Promaja?!

Rea S

Početnik
Poruka
3
Pokusala sam da nadjem na netu legitimnu vezu izmedju promaje i raznoraznih bolesti.
Da li postoji u nekoj zvanicnoj publikaciji, udzbeniku ili u nekom medicinskom prirucniku, promaja kao izazivac bolesti?

Molim vas za pomoc, s obzirom da se suocavam sa zatvaranjem prozora na 35 stepeni, i ne nailazim na odobravanje kad trazim normalan protok vazduha.

Da napomenem, imam normalan imuni sistem, a sedim na promaji svaki dan, mnogo sati, i ne trpim posledice. Mozda sam medicinski fenomen?

Hvala unapred:)
 
Promaja postoji svuda, to je prosto naziv za strujanje vazduha ukoliko su otvoreni izvori vazduha postavljeni jedan preko puta drugog. No jedino u Srbiji ljudi stradaju od promaje, tj. sve svoje boljke pripisuju promaji - bolovi u krstima, vratu, ledjima, glavobolje, upale jajnika, prehlade itd - od promaje! Naravno da ne postoji ni jedan dokaz da promaja zdravstveno ugrozava - jednostavno neki ljudi su osetljiviji i podlozniji raznim bolovima i bolestima, posebno ako oznojeni sede na promaji ili ispred ventilatora (sto je bazicno isto samo jaceg intenziteta) ili klime (isto samo jos jaceg intenziteta).
 
Ja sam radila s Amerom koji je u januaru vlazne, sveze oprane kose pootvarao sva 4 prozora u kolima i tako se vozao. (ne samo jednom vec vise puta) Svaka diskusija na racun hladnoce i promaje bi zavrsavala time da smo to mi balkanci izmislili.
Jeli on medicinski fenomen kad se nije raboleo ili smo svi mi ludi??
 
I mene zanima to sa promajom...
Mogu da sedim mokre kose na vetru na plazi u hladu suncbrana, niki nista... Sedim mokar na vetru, niki nista
Operem kosu kuci, sednem na promaju mokre kose, kijam k'o nenormalan sledeceg dana a i curi mi nos... Ili ako se ne obrisem posle tusiranja i sednem na promaju u stanu, sledeceg dana bih mogao da imam problema sa kretanjem..
Kakva je to razlika, nikada nisam shvatio.. ali kod mene je ima...
 
codemaker:
I mene zanima to sa promajom...
Mogu da sedim mokre kose na vetru na plazi u hladu suncbrana, niki nista... Sedim mokar na vetru, niki nista
Operem kosu kuci, sednem na promaju mokre kose, kijam k'o nenormalan sledeceg dana a i curi mi nos... Ili ako se ne obrisem posle tusiranja i sednem na promaju u stanu, sledeceg dana bih mogao da imam problema sa kretanjem..
Kakva je to razlika, nikada nisam shvatio.. ali kod mene je ima...
Ni ja ne znam tacan odgovor,ali imam neke pretpostavke.
Moguce objasnjenje bi bilo to da je na plazi temperatura u hladu 35+ stepeni npr. a u stanu je 25 ili cak manja.To je ipak znacajna razlika.Uz to,napolju se i zemlja(pesak) ugreje na 40-50 stepeni,pa reflektuje toplotu,a u stanu toga nema.Verovatno se zato u stanu prehladimo,a napolju ne.
Mislim da tu ima uticaja i mentalitet naroda.Mi se od malena utopljavamo,nekad i previse,bezimo od kise i sl. dok na zapadu ne mare puno za kisu,pa se verovatno "prekale" jos u detinjstvu.,bar do izvesne mere,da im ne smeta malo niza temperatura,kao nama.
 
Probajte da prevedete reč "promaja" na engleskom.Nema.
To se samo Srbi plaše promaje više nego rata. I svaku boljku prvo probaju da objasne(logično) uticajem promaje...
 
marina.c:
Probajte da prevedete reč "promaja" na engleskom.Nema.
To se samo Srbi plaše promaje više nego rata. I svaku boljku prvo probaju da objasne(logično) uticajem promaje...
Sta pricas?
Pre svega rec promaja postoji i kod Engleza i drugih naroda, ne znam odakle ti ideja da nema.
Dalje, dosta vise sa floskulom "samo Srbi..." ono, "samo Srbi.." ovo.... I kakve veze ima uticaj promaje na srpski mentalitet?
E volim ovakve komentare! Umesto da pokusasa da objasnis zasto mislis da promaja ne utice onako kako neki misle (ili se plase), ti potezes srpstvo i mentalitet itd.... Predji u podforum "politika", napravices karijeru!
 
Licno mislim da su ljudi u ovoj zemlji jedini na svetu koji ce da zatvaraju prozore u gsp-u na +35 stepeni, i smatram da to ne da nije normalno nego je ludo i bolesno.
Meni promaja ne smeta i nikad mi nije smetala, mada moze nekad da mi se desi da mi malo curi nos posle, ali nepravim razliku izmedju kucne i spoljne promaje.
I stvarno ne razumem ljude koji ne provetravaju svoj stan, nego kad otvore ulazna vrata oseca se rucak od pre dve godine. Uzasi zagusljivosti...
 
nekad mi smeta nekad mi ne smeta...mada desavalo mi se da se onako poshteno pokochim ako spavam a sve pootvaram....mislim da je sve to stvar navike...jednom prilikom kad sam isao na neka putovanja drzali smo otvorene prozore i u prvih par hiljada kilometara sam se raspadao...prvo boli jedno uho pa drugo i na kraju sam oguglo totalno...od taba mi ne smeta promaja u autu...josh mi ostaje da rijesim ovo sa kucom...:))))))
 

Back
Top