Podsecanje: Napadi VJ na aerodrome u Tuzli i Tirani

PredatorBG11:
Milosevic je potpisao ne zato sto su mu rekli gadjacemo od sada samo civilne ciljeve,nego sto su mu zapretili kopnenom invazijom a kada dodju do Beograda,mislim da bi ga ipak potrazili na adresi stanovanja da ga priupitaju jeli raspolozen da sa njima izadje u kafanu.
Milosevic je potpisao pre Rambujea.samo to nama niko nije rekao.Da bi opstao na vlasti prvo malo zakuva a posle potpise i vise nego sto se trazi.Tada ili je mironosac kao posle Dejtona,ili je pobednik kao posle bombardovanja.Covek je bio mentol ,a mi jos veci sto ga nismo pre smakli kao bracni par Causesku.I Miricu i njega.
 
obersturmfuehrer:
hahaha, vidim, isplivava seljanija na povrsinu...
a odakle ste mi vi srbende?
kolko zemlje imate?
zamolio bih vas samo, kada nam dolazite u posetu, da ostavite svoje blato kod kuce...

Znam da si iz BG ober, ali cemu takvo izrazavanje i nipodastavanje ljudi koji ne zive u BG? Sta, par zar samo u BG postoje asfaltirane ulice? Mislim, glupo je, i ako hoces, nevaspitano od jednog moderatora da se tako izrazava. Ni BG se ne moze pohvaliti nekim manirima i gradskim vaspitanjem njegovih stanovnika!

I samo da se zna, ne podrzavam ni tzv. "patriJote" ni tzv. "izdajnike". Sve je to ista bagra!
 
torrente_bg:
Moronu nemas ni pojma gde sam ja bio za vreme tog bombardovanja,a bio sam na mestu gde sam vise znao nego sto ces ti ikada.Zato te price kako je neko cuo od nekoga da smo mi uradili to i to ,mozes dupe da obrises sa tim.I ja sam imao spisak preko 100 aviona koje smo mi navodno srusili i mesto gde su oboreni ali ni jednog od njih nisam video da su prikazali na Slobinoj tv,a to sigurno ne bi propustili.A da ne govorim o raznom extra naoruzanju koje su nam braca Rusi dali.A ono sto sam naucio u ovoj zemlji je da ne verujem nicemu sto nisam video.
Inace ja sam uvek mislio da su najvece srpske junacine ovi sto postuju iz USA,Kanade i ostatka Evrope.Zar nisu to uvek bile najvece patriote.
Recnik ti je bas bogat, poseti moju postavku na temi "Avijacija i vojska", nemam nameru da raspravljam sa jednim pesimistom i kontrasem... Hvala
 
torrente_bg:
Cisto sumnjam da su nasi nesto bombardovali i vise mislim da su to samo bile puste price da bi se narodu i vojsci digao moral.Kao i prica o stotinu oborenih americkih aviona.
Bio sam mobilisan za vreme bombardovanja i ono je bila najobicnija smejurija.Ameri su mogli da nas pociste da su hteli,a obaranje njihovog aviona moglo se desiti samo slucajno pod uslovom da u njihovom avionu sedi neka totalno napaljena kretencina koja se lozi na Top Gun i slicna sra-nja.
U suprotnom slucaju mogli smo samo da ih gledamo i blejimo.


Naravno da je tako..Nisu naši avioni mogli da se dignu dalje od aerodroma..
 
Wilkołak:
I samo da se zna, ne podrzavam ni tzv. "patriJote" ni tzv. "izdajnike". Sve je to ista bagra!

E to sam i ja rekao kad sam ih poredio sa Kandickom i ekipom.I od jednih i od drugih ista korist po Srbiju.Jedino sto Kandicka i ekipa su cista go-vna a ovi su malo zaslepljeni patriotizmom.A takve su Tudjman,Sloba,Alija i ekipa iskoristili zestoko 90-ih.
 
