Volite li klasičnu muziku?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
somebody:
pa klasicna muzika je dobra za svakoga ko zna sta znaci rec muzika:))..... i da ne valje ne bih prezivaela ovoliko generacija i ne bi se dalje slusala:)....

..... i dan danas pisala!
ne treba da 'zapostavimo' i kompozitore savremene klasicne muzike :)
ono sto je posebno problematicno u nas jeste biti upoznat i biti u toku sa savremenim /pre svega/ svetskim tendencijama u klasicnoj muzici; u tom smislu moze biti zanimljivo pratiti kako se 'razvijaju' pojedini muzicki zanrovi, zanrovi koji vec vekovima opstaju na muzickoj sceni /mislim da je najjednostavnije kao primer navesti operu/. Pomislite samo koliko je recimo kompozicija nastalo poslednjih godinu dana u svetu i kod nas, a nama su ovde dostupna, iz brojnih razloga-da se ne bavim sada i tom temom, kao 'najsvezija dela' uglavnom ona iz proslog veka ; 'dostupna'- preko medija /TV, radija/, a ponuda u CD sopovima takodje nije u tom smislu raznovrsna, mada se tu ipak stvari krecu na bolje.

Predlog: Senberg-Preobrazajna noc, Cajkovski-Romeo i Julija, Sati-Gimnopedije, Sopenovi klavirski koncerti, Listove simfonijske poeme su fantasticne itd.

A sta kazete na kompozitore filmske muzike :!: :?:
 
U svakom slucaju, muzika iz Lord of the Rings je po meni primer te savremene klasicne muzike. Imam oba soundtracka i fantasticni su![/quote]

da, H.Shore je odlicno odradio posao, slazem se!
ja imam ono izdanje - 1 CD /pirat bez propratne knjizice/, pretpostavljam da ti imas onu 'prosirenu' varijantu za muzicke sladokusce? blagis se tebi :roll:
e dobra je i muzika E.Goldenthala za ciklus filmova 'Alien', konkretno, meni se najvise dopada soundtrack za III deo...
 
caffetin na zelene tufne:
U svakom slucaju, muzika iz Lord of the Rings je po meni primer te savremene klasicne muzike. Imam oba soundtracka i fantasticni su!

da, H.Shore je odlicno odradio posao, slazem se!
ja imam ono izdanje - 1 CD /pirat bez propratne knjizice/, pretpostavljam da ti imas onu 'prosirenu' varijantu za muzicke sladokusce? blagis se tebi :roll:
e dobra je i muzika E.Goldenthala za ciklus filmova 'Alien', konkretno, meni se najvise dopada soundtrack za III deo...[/quote]

Zapravo, ne - i ja imam piratsko izdanje na 1 cd-u, ali je svejedno odlicno! Kakvo je to prosireno izdanje, jel' ima mnogo vise muzike i jel ne njemu ima pesma Lord of the Rings od Blind Guardian, ako znas?

Hej, lud nick! :wink: Kako ti to pade na pamet?
 
Zapravo, ne - i ja imam piratsko izdanje na 1 cd-u, ali je svejedno odlicno! Kakvo je to prosireno izdanje, jel' ima mnogo vise muzike i jel ne njemu ima pesma Lord of the Rings od Blind Guardian, ako znas?

Hej, lud nick! :wink: Kako ti to pade na pamet?[/quote]

Iskreno, nisam istrazivala na tu temu ali sam, kada je jos I deo filma bio aktuelan, cula na TVu da se, kao sto se rade DVD sa raznoraznim dodacima, planira i 'extended version' soundtracka, zbog velikog interesovanja. Pretpostavljam da ovakvo izdanje moze da se nabavi u inostranstvu, kod nas nisam videla, mozda i ima?? Ako saznas ti nesto ili neko ima neku zanimljivu informaciju nek se javi. A tu je uvek ovde x puta spominjan google...
Nick - bujna masta ili me je bolela glava i uz nalet velike inspiracije .............. :)
 
caffetin na zelene tufne:
Zapravo, ne - i ja imam piratsko izdanje na 1 cd-u, ali je svejedno odlicno! Kakvo je to prosireno izdanje, jel' ima mnogo vise muzike i jel ne njemu ima pesma Lord of the Rings od Blind Guardian, ako znas?

