam proverio :) cak sam i raskupusao sve pa ponovo sklopio...

Vladimire, da znas da nije lako... ali pokusacu redom, ako i dalje ne radi sa drugim proc+mem onda menjam prvo graficku pa ako treba i plocu... na kraju cu i napajanje (mada svi kazu da je Codegen dobar)
 
Ako menjaš ploču ili procesor moraš oma da radiš reinstall windows!! Inače rezultat sa starim windowsom neće biti merodavan , zbog prepodešavanja biosa. Da i još nešto nije fora promeniti procesor na drugu vrstu već na isti takav kakav imaš već u kompu to isto važi i za matičnu ploču tek onda ćeš imati merodavne rezultate.
 
Izgleda da je graficka bila problem,

postojecu 256MB ATI Radeon X1300 PowerColor PCI-e sam zamenio pozajmljenim GF 7300 GT 256MB i evo od preksinoc nije pukao nijednom... testiram jos danas pa sutra ako ne pukne do tad menjam ovu ATi.

re toga sam probao drugu memoriju i pucao je...

E sad VELIKA Dilema!!!

Da li ZAMENITI ovog ATI-ja istim modelom ili uzeti neki GF? Naravno pricamo o ISTOJ CENI ili nekoj minimalnoj doplati od 10-15 evrica (nema se kinte)!

sta vi mislite?
 

Back
Top