vanbracna deca i njihova prava

salbo_pismena

Ističe se
Banovan
Poruka
2.767
Da,ima ovde svasta,pa tako i nas-vambracnih
Sto se mene licno tice,moj cale je kreten,drag mi je i sve to,ali ko zna ,,u sta bi se pretvorila da sam od malena 24 sata bila pod njegovim uticajem
Ovako mi skroz odgovara,ne zalim se
Medjutim,kopka me nesto,,,ved duze vreme ,pa sam se odlucila ,da ipak,postavim i ovu temu
Ja imam brata kog ne poznajem,naravno on je iz vencanog braka mog oca
On duze vreme-25 godina
zivi u inostranstvu i dolazi na svake 3 godine u yu
Cale je sam u stanu
ali zaljubljen u svog sina koga i ne vidja
..Ako i kada mu nesto zatreba,,tu smo mi-vambracna deca,,,
,,sa obzirom,da cale ima stan u centru,i da ,verujem,je ostavio stan taj testamentom,,
mom polubratu
...Imam li ja neka prava? Mogu li ih ostvariti? Kako?
Hajde,,vi vanbracni :))) javljajte se :))
 
Ako se dokaze na sudu da si njegovo dete,sto je danas jako lako,uradi se DNK test,ti imas sva ista prava kao i tvoj polu-brat!Znaci svu imovinu delite na pola...tako su meni objasnili kad sam se raspitivala za drugaricu koja je isto vanbracno dete.
 
ako si priznata od strane oca, trebalo bi da imash jednaka prava.... ako nisi treba da dokazhesh da si njegovo dete.... u svakom sluchaju, ako on testamentom ostavi sve sinu, ti mozhesh da trazhish ponishtenje istog.... shto ne znachi i da cjesh dobiti spor....
 
MOze ona da pokrene pitanje utvrdjivanja ocinstva, ali otac ne mora da pristane na DNK analizu (i niko ga na to ne moze naterati!). Ako otac odluci da u testamentu ostavi sve sinu (cak i da se radi o dvoje bracne dece) tesko da moze da dobije spor; zakon o deobi imovine vazi za decu i supruznika koji ostanu nakon umiranja jednog roditelja (bracnog druga) ako testament nije ostavljen i njime utvrdjena poslednja volja pokojnika. Tako da - koliko ja znam - nema nacina da dobije stan, cak ni ako dokaze da je pomenuti gospodin bioloski otac. Naravno, ja razmisljam prema anglosaksonskim zemljama i njohovim zakonima, ali svakako da treba da angazuje advokata i raspita se kako je situacija uredjena u Srbiji; mada ja mislim da nema nacina da dobije ista od oca ako on ostavi testament; a ako ga ne ostavi, onda bi morala da dokazuje sudskim putem postojanje krvne veze sto je mucan i dugotrajan (a da ne pominjem skup!) pravni proces koji moze da se razvlaci decenijama i potrosi joj taman tolko novca kao vrednost pomenutog stana.
 
PovuciVodokotlič: još uvek je kod nas na snazi evro-kokontinentalno pravo, kao i u celoj EU, osim UK i preko USA..ali jeste testament najjači osnov za nasledjivanje. Na zakonsko se poziva kada nema testamenta, ali je onda supružnik u drugom naslednom redu, prvo deca pa svi ostali.. izjednačena su deca, sva . bračna, vanbračna, usvojena.. P
ALI, deca pripadaju grupi NUŽNIH NASLEDNIKA, otac ne može da ih liši nasleđa samo testamentom, deca moraju nešto da dobiju, a posebno ako nemaju nužnih sredstava za život ili su nesposobna da se sama o sebi staraju. (pre toga dete mora da bude priznato)
S obzirom da ova devojka posećuje i brine o ocu, pretpostavljam da je "priznato" dete..i tu svaka medicina prestaje..
E, ali s obzirom da je otac na nju upućen..postoji Ugovor o doživotnom izdražavanju i to je karta na koju može da se igra ako nema drugih pravnih osnova..
Svakako, obaverzno angažovati advokata.
 
