Ne radi FORMAT C: /S

Petica

Zainteresovan član
Poruka
163
Imam problem koji me muci vec danima. Nabavila sam neke stare hardove i pobrisala sa njih 95, 98 i OS/2 +DOS. Pre toga sam proverila, radili su, digne se sistem i radi. Ali posto sam pobrisala sve i sistem i patricije i format, u zelji da sve instaliram iz pocetka, sada imam problem. Evo ovako, hard je velicine 610 MB, odradim fdisk sa startup diskete i kreiram primarnu dos praticiju. Ali kada kazem format c: /s javlja bad command or file name. Kada formatiram particiju pomocu partition magica na fat 32, i krenem u instalaciju javlja mi CDR001: Not ready reading drive e:(e mi je cd). Sta da radim POMAGAJTE!
Inace hard mi treba da bi osposobila jednu staru masinu koja sasvim solidno radi u firmi za knjigovodstvo.
 
Koliko sam ja radio sa tim, nakon kreiranja particije potrebno je formatirati zeljenu particiju sa komandom

format c: (nakon ovog udaris ENTER) i naravno, dobices poruku da svi podaci mogu biti izgubljeni sa tim postupkom nakon cega pritisnes Y
i formatiras particiju i kasnije sta zelis....

Ne vidim potrebu za komadom /s..

Poz...zzzzz
 
Mislim da je Bojan u pravu. Probaj jednu od ove dve opcije.
1) Pokušaj da sa nekog kompa snimiš format.com i onda ga iskoristiš.
2) Partition Magic je verovatno zaglupio zbog toga što je preklopio ime CD-drajva i dodatnog diska. Privremeno disejbluj CD-ROM ili mu dodeli neku desetu oznaku, pa onda pokušaj da središ taj hard.
 
Koliko sam razumeo, sustina svega je posto zelis da koristis komande fdisk i format c: zelis da svoje hard diskove prebacis u format FAT32. Nevidim razlog zasto bi se muchila sa time, kada mozes jednostavno da ih povezes na jedan vec operativan rachunar i formatiras particije sa NTFS fajl sistemom. Tako bi dobila na stabilnosti i sigurnosti svojih hard diskova. Samim time nebi imala problema sa instalacijom operativnih sistema na njima u buducnosti.

Bitno je navesti:
Da li zelis u FAT32 da ih prebacis (nevidim razlog tome)
Takodje, zasta ce se koristiti ti hard diskovi.
Tako bi dobila bolje odgovore.

(Sto opsirnije opises potrebe takvih stvari, vise ces boljih i kvalitetnijih odgovora dobiti).
 
Cuj Legolas, na pocetku sam objasnila sve sto tebi nije jasno hardovi su stari, ima 610 MB i radice u firmi za kjnigovodstvo pod 98-icom. Dakle ne moze NTFS a ne moze cak ni FAT iz drugog OS jer sam to vec pokusala, formatiram ga iz XP, spojen kao slave, ali mi posle toga ne da da instaliram sa CD/a jer kaze not ready reading drive e: (CD) ili nesto slicno.
 
Petice. Potrebna ti je nova boot disketa za verziju Wina koju želiš instalirati. Najbolje da skineš s neta onu koja ti treba. Obično se radi o samoraspakujućoj arhivi. Znači, skineš potrebni fajl, staviš praznu disketu u komp i pokreneš fajl. Ovakvih boot disketa ima dosta na Internetu a evo ti jedan link: http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm pa skini što ti treba.
Naravno, ovo radiš s nekog drugog kompa. :grin:
Dobijena disketa je boot disketa za tvoj Win. Ona treba da sadrži fajlove IO.SYS, MSDOS.SYS, COMMAND.COM, SYS, FDISK, FORMAT i podršku za CD (sve ovakve diskete obično imaju sve to).

Instalaciju OBAVEZNO radi u kompu u kome će disk i raditi (znači ne u drugom).

Ubaci disketu, upali ili restartuj komp. Prvi put izaberi start bez CD podrške.
Kreiraj primarnu particiju na disku i obavezno je proglasi DOS BOOT particijom. Ako dijeliš disk kreiraj i drugu particiju i logički disk (ili diskove) na njoj. Slijedi restart kompa (još uvijek s diskete)
Sada biraš da se sistem startuje sa CD podrškom. Pamti koje slovo je dodijeljeno CD uređaju.
Formatiraj C: particiju -> FORMAT C: /S /V
Formatiraj i ostale logičke diskove (ako si ih kreirao/la)
Ubaci instalacioni CD Windowsa i ručno pokreni instalaciju. (ako je CD, recimo, dobio oznaku F: tada na F: pronađi SETUP i pokreni ga). Dalje slijedi uputstva.
Nadam se samo da imaš sve potrebne drajvere.
 
Drustvu koje me savetovalo da snimim format.com na disketu: HVALA!!! Uradila sam to i KONAAAAACNO uspela da formatiram disk, s tim sto mi je (cudno)sadrzaj diskete video da slovu d: (na a: je video sadrzaj startup diskete???) Nakon toga sam srecno krenula u instalaciju i nadam se da ce dalje ici glatko. Poklopilo se tu dosta stvari, nije mi napravio recimo startup disk jer ga ne vidi (mozda ima veze stari kabl za flopi koji sam stavila, mozda ga ne vidi na tom prikljucku, ali kako ga je pri podizanju sa diskete video???)dalje i sada mi je javljao not ready reading drive e: pa sam pokusala sa drugim instalacionim diskom i uspela
Hvala i poz..
 
Petica:
... i zasto se uopste i razlikuju startup diskete? No bilo kako bilo uspela sam.

Važno je da si riješila problem. A diskete se razlikuju zato što se i Windows razlikuje. Uz svaki novi Win MS unese ispravke i promjene (nekad male a nekad velike) i u samu osnovu sistema pa i u one IO.SYS, MSDOS.SYS i COMMAND.COM. Ovo ti ne bih preporučio osim ako imaš avanturističkog duha: Kad instaliraš Windows98, nađi COMMAND.COM od neke druge verzije Wina i kopiraj preko postojećeg na disku. Nakon ovoga, komp se više ne može pokrenuti s diska: dobiješ poruku Missing Command.com. Naravno, ovo se može popraviti vraćanjem ranijeg command.com na njegovo mjesto.
 
Petica:
Drustvu koje me savetovalo da snimim format.com na disketu: HVALA!!! Uradila sam to i KONAAAAACNO uspela da formatiram disk, s tim sto mi je (cudno)sadrzaj diskete video da slovu d: (na a: je video sadrzaj startup diskete???) Nakon toga sam srecno krenula u instalaciju i nadam se da ce dalje ici glatko. Poklopilo se tu dosta stvari, nije mi napravio recimo startup disk jer ga ne vidi (mozda ima veze stari kabl za flopi koji sam stavila, mozda ga ne vidi na tom prikljucku, ali kako ga je pri podizanju sa diskete video???)dalje i sada mi je javljao not ready reading drive e: pa sam pokusala sa drugim instalacionim diskom i uspela
Hvala i poz..

Ako pažljivo pratiš start sa diskete vidjet ćeš da se kreira virtualni disk D: na koji se kopiraju potrebni fajlovi sa diskete. Taj disk se kreira u RAM-u a ne na HD-u i nestaje prvi put kad se sistem digne s HD-a.
Što se tiče startup diskete, ako si uspjela startovati komp s diskete onda je kabl OK. Jesi li provjerila da ti nova disketa nije slučajno zaključana - zaštićena od upisa?
 

Back
Top