sumnjivo lice:
Pa znas sta.Apachi po svim informacijam nisu ni ucestvovali u borbama na Kosovu.Zato ta tvoja teorija ne drzi vodu.U cemu je razlika izmedju apacha i drugih helikoptera?Nema je.apachi su izvikani.Borbeni helikopteri se ne prave samo za ravnice i te kako bi se on pokazao na Kosovu da su ucestvovali u borbama,medjutim tada bi pretrpeli i odredjene gubitke.E sada je pitanje sta bi bilo kad bi bilo.Bolje se pitaj da li je NATO zaista dejstvovao kako je mogao.I Jedno pitanje za tebe i ove sto sa pale na oruzje.Koja dva plana je imalo RV u slucaju agresije na nasu zemlju.Odgovori mi molim te

ja nazalost raspolazem samo jednim, kompleksnim i ilustrovanim planom/objasnjenjem plana dejstva kopnenih snaga u slucaju kopnene invazije. podrobno su opisani svi esaloni odbrane na severu, zapadu i jugu, opsta strategija i takticki potezi u zavisnosti od moguce hronologije napada. to je javna studija, objavljena je u prvim mesecima posle rata.
sto se tice specificne strategije RV u okviru ovog plana, nemam podatak o postojanju dve strategije, ali koliko sam upucen, strateska doktrina je uvek jedna, i razradjuje se jedan strateski plan u svakom konkretnom slucaju, pa je verujem i u slucaju 1999 bilo isto tako. jedbnostavno, ako bi bilo dve strategije, to bi vec znacilo da neka takticka promena u planu protivnika sustinski odredjuje nasa dejstva, sto je nonsens, jer onda to vise nisu dve strategije vec dva takticka hoda NEKE strategije, koja je u svakom slucaju postojala. sto se tice takticke primene RV, bez konkretnih argumenata, samo koristeci se zdravom logikom primenjenom na pomenuti dokument koji sam video - RV imalo je jedan jedini FUNDAMENTALNI zadatak - da se ocuva u borbenom stanju do kraja agresije. jasno je da je u slucaju eskalacije konflikta u opstu invaziju na srbiju i beograd u nasem najboljem interesu da se maksimalizuje kopneni aspekt konflikta kako bi se protivnik uveo u beskonacni lanac minornih sukoba po celoj liniji i dubini napada. u ovakvoj strategiji vazduhoplovstvo kakvim mi raspolazemo se kategoricki ne primenjuje osim za blic transport diverzionih trupa u dubinu teritorije i takticko izvidjanje. buduci da je plan kopnene odbrane (koji je ukljucivao kontranapad i zauzimanje severnog prigranicnog dela albanije i kopnenu marshrutu kroz istocnu bosnu, kao i zauzimanje suprotne obale dunava) bio razradjen tako da ne ostavlja nikakvog mesta za masivna, komplikovana sadejstva artiljerije vazduhoplovstva i pesadije (masivno dejstvo oznacavalo bi masivne gubitke) - najsofisticiranija tehnika (uslovno govoreci, malo sta je tamo sofissticirano) RV i PVO nije koriscena tokom najveceg dela agresije, vec je imala jedan jedini zadatak da se sacuva do kraja agresije, za koju je svako ozbiljan znao da ce da se zavrsi samo vazdusnim udarima.
 
torrente_bg:
E to sam i ja rekao kad sam ih poredio sa Kandickom i ekipom.I od jednih i od drugih ista korist po Srbiju.Jedino sto Kandicka i ekipa su cista go-vna a ovi su malo zaslepljeni patriotizmom.A takve su Tudjman,Sloba,Alija i ekipa iskoristili zestoko 90-ih.

Iz svega ovoga sto pises jasne su mi mnoge stvari o licnostima poput tebe, ali najjasnija mi je ta da upravo ti i takvi kao ti imate za zadatak da kontrirate svakom onom ko imalo prica o patriotizmu ili se oseca patriotom. Cilj vaseg delovanja je svakako uticaj na misljenje svakog iole svesnog Srbina koji ne dozvoljava da ga gaze, njega, Srbiju i Srpsku ostavstinu. Mladje generacije koje nisu imale prilike da uzivo dozive sve ono sto je prethodilo ratovima na prostorima SFRJ nemaju prostora da formiraju svoje misljenje od frustriranih pojedinaca (hvala bogu malobrojnih) i da sagledaju stvari u pravom svetlu. Naravno, kada vam se predoce dokazi, vi pribegavate sistematskom pominjanju Milosevica ili menjate kontest svake iole tacne i logicno napisane recenice o delima koja su cinili , a i dalje cine Srpski vojnici, policajci i dobrovoljci. Pominjanje Milosevica, naravno, odmah stvara negativno raspolozenje i ako je neko spreman da procita ono sto se pise i prezentuje na forumu, procitace ga sa jednom dozom nepoverenja.

Zato, pozivam svakoga ko zeli da sazna nesto vise o ratu 1999 neka poseti MOJU POSTAVKU NA TEMI AVIJACIJA I VOJSKA. Ovo je ipak tema koja treba da se bavi politikom. I jos jednu stvar da kazem, nema tu paljevine na oruzje, kako je neki doticni "tabula raza" rekao, vec se tu radi o cinjenicama i prezentaciji zivih ucesnika dogadjaja te 1999.
 