Nadji nekog advokata da te posavetuje, pusti forum..Nije ovo pitanje za caskanje , ovo su uvek pitanja oko kojih se pravi velika frka u porodicama... To znam jer sam do skoro mucila muku sa nekim polurodjacima oko stana, i sve dok nisam angazovala advokata da me posavetuje , imala sam puno problema...
Ima advokata koji daju besplatne pravne savete , pa pokusaj sa njima...
I srecno..
 
HeBePoBaTaH_:
Na zakonsko se poziva kada nema testamenta, ali je onda supružnik u drugom naslednom redu, prvo deca pa svi ostali.. izjednačena su deca, sva . bračna, vanbračna, usvojena.. P
ALI, deca pripadaju grupi NUŽNIH NASLEDNIKA, otac ne može da ih liši nasleđa samo testamentom, deca moraju nešto da dobiju. (pre toga dete mora da bude priznato)

nije baš tako...samo kad ostavilac nema decu bračni drug je u drugom naslednom redu...
iako imaš zavidno znanje... ;)
i da, anglosaksonski, kontinetnalni (i serijatski) su najveci pravni sistemi...veoma različiti...

nužni deo potomaka je polovina koju bi dobili ukoliko bi se primenjivao zakonski red nasledjivanja. toliko minimalno moraš da dobiješ.
a ovako ide zakonski red nasleđivanja...
ti pripadaš prvom naslednom redu zajedno sa bračnim drugom (budućeg) ostavioca i ukoliko testament ne postoji, vi nasleđujete po zakonu, na jednake delove. ukoliko testament postoji tebi je zagarantovana polovina od toga...
ukoliko testametnom ostavilac bude raspolagao i tvojim nužnim delom ti ćeš morati da ga u tom delu pobiješ što nije problem.
ti možeš da pobijaš i ceo testament, ali to nema smisla ako je u propisanoj formi i predstavlja izraz slobodne volje ostavioca...to što ga ti paziš nije dovoljan razlog...i ne treba da bude...
sad pored navedenog, mogu tu da se pojave još neki problemi...npr. utvrđivanje bračne tekovine posle smrti ostavioca..to mi recimo pade na pamet...u najjednostavnijoj i najuobičajenijoj verziji je ovako...
inače, prava bračne i vanbračne dece su izjednačena.
 
Pa ,znam da je za advokata,ali,volim cuti misljenja drugih ljudi,najzad,eto,mislim da imam vise poverenja u ove ljude sa foruma,nego u bilo kog advokata,jer su oni-bar ove koje ja znam-prodane duse
Tj,to im je i posao
kada ti daju savet advokati znas da im je krajnji cilj-novac
kada ti neko nesto kaze i napise na forumu o ovakvim i sl. teskim pitanjima,znas da su to ljudi uradili da bi ti pomogli
Tako da,,ja nikako nepocenjujem forum,ma kako to glupo zazvucalo
Hvala,do beskraja,svim ljudima koji su mi pokusali i koji ce tek pokusati da mi odgovore,nadam se da cu im i ja nekako moci pomoci u buducnosti
Usput
ja sam priznato dete od strane oca,odmah po mom rodjenju
,,a brat,mislim da zna,,mora znati
za nas,,,,ali ne znam sta misli,i sta oseca
povodom toga..
Bilo bi lepo, za misliti ,da nas zeli upoznati,
...
 
