Pasivni ljudi

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Pošto na forumu trenutno ima mnogo psihologa , kvazi psihologa i psiho ljubitelja, a tu su i psiho-pate evo jednog meni važnog pitanja....

Šta sve psihologija zna, misli o pristupu i mehanizmu pasivnih ljudi?



Znači voleo bih znalce da u ovoj temi pišu abstrakte o podelama, pristupima, šta je kritičko u pristupu, interesantne detalje....odnos prema volji, prema radu, prema autohtonosti,prema autizmu...
 
Tuzni_patak:
Pošto na forumu trenutno ima mnogo psihologa , kvazi psihologa i psiho ljubitelja, a tu su i psiho-pate evo jednog meni važnog pitanja....

Šta sve psihologija zna, misli o pristupu i mehanizmu pasivnih ljudi?



Znači voleo bih znalce da u ovoj temi pišu abstrakte o podelama, pristupima, šta je kritičko u pristupu, interesantne detalje....odnos prema volji, prema radu, prema autohtonosti,prema autizmu...

A što brate? Jesi ti pasivan? Oš da te povedem sa mojom ekipom u grad, pa da vidiš šta je akcija? Da digneš glavu malo od tog kompjutera,a ?
 
Pasivnost u smislu da nisu aktivni....tj da ne preuzimaju samoinicijativu.
Osobe koje često nisu toliko sugestibilne koliko se čini da je logično da budu sa obzirom da sami ne pokreću nikakvu ili skoro ikakvu inicijativu za bilo koju stvar , bilo koju oblast....

Razdvojio bih neodlučnost od ovoga, razdvojio bih sugestibilnost od ovoga, čak mi se čini da ni introvertnost ne spada pod ovo (bar je ja ne bih ubrojio iako ima dodirne psihološke tačke)...
Stvarno ne znam kako da definišem pasivnost drugačije od ovog...
 
Ko su ti znalci?
Ja sam posmatrac. Dakle, u odnosu na druge ljude mozda malo pasivna.
Za licne affairs sam aktivna. Nema ko drugi.



P.S. Usput, kaze/pise se apstrakt, i ne samoinicijativa (to je pleonazam), nego inicijativa.
 
Tuzni_patak:
Pasivnost u smislu da nisu aktivni....tj da ne preuzimaju samoinicijativu.
Osobe koje često nisu toliko sugestibilne koliko se čini da je logično da budu sa obzirom da sami ne pokreću nikakvu ili skoro ikakvu inicijativu za bilo koju stvar , bilo koju oblast....

Razdvojio bih neodlučnost od ovoga, razdvojio bih sugestibilnost od ovoga, čak mi se čini da ni introvertnost ne spada pod ovo (bar je ja ne bih ubrojio iako ima dodirne psihološke tačke)...
Stvarno ne znam kako da definišem pasivnost drugačije od ovog...


U redu je Patak, dovoljno je reci da ne preuzimaju samoinicijativu. Sada mi na pamet pada par osoba za koje se slobodno moze reci da su dobricine, ali su jednostavno neaktivni. Jedan od njih se, recimo, ozenio tek u 40 i nekoj bas zbog toga. To su ljudi koji se verovatno ne bore dovoljno za sebe jer i svet posmatraju drugacije tj. ne posmatraju ga kao takmicarski poligon vec kao neko mesto na koje su dosli ne svojom voljom i eto, kad su vec tu nece ciniti lose ali nece ciniti ni nesto konstruktivno u svoju korist. Nedostatak ambicija, ljubavi prema zivotu, osecaja da je nesto u njihovom interesu... Cak me malo asociraju i na budiste, mada sigurno nije dobro poredjenje. Eto, za sada mi to pada na pamet ali ovo je sve iz moje glave, zaista valjalo bi da se neki psiholog sa pravim znanjem ukljuci u raspravu.
 