Daj molim te,ti ces meni da kazes da li sam ja patriota ili nisam.
Po tebi je patriota samo onaj koji na svaku komandu nekog idiota(posto ovu drzavu uglavnom vode idioti i lopovi,niko normalan vec duze vreme nije bio na vlasti) koji vodi drzavu uzima pusku i trci u boj bez trunke razmisljanja.I dok si ti u boju on i njegovi pune dzepove daleko od bojnog polja i prosipaju ti pricu o patriotizmu.O tom patriotizmu bi mogao da popricas sa mojim bratom od strica koji je ostao bez noge u bosni,i dok se on mlatio po Bosni za koju ga ne vezuje nista Bg je bio pun bosancuga koji su se ku-rcili po splavovima i vozili besna kola.Zato kad vidim bosanca u bg smuci mi se zivot.
Toliko o ovoj temi o patriotizmu.
 
torrente_bg:
Daj molim te,ti ces meni da kazes da li sam ja patriota ili nisam.
Po tebi je patriota samo onaj koji na svaku komandu nekog idiota(posto ovu drzavu uglavnom vode idioti i lopovi,niko normalan vec duze vreme nije bio na vlasti) koji vodi drzavu uzima pusku i trci u boj bez trunke razmisljanja.I dok si ti u boju on i njegovi pune dzepove daleko od bojnog polja i prosipaju ti pricu o patriotizmu.O tom patriotizmu bi mogao da popricas sa mojim bratom od strica koji je ostao bez noge u bosni,i dok se on mlatio po Bosni za koju ga ne vezuje nista Bg je bio pun bosancuga koji su se ku-rcili po splavovima i vozili besna kola.Zato kad vidim bosanca u bg smuci mi se zivot.
Toliko o ovoj temi o patriotizmu.

Pretpostavljam da se termini "bosancuga", "crnogorcina", "hrvatcina" i "siptarcina", verovatno odnose na Srbe iz navedenih krajeva. Vec sam napomenuo da ti je jezik bogat tim izrazima, ali se kroz taj jezik provlaci i mrznja, sto svakako nije dobro...
Ne razumem sto je tvoj problem ako neko "na svaku komandu nekog idiota... uzima pusku i trci u boj bez trunke razmisljanja"!!!??
Zao mi je tvog brata od strica, kao sto mi je zao svakog poginulog, povredjenog i osakacenog Srbina. Zao mi je isto tako i Hrvata, Srba muslimanske veroispovesti, siptara... Zao mi je svake zrtve na ovim prostorima. Ali jedno treba da znas, svako od nas je imao izbor. Zelis ili ne zelis uzeti pusku u ruke. Pretpostavljam da se i tvoj brat u jednom trenutku osecao dovoljno sposobnim da uzme pusku u ruke. Verovatno je mislio najbolje kada je to uradio, naravno o posledicama tada retko ko i misli, strasno je kada se desi tako nesto, ali ponavljam SVAKO IMA SVOJ IZBOR. Sto se tice "bosancuga" koji su vozili besna kola po BG, ja mogu da ti navedem zilion primera beogradjana koji su tada vozili besna kola, i to na svim prostorima bivse Juge, ali da li im je to kupio tata ili su ulovili nekog zeku, to je sasvim druga prica. Zato ne zelim nikoga da okrivljujem u tom kontestu, to je rat. "Nekom rat nekom brat" - sto lepo kaze nas pametni narod.
I jos nesto (nemoj se osetiti prozvanim), pominjanje besnih kola (kao i drugih materijalnih stvari) je greh zavisti. Sto samo znaci da u coveku lezi neko prikriveno zlo, i stalno kopka coveka : "zasto ja to nemam, sto ja to nisam ukrao, a mogao sam..."
 
torrente_bg:
Pa neka su vozili beogradjani kola.Kazem dok su oni pobegli iz BiH odavde su ljudi isli da se bore za njihove kuce,a oni su se bavili svercom itd.
Naravno da ima i toga, vidis kako lepo mozemo da razgovaramo, ali nisi me razumeo. Malo je skakljiva tema, ali reci cu pa neka bude sta bude. Ja sam bio od pocetka sukoba 1991 do bombardovanja 1999 na dosta ratista sirom bivse Juge, mogu samo jedno da kazem (svaka cast velikoj vecini) , da je 50% od tih beogradjana (naravno da su tu i drugi, ali spomenu ih ti pa i ja malo da ih spomenem) koji su bili u raznim vojnim i paravojnim jedinicama dolazilo i javljalo se dobrovoljno samo da bi pljackali i preturali po fiokama ne bi li nasli nesto para. Retko ko je od njih takvih i video pravu borbu, a onda su dolazili po BG i zajedno sa tim "bosancugama" kako ih ti nazva, a i drugima , delili plen. Mnogo manje takvih pojava je bilo kod ljudi koji su dolazili iz drugih, manjih , sredina. Zato te molim da razmislis malo i da se prisetis nekog svog komsije koji pre rata nije imao nista a sada verovatno ne zna sta ce od para, a takvog sigurno imas negde u blizini...
 
