Jel moze neko da mi objasni malo sistem na kojem rade RPG-ovi? Sta su roll-ovi i sl.?

polarnimeda

Iskusan
Poruka
5.266
U pitanju sam sve rekao! Npr pokusavam da igram KOTOR i nije da ne ide, ali mi nije jasno bas sve najbolje! Kakvi su to roll-ovi koji se pominju, i sta znaci oznaka kao d18-20 ili tako nekako?! I neki check-ovi da bi se npr otkljucala vrata sa levelom 10 npr... Bar ukratko nesto, znacice mi puno! Slicna stvar je bila i sa neverwinter nights, koji sam i presao, ali nikada to potpuno shvatio- kada nisam bio siguran npr, ja sam isao logikom da je bolje ono oruzje (stit, oklop...) koje je skuplje, a ne u zavisnosti od oznaka koje nosi.... ?!
 
Ovako, pokušat ću i ja šturo (iako se to ne može šturo) čisto da "polovimo sve konce" i nekakve osnove.

Nisam igrao kotor, no ovo je, ukoliko se ne varam, čisti D&D sustav. Eventualno, ako je neki modificiran za KOTOR, to ne bih znao.

XdY princip (aka npr. 2d8 ) su vam dice rollovi, za combat.
Naime, u tom su se sustavu, koji je prenešen s table (stolnih verzija) bacale kockice za određivanje štete koju pri napadu nanosi neki lik.
Dakle, konkretno:
1d8 =
prvi broj označava broj kockica koje se bacaju. On je obično vrijednost između 1-6 ako ne i 1-4 jer di ćeš bacat 20 kockica :)
Ok, dakle, to je prvi broj.
d označava ništa drugo doli "dice".
A 8 označava koliko kockica ima strana.

Drugim riječima, imate li roll od 1d12 radite "1 puta random broj od 1-12".
4d8 je 4 puta random 1-8 damagea.

A što se checkova tiče, tu je već žešće razrađen sustav, no svodi se na isto.

Nazovimo feat "obrana od udarca".
Ako ti imaš 10, a netko 8, onda te taj neće udarit.

Opet, nije tak jednostavno, al smo rekli da nećemo komplicirat ;)

Pozz.
 
Slazem se sa kolegom Nosfom , medjutim dodao bih jos nekoliko stvarcica u vezi samog KotOR-a . Na napad osim tvojih , uticu i protivnicki atributi . Na jacinu tvog napada uticu tvoj Strength i jacina tvog oruzja kojim napadas(Attack,obrati paznju na to koji napad koristis) protiv nekoliko faktora odbrane kao sto je jacina protivnickog armora(Defence) , Agility (mogucnost da tvoj protivnik izbegne napad) , Treat Injury(koliki je protivnicki health) , Constitution (koji omogucava nosenje tezih i pritom jacih armora,koja takodje NE dozvoljavaju upotrebu Force-a) . Pored toga , pojasnio bih upotrebu Stealth-a . Ako si u Stealth Mode-u i prolazis pored neprijatelja , moras da imas veci Stealth od Awareness-a tvog neprijatelja . Takodje savetujem zaobilazenje u sto sirem luku . Neznam da li to ima ikakve veze ali ne skodi .
 
U najkracem, kao shto vec rekoshe: Pre kompjuterskih RPG-ova su se igrali stoni RPG-ovi (a igraju se i danas) gde si bacao kockice za svaku akciju koju si hteo da uradish, a koliko i kakvih kockica bacash zavisilo je od atributa tvog lika i od raznih drugih parametara.
U kompjuterskim RPG/FRP igrama se sada isto to radi samo komp baca kockice za tebe :D
Skoro svi kompjuterski RPG-ovi su napravljeni po D&D (Dungeons & Dragons) i AD&D (Advanced Dungeons & Dragons) pravilima, ali ima i drugih koji se malo razlikuju od ovoga, ali opet se koriste kockice...
Btw 'dice roll' je bacanje kockice :D
 
Pa dobro nije bas sve D&D.

Fallout na primer koristi svoj special sistem, koji je kasnije koriscen i u Lionheartu.

Vampiresi koriste storytelling sistem.

Kotor koristi d20 sistem - to su izmenjena D&D pravila koja se mogu koristiti u igrama za dz. Mislim ko bi rekao da Lukas nema para za licencu. :-D

Inace Bethesda je vlasnik licence za D&D, a kupili su i Fallout tako da ce koristiti i special sistem, a kad se tu doda i Elder Scrolls onda su ljudi postali monopolisti za RPG igre.
 

Back
Top