Pasivni ljudi nisu univerzalni, mogu biti vrlo inteligentni, ali koji ne znaju šta hoće ni od sebe ni od drugih.
Pasivnost je jedan oblik lenjosti koji se uklapa u sliku depresivnog hedoniste. Mogu se odlikovati i strahovima, tako da što su manje aktivni, manja je šansa da ih nešto poremeti. Znači mogu biti i veliki emotivci.
Često su to ljudi koji ne vide perspektivu, razočarani su životom i onim što su dobili a očekivali su. Ljudi koji nemaju snagu da se bore, ili koji su sebe stavili na visoko mesto, pa je akcija predviđena za niže slojeve po njima bar.
Malo je onih koji su pasivni jer su zadovljni ili su se prepustili sudbini.
Ali pasivci, zamislite samo kako će te se probuditi za 20 god. i kada se okrenete vi vidite da imate isto jutro 50godina. Izvolite, akcija, akcija i samo akcija.
 
Pa, naglasio bih aspekt coveka koji je pasivan zbog straha. On je postigao neku neuroticnu ravnotezu bitisanja i sad se boji promene jer ona zahteva rad, borbu i novu adaptaciju.
On nije zadovoljan sobom, zeli promenu ali ne dela iskreno u tom pravcu kako svoje krhke, rigidne odbrane ne bi stavio pred izazove...
 
Tuzni_patak:
Pasivnost u smislu da nisu aktivni....tj da ne preuzimaju samoinicijativu.
Osobe koje često nisu toliko sugestibilne koliko se čini da je logično da budu sa obzirom da sami ne pokreću nikakvu ili skoro ikakvu inicijativu za bilo koju stvar , bilo koju oblast....

Razdvojio bih neodlučnost od ovoga, razdvojio bih sugestibilnost od ovoga, čak mi se čini da ni introvertnost ne spada pod ovo (bar je ja ne bih ubrojio iako ima dodirne psihološke tačke)...
Stvarno ne znam kako da definišem pasivnost drugačije od ovog...

Ja takodje nemam objasnjenja za ovu izgleda masovnu pojavu.Ali mi se cini da je usko povezana sa strahom...od novog,od drugacijeg.
Mada imam jednu zanimljivu SF ideju: Naime svet se sastoji od nekolicine aktivnih ljudi,tzv predvodnika copora,samoinicijativnih punih ideja itd i mnogo tzv kompjuterskih programa koji uvek reaguju identicno na odredjene stimulacije.Mozda oni to i jesu %)
Kako god mozda je to iz nekog razloga i bolje?
Ali cinjenica je da pomake napred prave ipak samo aktivni ljudi.Ne u smislu besomucnog "blejanja" po gradu,jer i to je takodje pasivnost.Doslo je vreme da je individualnost i samooinicijativa veoma cenjena stvar.
 
Osim ovog Antunovog posta koji ukazuje na malodušnost cele nacije , ali je i to uzrok nekih pasivnosti....sa ostalim sam vrlo zadovoljan, molim nastavite....

Sve pasivnosti su indukovane, ili su neke i karakterne, genske sklonosti?
 
Tuzni_patak:
Molim vas ako može da se više usredsredite na personalne pasivizacije, a ne na ovo društveno izazvano i izazivano temeljno "čišćenje" ostataka ideološkog.....
Mislim da potice i od genetike ali dosta i od vaspitanja.Jesi li imao priliku da vidis ponasanje sina jedinca neke dominantne i preterano brizne majke i strogog oca?
Sve ti je jasno.
Pa onda ono dete koje su u skoli izabrali za mucenika.Traume i duga duga psiholoska napetost i suzbijanje slobode licnosti.Smatram da su to glavni pokretaci...
Unapred hvala.....
 
Mislim da potice i od genetike ali dosta i od vaspitanja.Jesi li imao priliku da vidis ponasanje sina jedinca neke dominantne i preterano brizne majke i strogog oca?
Sve ti je jasno.
Pa onda ono dete koje su u skoli izabrali za mucenika.Traume i duga duga psiholoska napetost i suzbijanje slobode licnosti.Smatram da su to glavni pokretaci...
 
najbolje će pasivni čovek znati da odogovori šta mu fali da bi bio sopstvena suprotnost, šta ga koči a šta ga tera napred...
pasivnost nije KLJUČNA osobina, to je by the way,manifestacija jednog složenijeg mehanizma. Kako onda da pričamo o pasivnosti? Kako vama uspeva? :)Kako znate šta rade pasivni...pasivni su oni koji nisu aktivni, i oni ne rade ono što rade aktivni :lol: Pasivnost je, na neki način, odustajanje od sebe i od života.
Sreća pa niko nije SAMO pasivan ili SAMO aktivan, svi smo odrasli balansirani ljudi :)
 