JABUCHILO:
ja nazalost raspolazem samo jednim, kompleksnim i ilustrovanim planom/objasnjenjem plana dejstva kopnenih snaga u slucaju kopnene invazije. podrobno su opisani svi esaloni odbrane na severu, zapadu i jugu, opsta strategija i takticki potezi u zavisnosti od moguce hronologije napada. to je javna studija, objavljena je u prvim mesecima posle rata.
sto se tice specificne strategije RV u okviru ovog plana, nemam podatak o postojanju dve strategije, ali koliko sam upucen, strateska doktrina je uvek jedna, i razradjuje se jedan strateski plan u svakom konkretnom slucaju, pa je verujem i u slucaju 1999 bilo isto tako. jedbnostavno, ako bi bilo dve strategije, to bi vec znacilo da neka takticka promena u planu protivnika sustinski odredjuje nasa dejstva, sto je nonsens, jer onda to vise nisu dve strategije vec dva takticka hoda NEKE strategije, koja je u svakom slucaju postojala. sto se tice takticke primene RV, bez konkretnih argumenata, samo koristeci se zdravom logikom primenjenom na pomenuti dokument koji sam video - RV imalo je jedan jedini FUNDAMENTALNI zadatak - da se ocuva u borbenom stanju do kraja agresije. jasno je da je u slucaju eskalacije konflikta u opstu invaziju na srbiju i beograd u nasem najboljem interesu da se maksimalizuje kopneni aspekt konflikta kako bi se protivnik uveo u beskonacni lanac minornih sukoba po celoj liniji i dubini napada. u ovakvoj strategiji vazduhoplovstvo kakvim mi raspolazemo se kategoricki ne primenjuje osim za blic transport diverzionih trupa u dubinu teritorije i takticko izvidjanje. buduci da je plan kopnene odbrane (koji je ukljucivao kontranapad i zauzimanje severnog prigranicnog dela albanije i kopnenu marshrutu kroz istocnu bosnu, kao i zauzimanje suprotne obale dunava) bio razradjen tako da ne ostavlja nikakvog mesta za masivna, komplikovana sadejstva artiljerije vazduhoplovstva i pesadije (masivno dejstvo oznacavalo bi masivne gubitke) - najsofisticiranija tehnika (uslovno govoreci, malo sta je tamo sofissticirano) RV i PVO nije koriscena tokom najveceg dela agresije, vec je imala jedan jedini zadatak da se sacuva do kraja agresije, za koju je svako ozbiljan znao da ce da se zavrsi samo vazdusnim udarima.
RV je imala razradjene dve opcije u slucaju napada na Jugoslaviju.To je ustvari nasledjen plan koji je imao RV SFRJ u slucaju agresije NATO pakta ili Varsavskog ugovora.U slucaju agresije kompletno vazduhoplovstvo se salje na uzvratni udar.Po aerodromima i ciljevima koji su u doletu bili tadasnjeg RV. Druga opcija je bila da se kompletno RV drzin na zemlji i ceka kopnena agresija.Tadasnja RV SFRJ je imala cini mi se oko 300 letelica razlicitog tipa,i bilo je jasno da je ne moguce nositi se sa visestruko nadmocnijim neprijateljem.Zato je uvek opcija o prizemljenju i cekanju kopnene invazije bila u planu.Na ovaj nacin kao 99e Velickovic i Smiljanic su svesno zrtvovali pilote.Slati lovacki par ne remontovanih i elektronski ne poboljsanih 29ki medju gomilu NATO lovaca je samoubistvo.Sve sto je pogodjeno od NATO letelica pogodila je nasa PVO izmedju ostalog i nasu 29ku iznad Cera.Cist auto gol.Toliko o pameti nasih rukovodecih oficira , previse hrabrosti pilota.Pilotima kao i uvek u Srpskoj avijaticarskoj istoriji slava,ali kretenima iz komande samo strik treba...
 
urospo:
Napadi na aerodrome u Tuzli i Tirani

Kako je ratno vazduhoplovstvo Jugoslavije iznenadilo NATO snage na Tuzlanskom i Tiranskom aerodromu i nanelo im ozbiljne gubitke.

