Kalendar imunizacije?

Za Hemophylus influenzae tip B kod nas na trzistu postoje dve vakcine Act -HIB i Hiberix, obe se daju po sledecem rezimu
deca uzrasta od 2-6 meseci :3 doze u razmaku od 1-2 meseca, revakcinacija za 12 meseci.
deca uzrasta od 6-12 meseci(ako prethodno nisu vakcinisana): 2 doze u razmaku od 1 meseca, revakcinacija za 18 meseci
deca uzrasta 1- 5 godina(ako prethodno nisu vakcinisana): samo jedna doze

Vakcina protiv hepatitisa A i B, Twinrix
deca uzrasta 1-15 godina: primarna imnuizacija,II doza posle 1 meseca,III doza posle 6 meseci, revakcinacija posle 5 godina.
To je kada se moze sprovesti vakcinacija.

Kod nas se koliko sam upoznata, mozda gresim ali mislim da je tako jer relativno skoro je moja prijateljica revakcinisala dete protiv hepatitisa B u Srbiji, prva vakcina je bila van zemlje, doktorka joj je rekla zasto se vakcinisali dete ako vi niste hepatitis B pozitivni?!Licno misli da je to teska glupost,no dobro, dakle, kod nas se vakcinisu deca cije su majke HBs antigen pozitivne na rodjenju, u prvom mesecu zivota je prva doza, u drugom mesecu druga a u drugoj godini treca doza.
 
Cula sam da sad preporucuju jos dve nove vakcine (to valjda zavisi od pedijatra do pedijatra), protiv sterptokokus pneumonie i jos jednu za koju se ne secam tacno koja je. I valjda bi trebalo da se izvrsi vakcinacija do 5 godina. Jel zna neko nesto o ovome ili sam totalno promasila kontekst u kom se govorilo o ovome.
 
Ne vidim razlog za ljutnju, ali moram da ti kazem da si i ti promasio :)
Ja sam htela da kazem da sam ispratila samo delove razgovora i dosla do zakljucka o kom sam se raspitivala. E sad posto nisam u mogucnosti da odgovor dobijem od ljudi koji su ucestvovali u razgovoru, nadam se da ce mi dr ili ww reci da sledeci put pazljivije slusam kad neko nesto prica. E o tom promasenom kontekstu sam pricala.
Pozdrav i nadam se da cu dobiti odgovor :)
 
d-mol:
Cula sam da sad preporucuju jos dve nove vakcine (to valjda zavisi od pedijatra do pedijatra), protiv sterptokokus pneumonie i jos jednu za koju se ne secam tacno koja je. I valjda bi trebalo da se izvrsi vakcinacija do 5 godina. Jel zna neko nesto o ovome ili sam totalno promasila kontekst u kom se govorilo o ovome.

Pneumo 23,koristi se u cilju aktivne imunizacije odraslih i dece iznad 2 godine sa visokim rizikom od pneumokoknih infekcija.Nakon primarne vakcinacije revakcinacija se daje po potrebi,najranije 5 godina od primarne vakcinacije.
Ja mislim da je to ta, izuzev ako nesto se novo nije pojavilo a meni promaklo.
Ova druga vakcina, stvarno ne znam na koju vakcinu mislis.
 
E jeste secam se da ima neki broj. Ha, a sad mi je jasno i ono za 5 godina, hihi
Kad malo bolje razmislim, vrlo je moguce da se radi o toj jednoj, a da su oni u prici pominjali od cega sve stiti, pa je to meni zvucalo kao da su dve vrste vakcina. E a ja sad dosadna, a sta ti dr mislis o toj vakcini, onako kao persona, a ne dr? I koje su to kriticne grupe? Ja ko kisa oko Kragujevca, da li treba da razmisljam da vakcinisem svoje dete? To je pravo pitanje.
Unapred hvala i pozdrav :)
 
Molim Dr ili WW za savet.
Od nedavno zivimo na Kipru a imam decu od 5 (napunio decambra) i 2 godine.
Obojica su primili dve doze vakcine protiv hepatita B i sada dec-jan trebaju da prime i trecu dozu.
Elem, ponesem ja kartone vakcinisanja kod pedijatra (privatna praksa) i ona mi prepise jos gomilu vakcina za starije dete. Na stranu cena vakcina koje su preskupe (od 40 pa do 80 evra), ja samo ne zelim da mi dete bodu ako vec nema potrebe za time.
Moje dete je primilo sledece vakcine (kod nas):
-Di-te-Per 3 doze u 2002 i jednu 2003
-Polio 3 doze 2002 i revakcinacija 2003
-MMR krajem 2002
- dve doze protiv Hepatita B (po savetu pedijatra, jer iako nije iz ugrozene grupe, savetovala je da bude vakcinisan zato sto je decak pa zbog buducih sex. kontakata itd, itd)

Prepisane vakcine (malo je necitko pa izvinite ako sam pogresila)
-meningo-coccal tip C
-ovo je necitko (telanno booster, valjda) ali mi je rekla da je protiv upale pluca
-MMR-booster i to je trazila da odmah bude vakcinisan dok je jos uvek 4 god star
-Hepatitis A

E sad, moje pitanja su da li bas mora da primi ove boldovane vakcine?
Da li MMR mora da primi sa 4 god starosti (znam da je kod nas ukinuta/pomerena)?

