Nabavka oružja, opreme za lov, izbor pasa,saveti i poneka šala

Tamnavac

Zainteresovan član
Poruka
220
Želim da na ovaj način pomognem mladjim kolegama lovcima oko razrešenja dilema vezanih za izbor lovačkog oružja,opreme za lov izbora pasa kao i da probudim zaštitarski odnos prema flori i fauni tj. prirodi. Zato bih molio sve dobronamerne a i one druge da uzmu učešća u ovoj temi da sučelimo stavove pa kom/ opanci a kom/ obojci a kom/ smrde noge :) ? Normalno bez vredjanja uz uvažavanje i suprotnog mišljenja sam pošteno (a nadležan je sud u Beogradu) da li je to bio neki izborni slogan? :roll: S poštovanjem Tamnavac
 
Za sve ljubitelje koji to ne znaju (izvinjavam se onima koji znaju), septembar je mesec rike.
Riču roditelji zbog dece koja su pošla u školu, domaćice zbog zimnice a političari vratili se sa odmora pa u nove pobede! Najlepša rika se ipak može čuti u starim hrastovim šumama kitnjaka i lužnjaka u posavini i podunavlju gde se mužjaci njegovog veličanstva kralja šume jelena odzivaju vekovnom zovu prirode za obnovu vrste. Taj lepotan u punoj snazi pun hormona sa izbrušenim i naoštrenim rogovljem svom snagom se bori da odbrani teritoriju,otera suparnike,prikupi košute, objasni im neke stvari u vezi muško ženskih odnosa :D i produži svoju vrstu. Većina lovaca nikad nije bila u prilici da čuje riku, obaška da udje u lovište kojem je u ovom periodu (iako sve ječi i zveči) preko potreban mir a kamo li da odstreli grlo u punoj snazi i to još u medalji. Prizor je veličanstven, na sve strane se može osetiti mošus a ako dobro imitirate zov jelena možete se nadglasavati sa njim toliko da će vas doživeti kao istinskog suparnika.Ako niste dobri u zovu nemojte kvariti doživljaj. Moj drugar bata Cane je toliko dobar u tome da ga žena redovno izbacuje izkuće kad počne sa vežbanjem zova.Jednom prilikom je pola sela Morovića izašlo na ulice misleći da je jelen izašao iz lovišta i ušao u selo(vrločest slučaj).Kad na trgu Cane izvodi solo deonicu za drugare. Pa dragi moji oslušnite vredi poslušati i nisu te šume tako daleko !!! :)
 
Vidim da je izbor opreme vrlo često kamen spoticanja medju lovcima. Za mog drugara Saleta pored puške i municije najvažniji deo opreme je njegov omaleni ranac.Inače Sale veliki lovac,geometar, čovek (140 kg žive vage) i komunista (voleo je Cobeta do zadnjeg trena) na sledeći način dolazi do idealne težine ranca potrebnog za dnevni boravak u prirodi: 1,5 litra belog + 1,5 litara kisele+1,5litara obične vode Hrana 0,5 kg za mene + 0,5 kg za ove što se češu + 0,5 kg biće i neki gost +0,5 kg za svaki slučaj + 3 vekne hleba (jedna je malo dve su taman treća za svaki slučaj) treba poneti i presvlaku dosta se znoji, foto aparat i rezervne baterije da dokaže nevernicima kako je bilo a od skora i dvogled, nadje se tu i neki slatkiš možda i flaša žestine ukupno brat bratu dvadesetak kilograma.Napomena količina je za dnevni lov eventualno dva dana uz razmatranje obaveznih rezervnih i alternativnih varijanti ishrane.Pa drage kolege voleo bih da čujem vaše mišljenje a ja Saleta ne menjam ni za živu glavu dok ga imama ićiću lak k/o perce. ;)
 
OK pozdrav kolega cuo sam za Morovic da je jako lepo loviste i lepa i uredna organizacija lova bio je jedan moj prijatelj u lovu na divljeg vepra,sto se tice rike lepa je to muzika za usi ko zna da uziva u pesmi GORSKOGA CARA, moja ljubav je lov od lova vose volim prepelicu, fazana, inace se lovom bavim od 15 maja do kraja do 31 decembra, pa vi sami procenite koliko ja lovim svaka nedelja je moj dan,inace se bavim i organizacijom lova ko voli da puca i uziva u lovu moze me kontaktirati,lovista na jugu srbije homolje i ostala.