...a ..da..jos nesto
..mislim ..tj sumljam..da je moj otac,nesto uradio kod advokata,kako bi zastitio sina,(mada moj polubrat nije bas siromasan,,)
ili se radi o testamentu,ili o ugovoru za izdrzavanje
ne znam tacno sta,
ali,ako je ugovor o izdrzavanju napravljen..mislim da je to lakse za obaranje,jer se moze dokazati da sin zivi tamo negde
..i da dolazi na tri godine jedanput
a za testament..ne znam
 
ne mora da znači...zavisi sta su oni ugovorili...uopšte ne mora da dolazi...

a to za advokate povodom naplaćivanja saveta je bezveze rezon...
pa naravno da im je cilj novac...to im je posao i od toga žive.
jel te frizer šiša besplatno, jel te taksista vozi za dž? ili bi otišla kod psihijatra za dž?
izvini, a što bi neki advokat trošio vreme da bi tebi pomogao...a da mu je pri tome advokatura profesija kojom zarađuje hleb?
pogotovo imajući u vidu da je uobičajeno da se ista takva usluga naplati...
mislim, mene ne dotiče, imam fiksnu platu, neću se baviti tim poslom i takve stvari nikada ne naplaćujem, pogotovo imajući u vidu da nemam puno iskustva...
ali mi je ćale advokat i radim za dva advokata...i jako je nepristojno kada ljudi dođu dave sat vremena oko nekog svog problema i očekuju da to ne treba da se plati...
postoje neke druge falinke koje se često sreću u toj profesiji, ali to što rade za novac...pa izvini, ali ni ti ne radiš za gloginje...
postoje doduše i razni načini da se uzme više novca nego što je neophodno za rešavanje problema...ali to je druga stvari i zavisi od poštenja individue...
 
ma bez brige, testament je ubedljivo najlakše oboriv dokument ;) Naročito ako se radi o uskraćivanju prava na nasleđivanje (tipa da te izbaci ili sl-. mimo zakona, tj, može, ali moraš TI da potpišeš da se odričeš sviga dela, a to nisi uradila/~o ;) )
Inače - prava sva dece su ISTA, i pri nasleđivanju.
Osim ako nije drugačije rešeno (ugovorom o doživotnom izdržavanju i sl). SVE bwe podleže proveri, ma ajde...
 
Danke, S_K_V_O : o )

Ako je ugovor deponovan u sudu onda nije nikakva frka da se pronađe..e, sada, testament ne mora da bude dep. u sudu pre smrti ostavioca, to mi izgleda logično, ali da li mora da bude deponovan ugovor o doživotnom izdržavanju? Kako pronaći one koji nisu u sudu i kako znati da uopšte postoje?
 
ugovor o dozivotnom izdrzavanju mora da bude zakljucen pred sudom u vanparnicnom postupku i sud naravno zadrzava primerak.
mislim da se nadleznost suda za zakljucenje ugovora o dozivotnom izdrzavanju moze zasnovati na osnovu prebivalista davaoca i na osnovu lokacije nepokretnosti...znaci sud koji je nadlezan za neku od ove dve opstine je nadlezan za zakljucenje ugovora...
nisam bas bas sigurna da se nadleznost tako odredjuje (a mrzi me da proveravam)...u svakom slucaju nije ga nemoguce zakljuciti i pred nenadleznim sudom...
e sad kako proveriti da li je zakljucen...odes u vanparnicnu pisarnicu suda i uzmes upisnike za godine koje te interesuju...onda trazis u njima ime koje te zanima...pitas da li ga vode po imenu davaoca ili primaoca...kad i ako ga nadjes prepises broj predmeta...
za deponovan testament vazi isto...ali kao sto nev rece, testament ne mora da se deponuje...
 
Znam da je, recimo, moguće proveriti solventnost prodavca stana kada je reč o firmi, a ne vidim zašto nije predvišeno da se proveri da li je stan recimo opterećen nekim ugovorima kada je reč o fizičkom licu? Ili je moguće? eee.....čekamo dakle e-Srbiju :lol:
 
Ej bre S_K_V_O ,procitaj pazljivije sta sam napisala o advokatima i njiihovim profesijama
,,..pa ,napisala sam isto sto i ti
..TO IM JE POSAO
nisam imala vredjati bilo koga,samo sam odgovorila na jedan stav izlozen u forumu
,napisala sam ........ da ne treba pocenjivati forum i ljude na forumu... i obrazlozila sam moj stav
...nisam imala nameru vredjati advokate..
ma ,,,ipak mislim,da nisi do kraja procitala sta sam napisala
ako si se nasla povredjenom izvini,,nisam imala nameru
dalje...
 
