Realizam

Ej zdravo novi sam na forumu pa bi molio :) ukoliko neko zna da mi kaze o sinjelu i da mi kaze nesto ustvari da mi analizira il da mi pomogne oko Velikih ocekivanja od Dickensa :)
bio bi vrlo zahvalan da mi odgovori ova studentica ova divlja :)
 
ONaj ovako :) prvo ev citam sad dikensa nisam ga jos zavrsio :) pa cemo to kasnije za par dana nego me duboko interesuje ovaj sinjel posto mi je to gori pod nogama :) treba mi za sutra pa bi te molio divlja ako mozes da mi danas odgovoris :)

1. Gogolj je pribjegao cisto spoljasnjem nacinu opisivianja unutrasnjeg svijeta sto predstavlja "psiholoski" realizam: da bi svijet psihe ucinio "realnim" , on realni svijet cini psiholoskim.
Molio bi da mi das komentar na ovo

2. Molio bi da opises Basmackinovo dusevno siromastvo.
3.i to da je njegov osnovni problem komunikacija. i to da mi prokomentarises :)

4.Kako bi objasnila sintagmu PSIHOLOSKI REDUCIRAN LIK??

5.I da mi nekako psiholoski okarakteriziras Akakija iz njegovih radnji i postupaka :)

Mislim da ce ovo bit piece of cake za tebe :) pa bi molio da mi sto potpunije odgovoris i nek ti ne bude mrsko majke ti :) :)
 
Jesi li procitao sta sam ja pisala ovde? :-)
Jel' srednja skola u pitanju, obicno je pristup u srednjoj skoli pogresan.
Gogolj nije psiholog, vec jezicki genije. Nije njemu stalo do psihologije. Recimo da bi Akakije u realnom zivotu bio isprazan lik i siromasan duhom, cinovnicic. Ali Gogolj od tog siromastva uz pomoc jezika pravi citav jedan bogati groteskni svet.To je Akakijev svet, koji se vrti oko sinjela, za nas je mozda glupost, za njega nije, on umire zbog toga. On uopste nije siromasan lik u svetu jezika. On ne ume da se izrazi, ne ume da se snadje, zatvoren je u tom svom svetu i zbog toga strada.
Kreni od imena i njegovog znacenja. Pitaj se da li je ovo realizam, i da li je psiholoski realizam u pitanju ili je mozda fantastika ili je sve na granici sa fantastikom ili je jedna maestralna jezicka igra?
Eto ti odgovori na sva tvoja pitanja, samo moras da se ukljucis. :-P
I citaj unazad sta je pisano.
 
Evo mog skromnog doprinosa, prilagođenog jednom, pretpostavljam, gimnazijalcu:

Tema malog petrogradskog činovnika (Akakija Akakijeviča) ima svoju predistoriju, tj. ona je, na neki način, nastavak teme Popriščina iz Zabeležaka jednog ludaka.
Lik A.A. je uopštena figura predstavnika bede, a nasuprot njemu je, isto tako uopštena ugledna i uticajna figura bogatog plemstva. Mada je Gogolj ovde dao sliku socijalne strukture društva, njegov cilj očigledno nije socijalna pripovetka. Gogoljev cilj je razotkrivanje unutrašnji, psihološki svet A.A. Nakon što glavnik 'junak' umire (svestan uzaludnosti svog traganja za šinjelom i životnim idealom), njegov duh šeta petrogradskim ulicama i izaziva jezu kod onih koji su ga za života ponižavali. Šinjel karakterišu: poseban tip naracije koji 'imitira' usmeno pripovedanje; jednostavnost fabule; posvećenost opisivanju detalja, humor.