Dobar pogled kolega i mirna ruka i pozdrav za SALETA
 
Prijatelj mog pokojnog oca neki Mirko učitelj beogradski ilegalac,prvoborac (narodni heroj nije postao zbog dugačkog i britkog jezika) stalno je bio prozivan od ratnih drugara da pripremi već jednom taj zečiji paprikaš.Pošto je Mirko ipak ozbiljan čovek nije lako davao obećanja ali usled silnog navaljivanja pristao je da napravi klopu.Po onoj ne spremaj ražanj a zec u šumi za 29 novembar tri dana cela grupa je tabanala po Tamnavi i Kolubari uzalud.
Trećeg dana pri kraju lova našli su hladnog i ukočenog zekana u nekom žbunju.Po Mirkovom mišljenju super, meso je taman odležalo na hladnom razgradilo se nije tvrdo,oni(partizani) za vreme rata svašta su jeli ...jedino je količina nedovoljna ali nema veze snaćiće se važno je da ima zeca za osnovu :wink: Bilo kako bilo paprikaš za 15 ljudi je napravljen sve se pojelo a kako je obezbedio drugog zeca nikad nije objasnio.Zlobnici su govorili iza njegovih ledja da je ulovio komšijskog mačka kojeg posle tog 29novembra niko nikad nije video.A beše to žućko mačak pravi domaćinski velik glavat mudonja jedno 7-8kg.Moj stari se sećao da je kao kroz maglu, posle okončanja lova u sumrak čuo jedan hitac iz pravca avlije tog komšije domaćina.Umalo da zaboravim Mirko nije učestvovao u jelu pod izgovorom da više voli ribu.Poenta OZBILJNI LJUDI TREBAJU DA BUDU OBAZRIVI KOD DAVANJA OBEĆANJA INAČE OBEĆANJE LUDOM RADOVANJE, PRIJATNO!!! :D :D :D
 
Evo priloga lovackim pricama! Pozdrav! ;-)
 

Prilozi

  • CrnaStrela.jpg
    CrnaStrela.jpg
    95,8 KB · Pregleda: 66
Hajka na lisicu u Alibunaru je jedna od najbolje organizovanih lovno-turističkih manifestacija u zemlji. Održava se obično krajem januara a na poziv Bokija Stojanovića i moja malenkost je uzela učešća u tome.Kako je cilj ove manifestacije edukacija lovaca i prevencija besnila ugledni stručnjaci drže predavanje o ovim i sličnim temama. Tako je bilo
i ovog puta stim da pred sam kraj predavanja posle kojeg ide večera jedan manijak postavi pitanje uvaženom profesoru kako to da su naše lisice prave lepotice a one u Engleskoj...i tako se predavanje oduži za 2 sata svi postadoše nervozni i besni ukratko pičvajz.Hajka prodje, ružno se zaboravi a Boki i ja opet na hajku dođosmo iduće godine. Na svečanom ručku posle lova uz meze Boki ispriča priču kako je neki manijak prošle godine postavio pitanje uz opšte smejanje čovek sa njegove desne stane reče :,,To sam bio ja!,,Tako upoznah Tomu Morža po genetici Šapčanin,džentlmen po manirima,kožar-krznar-ćurčija po profesiji,zajebant spadalo i boem e to je njegov lični izbor.Kad je Toma rešio da nabavi psa njegov prijatelj kinološki sudija Nurija Aziri pozva ga da dodje kod njega u Zrenjanin.
Pas je bio vrhunski, snažan, veliki, glavat, jakog nosa i tako jake krvi i lovne strasti da sve što ima perje bilo je lovina.Kvalitet psa i njegovu ćud možda će najbolje opisati reči jednog
drugara Madjara koji reče:,,Ovi gospodin je najebala,,!Sve velike ljubavi su bolne takva je bila i ova, naplaćao se Toma štete na peradi pa kad je vrag odneo šalu a krv nije voda pa se ne može razvodniti rastali su se njih dvojica i dugo nakon toga nije uzimao novog psa.Od svega ostade priča i Ovi gospodin ...Ako slučjno prolazite preko zelenjaka a interesuje vas koža tu sa desne strane od stepenica nalazi se Tomina radnja slobodno svratite i pitajte ga za lisice i kera neće se ljutiti!!!
 
