PREPELICE

Kolika je brojnost prepelica u Vasem terenu

  • Odlicna

  • Vrlodobra

  • Zadovoljavajuća

  • Nezadovoljavajuca


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Evo da se vratimo na proslogodisnji topic. 05.08. se ubrzano blizi, ove vrucine sprzile sav korov po strnjikama, prepelica nesto slabo.... kako je kod vas , spremate li se za pocetak sezone, jel su kerovi u kondiciji??
 
zoki-topola:
znam da je zabranjeno ali cu opet da pitam dali neko koristi vabilicu sigurno bi bilo bollje
Svi koriste vabilicu, zabranjeno je samo ako neko ima extra zelju da pise prijavu. Preletna je to divljac koju afrikanci cekaju razapetim mrezama, normalno ako uspe da preleti okean. Jedino se kod nas poneko pravi pametan (pored donosioca zakona da se ne koriste vabilice)
 
Onaj ko je smislio taj zakon o korišćenju vabilice sigurno je imao dobru osnovu i razlog za to!
Prepelice i onako ima malo,samo još fali da svi nabave vabilice i onda će te sledeće sezone da pucate u plastične flaše! Nemojte da zaboravite da pored toga što je tipična ptica u preletu,određeni broj prepelica ostaje u našim lovištima(koja su pogodna za život ovih ptica)!
Bolje tamanite štetočine kako bi te prepelice koje provode zimu u našim krajevima lakše preživele i na proleće parenjem obogatile postojeći fond!
Naravno svako voli da u svakom izlasku u lovište u vreme sezone dobije što više prilike da nešto odstreli,ali postoji i onaj segment lovstva koji se drži takozvane "lovačke etike" i koji uvek u prvi plan stavlja prirodu i sva njene bogatstva!
Zato ja kažem: vabilice NE
 
zemo2000:
Onaj ko je smislio taj zakon o korišćenju vabilice sigurno je imao dobru osnovu i razlog za to!
Prepelice i onako ima malo,samo još fali da svi nabave vabilice i onda će te sledeće sezone da pucate u plastične flaše! Nemojte da zaboravite da pored toga što je tipična ptica u preletu,određeni broj prepelica ostaje u našim lovištima(koja su pogodna za život ovih ptica)!
Bolje tamanite štetočine kako bi te prepelice koje provode zimu u našim krajevima lakše preživele i na proleće parenjem obogatile postojeći fond!
Naravno svako voli da u svakom izlasku u lovište u vreme sezone dobije što više prilike da nešto odstreli,ali postoji i onaj segment lovstva koji se drži takozvane "lovačke etike" i koji uvek u prvi plan stavlja prirodu i sva njene bogatstva!
Zato ja kažem: vabilice NE
A ja ti drugarski kazem da pojma nemas o zivotu prepelica i zato je u najmanju ruku neukusno da komentarises. Ako hoces da ti napisem pa da znas vise slobodno reci
 
Kada nekome kažeš da o nečemu nema pojma, pa bilo to i drugarski,onda si u najmanju ruku barem sa moralne strane, dužan da svoju izjavu ili stav obrazložiš argumentima.
E zato te ja sad drugarski molim,da mi obrazložiš na osnovu čega si shvatio da ja nemam pojma u vezi prepelica ( nikad nisam ni rekao ni mislio da sam expert,al mislim da znam po nešti osnovno o biologiji ove vrsta), jer nisam ni ja idot koji voli da pametuje a ustvari se okolo bruka!!!!Eto molim te, ako zbog ničeg drugog, bar da ja ne ispadam budala kada želim nekome da skrenem pažnju na nešto zarad opšteg dobrog!!!
Sa onim postom u vezi vabilice(mojim prethodnim) nisam nikoga hteo da uvredim a kamoli da mu solim pamet misleći da nema pojma!Izvinjavam se svima ako sam nekoga uvredio! Moja namera je bila da skrenem pažnju na neke stvari koje i onako još više doprinose ,po mom mišljenju,uništavanju već poprilično oštećene lovne strukture Srbije.
 
