Microsoft stavlja katanac na XP

MasterYoda

Gost
Poruka
4.275
Od 31.08.2006. korisnici koji su probali automatski update za XP a imaju nelegalnu kopiju OS-a, počašćeni su od MS-a upozorenjem koje se pojavljuje stalno, od butanja pa nadalje. Traži se od vas da legalizujete svoju kopiju OS-a kroz jedan od modela legalizacije.
Da li će ostati samo na ovom upozorenju? Za sada nije poznato, ali, znajući Microsoft, moguće je da poslije nekog perioda sve ode k vragu :twisted: . Zato, hitno upozorenje svima koji još nisu zahvaćeni - isključite automatski Update kao prvi korak. :confused:
 
Moj OS je legalan, tako da nemam problema sa tim, ali znam da trazi proveru legalnosti kada se na sveze instaliranom system pokrene update. To ce mozda biti bolna stavka za korisnike racunara, sto se budzeta tice, ali je sasvim razuman korak. Ljudi hoce svoje pare, i to j eOK, samo mislim da bi ipak trebalo prilagoditi cenu softvera uslovima u nasoj zemlji, tj. pruziti priliku svima da se legalizuju, pa ko voli nek izvoli.
Sa druge strane, kao sto su ovde i napisali, iskljucite update. Zatim lepo odete kod prijatelja koji ima legalan system uredno azuriran i iskopirajte sve fajlove iz direktorijuma C:\WINDOWS\$hf_mig$ (u pitanju je skriveni folder)... i bas vas briga za legalizaciju a uvek imate azuriran system. ;)
 
Tankian:
ja mislim da mi je RISK reko,da je microsoft dobio opasne kritike zbog tog genuine obavestenja koje se ubacuje,i u fazonu mozete na njihovom sajtu da saznate kako da to otklonite


Mnogo kritika je dobio Microsoft za sve i svasta, ali do sada je vec svima jasno da ih bas briga za to. Oni drze vladu, vojsku, najvece kompanije u zemlji... Zamisli da se povuku, otkazu podrsku... sta god... nastao bi haos ogromnih razmera. Suvise je to dobro osmisljena politika da bi se obazirali na bilo kakvu kritiku.
Sa druge strane, to je njihov proizvod, kao i svaki drugi komad softvera na kom pise da nije legalan, kada nije, tako pise i na njemu. Sasvim je normalno da neko zadrzava svoja prava nad necim sto pripada samo njemu. Mi imamo, i jos dugo cemo imati taj problem, da prihvatimo cinjenicu da je neko na tome radio (citavi timovi ljudi, hiljade i hiljade radnih sati) pa kada pozeli da to naplati, ili da te tuzi sto to koristis ilegalno, on zaista ima pravo na to.
Primera radi, zamisli poljuprivrednika kome ce neko uzeti svu letinu, ili jedan deo a da mu ne plati... i tako dalje... Ovo je balkan, gde ljudi imaju svoje dvoriste i u njemu mogu da rade sta pozele, na ustrb raspolozenja ili mirnog sna svojih komsija... ali iskreno se nadam da necemo jos dugo biti komad srednjeg veka okruzen civilizaciom i tehnoloskim dostignucima.
 
Ma niko nije ni rekao da treba da postoje pirati. To je najgora solucija.

No bilo kako bilo, sve moze da se crackuje, i nazalost svaki napor da se ovo spreci se pre ili kasnije je zavrsavao neuspehom. Mislim da Micros~1 ovo resava sa pogresne strane: Ne mozes se otarasiti pirata dok ne postoji cvrsta pravna osnova i dok siroke narodne mase ne shvate sta je tu fer i moralno. I dok ne budu imali malo vise para. :D Nemozes tek tako reci prosecnom vlasniku prodavnice kod nas da "za jedan disk" treba da da tolike pare.

btw: Mozda malo zvuci fanaticno, mozda je malo i offtopic, ali kad je vec spomenuto: Ne zvuci ni malo lepo to sto kompovi u nasoj vladi i drzavnim institucijama rade sa softverom koji je proizvod strane firme.

