Sta je bolje

Corey:
Sta je bolje.Satelitski net ili kablovski koji je brzi.
U Beogradu je najbolje koristiti kablovski za odlazni saobraćaj a satelitski za dolazni.

Moj kolega je tako postavio, i vrlo malo plaća jer kablovski prirodno vrlo malo upotrebljava (par bajtova - URL zahtev i to je to), a satelitski je ionako neograničen download a izuzetno brz (a nije preskup).

Jedino oprema košta par stotina evra, ali ko već ima satelitsku antenu onda ni to nije preskupo.
 
Ali je satelitski samo one-way. Moraš imati i način da ti njima šalješ podatke, a to može biti ili dialup ili kablovski ili nešto treće.

A satelitski dvosmerni link je previše skup, a i samo oprema za njega košta nekoliko hiljada evra, a i iz mog iskustva radi srednje žalosno.
 
Incognito:
Dvosmerni satelitski link uopste nije skup (ako izuzmemo pocetna ulaganja za opremu), a fenomenalno radi (iz licnih iskustava)... Ali koriscenjem istog krsis zakon...
Ovaj koji sam ja gledao u PcCentru bio je baš upadljivo spor, preko nekog nemačkog provajdera. Da i ne pominjem da nekad uopšte i nije radio, kao i da su opremu platili 5000 evra.

Mada, moguće je da ima i boljih provajdera a i jeftinije opreme, samo ne znam ko to kod nas uvozi.
 
Sizif:
Ovaj koji sam ja gledao u PcCentru bio je baš upadljivo spor, preko nekog nemačkog provajdera. Da i ne pominjem da nekad uopšte i nije radio, kao i da su opremu platili 5000 evra.

Mada, moguće je da ima i boljih provajdera a i jeftinije opreme, samo ne znam ko to kod nas uvozi.

Ja pricam o DirecWay-ju ... 4 Mbit/s downlink, 512 kbit/s uplink (zagarantovanih 2 Mbit / 256 kbit-a (za 5 sedista, tj. $169.4 / mesecno))... Oprema oko 2000 evrica (moze i manje, moze i vise, zavisi koliki tanjir hoces, i koliko 'sedista' kupujes)... Mozes cak za ~$600 mesecno da dobijes 8 mbit/s zagarantovanih za downlink, i 2 mbit/s za uplink, dok maksimalne brzine idu za 4 puta vise od toga (u zavisnosti od opterecenja)... Naravno, za takvu azdaju od veze oprema bi te kostala oko 10000 evrica...

Generalno, jedini problem je sto time krsis zakon (ne smes da imas predajnik bez specijalne dozvole, a tu dozvolu RETKO ko moze da dobije, i ceka se na istu mesecima, ako ne i godinama)... Zato ne mozes nikako kupiti takvu opremu od neke domace firme...

Inace, to je savrsena solucija za velike solitere po obodima grada koji nece dobiti kablovski net ili aDSL u narednih 10 godina... Recimo da soliter ima 100 stanova. I pretpostavimo da je vecina zainteresovano... Svako bi trebao inicijalno da pukne 100 evrica za dobru opremu, i recimo jos nekih 40-ak dodatnih da se mreza napravi u celom soliteru (kabliranje, ruteri, odrzavanje)... Dakle, inicijalni trosak od oko 150 evra za svakog u soliteru za pravljenje mreze.

Sigurno ce biti bar 10 osoba koji su zainteresovani da odmah dobiju tu uslugu, i koji bi placali na mesecnom nivou (dok ostali mogu kasnije da se prikljuce). Dakle, oni bi jos placali oko 50 evra mesecno, a delili bi zagarantovanu brzinu od 8 Mbit/s-a downstream-a (tj. 819 kbit/s po osobi) i 2 MBit/s-a upstream-a (tj. 204 kbit/s po osobi), a te brtzine idu do 4 puta vise u zavisnosti od opterecenja satelita. Recimo da se prikljuci jos 30 stanova. Tada bi svi placali 13 evra mesecno, za brzine koje se obicno ostvaruju aDSL-om... Da ne napominjem da nikad nece svih 40 stanova koristiti maksimum linije, pa recimo ujutru oko 4-5 kad nema nikoga u zgradi na mrezi, moci cete da skidate brzinama od 8-32 Mbit/s... Prosecno ce u takvoj mrezi (sa 40 drugih prikacenih) covek sigurno imati nekih 512 kbit/s-a downstream-a i 128 kbit/s upstream-a... Da ne pominjem ako je u blizini veci broj solitera, moze da se nabavi jos vise opreme, pa da taj soliter postane i svojevrsni provajder (povezes solitere preko wireless-a)...

Ja sam mislio da udjem u takav jedan biznis, jer znam ljude koji bi to kvalitetno mogli da izvedu, a siguran sam da ima mnogo zainteresovanih za takve solucije... Problem je samo ta mala zackoljica u zakonu :?
 
Corey:
A kolko kosta kablovski net.Naravno podrazumeva se da vec imam kablovsku.

Sve informacije o kablovskom internetu ces naci na adresi: www.ptt.yu (uslovi, cenovnik i sl.)
Naravno, pitanje je gde stanujes. PTT KDS pokriva deo Novog Beograda (od Fontane do Tosinog bunara).
Ja ga koristim i prezadovoljan sam. :D
Da ne bih vise smarao, mnogo vise detalja o internetu (i satelitskom i kablovskom) naci ces na adresi: www.benchmark.co.yu (pretrazi uz pomoc opcije search).
Pozdrav
 

Back
Top