Kad smo već kod lovno turističkih manifestacija NE PREPORUČUJEM HAJKU NA VUKA KOJA SE ODRŽAVA U DOBRI DJERDAP a evo i zašto (iskustvo sa zadnje hajke 2006):
1.Organizator se setio da pozove službu za puteve (da se pospe so) tek kad su se ljudi slupali u fazonu odkud led zimi i to još u Djerdapu pored vode na severnoj strani :evil:
2.Prevoz do lovišta KRIVIČNO DELO UGROŽAVANJE BEZBEDNOSTI UČESNIKA U SAOBRAĆAJU!!! Organizatori su dovezli kamione za drva NEPRIPREMLJENE ZA PREVOZ LJUDI pa ko hoće da se vozi izvolte a ko neće baš nas zabole!!! Kad je čovek kog sam poveo spao sa tog krša od kamiona izašao je jedan pametni baja da mu objasni kako se nije dobro držao pa smo mi skočili da njemu objasnimo... e onda je je taj uvatio tutanj. Da je neko nastradao nadrljao bi vozač kog sam pitao zašto kamion nije pripremljen za prevoz rekao da je njegovo da vozi a organizator treba da pripremi konopce,arnjeve klupe...
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
3.Pogon!! Izašli likovi bacili par petardi popili po neku s nogu malo se drali i galamili rezultat dve lisice! Mogli su bar prepariranog vuka da donesu iz prirodnjačkog muzeja neka se ljudi slikaju :wink:
Ukratko ko voli da ga neko u zdrav mozak neka ide tamo i još da ga to košta!!!
 
Još jedno negativna konstatacija. Fabrika oružija ,,Zastava,, nije sposobna da za 6 meseci koliko traje nabavna dozvola napravi dva lovačka karabina po posebnoj porudžbini.
NESPOASOBNJAKOVIĆI !!!
Nije lovačka priča već surova realnost. Dva moja dobra drugara iz gore navedenih priča po dobijanju odobrenja i kontakta sa Zastavom,po njihovom zahtevu uputili su pisani zahtev za narudžbinu karabina.Iz Kragujevca usmenim putem su rekli da je rok jedno 3-4 meseca. I tako vreme je prolazilo uredno se zvala odgovorna lica u fabrici a kako se bližilo isticanje nabavne dozvole stigao je odgovor da još nisu završili pa neka se produži nabavna dozvola za još 6 meseci...Ma, palite šabani samo da vas vidim da blokirate saobraćaj u Beogradu i tražite nešto za vas je motika a ne CNC mašina kakav Remington kakvi bakrači... (Izvinjavam se kolegama ako su očekivali literarni pristup temi)

Dana 5. 10.2006 KONAČNO SU ZAVRŠENA DVA POMENUTA KARABINA!! UZ OPASKU BOLJE IKAD NEGO NIKAD 8) :idea: :!: :?:
 
