Šarl Bodler i Alister Krouli

Nisam sigurna koliko su njih dvojica imali nesto zajednicko...
Bodler mi je jedan od omiljenih simbolista, a Crowley je majstor lazi, koji je stvarno izneo mudrosti, upakovane u gusto-maglovitu tajnu. Neke njegove reci su vredne stvaranja svetova, a neke su samo kojestarije....

Volela bih da vidim pravi razlog za postojanje ove teme......mislim da saznam da li su imali nesto zajednicko.....
 
nisam rekao da imaju ista zajednicko....mislio sam da mi kazete sta mislite o jednom a sta o drugom...
sharl bodler je po meni veliko raskrsce ne samo francuske vec i evropske poezije: sa njime se zavrsava njen klasicni period ,od njega vode gotovo svi putevi modernog pesnistva...takodje je bio i veliki kriticar..po njemu je npr..ljubav unistenje i zena je takodje demonsko djelo po njemu...to govori da je on bio i satanista....
Npr..alister krouli je jedan od rodonacelnika satanizma...covjek koji je osnovao sektu...po meni bio je dosta pametan...njegova najveca poruka je cini sto ti je volja a da ne osjecas bilo kakvu krivicu...on najprje gradi svoje uvide na vlastitom duhovnom iskustvu...

mislio sam da posebno pricate o jednom posebno o drugom..da ne bih postavljao dvije teme...ali eto kad vec pisem recite mi koja je razlika izmedju bodlerovg satanizma i satanizma kroulia

ja iskreno mislim da je velika razlika
Bodler je meni jedan od najboljih pjesnika,kriticara...po meni bodlerova djela su prozeta ljubavlju prema svima koji pate narocito prema onim koji nisu bas zasticeni djeci starcima i skitnicama...

mislim da sam dovoljno razradio ovu temu...
 
Satanizam kao pesnicki revolt ( u slucaju Bodlera revolt protiv burzoaskog morala), a ne satanizam kao pripadnost sekti ili poznavanje crne magije, okultizam.
Bodler je hteo da se visim duhovnim vrednostima priblizi kroz niskost, bol. Znaci u pitanju je specificna osecajnost.
Satansku skolu su u Engleskoj cinili romanticari, pre svega Bajron, Kits, Seli, a prozvani su tako zbog interesovanja za strast, nasilje, perverznost, mracne strane zivota. Tu upadaju onda i Hofman, Igo, cuveni de Sad i tako...:wink:
 
divlja:
Satanizam kao pesnicki revolt ( u slucaju Bodlera revolt protiv burzoaskog morala), a ne satanizam kao pripadnost sekti ili poznavanje crne magije, okultizam.
Bodler je hteo da se visim duhovnim vrednostima priblizi kroz niskost, bol. Znaci u pitanju je specificna osecajnost.
Satansku skolu su u Engleskoj cinili romanticari, pre svega Bajron, Kits, Seli, a prozvani su tako zbog interesovanja za strast, nasilje, perverznost, mracne strane zivota. Tu upadaju onda i Hofman, Igo, cuveni de Sad i tako...:wink:
Konacno!!! :-o pa da to sem i mislio..mozda nisam znao da se izrazim dobro..u pravu si...
 
Hollow_man:
SHARL BODLER I ALISTER KROULI.
sto mislite o njima?


Alister Krouli, najveći mag zapadnog sveta.....jedini koji je navodno prešao Bezdan....osim Isusa......polemike postoje....izgleda da je ipak u pitanju crna magija.......autor mnogih dela, tvorac jedne varijante Ji Đing tumačenja i tarot karata itd...itd......
Bodler........kao i svi intelektualci tog perioda flertovao sa onostranim.........pitanje da li je dublje ušao u materiju ili se samo okoristio prednostima pripadanja Braći.......
 
Hollow_man:
Brate ako Krouli nije satanista...onda niko od nas nije zivo bice...a,ako ti mislis da nije slobodno objasni...

Termin "satanizam" moze da se odnosi na religiozni ili filozofski pravac...Uglavnom ga koriste nesatanisti kada govore o ljudima koji obozavaju Satanu (Sotonu) . Postoji Satanisticka crkva, ali njen osnivac NIJE Krouli - oni (i gomila ludaka i manijaka sirom sveta) su se inspirisali Kroulijevim delima... Okultizam, misticizam, joga, poezija, alhemija... - Krouli jeste bio nevidjeni sarlatan (moje skromno mislenje) ali nije bio satanista.
 

Back
Top