Zakon je zakon....zivot jt zivot....lov je lov.
Nezelim da nikome solim pamet niti mogu govoriti niti u korist niti protiv vabilica. Svako od nas ima svoju teoriju i neka je upraznjava, mada sam zagovornik da je lovac lovac i da da biu dosao do svoje lovine moze koristiti sva sredstva pa i vabilicu iako je to neko zabranio.... pa kog uhvate on neka plati ceh!
 
zemo2000 e ovo je vec zdrava polemika. Prepelica koja se lovi u Srbiji je otprilike 80% u preletu, takozvanim cugovima, a 20% nasa domaca. Svejedno, najveci neprijatelj joj je sama priroda(kao i svemu zivom) a najmanji lovac(sa vabilicom ili bez) Neprijatelja ima da ne nabrajam a desetkuje je sama seoba. Mora da preleti hiljade kilometara plus okean a zamisli nevreme u tom trenutku. Ako prezivi sve neprijatelje, poraste, ne poleti ispred lovca i preleti okean ceka je kilometrima duga mreza od strane nekih afrikanaca koji tacno znaju njenu putanju i to je vec GADOST. Nadam se da to nikad nisi gledao na TV-u.
Desava se da poneka,verovatno slabija i iz drugog ili treceg legla ostane u nasim lovistima, i vidja se u glavnoj sezoni, ali ista NE moze da prezimi zimu nikako. Jedan od razloga je taj sto ne moze da rasceprka ni najtanju pokoricu zaledjenog snega.a zna da ga bude zimi kod nas.Njena nesreca je takodje i to sto joj veoma cene meso i za neke je odmah posle medvedje sape, dok drugi gurmani ispred nje stavljaju sumsku sljuku a treci samu prepelicu zovu delikatesom br.1 u seloj evropi
Pozdrav bez mrznje i dobar pogled
 
kostoberstocher zakon ne dozvoljava puno toga, ali cesto nema puno veza sa mozgom kao u ovom slucaju. Kazi mi zasto vesnici i zagovornici evropskih i svetskih prava na sve i svasta, koje i nasa drzava gleda da udovolji da nas prime posto-poto, i sami koriste elektronske vabilice na sve i svasta, pa i na prepelicu? Zakon o zabrani kod nas su zaradili talijani, malo ko je pre njih lovio prepelicu na ovim prostorima a oni su je satirali uslovno.i oni su doneli vabilice. Sad ih na srecu ima manje (pa nismo ni mi blesavi bas). Jedini zakon kom skidam kapu a u vezi prepelica je pomeranje sezone sa 15.06 na 01.08 (mada je lep lov bio u julu) iz prostog razloga sto drugo leglo prepelica zna da bude a zavisi od godine premalo, ne stignu da porastu i zato sto se manje love nase prepelice, opet zavisi od godine od polovine 08 pa dalje krecu cugovi. Niko nece da plati ceh (nadam se) zato sto nije nikakav strasan greh, kao sto nije greh ni primama ribe.
Pozdrav bez mrznje i dobar pogled
 
I da zaokruzim moje sitno neslaganje sa vama. Prepelica koju lovimo uglavnom nije nasa, ili dolazi kod nas u prolazu ili od nas ide gadovima da je hvataju mrezama tako da minimalno mozemo da ucestvujemo u zastiti. Vabilicom se ne unistava niti ubija, jednostavno gde je ima skupi se malo vise i to je to. Bezuspesno je postaviti vabilicu na mestu gde nema prepelice ili joj to nije prirodan put za jug. Tako da ima puno slicnosti sa primamom ribe, a svaki pravi lovac-grupa posle odredjenog razumnog i ne preteranog broja odstreljenih, i jos veceg ne podignutih i promasenih, a to mi dodje plus-minus 10 izjutra, razmislja o debeloj ladovini, posto je vec umoran a o kerovima da ne pricam, i obavezno prasence ili rostilj, ledeno vino i tu je lovu kraj. Do popodne............ :D
 