Evo sta je sam Micros~1 dao pod pritiskom javnosti
http://support.microsoft.com/kb/921914/en-us

To je i zvanicni nacin kako da se uklone ove notifikacije. Inace izazvale su zestoke reakcije: Opet se to malo kosi sa privatnoscu korisnika...

p0zz
 
Jeste... Ali, onaj ko nema novca da vozi Hummer-a ne bi trebalo da ga ukrade zato sto je isti skup, vec bi trebalo da kupi auto kakav sebi moze da priusti. ;) U suprotnom, zamisli kakav haos nastaje ako se kradja i piratizovanje softvera prenese na sva materijalna ili bilo koja druga dobra... Bilo bi to jako, jako lose...
A sto se tice privatnosti, to je samo dizanje prasine... Ebiga... zasto si ostavio podatke kada si vadio licnu kartu, to je daleko veca opasnost buduci da tvoji podaci kruze internetom kada te policija zaustavi na drugom kraju zemlje i krene da proverava tvoj identitet. I tako dalje... sve je to samo zgodan nacim da da se manipulise ljudima, prica o privatnosti je smesna, potpuno smesna. Uskoro ces mozda videti svoju sliku u novimana, snimljen si iz nekog komercijalno satelita kako vrsisi nuzdu u parku. Zar to nije ugrozavanje privatnosti... ali se o tome daleko manje prica nego o ovome ovde.
 
Pa zar sam jednom recju rekao da je piraterija dobra? Nasuprot. Samo ti kazem da je glavni problem objasniti narodu da treb da plate softver i da je to fer i korektno. Ovako imamo ljude koji se sprdaju sa licencama.

A za privatnost: Ako vec imas sistem koji 'na kvarno' prica sa svojima iz Redmonda, nikada neces biti siguran sta tacno salje sa tvog kompa. Na kraju krajeva, iste te informacije moze da pokupi tvoj provajder ili bilo ko 'uz put'. Nisu to samo prazne price.
Ako oces tvojim primerom: Nuzdu si vrsio na javnom mestu i niko nije nicim ugrozio tvoju privatnost. Da si lepo otis'o kuci niko te ne bi snimao. :wink: Izvinjavam se na vulgarnosti.
Drugim recima: Kad ja napisem post na forumu znam da ce ga neko procitati i mozda negde drugde upotrebiti i to je ok. Sam sam ga pustio u javnost. Kad kuci na kompu radim nesto od cega bi npr. mogao da zaradim za 'leba, ne zelim ni da razmisljam o tome da je mozda nekako moguce da to bez moje volje procuri negde.
 
RiSK:
Evo sta je sam Micros~1 dao pod pritiskom javnosti
http://support.microsoft.com/kb/921914/en-us

To je i zvanicni nacin kako da se uklone ove notifikacije. Inace izazvale su zestoke reakcije: Opet se to malo kosi sa privatnoscu korisnika...

p0zz

Upravo sam isprobao MS obavještenje na par računara i RADI.
Ukoliko ne nađeš Windows XP-Software/Windows Genuine Advantage Notifications pronađi Microsoft Windows User State Migrations i klikni na Remove uz tu opciju.
Fajlovi koje treba preimenovati najčešće su na C:/Windows/Sistem32 ali da bi se vidjeli moraš postaviti da se vide svi fajlovi i da se vide nastavci jer nećeš moći preimenovati .exe.
 
@RiSK

A sta ti to cuvas na racunar kada bi bio zanimljiv za kradju podataka?
Postoje daleko ozbiljnije kompanije koje poseduju mnogo "teze" podatke nego bilo koji kucni korisnik, i ne verujem da se plase Microsofta koliko se plasi neuki kucni korisnik (uglavnom i ima razlog da se plasi ako je OS nelegalan).
I na kraju, zamisli koliko racunara pod Microsoftom postoji, koji imaju pristup netu, ako bi krali podatke sa tih racunara... onda bi internet bio totalno zagusen samo tom transmisiom... ne racunajuci ostali "uobicajeni" saobracaj.
Definitivno mislim da je prica o privatnosti smesna... sta ti moze uzeti iz racunara sto je toliko poverljivo, i zasto bi ti bio MS-u zanimljiv toliko da ti pretura po compu?
 