O napadima naše avijacije 1999 godine u vreme NATO agresije na aerodrome u Tuzli i Tirani NATO nije izustio ni jednu reč. Krije se to, jer kako bi takva sila priznala da su joj neki srpski piloti očitali lekciju iz taktike i veštine letenja nanevši joj pri tom i značajne gubitke. Posebno poražavajuće po NATO zvuči činjenica da su srpski avioni izvodili takve borbene letove dok su im iznad glava bili silni Avaksi i jata tehnički znatno superiornijih NATO aviona.

Agresija na Jugoslaviju je počela 24. marta 1999 i planirano je da se za 7-10 dana Jugoslovenska Vojska uništi do te mere, da Jugoslavija bude prinuđena na potpisivanje bezuslovne kapitulacije, pa da se NATO snage trijumfalno ušetaju u Beograd. U sklopu tog plana predviđeno je da se Tuzlanski aerodrom uglavnom koristio za sletanja teže oštećenih avioni, koji ne mogu da se domognu svojih matičnih baza. Na tom aerodromu su bili stacionirani i helikopteri spasilačkih ekipa koje bi uletale na našu teritoriju i spašavale pilote eventualno oborenih aviona. Pošto se planovi NATO stratega nikako nisu ostvarivali trebalo je povećati intenzitet bombardovanja. Tada se menja strategija i na Tuzlanski aerodrom 08. aprila doleće 8 borbenih aviona koji su trebali da učestvuju u napadu na specijalne ciljeve u SRJ.

Naši obaveštajci su za to saznali i u komadi ratnog vazduhoplovstva je počelo planiranje napada na aerodrom u Tuzli jer se tamo skoncentrisao veliki broj letelica. Na aerodromu se nalazilo 12 borbenih aviona koje je naša PVO oštetila, 8 lovaca bombardera koji su doleteli pre nekoliko dana i 4 spasilačka helikoptera uz još nekoliko pomoćnih i letelica transportne avijacije.

Na aerodromu Ponikve okupljena je kombinovana eskadrila od 6 Orlova 2 MIG-a 21 i jednog Galeba G4. Zadatak je bio da se u niskom letu dođe do Tuzlanskog aerodroma i uništiti što više NATO aviona. U nedelju 18. aprila u 13:30 naši avioni su iznenada na stajanci napali NATO avione jer je u to vreme „zbog kvara“ (sabotaža naših operativaca) bio isključen radar na aerodromu Tuzla. Iznenađenje je bilo potpuno jer ih ni Avaksi nisu registrovali na vreme pa su naši avioni primećeni tek na 10 Km od Tuzlanskog aerodroma a tada je bilo kasno da NATO avioni uzlete. Četiri NATO aviona u parovima su bila spremna za uzletanje ali su naši pre njihovog poletanja već napali. Bila je to izuzetno rizična akcija i iako je iz naše baze javljeno da su naši avioni primećeni niko od pilota nije želeo da akciju prekine. Po izjavi majora Gavrilovića koji je leteo na jednom od Orlova, on je ispustio bombe na grupu oštećenih NATO aviona koji su se nalazili na pisti skroz desno, i okrenuo letelicu da bi ponovo napao helikoptere. Za njim su krenula još 3 Orla i ispustila teret svako na već odabrane ciljeve, dok su 2 Orla ostala da preciznije gađaju avione koji su se spremali da polete i 8 lovaca koji su pre neki dan stigli u Tuzlu. Dva MIG-a i Galeb su raketama i mitraljezima dovršavali posao.

Cela akcija je zbog više naleta trajala oko 15 minuta i tada je u povratku ka Ponikvama raketom sa zemlje oboren jedan naš Orao u kome je poginuo potpukovnik Mihajlo V. iz Kragujevca. Ostalih osam aviona se vratilo do aerodroma Ponikve s tim što je Major Željko M. iz Novog Sada zbog oštećenja (ispaljenom raketom sa zemlje) uspeo da svoj MIG prizemlji na 10 km od piste aerodroma Ponikve.