lepo od tebe kamper2 što si se ponovo javio i na neki način objasnio zbog čega ja "nemam pojma" u vezi života i lova prepelica.Vidim da si zaista upućen i da si poznavalac ove vrste.
Imam samo jednu malu zamerku a to je da nisi uopšte obrazložio šta to ne valja u mojoj prethodnoj tvrdnji na osnovu koje si zaključio da ja nemam pojma! :confused:
Da pokušam da razjasnim: Kada sam rekao da ako svi koriste vabilice da će te sledeće sezone da pucate u flaše nisam mislio da će te da istrebite i poubijate svaku prepelicu nego sam misli da će te vrlo brzo odstreliti predviđeni broj prepelica za odstrel,koji svako lovačko društvo ili udruženje koje gazduje lovištem mora jasno da naznači u takozvanom"godišnjem planu gazdovanja",u kojem se pored predviđenih godišnjih aktivnosti lov.društva ili udruženja jasno naznačava i planirani broj jedinki za odstrel za svaku vrstu divljači koja se nalazi u lovištu kojim društvo ili udružrenje upravlja.To znači da ako je predviđen određen broj prepelica,a svi koriste vabilice,taj broj će se brzo odstreliti a onda vam ostaje da pucate u flaše ,jer bi svaki prekomerni odstrel dodatno destrukovao ovu vrstu za koju si i sam rekao da ima veoma teške uslove za život.Znam da taj "godišnji plan" zvuči malo skojevski i iz Titovog doba,ali veruj mi to zaista trba tako da funkcioniše,jer bez toga(jasnog plana i programa) ne bi bilo moguće sprovoditi koncept održivog razvoja koji je nažalost ključni faktor u očuvanju biološke ravnoteže.
Nemoj da se plašiš nisam ja nikakav borac za prava životinja i sl. i moji zaključci i stavovi se zasnivaju samo na naučnim i društveno moralnim principima.
Kada sam rekao da će se parenjem jedinki prepelice obogatiti postojeći fond,mislio sam na fond u globalu,čije bi povećanje automatski i ostavilo mogućnost da se veći broj prepelica i zadrži kod nas!
Inače, u sklopu razvijenijih i bogatijih lovišta (ređe kod nas,više u inostranstvu) grade se specijalizovani objekti,takozvana "zimovališta" gde se prepelice( i jarebice koje isto jako teško preživljavaju zimu) smeštaju i drže i hrane preko zime,a onda se na proleće puštaju da se pare,a po negde se pare i u tim objektima pa se puste.a mladi se odgajaju uz pomoć ljudskog faktora,jer u slobodnoj prirodi mladi teško preživljavaju,jer u to vreme počinju poljoprivredni radovi i mladi ostaju bez zaklona na izvolte svim vrstama grabljivica i štetočina.Naravno i ovaj postupak ima negativu stranu jer se u praksi ponekada pokaže da se prepelice previše naviknu na prisustvo ljudi a od koncetrovane hrane menjaju miris.

Istina je i ti si u pravu kada kažeš da danas ovu vrstu mnogo više ugrožavaju način života i prirodni uslovi u kojima živi,nego sam čovek(lovac). Baš zbog toga,prepelica je uvek vruća tema raznih kongresa i skupova(međunarodnih) za zaštitu prirode,životinja,ptica itd.Tako je internacionalna liga za zaštitu ptica uputila svim južnoevropskim zemljama apel da zakonskim merama ograniče uništavanje(lov,korišćenje poljoprivrednih đubriva,ostali poljoprivredni radovi..itd) prepelica.Tako je veliki broj država potpisao međunarodnu konvenciju o zaštiti ptica selica , a među njima je i naša zemlja.Eto,možda taj zakon za korišćenje vabilica,predpostavljam ima i neke veze sa ovim.
Sve u svemu,iskreno me raduje što još uvek postoje lovci koji poseduju veoma značajno i bitno znanje,i iskreno se nadam da to znanje prenose na svoje okruženje.Tako sigurno može da se pojača i povrati već iščezli etički i moralni osećaj kod lovaca,kojima bez sumnje ne teba i ne sme da se oduzme jedna duboko tradicionalna i običajno utvrđena aktivnost kao što je lov.Ja nisam lovac,ali me moje zanimanje i struka direktno spajaju sa lovstvom i lovnom privredom.
Kamper2 nema potrebe da suzbijaš mržnju jer mržnje nema i ja nikoga ne mrzim,već je samo malo ne umesno da nekome koga ne poznaješ tako direktno kažeš da nema pojama ili ga ne neki drugi način bez preke potrebe javno omalovažavaš!
U svakom slučaju ti si očigledno potkovan znanjem čovek i iskreno ti želim da to svoje znanje što češće upotrebljavaš jer tako možeš najbolje da doprinosiš i sebi i svijoj okolini! ;)
 

Back
Top