Rečnici

Z

zamisli

Gost
Ok...htela bih da kupim recnik Sprskog jezika , ja ne znma da li je to tacan naziv...ali mislim da znate o cemu pricam? Postoo ne zivim u nasoj zeemlji taj recnik bi dobro dosao u mom domu..znaci Srpski-Srpski....Kako mogu da dojem do nekog dobrog izdanja, i kako da ga narucim? Da li znate brojeve telefona ili web sites knjizara u BGD ili nekim drugim gradovima koji bi mogli da iaju ovaj recnik?
Eto ja stvarno nisam imala kome drugom da se obratim... :(
 
Hvala, hvala...provericu Nolitov sajt, I ako znate jos neke sajtove nasih izdavaca gde se moze videti i kupiti mogo nasih knjiga javite, HVALA!
 
taj rečnik sinonima koji ti je ovde preporučen nema veze sa tim što ti tražiš...potreban ti je šestotomski rečnik srpskohrvatskoga književnog jezika u izdanju Matice srpske...to je jedan jedini rečnik takve vrste koji postoji...i nažalost vrlo ga je teško naći, jer je davno štampan...ja sam se napatio dok sam ga našao...u pripremi je novi rečnik u dvadesetak tomova...ali ko zna kad će izaći...izrada je već 10 godina u toku...mislim da su stigli do slova p...tako nešto...to je obiman posao...sve ti govori to što je taj jedan jedini štampan pod nazivom "srpskohrvatskoga"...jako dugo traje prirpema takvih stvari...
 
@ Zamisli

Lepo je imati 6 tomova recnika Matice srpske, sto jes' jes', sve zavisi od tvojih potreba. Meni je takodje bio potreban recnik srpsko-srpski, zbog nekih strijih reci, cije znacenje ne znam ili nisam sigurna, i ovaj preporuceni radi posao, a i pristupacan je. :wink:
 
Tebi stvarno treba sestotomni recnik MS, koji moze da se nadje kod ulicnih prodavaca, ali ako nisi odavde potrazi ga na sajtu Utopije, mislim da je www.utopija.co.yu, ili na sajtu knjigainfo.
A za novo izdanje cemo se nacekati, jer su oni stigli do slova p...ali ko je prolazio Knez Mihajlovom 2002, taj je mogao da vidi kako lete papiri iz pravca SANU-a sa recima iz naseg "leksickog fonda". Ne zna covek da li da se smeje ili place...
Pozdrav
 
zamisli:
Ok...htela bih da kupim recnik Sprskog jezika , ja ne znma da li je to tacan naziv...ali mislim da znate o cemu pricam? Postoo ne zivim u nasoj zeemlji taj recnik bi dobro dosao u mom domu..znaci Srpski-Srpski....Kako mogu da dojem do nekog dobrog izdanja, i kako da ga narucim? Da li znate brojeve telefona ili web sites knjizara u BGD ili nekim drugim gradovima koji bi mogli da iaju ovaj recnik?
Eto ja stvarno nisam imala kome drugom da se obratim... :(

To sto ti trazis ne postoji u Srbiji. U Srbiji postoje samo srpsko-HRVATSKI recnici, koji se stampaju jos uvek, iako drzave u kojoj je taj hibrid od naziva postojao odavno nema.
Trebala bi da nabavis srpski etimoloski recnik, medjutim ko zna kada ce to cudo da izadje i da li ce uopste da izadje. Ja ne nih kupovao nista ali posto si u inostranstvu mogu da razumem potrebu za bilo kakvim ''srpskim'' recnikom.
 
Postoje dva relevantna rečnika:
Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika, Srpska akademija nauka i umetnosti (objavljeno 14 tomova, očekuje se ostatak do kraja XXI veka, kako izgleda - a trenutno se ne radi na rečniku, već se raspravlja da li da se od 15. toma on zove "Rečnik srpskog književnog i narodnog jezika". Rasprava potpuno besmislena - taj i takav rečnik nam treba, pa kako god se zvao.)
Rečnik srpskohrvatskog književnog jezika, Matica srpska, (6 tomova).

Ipak, nekome kome je naš jezik drugi, potreban je Matičin rečnik.
 

Back
Top