Naravno da postoji mogućnost da se proveri da li je stan opterećen hipotekom ili dr. teretinim obavezama, za to postoje Zemljišne knjige, a uvid u iste imaju svi zainteresovani..i Zambiji, Srbiji, Sev.Karolini i u Parizu..

zaimb, sa advokatima, lekarima i policijom nema rasprave.
Bolje pročitaj post koji ti je SKVO napisala, jer time možeš da smanjiš troškove ....
 
Captain Jack Sparrow:
Ako je napravio ugovor o dozivotnom izdrzavanju uopste nije bitno gde on zivi jel uvek moze da kaze ili dokaze da je nekog placao da radi sve ono sto je ugovorom precizirano , cak moze da bude dovoljno i to da mu salje novac shodno odredbi tog ugovora ...

HM..ne mora da bude baš tako. Sve zavisi od toga ŠTA je ugovoreno između stranaka..
to je ugovor intuitu persone.. i ne zaboravi da je to jedan od najlakše rušljivih ugovora.
Zato ja savetujem uvek, umesto ugovora o izdržavanju, formalno napraviti ugovor o kupoprodaji sa mišljenjem psihijatra da je primalac izdržavanja u momentu zaključenja ugovora uračunljiv. Naravno, platiti porez na promet i onda je sigurno.
 
S_K_V_O:
nije baš tako...samo kad ostavilac nema decu bračni drug je u drugom naslednom redu...
iako imaš zavidno znanje... ;)
i da, anglosaksonski, kontinetnalni (i serijatski) su najveci pravni sistemi...veoma različiti...

nužni deo potomaka je polovina koju bi dobili ukoliko bi se primenjivao zakonski red nasledjivanja. toliko minimalno moraš da dobiješ.
a ovako ide zakonski red nasleđivanja...
ti pripadaš prvom naslednom redu zajedno sa bračnim drugom (budućeg) ostavioca i ukoliko testament ne postoji, vi nasleđujete po zakonu, na jednake delove. ukoliko testament postoji tebi je zagarantovana polovina od toga...
ukoliko testametnom ostavilac bude raspolagao i tvojim nužnim delom ti ćeš morati da ga u tom delu pobiješ što nije problem.
ti možeš da pobijaš i ceo testament, ali to nema smisla ako je u propisanoj formi i predstavlja izraz slobodne volje ostavioca...to što ga ti paziš nije dovoljan razlog...i ne treba da bude...
sad pored navedenog, mogu tu da se pojave još neki problemi...npr. utvrđivanje bračne tekovine posle smrti ostavioca..to mi recimo pade na pamet...u najjednostavnijoj i najuobičajenijoj verziji je ovako...
inače, prava bračne i vanbračne dece su izjednačena.
a da li mozes da mi kazes kako funkcionise ostavljanje imovine testamentom nekome ko nam nije krvno srodstvo, da li je tako nesto uopste moguce ako taj sto ostavlja nema zenu i decu vec samo brata i njegovu porodicu? i u slucaju da je tako nesto moguce da li je problem ako onaj kome se ostavlja ima strano ili dvojno drzavljanstvo?
 
posto i ja imam istu situaciju,mogu nesto da kazem povodom nuznog dela nasledstva,svaka opstina ima pravnu sluzbu koja je besplatna i tamo sam se raspitala,oni kazu,svako dete ima pravo posle smrti na nuzni deo koji je oko25 procenata od ukupne imovine,bilo koji dokument da se sacini moze da se obara ali je dug proces,i nikada se ne zavrsi sa tim procentom vec ga uvek umanje
 