Hej, lud nick! :wink: Kako ti to pade na pamet?

Iskreno, nisam istrazivala na tu temu ali sam, kada je jos I deo filma bio aktuelan, cula na TVu da se, kao sto se rade DVD sa raznoraznim dodacima, planira i 'extended version' soundtracka, zbog velikog interesovanja. Pretpostavljam da ovakvo izdanje moze da se nabavi u inostranstvu, kod nas nisam videla, mozda i ima?? Ako saznas ti nesto ili neko ima neku zanimljivu informaciju nek se javi. A tu je uvek ovde x puta spominjan google...
Nick - bujna masta ili me je bolela glava i uz nalet velike inspiracije .............. :)[/quote]

Zanimljivo! Imam extended verziju I dela filma, ali niti sam cuo za takvo izdanje soundtracka, niti sam ga video ovde kod pirata...Javicu ti ako saznam, za google bas nemam vremena sad, mozda cu sutra da potrazim nesto.

Znaci ima koristi od glavobolje! :wink: Cao!
 
Ja obozavam klasicnu muziku, samo koliko je bozanska, toliko moze da bude mracna... :?

Mozart mi je omiljeni kompozitor... i on je genije!! Dosao je na ovu planetu samo da bi ostavio iza sebe neponovljiva dela, koja su uzasno teska za izvodjenje (znam iz licnog iskustva... svirala sam ga...huh, kakav je to pakao bio nauciti to! :shock: )... a koja zvuce neverovatno dobro i jednostavno te podignu do neba i drze te tamo sve vreme svog trajanja :arrow: ... genijalno :!: :!: :!: :!: :D
 
klasika je nesto iznad ove muzike sto mi slusamo, zaista je nesto izvandredno. ali ja je licno ne slusam nesto specijalno jer sam navucen na r'n'r :lol:
osecam da nisam dovoljno sposoban i sredjen da bih mogao da je slusam. osim toga, danas ni ne postoji kultura slusanja takve muzike.
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.
 
Grr...i ova tema je bila...ali dobro,nema veze.. 8) Naravno da slusam klasiku,u "bliskoj vezi" sam sa njom..s obzirom da idem u muzichku skolu... Kao sto je neko pre mene rekao,to je muzika iznad svega... Inache..najkompozitor mi je Beethoven... Divne kompozicije ima,puno emocija....ufff...super :)
 
Daaaaaaaaaaa, obozavam je!
Idem u muzicku, i ne shvatite me pogresno, ovako se ubijam i od roka, ali BRATE! Onaj SOPEN je bio
GENIJALAC!!! Tako je fenomenalan, jednistven, prosto caroban, ponekad bolesno magican, ali... Uf! Uvek se najezim kad ga sviram! Strasno koliko su mu mocne stvari, tako ispunjene i uravnotezene, tako jedinstvene, tako neobicne... Obozavam SOPENA.
Ultima
 
Keeper:
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.

e pa to shto je nekad bio mozart i list i oni na dvoru to ti je danas ovo MTV i zabavna muzika :)
samo sto nisu imali struju. a moglo bi josh kompozicija kao to, kalvir orkestar samo ima i toga al retko, valjda i nije nesto komercijalno.
 
Anonymous:
Keeper:
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.

e pa to shto je nekad bio mozart i list i oni na dvoru to ti je danas ovo MTV i zabavna muzika :)
samo sto nisu imali struju. a moglo bi josh kompozicija kao to, kalvir orkestar samo ima i toga al retko, valjda i nije nesto komercijalno.

izvini, nije mi jasno ... kako mogu da se porede klasicna muzika i MTV i zabavna muzika?
klasika je cista umetnost. MTV sluzi da zabavlja narod, da zamagljuje oci, narocito tinejdzerima, ljudima bez stava koji ne znaju da traze svoje mesto na planeti pa konzumiraju ono cime ih zatrpavaju.
mislim da je ovo bilo glupavo poredjenje.
 
Anonymous:
Keeper:
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.

e pa to shto je nekad bio mozart i list i oni na dvoru to ti je danas ovo MTV i zabavna muzika :)
samo sto nisu imali struju. a moglo bi josh kompozicija kao to, kalvir orkestar samo ima i toga al retko, valjda i nije nesto komercijalno.