Potvrđeni bilans našeg bombardovanja Tuzlanskog aerodroma je 17 uništenih aviona, i 3 spasilačka helikoptera. Dok neki drugi nezvanični izvori koji su imali mogućnost da vide posledice ovog napada navode da je uništen 21 avion i 3 helikoptera, te da su u lančanim eksplozijama uništena i 2 transportna aviona, kao i značajan deo tehnike. Poseban bes NATO-a izazvala pogibija 11 oficira, pilota i poslužioca vazduhoplova. Ali ono što je još značajnije je, da sve do kraja NATO agresije aerodrom u Tuzli više nije korišćen za borbene letove na Jugoslaviju.

Već istog dana NATO je napravio neviđenu kampanju bombardovanja aerodroma Ponikve kada je u jednom danu na taj aerodrom sručeno preko 80 projektila. Ceo aerodrom se tresao od detonacija, ali „Top Gan momci“ i pored tako masovnog bombardovanja nisu ozbiljnije oštetili vitalne instalacije aerodroma, pa je on bio u funkciji sve do kraja NATO agresije. Bombardovanje aerodroma Ponikve se periodično ponavljalo jer NATO nikako nije moga da locira gde mi to krijemo naše avione, koji malo malo pa uzlete i remete im planove….

Kao osvetu za Tuzlu tri dana uzastopno NATO avijacija je gađala Užice i njegova okolinu pa i sam centar Užica, kada je sa tri projektila pogođena glavna pošta u centru grada. Mnogima je bilo čudno tako žestoko bombardovanje Užica i njegove okoline a posebno je bilo čudno razaranje pošte jer je to jedina posta koja je pogođena, pored one u Prištini, od početka agresije. Bio je to bes i osveta „Milosrdnog Anđela“ za teške gubitke na Tuzlanskom aerodromu.

Napad na aerodrom kraj Tirane

Posebna „drskost“ i hrabrost naših pilota je napad na Aerodrom u Tirani. Na tom aerodromu je bila stacionirana eskadrila od 12 Apača raketnih helikoptera koji su trebali da budu vazdušna podrška za „Atlantsku brigadu“ koja se spremala da preko prevoja Košare i Gorožup zajedno uz sadejstvo sa NATO snagama izvrši proboj i vojnički zauzme Metohiju a kasnije i Kosovo. „Atlantsku brigadu“ je sačinjavalo oko 6.000 Šiptara dobrovoljaca iz inostranstva sa Američkim instruktorima. Oni su sa ostalim terorističkim grupama OVK koje su se povukle u Albaniju trebali da izvrše taj kopneni napad, pošto vazdušna kampanja NATO-a nije dala nikakve rezultate. Tako su ukupne snage koje su napadale na granice Kosmeta činile oko 20.000 boraca zajedno sa stranim pretežno američkim instruktorima i specijalcima.

Da bi olakšali našim borcima odbranu na granicama Kosmeta naši piloti su u više navrat izvodili borbena dejstva na tom prostoru. Prvi od tih napada dogodio se 13 aprila kada je 4 naših aviona napalo pripremni kamp Atlantske brigade koji se nalazio blizu mesta Kamenica na severu Albanije. Tom prilikom je oboren jedan Apač a Atlantskoj brigadi su naneti ozbiljni gubici. Napad naše avijacije na snage koje su napadale granice Kosova i Metohije ponovljen je 05. maja kada su 3 Orla i 2 Galeba u kratkim vremenskim razmacima i više navrata napadali već pomenutu Atlantsku brigadu.

Svakako jedan od najspektakularnih napada naša avijacija izvela je 26 aprila kada je napadnuta NATO baza američkih „Apača“ na aerodromu kraj Tirane. Ta operacija je bila posebno riskantna jer je od aerodroma Ponikve do Tirane trebalo leteti skoro sat vremena (54 minuta) a biti neotkriven od strane radara, NATO avijacije i avaksa. Napad je planiran tako da po 2 Galeba G-4S sinhronizovano polete sa aerodroma Ponikve i Golubovci kod Podgorice i neopaženo se privuku NATO bazi duboko u teritoriju Albanije. Akcija je izvedena tako što su u niskom letu kroz planinske klance prvo doletela 2 G-4S sa aerodroma Golubovci a 20 minuta kasnije stigla su još 2 Galeba G-4S sa aerodroma Ponikve. Rezultati ovog napada su bili više nego impresivni jer je uništeno 5 Apača, a sva 4 Galeba su uspela da se neoštećana vrate u svoje baze (koje najčešće nisu bili aerodromi sa kojih su uzleteli). Puni efekat ovog napada se ogledao i u tome što NATO više do kraj agresije na Jugoslaviju nije koristio Apače.