Rodjena sam 1967 godine u Nisu kao vanbracno dete. Otac po nagovoru svojih bogatih roditelja odbija da me prizna. Vestacena sam 1967 i na sudskoj medicini utvrdjeno je putem DNK da sam njegovo dete nakon cega on svojom voljom to priznaje i kaze da zbog svojih roditelja nije smeo da me prizna. Nakon toga mi daje svoje prezime i priznaje me. Sa 18 god sama menjam njegovo prezime. Samovoljno daje alimentaciju, zeli da me uzme preko suda ali moja majka ne dozvoljava. Sada imam 43 god. On je unazad 23 god ozenjen drugom zenom sa kojom nema dece. Ona je psihicki bolesna. Zanima me kakva su moja prava u vezi nasledstva posto je on veoma bogat a nikad nista nisam uzela od njega?Ako sam mu jedino dete kakva su moja prava ? On je oduvek zeleo da bude u kontaktu samnom ali sam odbijala. Sad imam svog muza i dete. Zelim da znam da li moze da me ostavi bez nasledstva iako sam zbog toga sto sam vanbracno dete mnogo patila i dan danas imam traume?Da li zbog njegove zene moze da me iskljuci iz nasledstva? On zeli da prica samnom. Da li je moja greska sto ne popustam i ne oprastam mu? Majka ne zeli da mi kaze istinu o detinjstvu koje ja pamtim .Da li imam pravo na to da moj psihijatar pozove mog oca i razgovara sa njim? Da li treba da oprostim ocu da bi moje zdravstveno stanje bilo bolje jer zbog toga patim celog svog zivota? Unapred hvala
 
Rodjena sam 1967 godine u Nisu kao vanbracno dete. Otac po nagovoru svojih bogatih roditelja odbija da me prizna. Vestacena sam 1967 i na sudskoj medicini utvrdjeno je putem DNK da sam njegovo dete nakon cega on svojom voljom to priznaje i kaze da zbog svojih roditelja nije smeo da me prizna. Nakon toga mi daje svoje prezime i priznaje me. Sa 18 god sama menjam njegovo prezime. Samovoljno daje alimentaciju, zeli da me uzme preko suda ali moja majka ne dozvoljava. Sada imam 43 god. On je unazad 23 god ozenjen drugom zenom sa kojom nema dece. Ona je psihicki bolesna. Zanima me kakva su moja prava u vezi nasledstva posto je on veoma bogat a nikad nista nisam uzela od njega?Ako sam mu jedino dete kakva su moja prava ? On je oduvek zeleo da bude u kontaktu samnom ali sam odbijala. Sad imam svog muza i dete. Zelim da znam da li moze da me ostavi bez nasledstva iako sam zbog toga sto sam vanbracno dete mnogo patila i dan danas imam traume?Da li zbog njegove zene moze da me iskljuci iz nasledstva? On zeli da prica samnom. Da li je moja greska sto ne popustam i ne oprastam mu? Majka ne zeli da mi kaze istinu o detinjstvu koje ja pamtim .Da li imam pravo na to da moj psihijatar pozove mog oca i razgovara sa njim? Da li treba da oprostim ocu da bi moje zdravstveno stanje bilo bolje jer zbog toga patim celog svog zivota? Unapred hvala

1967 nije bilo moguće raditi DNK analizu. bar na planeti zemlji. za Niš ne znam.
to što si patila nema veze sa nasledstvom. osim ako imaš nameru da ga tužiš za pretrpljenu patnju i duševni bol.
to što je njegova žena psihički bolesna nije tvoj problem.
da li grešiš što ne želiš da pričaš sa ocem ne zavisi od nas nego od tebe.
za ovo sa psihijatrom se nadam da je šala.
ljudski je praštati ali nema garancija da je to dobra terapija za ozdravljenje.
voliš da gledaš Španske serije? to nije dobro. tj kao i u svemu ostalom, bolje je biti umeren.
 

Back
Top