Pošto se često vode rasprave o optičkim uredjajima koji potiču iz Rusije i bivšeg SSSR-a želim da ukažem na nekoliko činjenica a zaključke izvedite sami pošto o ukusima(ličnim izborima) ne rasparavljam.Bivši SSSR i sadašnja Rusija imao je/ ima jednu od najvećih produkcija optičkih i opto elektronskih uredjaja u svetu. Fabrike koje su se bavile time bile su vojne sa koperantima u zemljama bivšeg istočnog bloka izmedju ostalih i sa NDR (Istočna Nemačka).Ovakvi uredjaji u 9o% imali su vojnu namenu dok je ostatak pokrivao civilni sektor,lov,ribolov,boravak u prirodi,uredjaje za premer zemljišta,medicinske uredjaje...Ali da ne idemo u širinu vratimo se optičkim nišanima. Sadašnja Rusija u tržišnoj utakmici iznedrila je par velikih firmi koje se bave proizvodnjom i plasmanom pored ostalog i optičkim nišanima. Princip je sličan našem SDPR-u a to je da se napravi velika uvozno izvozna firma preko koje će se plasirati produkcija iz više fabrika nekadašnjih vojnih mega komleksa. Tako npr firma Gimeks iz Moskve radi sa Belomom (radi sa Cajsom poznat po foto aparatima Zenit), VOMZ-om, NPZ-om ...a ima i svoju robnu marku Sturman. Veber iz Petrograda je takodje odlična firma koja kooperira sa Docterom... Plasman u Sevrnoj Americi (SAD i Kanada) ide preko Kaljinka Opticsa... Da ne davim dalje pogledajte: 1. www binoculars.ru 2. www veber.ru 3. www kalinkaoptics.com Voleo bih da čujem komentare mišljenja ....
 
Majstore pa što ne kažeš šta ti se svidja imam onda nešto bolje.Rečna jahta završena ključ u ruke sa motorom brodskim van brodskim.Vrlo je ozbiljna i nije zezanje a cena nećeš verovati ali da te ne davim probaj Brodogradolište ,,Komet,, Industrijska zona bb Novi Bečej TEL 0642596680 /023771628
email komet@ptt.yu adresa www.ptt.yu/korisnici/ ja da imam kintu odmah bih uzeo jer su mnogo dobre i ozbiljno napravljene pa ako uzmeš vozimo se :)) !!!
 
Pošto me je Sale (to je onaj sa omalenim rancem) isprozivao da neću u javnost da iznesem ni jednu priču u kojoj sam ja glavni akter a ima ih podosta reših da opišem istinite :p dogadjaje sa zadnjeg sajma u Ns-u. Po zatvaranju sajma usled uzbudjenja,pomanjkanja šećera u krvi i obnove energetskih resursa drušvo se lociralo u obližnjoj demokratskoj instituciji (ne ustavotvornoj) tj kafani. Beše tu ića i pića, mudrolija i opasnih žaoka,prozivanja... i u jednom trenutku Sale isprovociran nekom mojom pričom reče:,, Idi bre dao si samo ove godine 1500e za oružje a kad te zovem u lov od 250-300 e kažeš meni donesi jedno 5 kg od buta , e jesi prava stipsa,,!!!! Ja se tolike godine trudim da kad lovim divlje svinje pronadjem neku sa butom od 5 kg ali nikako ne uspevam... :-P :-P :-P Pošto smo glasno pričali daleko smo se čuli pa kad je ovaj ,,odvalio,, ono za but smejalo se naše društvo i dobar deo kafane koji je čuo naše ,,prepucavanje! I tako pričama nikad kraja. Medjutim, zbog porodičnih obaveza morao sam nazad za Beograd. Iste te noći oko 23.30 Sale mi telefonira iz kafane da je sa obližnjim društvanjcem spojio stolove i da nastavljaju ugodno ćaskanje i samo želi da mi onako uzgred kaže da za tim stolom sedi poznati puškar i strelac iz Borovlja (Ferlaha) i predstavnik jedne od najpoznatijih firmi za optičke nišane... Upropasti mi je spavanje i sledeću nedelju prozivajući me kakav sam baksuz! Zamislite da ste ljubitelj formule jedan i da je do vas sedeo Šumaher,Sena i Lauda a niste ih upoznali !!! Baksuz mora se priznati :grin: :grin: :grin:
 

Back
Top