Slažem se s nikodimom oko legalizacije softvera. I sam imam legalan XP i Office, i još neke programe (to je potreba posla kojim se bavim). Kao neko ko i sam razvija aplikacije znam koliko je truda potrebno uložiti (Vistu razvija tim od oko 1000 ljudi dvije godine, pa vi vidite koliko je to skupo plaćenih radnih sati). Naravno da ljudi štite svoje investicije i to je sasvim OK. To što mi nemamo para nije njihov problem nego naš. Naravno da bi država mogla, kad bi htjela, napraviti aranžman s Microsoftom, oko legalizacije OS-a samo je pitanje da li bi i koliko ljudi prihvatilo i cijenu od, recimo, 25 evra, sve dok mogu lako i bez opasnosti doći do piratske kopije za 2 evra. Zakonska regulativa je veoma važna, tj. da se shvati da je to ZLOČIN za koji postoje KAZNE i mehanizmi da se prekršioci suoče s tim kaznama. Pa, ko nema za Win, ima pingvine.
 
Taj update je glupost sam po sebi, nema nikakvu svrhu jer takozvani sistem ostaje supalj u svakom slucaju, ma koliko ga krpili update-om. Zbog toga koristim Linux sistem otkada sam zavrsio Red-Hat univerzitet i shvatio da je stabilniji od MS-a. Ukoliko imate i znanja, mozete i GNU sistem namestiti da radi kao i Bili, cak i iste programe podici da rade bez problema i na njemu. Naravno, treba dosta znanja i rada ali opet bolje nego placati nekome nesto zbog njegovog licnog bogacenja na racun drugih.

Inace, sam Windows ne vredi toliko, bar se ljudi u civilizovanom zapadnom svetu slaze sa tim dok ovde kod nas, ljudi i nisu svesni sta se desava na toj sceni, verujte mi. To sam shvatio tek nakon zavrsenog skolovanja u Londonu i sagledavanja misljenja ljudi koji zaista nesto znaju o celoj Microsoft-ovoj pozadini i strukturi ljudi koji su trenutno zaposleni i gore navedenoj mega-kompaniji.

Uzgred, da se vratim na temu. Ne morate iskljucivati update da biste ukljonili Genuine Tool, jednostavno skinite mali utility za uninstall istog iz sistema i gotovo. Ne smatram da je legalan sistem bolji od nelegalnog jer to uopste nije tacno, to mogu da pricaju oni koji nemaju dovoljno informacija o Windowsu kao sistemu. Sistem se razlikuje samo po serial-u i ni po cemu vise.

Imao sam prilike da silom prilika boravim u Microsoft kompaniji pre 2 godine i shvatio sam dosta stvari jer smo imali program obilaska te kompanije u toku skolovanja. Tad sam video tek sta se tu desava i kako se sve odvija u celoj prici.

Iako imam dovoljno novca za sve sto mi treba, ne koristim Windows a kad sam prinudjen da radim na njemu, ne koristim legalan vec onaj krajnje nelegalan koji radi perfektno i uz taj update koji, kao sto sam rekao i nema nikakvu bitniju funkciju. Moj sistem je Linux i to ce zauvek biti. To sam shvatio tek sad kad znam kakav je to sistem. Do skoro sam bio kao i vecina koja se ne slaze sa tim. Ti ljudi se ne slazu jer nemaju dovoljno znanja i informacija o istom. Ko se ne slaze sa tim, zao mi je.

Hvala Vam prijatelji sto ste procitali sta sam Vam napisao jer sam Vam samo rekao sta znam i podelio jedan deo svog iskustva sa Vama. Mislim da je trebalo da napisem da se bar malo otvori slika o nekim stvarima kod nas.

POZDRAV SVIMA!!!
 
MGordan:
Upravo sam isprobao MS obavještenje na par računara i RADI.
Ukoliko ne nađeš Windows XP-Software/Windows Genuine Advantage Notifications pronađi Microsoft Windows User State Migrations i klikni na Remove uz tu opciju.
Fajlovi koje treba preimenovati najčešće su na C:/Windows/Sistem32 ali da bi se vidjeli moraš postaviti da se vide svi fajlovi i da se vide nastavci jer nećeš moći preimenovati .exe.
tu sam ja korsitio nesto drugo ;)
 
Miroslav_Joksimovic :arrow: Uzgred, da se vratim na temu. Ne morate iskljucivati update da biste ukljonili Genuine Tool, jednostavno skinite mali utility za uninstall istog iz sistema i gotovo. Ne smatram da je legalan sistem bolji od nelegalnog jer to uopste nije tacno, to mogu da pricaju oni koji nemaju dovoljno informacija o Windowsu kao sistemu. Sistem se razlikuje samo po serial-u i ni po cemu vise.