Hvala najlepse na odgovoru.
 
Na tvom mestu ja bih pristala na vakcine: svako podrucje stiti svoju populaciju od onoga to je na tom podrucju aktuelno, pa ako je Kipar endemsko podrucje za meningokok i hepatit A, svakako da dete treba da ti bude zasticeno (meningokok moze da da visoku smrtnost kod dece, vakcina protiv pneumokokne upale pluca kod dece je obavezna u mnogim evropskim zemljama tako da bih ja savetovala i tu vakcinu (pricalo se da ce se uvesti i kod nas, ali ostalo je sve na odluci svakog roditelja ponaosob). Dakle, nisu to nikakve jako strasne i invazivne procedure, nista detetu nece biti od malko bockanja, a moja licna logika je da je uvek biti bolje zasticen sa sto vise imunizacija, nego sa manje: od viska glava ne boli. Pozdrav
 
Molim Vas za pomoc. Radim u Rusiji i sada je dosla i moja porodica. Ima dva decaka od 7 i 3 godine. Moj problem je sto doktori decije licne kartone o izvrsenim imunizacijama ne razumeju i nisu sigurni koje su vakcine primili u Srbiji.
Od mene traze prevod a ja nisam sigurna.
Da li bi mogao neko da mi pomogne:

Mladji sin 2006.
BSG V - to u kartonu nije ni popunjeno a ja znam da je to u porodilistu primio
BSG R - prva se nije primila ali nije dobio revakcinu (dosao novi zakon ili vec tako nesto)
DPT I - pentaxim (nisu sigurni sta sadrzi, a ja ne znam)
DPT II - pentaxim
DPT III - pentaxim
DPT R1 - pentaxim
OPV I - pentaxim
OPV II - pentaxim
OPV III - pentaxim
OPV R1 - pentaxim
MMR V
MMR R
Acthib - pentaxim
Hep.B - to im je jasno
Heb.B HBsAg+

A kod starijeg sina 2001. sve kao kod mladjeg ali nema pentaxima i ima
EuvaxB I,II,III - napisano hemijskom (mislim da je Hep.B ali nisam sigurna)

Ako neko moze da mi objasni i napise na latinskom kako bi objasnila doktorima.
Unapred zahvalna!:dontunderstand:
 
Ruski mi ne ide ali na engleskom
The 'Pentaxim' is a combination of five different vaccines namely, accellular pertussis vaccine, inactivated polio vaccine, Hib (hemophilus influenza type b) vaccine, diphtheria vaccine and tetanus vaccine.

Euvax je vakcina protiv hepatitisa B http://www.novaccine.com/pdffiles/Euvax-B_package_insert.pdf

MMR mumps, morbili, rubeola ( parotitis - zauske, morbili- male boginje , rubeola) V je za vakcinu, R je revakcinacija.

Bacillus Calmette-Guérin BCG, vakcina protiv tuberkuloze. Na latinskom tuberkuloza je phthisis , is, f.

U kom gradu u Rusiji zivite? Znam da Rusi se drze svojih naziva, latinski manje vise ali ovo su svetski poznate vakcine.
 
Zivimo u malom gradu Siktivkaru, to je glavni grad Republike Komi.
Za Pentaxim su culi ali nisu bas sigurni sta je.
Mnogo ste mi pomogli. Za par dana idemo lekaru, pa cu im (nadam se) sve razjasniti.
Ako bude i dalje nekih nedoumica, javicu se!
Veliki pozdrav iz hladne Rusije
 
Imam jos pitanja, a sta znaci t.j. koje su to vakcine (zastita od kojih bolesti) je :
DTP V1,V2,V3,R1 ako nije primio pentaxim (stariji decak)
Pertussis R2
OPV I,II,III,R1,R2
Acthib
Mozda sam opsirna, ali poznavajuci ovaj narod pitace me: ako je mladji primio tu Pentaxim (5 u 1),
a stariji nije da li to znaci da je on na zasticen od svih tih pet bolesti koje su sadrzane u pentaximu.
Ovde je kazu tuberkuloza i dalje veoma prisutna, pa moje pitanje je da li bi trebalo vakcinisati ih ovde?
Znam da su pitanja konfuzna ali o ovim stvarima stvarno nista ne znam.
Pozdrav
 
da li neko zna kako mogu dobiti potvrdu o vakcinama koje sam primila, godiste 1962, skloski dispanzer u mom mestu rodjenja nije u mogucnosti da izda takvu potvrdu bez obrasca koji treba da dostavim, dokumentacija ne postoji, gde se dobija taj obrazac, treba mi za uselejnicku vizu za SAD

unapred hvala
 

Back
Top