Ma daj bre, slusala se tada i druga muzika, mislis da su svi imali prilike da slusaju Mozarta ili Bacha? Pa tada nije postojao radio...obican narod je slusao svoju narodnu muziku...a elita nesto drugo...
stvarno je bez veze ovo poredjenje...Pozdrav!
 
Keeper:
danas ni ne postoji kultura slusanja takve muzike.
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.
Naravno da slusam... Ne slazem se da danas ne postoji kultura slusanja klasicne muzike, mada je cinjenica da nas, njenih poklonika, trenutno ima jako malo. Sto se tice nekog nastavljanja komponovanja u stilu Mocarta, Baha ili Sopena, smatram da je tako nesto nemoguce, jer se muzika, kao i sve ostale umetnosti razvija, a muzika XX veka (mislim na umetnicku, ne znam kako da je drugacije nazovem)presla je u okvire atonalnosti i disharmonije i samo mali broj ljudi, uglavnom muzicki obrazovani sloj, je slusa.
 
sunny_girl:
Keeper:
danas ni ne postoji kultura slusanja takve muzike.
i jako mrzim sto se sve zaustavilo na mocartu, bahu i ostalima. danas muzicari nece da nastavljaju (uglavnom) tamo gde su oni stali, nego se sve zavrsava time sto ljudi po ceo zivot reprodukuju klasicnu muziku. znam ja da je tesko biti uz rame sa tim kompozitorima, ali i leonardo da vinci je bio i ostao najveci u slikarstvu pa se slikarstvo razvija i dan danas.
Naravno da slusam... Ne slazem se da danas ne postoji kultura slusanja klasicne muzike, mada je cinjenica da nas, njenih poklonika, trenutno ima jako malo. Sto se tice nekog nastavljanja komponovanja u stilu Mocarta, Baha ili Sopena, smatram da je tako nesto nemoguce, jer se muzika, kao i sve ostale umetnosti razvija, a muzika XX veka (mislim na umetnicku, ne znam kako da je drugacije nazovem)presla je u okvire atonalnosti i disharmonije i samo mali broj ljudi, uglavnom muzicki obrazovani sloj, je slusa.

pa dobro, postoji kultura (ne samo slusanja klasike, vec i izlozbe, pozoriste i te stvari) ali sve je to zanemarljivo mizerno.
cekaj, nije mi jasno zasto je nemoguce nastaviti komponovanje u klasicnom stilu?
 
Zato sto se muzika, kao i svaka umetnost, neprekidno razvija. Ako bi neko sada pokusao da oponasa Betovena bio bi shvacen kao plagijat. Zasto je Debisi jedini pravi predstavnik impresionizma? Zato sto je u svojoj muzici doneo sve karakteristike tog stila i posle njega su ovom pravcu postepeno dodavana neka druga obelezja, sto je sasvim normalno - muzika je nastavila da se razvija. Mislim, pojedina obelezja nekih epoha mogu da se jave u muzici nekih drugih epoha, ali komponovati na nacin na koji se to radilo pre 2 veka potpuno je besmisleno.
 
sunny_girl:
Zato sto se muzika, kao i svaka umetnost, neprekidno razvija. Ako bi neko sada pokusao da oponasa Betovena bio bi shvacen kao plagijat. Zasto je Debisi jedini pravi predstavnik impresionizma? Zato sto je u svojoj muzici doneo sve karakteristike tog stila i posle njega su ovom pravcu postepeno dodavana neka druga obelezja, sto je sasvim normalno - muzika je nastavila da se razvija. Mislim, pojedina obelezja nekih epoha mogu da se jave u muzici nekih drugih epoha, ali komponovati na nacin na koji se to radilo pre 2 veka potpuno je besmisleno.

a zar neko danas uopste komponuje muziku? ne racunajuci pop rock i ostalo sto se prodaje .....
kolko ja vidim svi koji idu u skole i akademije samo sviraju i reprodukuju klasicne izvodjache. vidim tipa pijanistu, odrzava koncert, na repertoaru bah sopen i ostali ......
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top