Izvoditi letove i borbena dejstva u pograničnom pojasu sa Albanijom bilo je gotovo nezamislivo zbog toga što je NATO avijacija danonoćno bombardovala taj sektor i što je na nebu uvek bilo tehnički superiornijih NATO aviona uz obavezno navođenje od strane Avaksa. Ali i pored svega toga naši piloti su izuzetnom hrabrošću i letačkim umećem kao osice zadavali udarce i NATO-u i Atlantskoj brigadi koja je faktički predstavljala NATO kopnene snage. Ta kopnena ofanziva je uz ogromne gubitke pretrpela težak poraz i nikada nije uspela da se probije na KiM. Naši hrabri branioci granice na Košarama i celom pograničnom sektoru sa Albanijom imali su veliku pomoć naših pilota koji su se veoma hrabro suprotstavljali višestruko nadmoćnijem neprijatelju.

U poplavi svakojakog podaništva i udvoričkog ponašanja, kako od strane naših političara tako i od strane dirigovanih medija, ovaj tekst posvećujem našim hrabrim vazduhoplovcima koji su žrtvujući svoje živote (Zoranov juriš na neprijatelja) branili ovu zemlju i ovaj narod. Da ove podaničke gnjide ne bi zatamnile i ovaj deo naše svetle bliske istorije, želim da podsetim na hrabrost i dostojanstvo koje ovaj narod ima.

http://www.srpskapolitika.com/preporucujemo/2006/336.html
Zvonimir Trajković
politički analitičar
(Za tekst korišćeni podaci – arhive Jugoslovenskog Ratnog Vazuduhoplovstva i Biblioteke Vazduhoplovaca Rusije)


Pogledaj i ovo:
http://forum.krstarica.com/threads/100979&page=2&pp=15
 
sumnjivo lice:
RV je imala razradjene dve opcije u slucaju napada na Jugoslaviju.To je ustvari nasledjen plan koji je imao RV SFRJ u slucaju agresije NATO pakta ili Varsavskog ugovora.U slucaju agresije kompletno vazduhoplovstvo se salje na uzvratni udar.Po aerodromima i ciljevima koji su u doletu bili tadasnjeg RV. Druga opcija je bila da se kompletno RV drzin na zemlji i ceka kopnena agresija.Tadasnja RV SFRJ je imala cini mi se oko 300 letelica razlicitog tipa,i bilo je jasno da je ne moguce nositi se sa visestruko nadmocnijim neprijateljem.Zato je uvek opcija o prizemljenju i cekanju kopnene invazije bila u planu.Na ovaj nacin kao 99e Velickovic i Smiljanic su svesno zrtvovali pilote.Slati lovacki par ne remontovanih i elektronski ne poboljsanih 29ki medju gomilu NATO lovaca je samoubistvo.Sve sto je pogodjeno od NATO letelica pogodila je nasa PVO izmedju ostalog i nasu 29ku iznad Cera.Cist auto gol.Toliko o pameti nasih rukovodecih oficira , previse hrabrosti pilota.Pilotima kao i uvek u Srpskoj avijaticarskoj istoriji slava,ali kretenima iz komande samo strik treba...

ja bih onda ipak rekao da je postojao taj jedan plan koji je i ispunjen u manjoj ili vecoj meri. sto se tice prvog plana, dignemo sve i 'a u p**** materinu' ne verujem da se ikada razradjivao kao plan - s obzirom da se sastoji iz jednog jedinog poteza. ali, u celini, slazemo se u svemu osim u jednoj stvari - 29-ke su podizane u pravilnim intervalima, obicno u paru, i obicno u momentu naleta nato formacije iz italije. da bi se razumeo razlog prividno idiotske upotrebe dva mig29 na formaciju od oko 80-120 aviona, treba jednostavno biti u toku sa vazdusnom doktrinom nato pakta. naime, protivnicki avioni isli su u gromadnim formacijama u kojima je uloga zastite, odvlacenja, osmatranja i napada bilo izuzetno diferenceirana. remecenje bilo koje karike u ovom lancu rezultuje razbijanjem formacije i novom reorganizacijom. kada se formacija razbije u momentu samog naleta, ceo nalet se ponavlja sa gubitkom na vremenu i efektu iznanadjenja od oko 20-30 minuta. prosta logika govori o sledecem - nasi migovi, kada je rec o odbrambenoj funkciji, podizani su u onim slucajevima kada je trebalo dobiti na vremenu za prerasporedjivanje mobilnih snaga na terenu nakon nato izvidjanja iz vazduha posle kojeg sledi napad. jedan ili dva miga na pravom mestu, u pravo vreme i najvaznije na pravoj visini i kursu, mogu dovoljno da poremete udarnu formaciju, pogotovo ako dovedu u nered vazduhoplove za osmatranje i podrsku. za ovo je dovoljno samo da avioni polete, krtko izmanevrisu, 'osvetle' nekoliko potencijalnih ciljeva i slete. posle ovoga obicno sledi raspsivanje cele formacije, okret 360 stepeni i ponovno organizovanje. zao mi je sto nemam dve dobre fotke vise koje ovo ilustruju. naime, imao sam radarski prikaz do poletanja 29-ke, za vreme leta 29-ke i odmah posle sletanja... kao vrabci u parku, frrrr.... sto je logicno, jer je cela nato vazdusna strategija napada bila gradjena na osnovu proste ideje - bez protivnika u vazduhu, bez gubitaka u vazduhu.
 