Gogolj je utemeljivač ruskog realizma (tzv. Gogoljev pravac, po Černiševskom) . Čuvena je njegova misao, izrečena u Mrtvim dušama: 'Da, ko je, nego pisac, dužan da svetu kaže ISTINU?!'
Zbog svojih grotesknih sučeljavanja fantastičnog i realnog, on je i prethodnik modernih ruskih pisaca (napr. Bulgakov).
Ali, ruski realizam ima dve faze: tzv. naturalni (rani), u kome pisci konstituiraju iz oblika romantičarskog porekla (Ljermontov, Gogolj, pa čak i rani Dostojevski); tzv. razvijeni realizam, u kome dominiraju 'romani karaktera' i romani 'o suvišnom čoveku'. Uopšteno govoreći, ovom periodu pripadaju: Hercen, Turgenjev, Dostojevski, Tolstoj, itd. (Čehov, na primer, već spada u svojevrsnu realističku modernu, jer je se period njegovog stvaranja, stil, jezik itd. poklapa sa onim, što se zove 'dezintegracija realizma'.
U ruskoj književnosti Gogoljevog vremena, vodila se žestoka polemika oko romantizma. Ne treba smetnuti sa uma da je Puškin, romantičar, bio njegov neprikosnoveni ideal. I sam Gogolj počeo je kao romantičar (patetična pesma Italija, kao i lirska drama Hans Kihelgarten), ali nije bio naročito uspešan. Smatra se da je prelomni trenutak za njegovo stvaralaštvo bio dolazak u Petrograd, gde se susreo sa velikim socijalnim kontrastima.
Fantastika u Gogoljevom delu liči na Hofmanovu i Tikovu, ali su i Hofman i Tik ipak neprevaziđeni majstori imaginarnih svetova (romantičarsko suprotstavljanje zagrobnog i ovozemaljskog života, tame i svetla). Gogoljeva fantastika ima realnu životnu osnovu i izvire iz stvarnih životnih situacija.
 
ej divlja :) opet ti se javljam e sad procito sam ona Velika Ocekivanja od dikensa :) ustvari nisam jos imam jos 100 s trana :) al nije to bitno bitno je bil ti mogla ikako da mi to malo poblize analiziras znas :) il da se dogovorimo kad cemo doc pa da mozemo diskutovat
 
Realisti su imali za glavni cilj objektivno prikazivanje stvarnosti, na to si ti mislio, medjutim, stvaranje predstavlja samo po sebi svet iluzije i svet simbolickih formi.
Narocito me tvoj post podsetio na zablude u koje je realizam zapao. Jedna od njih je svodjenje knjizevnosti na puki odraz ili kopiju empirijske stvarnosti, koja je do ekstrema dovedena u naturalizmu.
Zbog toga se i sam Dostojevski bunio protiv podele knjizevnosti na realisticku i idealisticku i vikao- "Moj je idealizam realniji od njihovog realizma!".
Што се мене тиче, Дивља је све лепо рекла. Ко хоће да схвати, може. Ко неће, не мора (срећан му пут).

Али пало ми је на памет нешто друго -- бајке!

Ја их и данас читам (боли ме уво) и све се више уверавам колико су реалистичне, просто зато што је СУШТИНА истинита, а летећи ћилими, и вране које говоре -- то су све, по мени, симболи наших душевних покрета и наших душевних реакција на ситуацију која нам се дешава. Рецимо, те вране које Иванушки кажу где ће да нађе прави пут, по мени, просто представљају Иванушкину интуицију која му је рекла где је "прави пут" за њега. Просто к'о пасуљ.

Другим (Толкиновим) речима: " ... и смео бих да кажем да у тим причама има више истине него што ти мислиш."
 
ejjj divljakuso :) salim se ono za dikensa je predobro bilo stvarno :) jesi ti pisala ono ???
ej zamolio bih te opet ako imas vremena il uopste ako imas to tj slicno onom za dikensa samo o balzaku i njegovoj Evgeniji Grande???? bio bi ti opet vrlo zahvalan....

PS: ako imas to molim te posalji mi na gmail . :):)
 
Da li bi neko mogao da mi napise sve predstavnike srpskog realizma i njihova dela? Odnosi si i na poeziju,pripovetku i roman. hvala unapred
Nece moci, to smo mi sve citali jos u srednjoj skoli, ne samo nabrajali nego i citali, a tada nije bilo interneta:D
Nego sta si mislila pod ovim " napisati"? Da ti prepricamo ili da ti ih po abecedi nabrojimo:zcepanje:
Citaj Momu Kapora.

Nego smo mi morali da citamo celu jugoslovensku knjizevnost, ja i ne znam tacno ko je bio Srbin.
 

Back
Top