Betty:
najbolje će pasivni čovek znati da odogovori šta mu fali da bi bio sopstvena suprotnost, šta ga koči a šta ga tera napred...
pasivnost nije KLJUČNA osobina, to je by the way,manifestacija jednog složenijeg mehanizma. Kako onda da pričamo o pasivnosti? Kako vama uspeva? :)Kako znate šta rade pasivni...pasivni su oni koji nisu aktivni, i oni ne rade ono što rade aktivni :lol: Pasivnost je, na neki način, odustajanje od sebe i od života.
Sreća pa niko nije SAMO pasivan ili SAMO aktivan, svi smo odrasli balansirani ljudi :)

Pazi Betty, povredila si Patka. Pogodila si ga u bolnu tačku, sad će da se navrzne na tebe. Istina ga izgleda mnogo boli......
 
Tuzni, na zalost (ili srecu) ne postoji jedna psihologija (kao recimo fizika) koja bi davala iole jedinstvene pretpostavke o fenomenima ljudske duse...Ima ih vise (barem cetiri glavna pravca), ali da ne smaram...Ekstremno izrazena pasivnost se moze naci u tzv. pasivnom poremecaju licnosti i u tom slucaju, Zelenooka, cesca je kombinacija dominantne majke i odsutnog (fizicki i/ili psihicki) oca, sto je gadna kombinacija posebno za musku decu :)...Pasivnost je, uglavnom (ako nije posledica neke nasledne bolesti, ne i autizma, autisticni su vrlo aktivni u svom svetu, jedino sto ih zajednicki svet uopste ne interesuje) posledica jakih INHIBICIJA i stoga je (samo prividno paradoksalno) cesto pracena psihofizickom iscrpljenoscu (hronicnim umorom) jer te inhibicije (najcesce povezane sa AMBIVALENTNIM teznjama prema bliskim ljudima) odnose strasno puno energije...Naravno niti je pasivnost losa sama po sebi, niti je aktivnost sama po sebi dobra, sve zavisi od CILJEVA kojima je usmereno dato ponasanje, dakle ako smo mentalno aktivni mozemo mnogo toga postici pasivnim ponasanjem i, obrnuto, "manijacka" aktivnost cesto je izraz impulsivnog karaktera.
 
Minotaur:
Tuzni, na zalost (ili srecu) ne postoji jedna psihologija (kao recimo fizika) koja bi davala iole jedinstvene pretpostavke o fenomenima ljudske duse...Ima ih vise (barem cetiri glavna pravca), ali da ne smaram...Ekstremno izrazena pasivnost se moze naci u tzv. pasivnom poremecaju licnosti i u tom slucaju, Zelenooka, cesca je kombinacija dominantne majke i odsutnog (fizicki i/ili psihicki) oca, sto je gadna kombinacija posebno za musku decu :)...Pasivnost je, uglavnom (ako nije posledica neke nasledne bolesti, ne i autizma, autisticni su vrlo aktivni u svom svetu, jedino sto ih zajednicki svet uopste ne interesuje) posledica jakih INHIBICIJA i stoga je (samo prividno paradoksalno) cesto pracena psihofizickom iscrpljenoscu (hronicnim umorom) jer te inhibicije (najcesce povezane sa AMBIVALENTNIM teznjama prema bliskim ljudima) odnose strasno puno energije...Naravno niti je pasivnost losa sama po sebi, niti je aktivnost sama po sebi dobra, sve zavisi od CILJEVA kojima je usmereno dato ponasanje, dakle ako smo mentalno aktivni mozemo mnogo toga postici pasivnim ponasanjem i, obrnuto, "manijacka" aktivnost cesto je izraz impulsivnog karaktera.

Veoma lep post. Svaka čast. :)
 
Često mirne, tihe ljude nazivaju pasivnim, što nije tačno, neki ljudi dolaze do svojih ciljeva drugim metodama, tj bez mnogo vike i galame - mogu vam reći da je taj pristup vrlo efikasan :wink:
 

Back
Top