JABUCHILO:
... ja sam ucestvovao. u citanju dokumenata vj koji evidentiraju rezultate obe ove akcije. ne ulazeci u detalje - obe akcije su izvedene, naneti gubici su opisani u dosta sirokom rasponu buduci da je nemoguce ustanoviti stepen ostecenja osim pri direktnoj eksploziji odmah nakon udara... cega je bilo sasvim dovoljno. eto. sta cemo sada?
a jos bih mogao i da zamolim coveka za skeniranu kopiju, ali znas, kad bolje razmislim, ne robija mi se zbog tvoje neobavestenosti... koja je pateticna, s obzirom na to da za ove akcije svako ozbiljnije zainteresovan zna manje vise sve sto je u clanku opisano.

zao mi je, ne verujem ti, bar ne verujem u autenticnost tih dokumenata koje si navodno citao...
 
JABUCHILO:
ja bih onda ipak rekao da je postojao taj jedan plan koji je i ispunjen u manjoj ili vecoj meri. sto se tice prvog plana, dignemo sve i 'a u p**** materinu' ne verujem da se ikada razradjivao kao plan - s obzirom da se sastoji iz jednog jedinog poteza. ali, u celini, slazemo se u svemu osim u jednoj stvari - 29-ke su podizane u pravilnim intervalima, obicno u paru, i obicno u momentu naleta nato formacije iz italije. da bi se razumeo razlog prividno idiotske upotrebe dva mig29 na formaciju od oko 80-120 aviona, treba jednostavno biti u toku sa vazdusnom doktrinom nato pakta. naime, protivnicki avioni isli su u gromadnim formacijama u kojima je uloga zastite, odvlacenja, osmatranja i napada bilo izuzetno diferenceirana. remecenje bilo koje karike u ovom lancu rezultuje razbijanjem formacije i novom reorganizacijom. kada se formacija razbije u momentu samog naleta, ceo nalet se ponavlja sa gubitkom na vremenu i efektu iznanadjenja od oko 20-30 minuta. prosta logika govori o sledecem - nasi migovi, kada je rec o odbrambenoj funkciji, podizani su u onim slucajevima kada je trebalo dobiti na vremenu za prerasporedjivanje mobilnih snaga na terenu nakon nato izvidjanja iz vazduha posle kojeg sledi napad. jedan ili dva miga na pravom mestu, u pravo vreme i najvaznije na pravoj visini i kursu, mogu dovoljno da poremete udarnu formaciju, pogotovo ako dovedu u nered vazduhoplove za osmatranje i podrsku. za ovo je dovoljno samo da avioni polete, krtko izmanevrisu, 'osvetle' nekoliko potencijalnih ciljeva i slete. posle ovoga obicno sledi raspsivanje cele formacije, okret 360 stepeni i ponovno organizovanje. zao mi je sto nemam dve dobre fotke vise koje ovo ilustruju. naime, imao sam radarski prikaz do poletanja 29-ke, za vreme leta 29-ke i odmah posle sletanja... kao vrabci u parku, frrrr.... sto je logicno, jer je cela nato vazdusna strategija napada bila gradjena na osnovu proste ideje - bez protivnika u vazduhu, bez gubitaka u vazduhu.
Cela NATO strategija zasniva se na Americkom nacinu bombardovanja Nemacke 44-45.Kada su letece tvrdjave u gusto zbijenim formacijama razvaljivale Nemacku.I ta taktika koju oni primenjuju je potpuno ispravna.Oni ce posao odraditi a ljude sacuvati.
Bez obzira na to sto si rekao za taktiku 29ki,ipak smo izgubili cini mi se pet letelica nepotrebno.Po meni licno je ta taktika bila nepotrebna.Ali,...
 

Back
Top