Još da si stavio link do tog utilitija, bili bismo ti veoma zahvalni.
Niko i ne tvrdi da se legalan Win razlikuje od ilegalnog po karakteristikama. Uostalom, ukradeni BMW ne razlikuje se ni po čemu od legalno kupljenog, ali, da li biste ga vi vozili? Ja ne bih, hvala.
Stvar je, kao što vidiš, principijelne prirode, i svodi se na to da treba shvatiti da je korištenje nelicenciranih komercijalnih programa KRAĐA. Da li neki proizvod vrijedi ili ne para koje se za njega traže, nije relevantno. Uostalom, kad naiđeš na nešto što bi želio imati, a to ti je preskupo, ti jednostavno ne kupiš i kraj priče. Ili digneš kredit i kupiš, ako to baš želiš. Zašto bi softver bio izuzetak od tog pravila.
Slažem se da je Linuks dobar ali, kako si sam primijetio, treba dosta učiti da bi se mogao pravilno podesiti i koristiti. Meni to nije problem, ali mi, de fakto, živimo u Win svijetu. Kako da natjeram 200 korisnika u svojoj firmi da pređu na Linux?
 
Hm, ne znam. Nisam pametan sta bih mogao da napisem i dodam u ovu temu, sve je recheno i stojim uz to vase misljenje. Sve u svemu Microsoft je toliko (zakomplikovao) Windows, i neke stvari sto se tiche legalizacije i koriscenja ovoga operativnoga sistema. Sta reci vise, sem (moze im se). Mada sam jedan od korisnika koji ima legalnu verziju operativnoga sistema. U principu, to je i trebalo da se desi samo je bilo pitanje kada ce se pokrenuti lanac ovoga dogadjaja.
 
@nikodim: Pricam ti o mogucnosti da nesto protiv volje korisnika bude pokupljeno sa racunara, ako vec salje stvari po netu bez znanja korisnika. Odmah postoji i realna mogucnost da informacije ne kupi kroz tu 'pukotinu' samo MS i sl....

Ako bas hoes da sitnicaris: Koliko brojevi kreditnih kartica mogu da zaguse saobracaj? :D
A najvise bi bili izlozeni opasnosti 'mali kucni korisnici'. Velike firme verovatno idu na net preko svog rutera i hardverskog firewalla.

Sva u svemu, ja onaj tvoj post mogu da shvatim samo kao da si hteo da kazes: Neka postoji takva mogucnost. Verovatno niko nece dirati nista.

p0zz
 
RiSK:
@nikodim: Pricam ti o mogucnosti da nesto protiv volje korisnika bude pokupljeno sa racunara, ako vec salje stvari po netu bez znanja korisnika. Odmah postoji i realna mogucnost da informacije ne kupi kroz tu 'pukotinu' samo MS i sl....

Ako bas hoes da sitnicaris: Koliko brojevi kreditnih kartica mogu da zaguse saobracaj? :D
A najvise bi bili izlozeni opasnosti 'mali kucni korisnici'. Velike firme verovatno idu na net preko svog rutera i hardverskog firewalla.

Sva u svemu, ja onaj tvoj post mogu da shvatim samo kao da si hteo da kazes: Neka postoji takva mogucnost. Verovatno niko nece dirati nista.

p0zz


A da... ti si mi pun nekih kreditnih kartica cije brojeve cuvas u racunaru i svi samo cekaju da se pojavis na mrezi i updat-jes svoj system pa da te pokradu.
Ajde malo uzmi pa se pozabavi mrezom, tek da vidis kako si sada sam sebi uskocio u stomak dajuci primer kako firme idu preko routera i firewalla na net. Pa preko cega ti ides, lebati? Da ne ides mozda gradskim na net?
Postoji mogucnost i da ti klavir padne na glavu dok setas ulicom, zato bi trebalo odmah da odes u direkciju za urbanizaciju i izneses svoju maestralnu zamisao - Srusite sve zgrade jer postoji realna mogucnost (1:100000) da mi padne klavir na glavu.
Ako bas hoces, podaci o korisnicima i njihovim racunima se navise iznose iz banke, dakle to rade ljudi unutar informacionog systema banke, ako bi svaka susa tek tako mogla proveravajuci legalnost systema da dodje do mog bankovnog racuna... ebiga... daj da se onda svi vratimo u pecinu.
 

Back
Top