MORSKI PLIDOVI

Cao!
Ne znam sta planiras da spremas od morskih plodova(skoljke,racice,polipe,lignje,itd....),ali ti mogu reci manje-vise kako se to u Italiji sprema,posto oni to ovde puno koriste...
Dakle,proprzis na maslinovom ulju jedan cen belog luka(ovo se uglavnom odnosi na skoljke i lignje,dok racice i polipe moras prvo da prokuvas u kljucaloj vodi...),zatim kad je porumeneo,odstranis ga i dodas skoljke i lignje iseckane na kolutove(najbolje bi bilo imati vec ociscene lignje,malo je cimanje cistiti ih...).To treba na relativno umerenoj vatri da se krcka,posle par minuta dodas koji iseckani paradajz(ili mozes cak i paradajz pelat iz konzerve),pa sve to zajedno krckas...Tokom kuvanja mozes dodati i koju kap belog vina da zamirise,a na kraju(skoljke su gotove kada su sve otvorene,a lignje probaj,ne treba da budu ni previse gumene ni prekuvane...) kuvanja dodas iseckani persun...To mozes da jedes uz neku krompir salatu,ili salatu bilo koje vrste(zelenu,rukolu,itd...) ili mozes da napravis kombinovano sa nekom vrstom paste(spageti,itd...)
eto...ako ti zatreba jos neki savet,samo pitaj... :razz: :razz:
 
salata od morskih plodova

obaris kratko mix morskih plodova u blago posoljenoj vodi.procedis. dodas sitno seckani crni i beli luk, maslinovo ulje,sitno seckani svez paradajz.ohladis..i prijatno!!!
 
PUNJENE LIGNJE :

* ukoliko nisu prethodno ociscene postupak je sledeci , glavu odstranjujete od tela ... u telo lignje gurnite prst i izucite unutrasnjost , nakon toga obavezno izvucite kost koja ide po sredini ledja ...

* ocishcene lignje operite ... obavezno sa glave lignje odstranite oci , pazljivo radite posto prskaju na sve strane ....

* skuvajte pirinac , izdinstajte sitno secen luk i pipke zajedno sa glavom lignji ....

* kad to uradite pomeshajte pirinac sa dinstanim lukom i pipcima i napunite lignje

* przite sve to na maslinovom ulju .... servirajte i uzivajte ....
 
DAGNJE :

* ko voli da roni moze i sam da ih nadje , ali mozete i u prodavnicama vec da kupite ociscene
* postupak je sledeci : prosto i jednostavno ociscene dagnje kupljene u prodavnici , stavite u vodu da se kuvaju , dodajte obavezno zacine po izboru , ja najcesce stavljam lovorov list i beli luk
* skuvate spagete , pomesajte sa kuvanim dagnjama i prelijte vashim omiljenim umakom ... ja stavljam senf pomeshan sa ananasom i chilijem .....
* ukoliko nisu ociscene , kuvajte ih u vodi dok se ne otvore ...obavezno ubaciti malo belog luka , a slane ce biti same po sebi od morske vode ....
 
Skuvas krompir u ljusci kao za krompir salatu. Kad se ohladi oljustis ga i iseces isto kao za krompir salatu. Posebno kratko (5minuta) obaris u vodi kolutice lignji. Njih procedis i na malo ulja proprzis takodje kratko (5 minuta). Kad skines sa vatre umesas malo Miso paste (kupuje se u prodavnici zdrave hrane) ili soja sosa. Mozes dodati pred kraj pecenja malo iseckanog belog luka. Na kraju pospes sa iseckanim persunovim listom. To sve pomesas sa onim kuvanim krompirom i dodas jos maslinovo ulje. Moze se jesti odmah, a moze i hladno. Moze se jos pobiberiti, ko voli.
 
carobnas:
Dajte ljudi jos koji recept, otkrijte mi svoj neki tajni recept sa morskim plodovima

Vrlo jednostavn stvar, ovo pravim uvek iz glave, nije nikakav "zvanican" recept, uvek su moguce izmene i razne varijante sa raznim dodacima:

Maslinovo ulje, kratko proprzis sitno iseckani beli luk, praziluk, dodas skapme, i na laganoj varti przis ne vise od 5 minuta, dodas u medjuvremenu i malo vode, naravno zacina po ukusu, soli, bibera, na kraju belog vina, i persuna . Ako volis ljuti, malo mozes dodati sitno iseckane ljute crvene paprike ili kakve vec imas.
Napomena, pazi da ne prekuvas skampe, bice kao guma, caka je u tome da ostanu socni i mekani, puste malo sok i sa vinom i ostalim dodacima imas odlican sos, jako ukusan.
Ovo se sprema za ne vise od 10 minuta.

Ista ova varijanta sa puzevima iz konzerve ili tegle.........
 

Back
Top